Μια γλώσσα, ένας πλανήτης

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα θελατε να υπήρχε σε ολον το πλανήτη μια γλώσσα; γιατι;

Εγω δεν μπορω να αποφασισω ... απο την μια θα λυνονταν πολλα προβληματα απο την αλλη ο πολιτισμός θα χανονταν ... κανεις δεν θα μαθενε την γλωσσα των προγονων του ... αρα ομως αξιζει τον κοπο να κολλαμε στο παρελθον και να χανουμε το μελλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
NAI, NAI και πάλι ΝΑΙ! Το υποστηρίζω απόλυτα!!! Μακάρι να υπήρχε παγκόσμια γλώσσα και η γλώσσα που είχε ο κάθε λαός να διδάσκονταν για εγκυκλοπαιδικούς λόγους όπως διδασκόμαστε εμείς τα αρχαία. Βέβαια αυτό είναι πολύ δύσκολο να γίνει για 2 λόγους:
1. Ακόμα και το πιο μικρό κράτος (:whistle: ) θα θέλει αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο να γίνει η δική του γλώσσα παγκόσμια. Πχ οι Έλληνες σίγουρα θα θέλουν να γίνει η δική τους γλώσσα παγκόσμια κι όχι πχ τα αγγλικά που τα μιλάει τουλάχιστον 10 φορές περισσότερος κόσμος... :rolleyes:
2. Είναι πολύ δύσκολο ξαφνικά να αρχίσουν όλοι να μιλάνε πχ αγγλικά (θεωρώ οτι αν γίνει κάτι τέτοιο θα γίνει με την αγγλική γλώσσα) ακόμα και μεταξύ τους, και μέσα στα σπίτια τους κλπ. Μάλλον θα γίνει σταδιακά αν γίνει ποτέ. Ήδη στην Ελλάδα έχουν αρχίσει και είναι πάρα πολλά στα αγγλικά. Σιγά σιγά αυξάνονται... Πιθανώς κάποτε να εκτοπίσουν τα ελληνικά και να μιλάμε όλοι αγγλικά. Αν γίνει και στα άλλα κράτη να τη η παγκόσμια γλώσσα!

Το ξέρω οτι με την παραπάνω μου άποψη θα αρχίσουν να με βρίζουν οι "πατριώτες" αλλά ας έχει, αυτή είναι και δύσκολα θα την αλλάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Θα θελατε να υπήρχε σε ολον το πλανήτη μια γλώσσα; γιατι;

Εγω δεν μπορω να αποφασισω ... απο την μια θα λυνονταν πολλα προβληματα απο την αλλη ο πολιτισμός θα χανονταν ... κανεις δεν θα μαθενε την γλωσσα των προγονων του ... αρα ομως αξιζει τον κοπο να κολλαμε στο παρελθον και να χανουμε το μελλον;
Αν υπήρχαν μόνο τα ελληνικά και τη γλώσσα των προγόνων μας θα μαθαίναμε και θα συνενοούμασταν με όλους...:P
Κάτι τέτοιο μάλλον δε θα γίνει ποτέ.Από τη στιγμή που διαμορφώθηκαν διαφορετικές γλώσσες, δεν πρόκειται και κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να αλλάξει κάτι.Αν από πάντα ο άνθρωπος είχε μία γλώσσα καλά θα ήταν.
Νομίζω όμως ότι το πρόβλημα θα λυθεί κάποια στιγμή, όταν με τη βοήθεια της τεχνολογίας φτιαχτεί κάποιος καλός αυτόματος μεταφραστής από κάθε γλώσσα προς κάθε γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα στην ιδέα αυτή.
Είναι στοιχείο πολιτισμού και στοιχείο ιδιοσυγκρασίας κάθε γλώσσα.

Το να διδάσκεται όπως τα αρχαία είναι μάλλον τραγικό, καλύτερα να μη διδάσκεται καθόλου αν είναι έτσι :P

Τη -γεμάτη πλούτο- ελληνική γλώσσα που περιγράφει συναισθήματα και σκέψεις όσο ελάχιστες γλώσσες μπορούν δεν την αλλάζω με τίποτα. Αλλά επίσης είμαι υπέρ του να μην αλλάξουν και τα υπόλοιπα έθνη τις γλώσσες τους. Α και δεν είμαι "πατριώτης", είμαι πατριώτης.

Πιστεύω πάντως με την παγκοσμιοποίηση της οικονομίας και την καθιέρωση των πολυπολιτισμικών κοινωνιών που συντελείται χρόνο με το χρόνο, κάτι τέτοιο είναι αναπόφευκτο να συμβεί εκτός κι αν ο καπιταλισμός εκπέσει από κυρίαρχο πολιτικο-οικονομικό σύστημα (κάτι που δε θεωρώ απίθανο αλλά ούτε και ιδιαίτερα πιθανό)

ΥΓ. Διεθνή γλώσσα έχουμε και είναι τα αγγλικά, μια χαρά είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Νομίζω όμως ότι το πρόβλημα θα λυθεί κάποια στιγμή, όταν με τη βοήθεια της τεχνολογίας φτιαχτεί κάποιος καλός αυτόματος μεταφραστής από κάθε γλώσσα προς κάθε γλώσσα
Θα συμφωνω...ισως το καλλιτερο ειναι να βρεθει μια μεση λυση παρα μια ακραια...αλλα φοβαμαι οτι η τεχνολογια θα αργησει να δωσει μια λυση οπου θα επιτρεπει την επιτοπου και αυτοματη μεταφραση ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Τη -γεμάτη πλούτο- ελληνική γλώσσα που περιγράφει συναισθήματα και σκέψεις όσο ελάχιστες γλώσσες μπορούν δεν την αλλάζω με τίποτα. Αλλά επίσης είμαι υπέρ του να μην αλλάξουν και τα υπόλοιπα έθνη τις γλώσσες τους. Α και δεν είμαι "πατριώτης", είμαι πατριώτης.

Μα ο καθένας θεωρεί τη γλώσσα του υπέροχη, πλούσια κλπ κλπ κλπ.
Αυτός ο "πατριωτικός εγωισμός" των περισσοτέρων είναι που δεν μας αφήνει να πάμε μπορστά. Δες το λίγο με τη λογική πόσο βολικό θα ήταν. Σκέψου να μπορούσατε να συννενοηθείτε με ΚΑΘΕ άνθρωπο πάνω στον πλανήτη! Να μπορούσες να διαβάσεις ΚΑΘΕ βιβλίο που κυκλοφορεί! Να μπορούσες να σπουδάσεις σε οποιαδήποτε χώρα χωρίς πρόβλημα γλώσσας! Να σταματούσαν να υπάρχουν τα προβλήματα encoding! (:P)
Προσωπικά δεν πιστευω οτι αξίζει να τα πετάξεις όλα αυτά τα πλεονεκτήματα για τους συναισθματικούς κατα βάση λόγους που αναφέρεις. Τα είχε πει καλά και ο John Lennon στο Imagine αλλά τον φάγανε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά δεν πιστευω οτι αξίζει να τα πετάξεις όλα αυτά τα πλεονεκτήματα για τους συναισθματικούς κατα βάση λόγους που αναφέρεις. Τα είχε πει καλά και ο John Lennon στο Imagine αλλά τον φάγανε... :/:
Αξιζει ομως να πεταξεις το αιμαι και τους αγωνες που εδωσαν οι προγόνοι σου , το αιμα σου , για να εχεις μια γλωσσα δικια σου και οχι την γλωσσα που θα σου επιβάλλει ο κάθε τύραννος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αξιζει ομως να πεταξεις το αιμαι και τους αγωνες που εδωσαν οι προγόνοι σου , το αιμα σου , για να εχεις μια γλωσσα δικια σου και οχι την γλωσσα που θα σου επιβάλλει ο κάθε τύραννος
Η λογική στην επιβάλλει και το κοινό καλό.
Και πίστεψε με, οι πρόγονοι μας εκεί που είναι, μόνο αυτό δεν τους νοιάζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο συναισθηματικοί, είναι πολιτισμικοί, είναι ιστορικοί, είναι εκπαιδευτικοί και χίλιοι δύο ακόμα.

Διάσημοι γλωσσολόγοι ανά τον κόσμο αναγνωρίζουν την ανωτερότητα της ελληνικής γλώσσας.
Σε κάθε περίπτωση εγώ είπα πως για όλες τις χώρες είναι σημαντική η γλώσσα τους και για την Ελλάδα δυο φορές σημαντικό.

Όσο για το imagine... χμμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και πίστεψε με, οι πρόγονοι μας εκεί που είναι, μόνο αυτό δεν τους νοιάζει :P
Δυστυχώς έχουμε φορτωθεί τους κάθε λογής Λιακόπουλους οι οποίοι έχουν αυτοδιοριστεί θεματοφύλακες των αξιών των προγόνων μας και μας λένε ότι ακόμα και εκεί που είναι τους νοιάζει και τους παρανοιάζει.
(Apparently, οι πρόγονοί μας ήταν εξωγήινοι και θέλουν το καλύτερο για μας τα φτωχά και άμυαλα νήπια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Η λογική στην επιβάλλει και το κοινό καλό.
Και πίστεψε με, οι πρόγονοι μας εκεί που είναι, μόνο αυτό δεν τους νοιάζει :P
Δεν με καταλαβες ... σαν τύραννο εννουσα τον κατακτητή ... Θα ηθελες να μιλας ... τουρκικα πχ ή στην χωρα σου σαν επισημη γλωσσα να ηταν η γλωσσα του κατακτητή ... Για εμενα ειναι τραγικο κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Σωστός..
zorgnax αυτό είναι ακραίο που λες.. ο exposed μίλησε για τους αληθινούς προγόνους, όχι για τον /\ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιανού κατακτητή ρε Πάνο; Στο 1821 έχεις μείνει; Και ναι, δεν θα με πείραζε να μιλάω ακόμη και τούρκικα αν μίλαγε όλος ο πλανήτης τέτοια. Απλά δεν βρίσκω το λόγο να γίνουν διεθνή γλώσσα. Ούτε φυσικά και για τα ελληνικά βρίσκω λόγο. Μια διεθνής γλώσσα πρέπει να είναι εύκολη, σύντομη και να την μιλάει ΗΔΗ πολύ μεγάλο ποσοστό είτε σαν μητρική είτε απλώς πάρα πολύ καλά. Γλώσσα που τα πληροί όλα αυτά είναι μόνο τα αγγλικά. Το να λες οτι η δική σου γλώσσα είναι καλύτερη, πιο πλούσια κλπ, εκτός απο εγωιστικό είναι και προσβλητικό για τις άλλες χώρες. Όσον αφορά τους διάσημους γλωσσολόγους και την ανωτερότητα της ελληνικής γλώσσας... να δούμε αν θα έλεγες τα ίδια αν δεν ζούσες απο μικρός στην ελλάδα και δεν είχες υποστεί την πλύση εγκεφάλου που έχουμε όλοι δεχτεί για την δήθεν φυλετική μας ανωτερότητα. Δεν λέω οτι είναι του πεταματού, αλλά ούτε και η ωραιότερη που υπάρχει και γενικώς δεν βρίσκω λόγο να γίνει διεθνής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν με καταλαβες λια μου ... Οταν μιλησα για το αν θελεις να μιλας τουρκικα εννουσα να μιλαν τουρκικα μονο οι ελληνες και οι τουρκικοι ... Φανταζομαι πως οχι ... Και δεν εισαι η μοναδικη πολλοι εδωσαν το αιμα τους για αυτο ... δεν θα ηταν προοδοσία κάτι τέτοιο

Οσο για την αξια της γλωσσας μας ... σιγουρα εχει αξια και μαλιστα πολυ μεγαλη... Ας μην ξεχνας οτι καποτε βαρβαρος ηταν αυτος που δεν μιλουσαν τα ελληνικα ... Αν δεν ειχαν γινει καποια "λαθη" σιγουρα θα ειχε την ιδια σημασια η λεξη βαρβαρος ... Τελος τα ελληνικα ειναι ειναι μια πολυ παλια γλωσσα , που υπέστει πολλες "αναβαθμήσεις" εμενα αυτο μου λεει παρα πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μην κρίνεΤΕ εξ' ιδίων τα αλλότρια, δεν έχω δεχτεί κανενός είδους πλύση εγκεφάλου και δε θεωρώ την ανωτερότητα της γλώσσας μας ως στοιχείο φυλετικής ανωτερότητας. Για μένα είναι από τις ωραιότερες που υπάρχει.

Τα αγγλικά είναι ήδη διεθνής γλώσσα και ορθώς είναι γιατί είναι εύκολη.

//edit:

Επειδή μπερδεύτηκες δεν επιθυμώ να γίνουν τα ελληνικά διεθνής γλώσσα, αλλά επιθυμώ να μιλάω ελληνικά με τους ομοεθνείς μου όπως και ο Ρώσσος να μιλάει ρώσικα με τον ομοεθνή του κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όσον αφορά τους διάσημους γλωσσολόγους και την ανωτερότητα της ελληνικής γλώσσας... να δούμε αν θα έλεγες τα ίδια αν δεν ζούσες απο μικρός στην ελλάδα και δεν είχες υποστεί την πλύση εγκεφάλου που έχουμε όλοι δεχτεί για την δήθεν φυλετική μας ανωτερότητα.
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
[...]να δούμε αν θα έλεγες τα ίδια αν δεν ζούσες απο μικρός στην ελλάδα και δεν είχες υποστεί την πλύση εγκεφάλου που έχουμε όλοι δεχτεί για την δήθεν φυλετική μας ανωτερότητα.
Πάντως εγώ πιστεύω στην φυλετική μας ανωτερότητα ή τουλάχιστον στην κάποτε φυλετική μας ανωτερότητα...

[μήπως να γίνει κανένα split; Είναι ένα θέμα που θέλει συζήτηση και αυτό..] :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Λοιπόν για να κάνουμε ενα ξεκαθάρισμα γιατί μου φαίνεται μπλέξαμε λίγο τα μπούτια μας και θα παρεξηγηθεί το ενα επειδή το καβαλάει τ' αλλο....

Καταρχήν υπάρχει ήδη αυτό που λέτε, μια γλώσσα σε όλη την Γη και φυσικά είναι η Αρχαία Ελληνική. Πρίν αρχίσουν οι διεθνιστές του φόρουμ να με σφυροκοπούν θα ήθελα να διευκρινίσω οτι ομιλώ για την Αρχαία Ελληνική ως βάση.

Πάρτε ως παράδειγμα την Αγγλική:

Όλα τα παιδάκια ας προφέρουμε τη λέξη Helium ...He-li-um. Ωραία! Χίλιουμ δε το είπαμε; Θαυμάσια! Το Χ όμως δεν είναι τραχύ όπως στη λέξη χύνω (το νερό στην κανάτα κύριοι, συνέλθετε παρακαλώ...:mad: ) αλλά απαλό σαν αναπνοή! Ας το προφέρουμε τώρα πάλι όλα τα παιδάκια με μια φωνή αλλά στα Αρχαία Ελληνικά: *Ήλιον. Θαυμάσιααα! Γιατί έβαλα το αστεράκι πρίν από τον τόνο; (Γιατί το πληκτρολόγιό μου δεν έχει δασεία) Γιατί εκεί ακριβώς πηγαίνει η δασεία! Πως θα προφέρατε μια λέξη με δασεία; Απαλή αναπνοούλα και ....Χ-ήλιον!

Οι Άγγλοι εισήγαγαν τη δασεία στο λεξιλόγιό τους με τη μορφή του γράμματος "H-h", (εμείς φυσικά σαν μάγκες την καταργήσαμε:mad: )

Παραδείγματα άπειρα υπάρχουν και σε αυτή αλλά και στις άλλες "αλλοδαπές" γλώσσες.

Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας και στην πρακτική του πλευρά. Η βάση ήδη υπάρχει και είπαμε πως είναι η Αρχαία Ελληνική. Καλώς η κακώς όλες οι γλώσσες είναι διάλεκτοι αυτής με επικρατούσα την Αγγλική.

Ας υποθέσουμε για πρακτική ευκολία οτι η Αγγλική εγκαθιδρύεται και μαθησιακά (τώρα είναι μόνο εμπορικά) ως παγκόσμια γλώσσα (αν και η προσωπική μου επιθυμία θα ήταν τη θέση της να κατείχε η Ελληνική).

Για να κάνεις μια γλώσσα καθολικά παγκόσμια (κάτι τέτοιο θα βόλευε τα πάντα όντως!) θέλεις λεφτά για νεα βιβλία, λεφτά για μεταφράσεις των ήδη γεγραφέντων τοπικών συγγραμμάτων τα γραφόμενα, εις τη νεα γλώσσα, λεφτά...λεφτά....λεφτά!

Πιστέψτε με, στους άρχοντες του πλανήτη θα άρεσε πιο πολύ να φτιάξουν ενα στέλθ υπόθετο που θα μπαίνει στον πωπό του κάθε αντιπάλου (έθνους, πολιτικού, πεθερού, γείτονα και δε συμμαζεύεται) παρά να χαλάσουν λεφτά για να μιλάω εγω την ίδια γλώσσα με την Ίγκριντ από την Αυστρία. Κι όσο γι αυτούς που λένε για την κουλτούρα και την ιστορία οτι θα ξεχαστεί...ναι ίσως! Αλλά όποιος έχει το μυαλό του καθαρό και ξύπνιο δεν ξεχνάει...ποτέ!


Τα ρέστα μου μανάρες and μανάρας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Πάντως εγώ πιστεύω στην φυλετική μας ανωτερότητα ή τουλάχιστον στην κάποτε φυλετική μας ανωτερότητα...

[μήπως να γίνει κανένα split; Είναι ένα θέμα που θέλει συζήτηση και αυτό..] :)
Ρε Πέτρο ήμαρτον τι φυλετικές ανωτερότητες μου λες; Μην τρώς το παραμύθι... Το (αδιαμφισβήτητο) γεγονός ότι παλιά ήμασταν λίκνο πολιτισμού για τον υπόλοιπο κόσμο και σήμερα είμαστε το laughing stock του, δεν έχει να κάνει με φυλές και ράτσες. Πολύ απλά υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες (οικονομικές, πολιτισμικές κτλ) για να γίνει κάτι τέτοιο. Αυτό συνέβη και με πλέιστους άλλους πολιτισμούς (Κινέζους, Βαβυλώνιους, Ινδούς)... Τελικά ποιοι είναι φυλετικά ανώτεροι και ποιοι όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
+1 στα λεγόμενα του Valder.

Να σημειώσω πάντως ότι στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης προβλέπονται πολιτισμικοί συγκερασμοί που σε βάθος χρόνου θα επηρεάσουν και τη γλώσσα και σχετικά αναίμακτα στον οικονομικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top