Αποδοχή κληρονομιάς για μοναχοπαίδι

ΤΑΚΗΣ09

Νεοφερμένος

Ο ΤΑΚΗΣ09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θελω μια βοηθεια στο παρακατω :
τον περασμενο αυγουστο εχασα τον πατερα μου απο ανακοπη
ομως δεν προλαβαμε να κανουμε τα σχετικα με τα περιουσιακα μας στοιχεια.
στην οικογενεια μου δεν υπαρχει αλλο παιδι .
τι πρεπει να γινει με τα περιουσιακα μας? πρεπει να γινει διαδικασια ωστε να περασουν στην μητερα μου ή δεν χρειαζεται?
σας ευχαριστω πολυ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλησπερα, συλληπητηρια για τον μπαμπα σου.
Απο οσο γνωριζω, 25% η μητερα, 75% το παιδι.

Δε χρειαζεται γενικα να γινει μεταβιβαση εκτος αν οι σχεσεις μητερας παιδιου δεν ειναι καλες.
Υπαρχει και η διαδικασια αποδοχης ή μη κληρονομιας αν υπαρχουν χρεη η τελοσπαντων δε συμφερει.

Γιατι δεν απευθυνεσαι σε εναν δικηγορο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKoutsogiannis

Νεοφερμένος

Ο SKoutsogiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Δικηγόρος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εξαρτάται από το αν ο πατέρας σου είχε στο όνομά του ακίνητη περιουσία, ή ορισμένα κινητά πράγματα που απαιτούν συμβολαιογραφική μεταβίβαση (πχ ταξί κλπ). Αν ναι, τότε ίσα που προλαβαίνεις. Απευθύνσου αμέσως σε δικηγόρο, (θα προτιμούσα εμένα φυσικά) για να επιληφθεί των θεμάτων αυτών. Πρέπει να κάνεις συμβολαιογραφική αποδοχή κληρονομίας και να τη μεταγράψεις στο υποθηκοφυλακείο - κτηματολόγιο. Κινήσου άμεσα γιατί υπάρχει σύντομη προθεσμία για την υποβολή δήλωσης φόρου κληρονομίας, η οποία επιφέρει πρόστιμα αν δεν τηρηθεί. Αν θες στείλε μου e-mail για περαιτέρω πληροφορίες και για να συζητήσουμε το θέμα στο SpyrosKoutsogiannis@hotmail.com.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top