Samsung Omnia vs Apple Iphone 3GS vs Nokia N97

Samsung Omnia vs Apple Iphone 3GS vs Nokia N97
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Apple Iphone 3GS

    Ψήφοι: 3 60.0%
  • Samsung Omnia

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Nokia N97

    Ψήφοι: 1 20.0%

Angel22

Νεοφερμένος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λοιπόν θέλω να ακούσω τη γνώμη σας για τα 3 αυτα κινητα. Όλα εχουν υπερ και κατα, ποιο όμως τα αντισταθμίζει καλύτερα (ανεξαρτήτου τιμής). Θέλω να πάρω κάποιο και κλίνω προς το iphone (φίλοι μ που το έχουν ειναι πολύ ευχαριστημένοι). Θα θελα να δω όμως και τις άλλες εναλλακτικές (είναι πολλά τα λεφτα να δώσεις χωρίς να το σκεφτείς).

Έχουμε και λέμε:

Iphone 3GS:

https://www.apple.com/iphone/specs.html


Samsung Omnia:

https://www.gsmarena.com/samsung_i900_omnia-2422.php


Nokia N97:

https://europe.nokia.com/find-products/devices/nokia-n97/specifications


Άρα τι να επιλέξω:
Iphone 3GS: Σταθερο και γρήγορο με ΟS X, πληθώρα εφαρμογών (apps) καλή ποιότητα κατασκευής, καλύτερη οθόνη αφής αν και θα πρέπει να συμβιβαστώ με τις παραξενιές της Apple και πιθανόν να χρειαστει να το ξεκλειδώσω για να το αξιοποιήσω στο επακρον...

Samsung Omnia: Windows Mobile και πιο πλήρες στα χαρακτηριστικά...

Nokia N97: Symbian Os και μεγαλύτερη χωρητικότητα...

Helpp!!!!! :(

Προσωπικά ένα κινητο θέλω να είναι στυλάτο, να 'χει wifi και καλή οθόνη αφής (Να μη γίνεται χάλια με μια δαχτυλια να έχει ακριβεια και να μ βγάζει ότι πατάω). Το ραδιόφωνο δε με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα αλλά θέλω η κάμερα του να βγάζει καλές φωτογραφίες. Επίσης να έχει καλές εφαρμογές και να ικανοποιεί και την τρέλα μ λίγο πολύ ως gadgetakias. Και επίσης το πιο σημαντικό είναι καλή απόκριση της οθόνης αν ειναι να κανω 10 ώρες να γράψω ένα μηνυμα δε 8α πάρω ευχαριστώ.

Δώστε μ τη γνώμη σας!!!!!!

(Δεν είμαι σίγουρη ότι το εβαλα στη σωστη κατηγορια :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Iphone.

Δε πρόκειται να το μετανιώσεις, καλλίτερα θα σου τα πει ο εξπόουζεντ μπόουν που το έχει. :)



Το samsung δε λέει.
Το Nokia είναι υπερτιμημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και επίσης το πιο σημαντικό είναι καλή απόκριση της οθόνης αν ειναι να κανω 10 ώρες να γράψω ένα μηνυμα δε 8α πάρω ευχαριστώ.
iPhone ή Blackberry Storm τότε

θέλω η κάμερα του να βγάζει καλές φωτογραφίες
Ψάξε και βρες φωτογραφίες και διάλεξε τι σου αρέσει ;). Ωστόσο μάλλον θα επέλεγα το N97 εδώ
https://thenokiablog.com/2009/08/26/nokia-n97-vs-iphone-3gs-photos/

Προσωπικά ένα κινητο θέλω να είναι στυλάτο, να 'χει wifi και καλή οθόνη αφής
iPhone

Επίσης να έχει καλές εφαρμογές και να ικανοποιεί
Κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα του iPhone. Ναι μεν έχει τεράστια ποικιλία από εφαρμογές αλλά πολλές είναι απλά fan. Ναι μεν έχει κάποιες ποιοτικές εφαρμογές αλλά αυτές περιορίζονται είτε σε Social Networking είτε σε αναμετάδοση πληροφοριών. Αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο, π.χ. ήξερα κάποιον που ήθελε στο κινητό να ανοίγει Reports από το SPSS, τότε ψάξε να δεις σε ποίο λειτουργικό υπάρχει. Ωστόσο το iPhone είναι το απόλυτο "web 2.0" κινητό αφού εκτός από τις εφαρμογές έχει ένα εκπληκτικό και δυνατό Browser όπου μπορεί να τρέξει σχεδόν τα πάντα. π.χ. η Apple απέρριψε κάποιες εφαρμογές της Google και η δεύτερη απλά της έκανε Web εφαρμογές.

Προσωπικά με τόσο ισχυρό browser, καλύπτομαι στο 80% των αναγκών μου.

αν και θα πρέπει να συμβιβαστώ με τις παραξενιές της Apple και πιθανόν να χρειαστει να το ξεκλειδώσω για να το αξιοποιήσω στο επακρον...
Έχω iPhone περίπου ένα χρόνο. Jailbrake το έκανα όταν το πρώτο πήρα. Εκτός ότι το λειτουργικό έγινε πιο ασταθές δεν βρήκα το λόγο να το έχω Jailbreak. Σύμφωνα με έρευνα μόλις το 8% έχει Jailbreak.

Το Jailbreak για εμένα δεν δίνει κάποιο ουσιαστικό feature αφού ότι κενό πάει να καλύψει το καλύπτει με άθλιο τρόπο. Π.χ. Minimize.

Προσωπικά σου προτείνω, λοιπόν, iPhone 3Gs εφόσον δεν έχεις κάποια ιδιαίτερα ανάγκη από εφαρμογές. Ο δυνατός browser, το ότι μπορείς να γράφεις γρήγορα και ότι όλοι Developers ασχολούνται κυρίως με το iPhone δίνουν πολλά + στο iPhone. Και μην φοβάσαι, σαφώς και υπάρχουν καλές εφαρμογές στο iPhone, απλά υπάρχουν και πολλές, παρά πολλές, απλά μάπα.

Επίσης το iPhone είναι φοβερό music player και πολύ καλός video player αν έχεις υπομονή να μετατρέπεις τις ταινίες όπως θέλει η Apple. Το MobileMe δίνει άλλο αέρα σε περίπτωση που χρησιμοποιείς Outlook. Τέλος είναι και μια φοβερή παιχνιδομηχανή, αλλά αυτό δεν μας νοιάζει.

Υ.γ.: η Nokia έβγαλε νέο N97. Το Ν97 mini.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel22

Νεοφερμένος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ θα τα σκεφτώ αλλα μάλλον το iphone θα πάρω!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προτείνω 3GS, το 8άρι το 3G δεν έχει ΤΟΣΟ χαμηλότερη τιμή που να αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Συσκευή με Android δε σκευτεσαι κάν; Περιμένουν όλοι να έρθει το HTC hero που λένε οτι θα είναι καλό.

Οσο καλή συσκευή και να μου φαίνεται το iphone (και είναι κορυφαίο και σα συσκευή και σα πλατφόρμα απο τεχνικής απόψεως) η ιστορία της apple είναι λίγο απογοητευτική. Πρίν λίγο καιρό για παράδειγμα με το update 3.1 απενεργοποίησαν το tethering σε όλες τις συσκευές εκτώς απο συγκεκριμένων παροχέων της αμερικής που έχουν ξεχωριστό πρόγραμμα που το επιτρέπει. Επίσης έχουν απενεργοποιήσει και το downgrade πισω στην έκδοση 3.0 όπου δούλευε. Είναι λίγο τραγικό, είναι σαν να πάς το αμάξι για service και να σου βγάλουν το ράδιο. Δέν είναι το πρώτο παράπτωμα της apple αλλά είναι απο τα πιό σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Αρχικά να πω ότι δεν θα είμαι αντικειμενικός καθώς εχω δουλέψει σε Ν97 για λίγο, είχα το iPhone 3G για 6 μήνες και για το omnia σχεδόν δεν έχω ιδέα.
Για το iPhone λοιπόν που είχα ισχύουν τα παρακάτω:

- Άθλια διάρκεια μπαταρίας. Πρέπει να κυκλοφορείς με φορτιστή αυτοκινήτου ή να μην φεύγεις από το σπίτι αν δεν το έχεις φορτίσει. Στην αρχή που δεν το είχα συνηθίσει έμενα συνέχεια από μπαταρία. Για εμένα αυτό είναι απαράδεκτο για ένα κινητό και στην έκδοση S μου είπαν ότι δεν έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα.
- Πολύ μεγάλο. Στο χέρι κρατιέται με ανασφάλεια. Θα του βάλεις και μια λαστιχενια θήκη για να μη γίνει χάλια και θα γίνει ακόμα πιο μεγάλο.
- Πολύ καλό GPS για τηλέφωνο. Βρίσκει σχεδόν πάντα σήμα και είνια πολύ γρήγορο στην απόκρισή του. Τώρα που έχει και πυξίδα θα είναι απόλαυση να πλοηγείσαι με αυτό καθώς φανάζομαι οι χάρτες θα περιστρέφονται ανάλογα με το που κοιτάει το iPhone. Αν πας να δουλεψεις με το GPS σε Ν-Series κινητό θα πάθεις εγκεφαλικό!
- To appStore έχει απίστευτη ποικιλία εφαρμογών, πάρα πολλές από τις οποίες ανταγωνίζονται σε ποιότητα την έκδοση για PC. Πολλές δωρεάν και όσες δεν είναι δωρεάν είναι σε πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα των εφαρμογών υπολογιστών.
- Τα χρώματα της οθόνης είνα ι απίστευτα, καμμία σχέση με omnia και N97. Το touch είναι σχεδόν βγαλμένο από το μέλλον, τρομερά βολικό και γρήγορο. Είπα ότι είναι βολικό;;;
- Ο browser & το ιντερνετ. Παντού μαζί σου mail & σελίδες, αν πιάνεις 3G καλές ταχύτητες και σε συνδυασμό με τις εφαρμογές του appStore θα εθιστείς! Εκτός κι αν σου τελειώνει η μπαταρία. Πράγμα καθόλου σπάνιο. Τότε θα το βάλεις στην τσέπη, δε θα πάρεις τηλέφωνο και θα περιμένεις να γυρίσεις σπίτι.
- Απο φωτό μην περιμένεις κάτι κοντά στο Νοκια. Θα απογοτευτείς οικτρά.
- Απο στυλ το iPhone μετράει και δεν θα το βαρεθείς ποτέ. Εκτός κι αν τελειώσει η μπαταρία. Απο ποιότητα υλικών πάρα πολύ καλό.

Όπως κατάλαβες οι μαρκετίστες έχουν φροντίσει και εδώ να μην υπάρχει μια ξεκάθαρη απάντηση. Τα πάντα από κάπου μπάζουν και όσο πιο πολύ το ψάχνεις τόσο πιο πολύ θα μπερδεύεσαι.
Εμένα μου κλέψαν το iPhone και πήρα ένα SonyEricsson με 140 ευρώ. Αν και έχει μικρή κλασσική οθόνη κάνει το 80% όσων κάνει το iPhone, έχει καλύτερη φωτογραφική και μπαταρία, έχει πλήρες μενού τηλεφώνου και μοιράζεται το ιντερνετ άψογα. Να σου πω την αλήθεια πλέον δε μου λείπει καθόλου το παλιό μου κινητό. Αλλά μόλις βγει η επιδότηση μάλλον θα το ξαναπάρω!! Ζούμε σε περίεργους καιρούς τελικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Gademi είσαι σίγουρος ότι βγήκε αυτή η επιλογή; Σε εμένα συνεχίζει να την έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel22

Νεοφερμένος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
To N97 παιδιά το ξεχνάω το χει πάρει ένας φίλος μου και όλο προβλήματα βγάζει, καταρχήν ένα συχνό πρόβλημα που έχει εμφανίσει είναι ότι μόλις πας να εγκαταστήσεις εφαρμογή από το site της nokia κρασάρει και χρειάζεται φορμάτ και το 2ο και κυριότερο έιναι ότι από κατασκευαστικό λάθος εξέχει ένα ελατήριο το οποίο γρατζουνάει το τζαμάκι της κάμερας όπως ανοιγοκλείνει πράγμα το οποίο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στις φωτο. Μάλλον το ιphone θα πάρω, ο μόνος λόγος που σκέφτομαι το omnia είναι οικονομικός αν και δεν έχει και τεράστια διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vgon

Νεοφερμένος

Ο vgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σου Georgia.
Είμαι κάτοχος του Omnia. Πρόκειται για μια πολύ καλή επιλογή. Έχει πολύ καλή μπαταρία, πολύ καλή οθόνη και παρέχει οτι είναι δυνατό για οικονομία στην κατανάλωση. Η φωτογραφική του μηχανη ειναι επισης πολυ καλη. Το τράβηγμα βιντεο ομως δε λεει και πολλα. Δεν έχω όμως κάτι άλλο αρνητικό να αναφέρω. Πλήρης media player (βλέπεις άνετα ταινία και ενσωματωμένους υπότιτλους, μπορείς όμως να δεις και μη ενσωματωμένους) και player τραγουδιων με πάρα πολλά καλούδια.
Απροβλημάτιστο wifi, πολλές εφαρμογές, παιχνίδια, δοκίμασε κι αυτά αν τελικά το επιλέξεις (omnia accelerometer games) και για τα βασικά περί τηλεφώνου που όλοι χρειαζόμαστε δε χρειάζεσαι καθόλου πενάκι. Με το δάχτυλο πολύ εύκολα τα κάνεις όλα.
Αν τελικά το αγοράσεις...θα εγκαταστήσεις το πρόγραμμα nodata για να επιλέγεις για ποιες εφαρμογές θα χρησιμοποιείς gprs ή όχι. Πολύ χρήσιμο για να γλιτώνεις χαζές χρεώσεις στο λογαριασμό σου.
Επίσης δοκίμασε αυτό (https://www.spbsoftwarehouse.com/products/mobileshell/?en) για ένα πολύ ζωντανό interface κι αν είσαι βέβαια διατεθημένη να χρησιμοποιείς συνέχεια gprs καθότι εμφανίζονται στην οθόνη διάφορες live πληροφορίες όπως καιρός κλπ.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αφιέρωσε χρόνο για πλήρη εξερεύνηση των δυνατοτήτων του. Να χρησιμοποιεις το πολύ καλό wifi interface του για να μην υπερχρεώνεσαι με το gprs :))
Καλές αγορές αν δεν τις έκανες ήδη !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top