Συνταξιοδότηση των γυναικών

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είπε λέει το ευρωπαϊκό δικαστήριο ότι οι γυναίκες θα βγαίνουν στην σύνταξη στα 65 κι η Ελλάδα έσπευσε να αναφωνήσει ότι πρέπει να συμμορφωθεί και δε μπορεί να κάνει αλλιώς


Πότε ρε, το κερατάκι μου μέσα, θα πει κανα Ευρωπαϊκό δικαστήριο ότι θα πρέπει να πληρωνόμαστε κι όπως στην Ευρώπη, ότι θα πρέπει να έχουμε τις κοινωνικές παροχές κι όπως στην Ευρώπη, ότι θα πρέπει να έχουμε τους παιδικούς σταθμούς, την υγεία, την μόρφωση που έχουν στην Ευρώπη
Τους μισθούς που έχουν στην Ευρώπη και τις τιμές στα σούπερ μάρκετ που έχουν στην Ευρώπη

Σιχτίρ, τα πήρα πάλι βραδιάτικα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι άντρες μέχρι σήμερα πότε έπαιρναν σύνταξη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λία δεν έχει να κάνει με την ισότητα και την εξομοίωση
Αλλά με το γεγονός ότι σπεύδουμε να πούμε ότι ακολουθούμε τα πρότυπα της Ευρώπης μόνο όπου καραβολεύει τα αφεντικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να υποθέσω από την απάντηση σου ότι οι άντρες παίρνουν εδώ και καιρό σύνταξη στα >=65?
Τότε καλά έκαναν και ασε σε παρακαλώ τα "δεν αφορά την ισότητα" όπου μας βολεύει και όπου αδικούμαστε αμέσως τα "ντροπή! διακρίσεις!". Να τι έλεγα στο άλλο θέμα ότι οι γυναίκες δεν έχουν καμία όρεξη να κάνουν παραχωρήσεις για χάριν της ισότητας. Θυμάσαι που ήθελες παράδειγμα;
Το ότι "βολεύει τα αφεντικά" δεν αναιρεί ότι είναι και ένα βήμα προς την ισότητα, ασχέτως αν δεν έγινε για αυτό. Το ότι κάτι "βολεύει τα αφεντικά" δεν είναι a priori λόγος να μην γίνει, αν κατά τα άλλα είναι ορθό. Δεν με ενδιαφέρει γιατί έγινε, με ενδιαφέρει μόνο αν καλώς έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πότε ρε, το κερατάκι μου μέσα, θα πει κανα Ευρωπαϊκό δικαστήριο ότι θα πρέπει να πληρωνόμαστε κι όπως στην Ευρώπη, ότι θα πρέπει να έχουμε τις κοινωνικές παροχές κι όπως στην Ευρώπη, ότι θα πρέπει να έχουμε τους παιδικούς σταθμούς, την υγεία, την μόρφωση που έχουν στην Ευρώπη
Τους μισθούς που έχουν στην Ευρώπη και τις τιμές στα σούπερ μάρκετ που έχουν στην Ευρώπη

Ποτέ!:/:

Όπως ποτέ δεν θα αποτιμηθεί το έργο που παράγουμε στην οικογένεια πλένοντας, καθαρίζοντας, μαγειρεύοντας και σιδερώνοντας και δημιουργεί άλλο ένα 8ωρο καθημερινά καπάκι στο "κανονικό" δεκάωρο και το οποίο όταν το κάνει η οικιακή βοηθός είναι αμοιβόμενη και ασφαλιζόμενη εργασία ενώ όταν το κάνουμε εμείς είναι απλά ... η λέξη που όλοι φαντάζεστε.

Όπως ποτέ δε θα τολμήσει κανείς να προσπαθήσει έστω να δώσει μια ανάσα για σύνταξη νωρίτερα και σε μας τις "ιδιωτικές" γιατί ας μην ξεχνάμε το μπαχαλάκι γίνεται για τις εργαζόμενες στο δημόσιο έτσι?

Α!!! θα το ξέχναγα! το ξενέρωτο βιντεάκι που διαφημίζει την εξάμηνη άδεια μητρότητας το έχετε δει?
Souper Dooper!!! :clapup:
Φεύγεις για 6 μήνες από τη δουλειά σου, γυρίζεις πίσω και βρίσκεις νυχτερίδες κι αράχνες γλυκειά μου, γιατί ποιός εργοδότης θα σου φυλάει τη θέση άθικτη και πληρώνεις το εξάμηνο με ένα επιπλέον εξάχρονο στη δουλειά!
Φτηνότερο από επαρκείς βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς και σχολεία που να δουλεύουν σωστό ολοήμερο δε νομίζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θυμάσαι που ήθελες παράδειγμα;
Το ότι "βολεύει τα αφεντικά" δεν αναιρεί ότι είναι και ένα βήμα προς την ισότητα, ασχέτως αν δεν έγινε για αυτό. Το ότι κάτι "βολεύει τα αφεντικά" δεν είναι a priori λόγος να μην γίνει, αν κατά τα άλλα είναι ορθό. Δεν με ενδιαφέρει γιατί έγινε, με ενδιαφέρει μόνο αν καλώς έγινε.

Ισότητα θα είχαμε αν μειώνονταν τα όρια των αντρών και όχι να αυξάνονταν αυτά των γυναικών. Αυτό είναι εκμετάλλευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ποιός καλός άνθρωπος θα μου πει τα εξής:
1. Ποιά ηταν (χοντρικά μην μου πάτε σε κάθε υπολεπτομέρια του νόμου) τα όρια σύνταξης για τις γυναίκες? (έστω χ)
2. Ποιά ήταν τα όρια σύνταξης για τους άνδρες (έστω y)

Tώρα πρέπει το x να γίνει ίσο με το y?

3. Όλα αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ για το δημόσιο τομέα? Δλδ στον ιδιωτικό ήταν ανέκαθεν x=y?
4. Κάπου (νομίζω ότι) είχα διαβάσει ότι βγαίνεις στη σύνταξη μετά από ω χρόνια εργασίας Η' όταν φτάσεις τα κάποια χρόνια ηλικίας. Ισχύει αυτό ή ήρθε η ώρα μου να αρχίσω να διαβάζω κανά νόμο (ποιόν αλήθεια?) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

  • Αν ολόκληρο ευρωκοινοβούλιο δεν έχει έναν παιδικό σταθμό, τι να πει και η Ελληνίδα εργαζόμενη. Η εκπρόσωπος της Δανίας ψηφίζει στο Στρασβούργο έχοντας στο πλευρό της, την κόρη της.
https://new.enet.gr/

(αυτό το είδα πριν λίγο ... :(:(:(:(:(...)

Ποιός καλός άνθρωπος θα μου πει τα εξής:
1. Ποιά ηταν (χοντρικά μην μου πάτε σε κάθε υπολεπτομέρια του νόμου) τα όρια σύνταξης για τις γυναίκες? (έστω χ)
2. Ποιά ήταν τα όρια σύνταξης για τους άνδρες (έστω y)

Tώρα πρέπει το x να γίνει ίσο με το y?

3. Όλα αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ για το δημόσιο τομέα? Δλδ στον ιδιωτικό ήταν ανέκαθεν x=y?
4. Κάπου (νομίζω ότι) είχα διαβάσει ότι βγαίνεις στη σύνταξη μετά από ω χρόνια εργασίας Η' όταν φτάσεις τα κάποια χρόνια ηλικίας. Ισχύει αυτό ή ήρθε η ώρα μου να αρχίσω να διαβάζω κανά νόμο (ποιόν αλήθεια?) :redface:

https://www.ika.gr/gr/infopages/pensioncalc/home.cfm

Σου δίνω το link το ΙΚΑ όπου βγαίνει σχετικά απλά πότε βγαίνει ο καθένας, πάντως εκεί οι γυναίκες με ανήλικα παιδιά παίρνουν μειωμένη σύνταξη, μετά τα 50 και με 5.500 ένσημα.
Πλήρη παίρνουν με ανήλικο τέκνο και 5.500 ένσημα στα 55 τουλάχιστον αλλά αν δεν έχουν δουλέψει συνεχόμενα στην τελευταία πενταετία πάλι μειωμένη βγαίνει. Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον. Και ναι, τα όρια ηλικίας αν όχι ταυτόσημα "παίζουν" στα 1-2 χρόνια μόνο. Και ναι, για πλήρη σύνταξη πας πάνω από τα 57 ή τα 55 αν υπάρχει το γνωστό "ανήλικο" ή "ανίκανο για κάθε βιοποριστική εργασία"

Άστα! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ισότητα θα είχαμε αν μειώνονταν τα όρια των αντρών και όχι να αυξάνονταν αυτά των γυναικών. Αυτό είναι εκμετάλλευση...
Εγώ είμαι υπέρ του να μπορεί να βγει όποτε θέλει κάποιος στη σύνταξη (και να παίρνει τα ανάλογα φυσικά). Ωστόσο, από το να υπάρχει ανισότητα, καλύτερα να αυξηθούν των γυναικών, αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των 2 (ανισότητα vs μεγαλύτερο όριο για τις γυναίκες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το θέμα μου δεν ήταν η ισότητα των δύο φύλων και δεν ήθελα να πάει εκεί η κουβέντα!
το θέμα μου ήταν είναι και θα είναι η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ που πιάνεται από την ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ευρωπαϊκή δικαστική απόφαση για να κάνει κάτι που εξυπηρετεί ΜΟΝΟ το κεφάλαιο και ΟΧΙ τον εργαζόμενο!
Γιατί δεν ενδιαφέρθηκε η τόσο πονόψυχη προς την ευρωπαΪκή οδηγία κυβέρνηση μας να αλλάξει τα αυτοκίνητα από βενζίνη σε πετρελαιο?
Γιατί δεν κάνει καμία οικολογική κίνηση? Γιατί οι μισθοί μας είναι το 1/2 των μισθών των Ευρωπαίων? Γιατί ενώ οι Ελληνικές τράπεζες δήλωσαν ΚΕΡΔΗ για το 2008 εν μέσω "κρίσης" πήραν 28 δις "βοήθημα"?
Για αυτή την υποκρισία ήθελα να μιλήσω κι όχι για την ισότητα!


Αλλά αν είναι να μιλήσουμε για ισότητα και για σύνταξη, να μιλήσουμε για τα χρόνια που η γυναίκα βγαίνει ΕΚΤΟΣ εργασίας για να μεγαλώσει τα παιδιά της επειδή το κράτος δεν έχει μεριμνήσει να υπάρχει πρόνοια ώστε όταν το παιδί σχολάει στις 12 το μεσημέρι απ το σχολείο του να μπορεί κάποιος να το κρατήσει και να μην υποχρεούται μια ΜΑΝΑ να σταματήσει να δουλεύει
Να μιλήσουμε για την απόλυση της απ τον ιδιωτικό τομέα μετά που περνάει ο χρόνος
Να μιλήσουμε για τα ένσημα που δεν παίρνει όταν γεννάει
Να μιλήσουμε για τα ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ένσημα που έχουν οι άντρες όταν πάνε φαντάροι

Τα όρια ηλικίας που πρέπει να εξισωθούν μας μάραναν.... δεν κοιτάμε το χάλι μας που η γυναίκα στην Ελλάδα του 2010 είναι ο μ@λ@κ@ς της παρέας που πάντα πρέπει να κάνει πίσω απ τα πάντα αν θέλει να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά της
Δεν κοιτάμε που δεν υπάρχει καμία απολύτως βοήθεια για την γυναίκα που στέλνει το παιδί της σχολείο ή παιδικό σταθμό
Που όταν το παιδί αρρωσταίνει δεν υπάρχει κανένας να το φροντίσει και πάλι η γυναίκα θα πάρει άδεια απ την ΕΤΗΣΙΑ ΝΟΜΙΜΗ άδεια της (όταν στην Αλβανία παρακαλώ, η άδεια που παίρνει η μητέρα ή ο πατέρας όταν το παιδί είναι άρρωστο, είναι άδεια γιατρού!)

Λυπάμαι που κάποια πράγματα, δεν μπορείτε να τα καταλάβετε και τα διαβάζεται σαν να λέμε ότι "υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες", αλλά θα τα βρείτε μπροστά σας
Και τότε ελάτε να μου ξαναπείτε ότι είναι άδικο για την ισότητα να βγαίνουν οι άντρες στην σύνταξη στα 65 τους και οι γυναίκες στα 60!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

Α!!! θα το ξέχναγα! το ξενέρωτο βιντεάκι που διαφημίζει την εξάμηνη άδεια μητρότητας το έχετε δει?
Souper Dooper!!! :clapup:
Φεύγεις για 6 μήνες από τη δουλειά σου, γυρίζεις πίσω και βρίσκεις νυχτερίδες κι αράχνες γλυκειά μου, γιατί ποιός εργοδότης θα σου φυλάει τη θέση άθικτη και πληρώνεις το εξάμηνο με ένα επιπλέον εξάχρονο στη δουλειά!
Φτηνότερο από επαρκείς βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς και σχολεία που να δουλεύουν σωστό ολοήμερο δε νομίζετε?

το 6μηνο είναι μύθος και σορρυ αν σας χαλάω το όνειρο
για να πάρει η εργαζόμενη 6μηνη επιπλέον άδεια, πρέπει να συμφωνήσει... ο εργοδότης :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το θέμα μου δεν ήταν η ισότητα των δύο φύλων και δεν ήθελα να πάει εκεί η κουβέντα!
Το θέμα λέγεται "σχολιασμός είδησεων". Ο καθένας σχολιάζει μια είδηση σύμφωνα με τη δική του οπτική γωνία.
το θέμα μου ήταν είναι και θα είναι η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ που πιάνεται από την ΚΑΙ ΚΑΛΑ Ευρωπαϊκή δικαστική απόφαση για να κάνει κάτι που εξυπηρετεί ΜΟΝΟ το κεφάλαιο και ΟΧΙ τον εργαζόμενο!
Δηλαδή όταν η κυβέρνηση ακολουθεί μια οδηγία της ΕΕ, είναι υποκρισία αν και μόνο αν εξυπηρετεί το κεφάλαιο; Μήπως να κάνουμε και οτιδήποτε ΔΕΝ εξυπηρετεί το κεφάλαιο, έτσι, από αντίδραση βρε αδερφέ;
Ή μήπως είναι υποκρισία όταν η οδηγία της ΕΕ δεν μας αρέσει;
Τελικά ποιό είναι το κριτήριο για το αν είναι υποκρισία ή όχι το να ακολουθεί η Ελλάδα μια οδηγία της ΕΕ?
Γιατί δεν ενδιαφέρθηκε η τόσο πονόψυχη προς την ευρωπαΪκή οδηγία κυβέρνηση μας να αλλάξει τα αυτοκίνητα από βενζίνη σε πετρελαιο?
Γιατί δεν κάνει καμία οικολογική κίνηση? Γιατί οι μισθοί μας είναι το 1/2 των μισθών των Ευρωπαίων?
Δηλαδή επειδή υπάρχουν στραβά σε αυτή τη χώρα, ας τα γράψουμε όλα στα @@ μας να βουλιάξουμε ακόμη περισσότερο; Αυτή είναι η πρόταση σου;
Γιατί ενώ οι Ελληνικές τράπεζες δήλωσαν ΚΕΡΔΗ για το 2008 εν μέσω "κρίσης" πήραν 28 δις "βοήθημα"?
Διότι αν δεν έπαιρναν, εγώ κι εσύ θα την πληρώναμε.
Επιπλέον είσαι εκτός θέματος.
Για αυτή την υποκρισία ήθελα να μιλήσω κι όχι για την ισότητα!
Κοινώς "για όλα φταίει το κράτος"... Αν δεν αρχίσει ο καθένας μας να κοιτάει και που φταίει ο ίδιος, προκοπή δεν θα υπάρξει σε αυτή τη χώρα.
Αλλά αν είναι να μιλήσουμε για ισότητα και για σύνταξη, να μιλήσουμε για τα χρόνια που η γυναίκα βγαίνει ΕΚΤΟΣ εργασίας για να μεγαλώσει τα παιδιά της επειδή το κράτος δεν έχει μεριμνήσει να υπάρχει πρόνοια ώστε όταν το παιδί σχολάει στις 12 το μεσημέρι απ το σχολείο του να μπορεί κάποιος να το κρατήσει και να μην υποχρεούται μια ΜΑΝΑ να σταματήσει να δουλεύει
Να μιλήσουμε για την απόλυση της απ τον ιδιωτικό τομέα μετά που περνάει ο χρόνος
Να μιλήσουμε για τα ένσημα που δεν παίρνει όταν γεννάει
Να μιλήσουμε για τα ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ένσημα που έχουν οι άντρες όταν πάνε φαντάροι

Τα όρια ηλικίας που πρέπει να εξισωθούν μας μάραναν.... δεν κοιτάμε το χάλι μας που η γυναίκα στην Ελλάδα του 2010 είναι ο μ@λ@κ@ς της παρέας που πάντα πρέπει να κάνει πίσω απ τα πάντα αν θέλει να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά της
Δεν κοιτάμε που δεν υπάρχει καμία απολύτως βοήθεια για την γυναίκα που στέλνει το παιδί της σχολείο ή παιδικό σταθμό
Που όταν το παιδί αρρωσταίνει δεν υπάρχει κανένας να το φροντίσει και πάλι η γυναίκα θα πάρει άδεια απ την ΕΤΗΣΙΑ ΝΟΜΙΜΗ άδεια της (όταν στην Αλβανία παρακαλώ, η άδεια που παίρνει η μητέρα ή ο πατέρας όταν το παιδί είναι άρρωστο, είναι άδεια γιατρού!)
Το ότι το βάρος της ανατροφής των παιδιών στην Ελλάδα το έχει επωμιστεί κυρίως η γυναίκα σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να το δεχτούμε ως σωστό και να θεσμοθετήσουμε με βάση αυτό, ούτε συμβαίνει σε όλες τις χώρες του κόσμου.
Και ναι, τα όρια συνταξιοδότησης μας μάραναν. Αυτό δεν σημαίνει ότι μόνο αυτό έχει σημασία, ούτε καν ότι έχει τη μεγαλύτερη, αλλά κατ'εμέ είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.
Λυπάμαι που κάποια πράγματα, δεν μπορείτε να τα καταλάβετε και τα διαβάζεται σαν να λέμε ότι "υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες", αλλά θα τα βρείτε μπροστά σας
Και τότε ελάτε να μου ξαναπείτε ότι είναι άδικο για την ισότητα να βγαίνουν οι άντρες στην σύνταξη στα 65 τους και οι γυναίκες στα 60!
Σε ελεύθερη μετάφραση "όποιος δεν συμφωνεί μαζί μου, δεν καταλαβαίνει". Δεν καταλαβαίνει εσένα ίσως, όχι το πρόβλημα. Όλοι με γονείς μεγαλώσαμε, και οι περισσότεροι με εργαζόμενους γονείς, δεν φυτρώσαμε (ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
το 6μηνο είναι μύθος και σορρυ αν σας χαλάω το όνειρο
για να πάρει η εργαζόμενη 6μηνη επιπλέον άδεια, πρέπει να συμφωνήσει... ο εργοδότης :lol:
To 6μηνο το παίρνει η γυναίκα εφόσον το αιτηθεί, θέλει δεν θέλει ο εργοδότης!!!

Βεβαια, το ότι μετά θα σου κάνει τη ζωή κόλαση, το ότι θα είσαι με την απειλή της απόλυσης με το που λήξει ο 1 χρόνος μετά τον τοκετό κλπ είναι άλλο θέμα. Αν θες πάντως το παίρνεις που να χτυπιέται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δε με ενόχλησε τόσο η είδηση αυτή καθεαυτή, αλλά το ότι προσπαθούμε τόσο μέσω αυτής της κίνησης, όσο και μέσω άλλων, εξίσου αποτυχημένων το να διορθώσουμε τα αδιόρθωτα. Όπως είχε πει και η ΚουΕ στο αρχικό της ποστ, γιατί να ακολουθούμε τις οδηγίες της ΕΕ σε θέματα αντιλαϊκής πολιτικής και να μην εξασφαλίζουμε καλύτερα εργασιακά περιβάλλοντα, όπως κάνουν τουλάχιστον στον δημόσιο τομέα τους αρκετές από τις χώρες της ΕΕ;

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κοινώς "για όλα φταίει το κράτος"... Αν δεν αρχίσει ο καθένας μας να κοιτάει και που φταίει ο ίδιος, προκοπή δεν θα υπάρξει σε αυτή τη χώρα.
Αν σου πω ότι υπάρχουν και κάποια άτομα που δεν είναι ρεμπεσκέδες (όχι Rempeskedes) και που όνειρό τους είναι το να βρουν μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ δουλεία που να τη γουστάρουν, όμως παράλληλα με αυτή και ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ εργασιακό περιβάλλον και γι' αυτό προσπαθούν;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
To 6μηνο το παίρνει η γυναίκα εφόσον το αιτηθεί, θέλει δεν θέλει ο εργοδότης!!!

Βεβαια, το ότι μετά θα σου κάνει τη ζωή κόλαση, το ότι θα είσαι με την απειλή της απόλυσης με το που λήξει ο 1 χρόνος μετά τον τοκετό κλπ είναι άλλο θέμα. Αν θες πάντως το παίρνεις που να χτυπιέται!

Άμα είναι να το πάρεις και μετά να σε πάρει και να σε σηκώσει και να σε περιμένουν στη γωνία με το που λήξει η "περίοδος προστασίας" βράστο! (μην πω τίποτ' άλλο δηλαδή...)

Το θέμα είναι ή να μην απειλείσαι, ή να έχεις τη δυνατότητα μερικής τηλεεργασίας από το σπίτι αν αυτό βοηθάει στη δουλειά, (γιατί εσένα σίγουρα θα σε βοηθήσει, έχουν και οι πάνες τα όρια τους) ή να γυρίσεις σε τετράωρη απασχόληση για το εξάμηνο (για να μη λαλήσεις δηλ αν κάνεις μια δουλειά που σου λέει και κάτι) και να συμπληρώνει το μισθό σου το ΙΚΑ (που του τα χώνουμε αδιαλείπτως) ... ιδέες λέω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σε ελεύθερη μετάφραση "όποιος δεν συμφωνεί μαζί μου, δεν καταλαβαίνει". Δεν καταλαβαίνει εσένα ίσως, όχι το πρόβλημα. Όλοι με γονείς μεγαλώσαμε, και οι περισσότεροι με εργαζόμενους γονείς, δεν φυτρώσαμε (ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν :P).

δεν χρειάζεται να συνεχίσω την αντιπαράθεση γιατί ξέρουμε η μία την άλλη καθώς και τις ιδέες και απόψεις μας :P:D

απλά, θέλω μόνο να σε ρωτήσω κάτι, κυρίως για στατιστικούς λόγους, δεν έχω δλδ να προσθέσω κάτι σε όσα έχω ήδη πει
Γιαγιά είχες όταν μεγάλωνες? Δλδ υπήρχε μία γιαγιά στο background που όταν η μαμά σου χρειαζόταν να κάνει μια δουλειά να μπορεί να σε "παρκάρει" για λίγη ώρα?
Ή όταν αρρώστενες και η μαμά σου έπρεπε να παραδώσει ένα επείγον project γιατί αλλιώς θα έχανε τον πελάτη, υπήρχε κάποιο άτομο (γιαγιά αδερφή θεία κλπ) που βοηθούσε την κατάσταση?


Το τότε σύστημα, που εξακολουθεί και υπάρχει, είναι φτιαγμένο με γνώμονα ότι υπάρχουν "παπουδογιαγιάδες"
Αυτοί παραλαμβάνουν τα παιδιά στις 4 παρά τέταρτο απ το "ο θεός να το κάνει" ολοήμερο σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το τότε σύστημα, που εξακολουθεί και υπάρχει, είναι φτιαγμένο με γνώμονα ότι υπάρχουν "παπουδογιαγιάδες"
Αυτοί παραλαμβάνουν τα παιδιά στις 4 παρά τέταρτο απ το "ο θεός να το κάνει" ολοήμερο σχολείο
΄Η το πολύ για γονείς με ωράριο καθηγητή (όπως ήταν οι δικοί μου πχ.). Αλλιώς είναι..πασιφανές ότι το ...τρίχρονο (μην πω και μικρότερο) θα ... περπατήσει μόνο του μέχρι το σπίτι (του οποίου θα έχει κλειδιά που έρχονται δώρο μαζί με τη γέννηση i guess :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top