Όταν ο φίλος είναι ο θύτης

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Κλεμμένο θεματάκι αλλά ενδείκνυται για συζήτηση: τι κάνετε όταν ο κολλητός/η κολλητή σας σας εκμυστηρεύεται οτι έκανε κάτι "ανήθικο" κατά τη γνώμη σας για να κερδίσει κάτι; Το επικροτείτε γιατί είναι φίλος/φίλη; Διατυπώνετε τη διαφωνία σας αλλά ως εκεί; Αποκαλύπτετε στον ενδιαφερόμενο την απάτη για να υπάρξει δικαιοσύνη; Ξεκόβετε από τον φίλο/φίλη;

Βασικά το άρθρο που διάβασα είχε το εξής παράδειγμα: μια κοπέλα μετά από σχέση κάποιων χρόνων με κάποιον, κι επειδή δεν τον έβλεπε να προτίθεται να προχωρήσει σύντομα στο γάμο, έμεινε επίτηδες έγκυος για να τον "τυλίξει".

Εσείς ως φίλος/φίλη πώς θα αντιδρούσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρωτα ισως περιμενεις να πει την αληθεια μονος του και μετα αν δεν το κανει λες την αληθεια και τον κοβεις απο φιλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Πώς μπορείς να επέμβεις στη ζωή του άλλου τη στιγμή που σε εμπιστεύτηκε και σου είπε ένα μυστικό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
κλασσικη και χαζη τακτικη μερικων γυναικων. ασε που ειναι και τρομερα υποτιμητικο να θες να τυλιξεις καποιον. τι εισαι δηλ? δεν αξιζεις να σε θελει καποιος διπλα του και πρεπει να κανεις κατι τετοια για να σε παρει απο αναγκη και ευθυξια?

απο την αλλη μπορει και να μεινει στα κρυα του λουτρου καποια και να μην την παρει ο αλλος και ειτε να προχωρησει σε εκτρωση ειτε να μεινει με ενα παιδι μονη της.

κατι τετοιες βλακειες κανουν μερικοι μερικοι και μετα υποφερουν τα καημενα τα παιδακια. η μονη περιπτωση να επεμβαινα ειναι να αποτρεψω το γεγονος προτου συμβει. μετα αστα να πανε. τι να κανεις? το θεμα ειναι να συμβουλεψεις τον αλλο να μην κανει κατι τετοιο και να δει τις συνεπειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω ακουσει πολλες φορες πραματα που μου χουν φυγει τα μαλλια και λεω - μα ειναι φιλη μου???:clapup:

Υποθετω θα χει συμβει και σε εκεινες να λεω κατι στο οποιο δεν συμφωνουν.
Δε θεωρω πως ειμαι τελεια, αλλα αντιθετως κανω λαθη και πολλα κι απαυτα μαθαινω.

Αλλα εξαρταται παντα την αδυναμια του καθενα, τα ελαττωματα και το μπαγκραουντ, τα υπολογιζω, γιαυτο οι φιλοι μου ειναι σχεδον παντα διαφορετικοι απο μενα σε αντιληψεις, σε πραξεις κ.ο.κ. Παιρνω και παιρνουν απο μενα.
Τι κανω? Τους λεω ξεκαθαρα τη γνωμη μου πως εδω σε βρισκω λαθος και φροντισε για τις συνεπειες κι απο κει και περα κανε ο,τι θελεις και επειδη εισαι φιλη μου θα στηριξω την επιλογη σου, χωρις να ανακατευτω ομως, απλως εσενα θα στηριξω ακουγοντας σε, οποια κι αν ειναι.

Ξερω, δεν ειναι αντικειμενικο, αλλα με τους ανθρωπους μου ειμαι υποκειμενικοτατη.

Τωρα σχετικα με τη κοπελα που αναφερεις, ναι ειναι λαθος αυτο που εκανε και λαθος γιατι? Γιατι ενα μωρο δε θα σωσει τη σχεση. Αντιθετα, ειχαν που χαν προβληματα, τωρα με το μωρο και τις ανησυχιες του θα ενταθουν. Δεν πιστευω σε καμμια περιπτωση πως ενα μωρο θα φερει την ανοιξη σε ενα χειμωνιατικο ζευγαρι.
Πως θα αντιδρουσα? Οπως ειπα παραπανω, θα ελεγα πως σκεφτεται λαθος, θα της ελεγα πιθανον συνεπειες αυτης της επιλογης(χωρισμος ακομα πιο συντομος, μοιχεια οταν μεγαλωσει το μωρο ειδικοτερα οταν ο αλλος θα χει πηξει με τοση αγανακτηση και πιεση ψυχολογικη, ψυχολογικη καταστροφη δικη της με ενα μωρακι και διχως βοηθεια απο τον πατερα ισως), θα της τονιζα πως ενα μωρακι ειναι απορροια της αγαπης και της ελευθεριας κι οχι της καταπιεσης γιατι τι φταιει το καημενουλι κι αυτο? κλπκλπ.
Αν δεν την επειθα, το μονο που θα εμενε θα ηταν να την ακουω, να ειμαι κοντα της οποτε το ειχε αναγκη, οχι ομως να παιρνω μερος στα παιχνιδια της, (αλλωστε απο ενα σημειο και μετα δεν μπορεις να επαναλαμβανεσαι και να τονιζεις τα λαθη, αυτα τα επισημαινεις απο την αρχη για να προλαβεις, επειτα ειναι αποφαση του αλλου αν θελει να καταλαβει και να σωσει το τομαρι του η οχι).

Το προβλημα το μεγαλο που ισως θα αντιμετωπιζα θα ηταν αν ημουν φιλη και με τον συντροφο της. Εκει θα απομακρυνομουν και απο τους δυο, δυστυχως, και θα κρατουσα μια σταση αντικειμενικη σε φαση- βρειτε τα μονοι σας-


Και δε θα ξεκοβα απο τη στιγμη που ειναι φιλη μου(αυτος ειναι ο ρολος της, δεν ειναι ρολος της να ειναι ιδια με μενα), με αγαπαει, με καταλαβαινει, με στηριζει στα δικα μου, με σεβεται, με ακουει και με παρηγορει. Χαιρεται με τη χαρα μου. Η προσωπικη της ερωτικη ζωη δε με αφορα αμεσα ουτε και η δικη μου αφορα αμεσα εκεινη. Λεμε τις αποψεις μας και πιστευω ερχεται η απομακρυνση μονο οταν αναμεσα στους μετεχοντες της σχεσης υπαρξει καταπατηση εμπιστοσυνης, υπουλα παιχνιδια πισω απο την πλατη του αλλου, οχι σεβασμος, οχι κατανοηση, οχι αγαπη, οχι φιλια. Τοτε ναι, θα ξεκοβα αλλα το κοριτσι εδω περνα ζορι, ειναι φουλ ερωτευμενο, να το παρατησω? οχι βεβαια, θαμαι εκει, θα προσπαθησω, θα της εφιστω την προσοχη, σε καμια περιπτωση δε θα την αφησω μονη να κανει τη μεγαλυτερη βλακεια της ζωης της. Αλλα ακομα κι αν το κανει, θα ειμαι κει, να την ακουω.
Πιστευω τα λαθη πληρωνονται αργα η γρηγορα. Μπορει κι εγω να κανα ενα μεγαλο λαθος καποια στιγμη, δε θαθελα σε καμια περιπτωση να βρεθω μονη κι ολοι να μου γυρισουν την πλατη. Γιαυτο ακουω κι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sasa1

Νεοφερμένος

Η sasa1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
οριστε???τι βλακεια ειναι αυτη?αμα θελει να μεινει ο αλλος μαζι σου θα μεινει για σενα και οχι για καποιο παιδι που σκαρφιστικες να κανεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top