Λάθος λόγος για τον έρωτα

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Με αφορμή τα παρακάτω:

ολοι οι φιλοι μου αν αγαπουσαν μια κοπελα δεν θα την πιεζαν και θα περιμεναν οσο περισσοτερο μπορουσαν μεχρι να νιωαει αυτη ετοιμη...δεν παει να'ναι 2 , 3 χρονια..Η κοπελα θα το εκτιμησει αυτο και ετσι θα φερθει αναλογος.Γιατι αν δινεις αγαπη οχι με λογια αλλα με πραξεις σε 1κοπελα αυτη το λιγοτερο που μπορει να σου κανει ειναι να ολοκληρωσει μαζι σου...

Από 120 ποστ αυτό μου έμεινε.:P Αυτό ακριβώς είναι το λάθος σκεπτικό που περνάνε οι γονείς στα παιδιά τους, ελπίζω να μην είναι γενικό, αλλά κάποιοι το κάνουν: οτι η γυναίκα θα κάτσει στον άντρα από υποχρέωση κι όχι για να το ευχαριστηθεί κι η ίδια. Οι περισσότεροι γονείς μεγαλώνουν τα κορίτσια τους με το σκεπτικό που λέει το ανέκδοτο "μη μου γ@μηθείς". Δεν τους διδάσκουν οτι όταν αποφασίσουν να κάνουν έρωτα θα είναι γιατί θέλουν κι οι ίδιες να ενωθούν με έναν άντρα που αγαπούν και θα το ευχαριστηθούν κι οι ίδιες... Αντίστοιχα τα αγόρια δε μαθαίνουν οτι πρέπει να ικανοποιήσουν τις κοπέλες, κι αν το μαθαίνουν, δεν ξέρουν πάντως το πώς. Όπως είχα πει και παλιότερα (και πέσατε να με φάτε:mad:) σε αυτό φταίνε κατά μεγάλο ποσοστό τα πορνό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το αποτέλεσμα είναι οτι φτάνει το κοριτσάκι των 15-16-17 να νιώθει εξαναγκασμένο να "κάτσει" σε κάποιον μόνο και μόνο γιατί της φέρθηκε λίγο καιρό καλά, γιατί έκανε υπομονή, σαν υποχρέωση... Μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα να το συζητήσουμε;:P

ας το συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βασικα, δε θεωρω πως αυτο εννοει το παιδι που το εγραψε...
Απλα θελει να πει, πως εαν υπαρχει συναισθημα και δωσει χρονο στο αλλο ατομο, οσο κι εαν χρειαστει εκεινο, ωστε να νοιωσει ετοιμο, το τελευταιο θα εκτιμησει αυτην τη συμπεριφορα, θα νοιωσει και ανετα και οικεια και στο τελος θα ελθει αυτο που και οι δυο πλεον θα θελουν και προσμενουν...η ολοκληρωση. Διοτι εαν βιασεις καταστασεις, το πιθανοτερο ειναι να πετυχεις το ακριβως αντιθετο....
Δε νομιζω πως αναφεροταν στο θεμα της υποχρεωσης...

Βεβαια αυτο το περι της 2-3 ετων αναμονης...ειναιυπερβολικο.
Ε, δε θα παιζουν και τις κουμπαρες, υπαρχουν και οι ορμες...εκτος πια εαν μιλαμε για 13ονα-15ονα παιδια, που καλο θα ειναι να κανουν υπομονη. Καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον Αυγουστο. Εχουν μπροστα τους πολλα χρονια για σεξ και τα τοιαυτα...Ας χορτασουν το φλερτακι και εχει ο Διας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανεξάρτητος

Νεοφερμένος

Ο ανεξάρτητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Νομίζω ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν έπρεπε όλοι να γίνονται αδιακρίτως γονείς! Από την οικογένεια ξεκινούν όλα. Κάνουν δύο άνθρωποι μια σχέση τη δεκαετία του 1960 συνήθως με προξενιό και παντρεύονται. Και χωρίς να ταιριάζουν ίσως ούτε σωματικά ούτε ψυχικά ούτε σε τίποτα κάνουν οικογένεια επειδή ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ. Και κάνουν έναν κανακάρη που τώρα είναι ας πούμε 40 ετών και μια κορούλα που είναι 35. Κάποιος κανακάρης 40άρης και κάποια κορούλα 35άρα (στην καλύτερη των περιπτώσεων) έχουν ήδη παντρευτεί κι αυτοί (για εντελώς διαφορετικούς λόγους από ότι οι γονείς) και έχουν κάνει ένα 15χρονο γιο και μια 13χρονη κόρη.
1. Τι διαπαιδαγώγηση έλαβαν για το σεξ οι πρώτοι γονείς? ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Η γυναίκα έπρεπε να ήταν παρθένα και ο άντρας να κάνει ότι θέλει, όταν θέλει, όπως θέλει. Μπορούσε μήπως η γυναίκα να απαιτήσει κάτι? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Αυτό δημιούργησε μια γενιά ανθρώπων που δεν μιλούσαν καθόλου για το σεξ.
2. Η δεύτερη γενιά γονέων είναι αυτή στην ηλικία μου που μάθαμε ότι το σέξ είναι κάτι πονηρό, μάλλον κακό και τέλος πάντων όχι κάτι φυσιολογικό. Μετά ήρθε η ιδιωτική τηλεόραση στην εφηβεία μας και μάθαμε ότι το σεξ είναι όχι μόνο καλό και φυσιολογικό αλλά και απαραίτητο. Όμως δεν μπορέσαμε (όσοι έχουν) να μιλήσουμε ποτέ στα παιδιά. Είτε στις οικογένειες είτε στο σχολείο.
3. Μετά ήρθε το Internet και μάθαμε ότι το φυσιολογικό σέξ είναι η παρτ..ζα το τρίο, από πίσω από τα πλάγια από παντού εκτός του κανονικού. Μετά μάθαμε ότι το φυσιολογικό σέξ είναι σχεδόν μόνο αν είσαι ομοφυλόφιλος. Αν τυχαίνει και είσαι άντρας και σου αρέσουν οι γυναίκες τότε μάλλον θα πρέπει να νιώθεις τύψεις.

Και αφού έχουμε ισοπεδώσει τα πάντα, από την οικογένεια, από το σχολείο, από την τηλεόραση, από το internet, και έχουμε φτιάξει ανθρώπους ΝΕΚΡΟΥΣ στο ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ τότε μιλάμε για έρωτα για αγάπη και μέσα σ αυτά βάζουμε και το σεξ. Δεν γίνεται απλά στην κοινωνία μας.

Και για να γεμίζουμε τα συναισθηματικά κενά, αμολάμε και βαρύγδουπες εκφράσεις όπως σ' αγαπώ είμαι ερωτευμένος μαζί σου κλπ κλπ που φυσικά διαψευδονται και καταπέπτουν στην πρώτη δυσκολία.

Τι βιασμό που έχει φάει η λέξη αγάπη και έρωτας... Τι να πεις σε ένα 16-18χρονο παιδί που θέλει να μάθει τι είναι έρωτας τι είναι αγάπη? Ότι θα τα απομυθοποιήσει όλα σε λίγο μετά από πολλές μα πολλές πληγές?

Δεν ξέρω αλλά δεν βλέπω λύση. Δεν υπάρχουν πια και οι βάρβαροι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top