Μη εφαρμογή του ωραρίου, τι κάνουμε;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:

2 μπορεί να δουλέυεις πάνω απο 8 ώρες να δουλέυεις 7 μέρες τις εβδομάδας
Εχω μερικες αποριες σχετικα με αυτο το θεμα.

Αν δουλεψεις πανω απο οσα εχετε συμφωνησει δεν περνεις υπερωριες;
Τελος νομιζω οτι μπορει να αρνηθει υπερωρια ... Αλλα φυσικα αυτο εξερταται απο την συμφωνια.

Τελος εχω βαρεθει ολους αυτους που φωναζουν για την μη εφαρμογη του ωραριου. Αν το ωραριο δεν ειναι αυτο που εχετε συμφωνησει γιατι συνεχιζεται να δουλευεται; Και μην μου πειτε τις κλασσικες δικαιολογιες του στυλ "Ειναι δυσκολη η ευρεση νεας θεσης κτλ κτλ" Αληθεια τοσο χαμηλη αυτοεκτιμηση εχετε που πιστευεται οτι σας εκαναν χαρη που σας πηραν σε μια θεση; ;) Απαντηση "Εχουμε οικογενεια" Δεν μετραει. Μπορει καποιος πρωτα να βρει την καινουργια δουλεια και μετα να φυγει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εχω μερικες αποριες σχετικα με αυτο το θεμα.

Αν δουλεψεις πανω απο οσα εχετε συμφωνησει δεν περνεις υπερωριες;
Τελος νομιζω οτι μπορει να αρνηθει υπερωρια ... Αλλα φυσικα αυτο εξερταται απο την συμφωνια.

Τελος εχω βαρεθει ολους αυτους που φωναζουν για την μη εφαρμογη του ωραριου. Αν το ωραριο δεν ειναι αυτο που εχετε συμφωνησει γιατι συνεχιζεται να δουλευεται; Και μην μου πειτε τις κλασσικες δικαιολογιες του στυλ "Ειναι δυσκολη η ευρεση νεας θεσης κτλ κτλ" Αληθεια τοσο χαμηλη αυτοεκτιμηση εχετε που πιστευεται οτι σας εκαναν χαρη που σας πηραν σε μια θεση; ;) Απαντηση "Εχουμε οικογενεια" Δεν μετραει. Μπορει καποιος πρωτα να βρει την καινουργια δουλεια και μετα να φυγει :)

Πανούλη, οι συνθήκες εργασίας στον ιδιωτικό τομέα είναι άθλιες. Καταρχάς ο έλληνας είναι φρικτός ως εργοδότης, διότι προσπαθεί να έχει τη μέγιστη παραγωγή με το χαμηλότερο δυνατό κόστος. Κατά δεύτερον, έξω περιμένουν ουρές ανέργων για να σου τσιμπήσουν τη θεσούλα που με τόσο κόπο βρήκες, οπότε αν δεν δουλέψεις ΕΣΥ με τις συνθήκες που ο εργοδότης σου θέλει, no problem, σε ελάχιστο χρόνο θα έχει βρεθεί ο αντικαταστάτης σου που παρακαλάει να προσληφθεί......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν δουλεψεις πανω απο οσα εχετε συμφωνησει δεν περνεις υπερωριες;
Τελος νομιζω οτι μπορει να αρνηθει υπερωρια ... Αλλα φυσικα αυτο εξερταται απο την συμφωνια.

οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες δεν πληρώνουν υπερωρίες. Ακόμα και σε αυτές που πληρώνουν, επέρχεται "σιωπηρός" διακανονισμός και μπαινουν λιγότερες ώρες από τις πραγματικές της υπερωρίας.
Είναι απλό εξπι. Λέγεται ξεζούμισμα του υπαλλήλου. Αλλιώς πως θα βγει το κέρδος το επιούσιον?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, ομως δεν αμφιβαλλω ΑΛΛΑ αν ολοι ειχαμε την ιδια νοοτροπια θα ηταν διαφορετικη η αντιμετωπιση. Γενικα πιστευω οτι εμεις φταιμαι εμεις που εχουμε αυτη την αντιληψη. Ο εργοδοτης βρισκει ελευθερο πεδιο και τα κανει.

Προσοχη δεν μιλαω για περιπτωσεις που ειναι στην συμφωνια οι υπερωριες.
Π.χ. Ηξερα μια περιπτωση που καποιος φωναζε για τον εργοδοτη του για τις υπερωριες ΑΛΛΑ ο εργοδοτης τον ειχε ενημερωση οτι θα υπαρχουν υπερωριες. Μιλαω για περιπτωσεις που δεν εχει ενημερωση ο εργοδοτης για υπερωριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μπήκα για να σου απαντήσω αλλά με είχε προλάβει η crazyhelen kai έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο... Exposed όποιος είναι έξω από το χορό ( ή με στρωμένες δουλειές του μπαμπά του όπως ανέφερε κάποιος άλλος περίπου συνομιλικός σου στο κανόνικο post) ξέρει να λέει πολλά... Εμένα έπρεπε να ακούσεις όταν ήμουν στην ηλικία σου... Ερχόμουν να $%^^%&%^$ τον κόσμο όλο!!! Δυστυχώς όμως ΔΕΝ είναι έτσι έξω... Και ποιος σου είπε ότι όλοι αυτοί οι δυασρεστημένοι ΔΕΝ ψάχνουν... Το ότι μένουν όμως ακόμα και αν δεν τους αρέσει λογω αυτών των συνθηκών ΔΕΝ σου λέει κάτι σχετικά με το τί ισχύει ...εκεί έξω??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω πως με κάλυψε πλήρως η Ελένη ως συνήθως
Αν συμφωνήσεις πως θα έχεις υπερωρίες όλα οκ

Αλλά μην ξεχνάμε οταν είμαστε έξω απο τον χορό τα βλέπουμε πιο εύκολα, όταν όμως είμαστε μέσα τα βλέπουμε διαφορετικά(σε αυτούς βάζω και τον εαυτό μου έτσι?? παλιά, βασικά πριν ένα χρόνο έτσι έλεγα, γιατί μπορεί σε προηγούμενη δουλεια μου να δούλευα 10και 12 ώρες αλλά ο εργοδότης μου μου τα εσκαγε κανονικά)
στην πρακτική όμως, δούλευα αν θυμάστε κάποιο διάστημα απο τις 9 μέχρι τις 12 το βράδυ και ο διευθυντής μου είπε να μην πήγαινες, αυτό όμως δεν γινόταν εκέι νευριάσα, τα έκανα ανω κάτω και τελείωσα την πρακτική μου στους 4 μήνες ενω κανονικά είναι 6, όμως δούλευα σαββατοκυριακα φουλ και όλες αυτες τις ώρες αν τις έβαζες κάτω συμπλήρωνα τους 6 μήνες.
Είναι ανάλογα τί θα συμφωνήσεις αλλά και τί εργοδότη θα έχεις
Σε λίγους μήνες θα είμαι σε κάτι καινούργιο και σε μια πολύ καλή θέση, θα έχω πολλες ευθυνες και γνωρίζω απο τωρα οτι η δουλεια δεν θα βγαίνει και θα πρέπει να είμαι με τις ώρες εκεί, τώρα δεν λέω κάτι, θα δω πόσα θα μου δώσει αν έχει φιλότιμο που έχει και μετά αρχίζω τις πιέσεις
;)

Τουλάχιστον αυτά απο την δική μου εμπειρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έχει ένα δίκιο ο εξπ σε ότι αφορά την αδράνεια των υπαλλήλων. Κάποιος στην πολύ πολύ αρχή (δεκαετίες πίσω, τι λέμε τώρα), φοβόταν τόσο πολύ μη χάσει τη δουλειά του, που δεν σηκωνε κεφάλι. Μετά ήρθε άλλος, είδε ότι ο πρώτος δεν σηκώνει κεφάλι, λέει "έτσι θα είναι εδώ", ας το κάνω κι εγώ. Και κοίτα που φτάσαμε σήμερα! Ολίγον πιο τυχεροί είναι οι υπάλληλοι που στις εταιρειες τους, υπάρχει κάποιο συνδικαλιστικό όργανο (μπορεί να είναι και αυτό υποχείριο του εργοδότη, τουλάχιστον όμως υπάρχει). Για τους υπόλοιπους υπάρχει η επιθεωρηση εργασίας, αν όμως καρφώσουν τον εργοδότη, θα στιγματιστούν. Συνήθως το κάρφωμα πέφτει μετά από απόλυση ή/και οδηγεί σε απόλυση/παραίτηση του υπαλλήλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
και γνωρίζω απο τωρα οτι η δουλεια δεν θα βγαίνει και θα πρέπει να είμαι με τις ώρες εκεί, τώρα δεν λέω κάτι, θα δω πόσα θα μου δώσει αν έχει φιλότιμο που έχει και μετά αρχίζω τις πιέσεις;)
με όλη τη καλή διάθεση, το έχασες το γκέιμ, αν δεν ξηγηθείς από την αρχή. Το ωράριο είναι για να τηρείται, ειδάλλως ας το πεί ξεκάθαρα από την αρχή ότι δεν υπάρχει ωράριο στη συγκεκριμένη δουλειά.
Τα περί φιλότιμου είναι SOOOOOOOO εξωπραγματικά................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξερω οτι ειμαι εξω το χορο και ολα αυτα τα κλασσικα ΑΛΛΑ το πραγμα ειναι απλο νομιζω.

Απο την στιγμη που δεν τηρητε η συμφωνια για εμενα ειναι ξεφτιλα να καθε στην ιδια θεση.

Η θεση εργασιας ειναι ενα μεγαλο μερος τις ζωης μας, ειναι γελοιο να ειναι κατι που δεν επιθυμουμε ειδικα απο την στιγμη που ειναι στο χερι μας.

Προσωπικα εγω αν δεν τηρετε η συμφωνια εργασιας πρωτα θα μιλησω στον εργοδοτη και μετα αναλογως απο την απαντηση θα φυγω. Δεν με νοιαζει και ας χρειαστει να γινω πωλητης μεχρι να βρω κατι καινουργιο.

Αυτο που με κανει να ειμαι αισιοδοξος για αυτο που θα συναντησω ειναι οτι τα φαινομενα μη εφαρμογης ωραριου τα ακουω μονο απο επιχειρησης της πλακας και απο πολιτες που στα χερια τους δεν εχουν καποια ιδιαιτερη δυναμη (= Πτυχιο)

Προσοχη δεν ειμαι υπερ στο οτι ο υπαλληλος πρεπει να ξεζουμιζει τον εργοδοτη ΑΛΛΑ στο δικαιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
έχει ένα δίκιο ο εξπ σε ότι αφορά την αδράνεια των υπαλλήλων. Κάποιος στην πολύ πολύ αρχή (δεκαετίες πίσω, τι λέμε τώρα), φοβόταν τόσο πολύ μη χάσει τη δουλειά του, που δεν σηκωνε κεφάλι. Μετά ήρθε άλλος, είδε ότι ο πρώτος δεν σηκώνει κεφάλι, λέει "έτσι θα είναι εδώ", ας το κάνω κι εγώ. Και κοίτα που φτάσαμε σήμερα! Ολίγον πιο τυχεροί είναι οι υπάλληλοι που στις εταιρειες τους, υπάρχει κάποιο συνδικαλιστικό όργανο (μπορεί να είναι και αυτό υποχείριο του εργοδότη, τουλάχιστον όμως υπάρχει). Για τους υπόλοιπους υπάρχει η επιθεωρηση εργασίας, αν όμως καρφώσουν τον εργοδότη, θα στιγματιστούν. Συνήθως το κάρφωμα πέφτει μετά από απόλυση ή/και οδηγεί σε απόλυση/παραίτηση του υπαλλήλου.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
με όλη τη καλή διάθεση, το έχασες το γκέιμ, αν δεν ξηγηθείς από την αρχή. Το ωράριο είναι για να τηρείται, ειδάλλως ας το πεί ξεκάθαρα από την αρχή ότι δεν υπάρχει ωράριο στη συγκεκριμένη δουλειά.
Τα περί φιλότιμου είναι SOOOOOOOO εξωπραγματικά................

Με τα παρα πανω συμφωνω απολυτα ... Αντε ... Σε λιγο θα συμφωνουμε σε ολα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικα εγω αν δεν τηρετε η συμφωνια εργασιας πρωτα θα μιλησω στον εργοδοτη και μετα αναλογως απο την απαντηση θα φυγω. Δεν με νοιαζει και ας χρειαστει να γινω πωλητης μεχρι να βρω κατι καινουργιο.
δεν είναι το κριτήριο η απάντηση που θα σου δώσει, για το αν θα φύγεις ή όχι. Τα τρέχοντα έξοδα είναι.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτο που με κανει να ειμαι αισιοδοξος για αυτο που θα συναντησω ειναι οτι τα φαινομενα μη εφαρμογης ωραριου τα ακουω μονο απο επιχειρησης της πλακας και απο πολιτες που στα χερια τους δεν εχουν καποια ιδιαιτερη δυναμη (= Πτυχιο)
Χίλια συγνώμη που σε κατεβάζω από το συννεφάκι...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
με όλη τη καλή διάθεση, το έχασες το γκέιμ, αν δεν ξηγηθείς από την αρχή. Το ωράριο είναι για να τηρείται, ειδάλλως ας το πεί ξεκάθαρα από την αρχή ότι δεν υπάρχει ωράριο στη συγκεκριμένη δουλειά.
Τα περί φιλότιμου είναι SOOOOOOOO εξωπραγματικά................

Δεν χρειάζεται να μου το πει για την συγκεκριμένη δουλεια ντου, δεν γίνεται οχτάωρο στην συγκεκριμένη δουλειά είναι δύσκολο κάποια εποχή του χρόνου.
Υπάρχουν επιχειρηματίες με φιλότιμο σε αυτό είμαι κάθετη γιατί τα εχω ζησει απο πρώτο χέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ελπίζω να μην απογοητευτείς αν μάθεις ότι κάποιος άλλος που δουλεύει οκτάωρο (γιατί ξηγήθηκε ίσως?) παίρνει παραπάνω απο σένα που χτυπάς δεκάωρα, και ας έχετε την ίδια προϋπηρεσία (σε χρόνια). Ατιμο πράγμα η απογοήτευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
δεν είναι το κριτήριο η απάντηση που θα σου δώσει, για το αν θα φύγεις ή όχι. Τα τρέχοντα έξοδα είναι.
Θα συμφωνησω σε αυτο... Για παραδειγμα αν εχω 4 δανεια και το ενα τελειωνει σε 6 μηνες ΜΠΟΡΕΙ να κανω τον κινεζο

Οσο για την απαντηση εννοω αν θεληση να κανουμε μια νεα συμφωνια που θα συμφωνησω ΦΥΣΙΚΑ και θα κατσω ....


Οσο για το πτυχιο, πιστευω οτι αν εχει ομορφο βιογραφικο λιγο δυσκολα να σε "αφησει" να φυγεις ετσι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Περίμενε γιατί μάλλον δεν τα είπα καλά αυτά που είπα,
εγώ λέω για την συγκεκριμένη δουλειά που θα κάνω σε λίγους μήνες όχι γενικά:worry:

Για γενικά συμφωνώ μαζί σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτο που με κανει να ειμαι αισιοδοξος για αυτο που θα συναντησω ειναι οτι τα φαινομενα μη εφαρμογης ωραριου τα ακουω μονο απο επιχειρησης της πλακας και απο πολιτες που στα χερια τους δεν εχουν καποια ιδιαιτερη δυναμη (= Πτυχιο)
Νομίζω ότι αν πας στις μεγάλες εταιρίες που εδρεύουν στην Κηφισίας, θα δεις ότι όσοι δουλεύουν εκεί φεύγουν αργά το απόγευμα.Δε νομίζω ότι πληρώνονται υπερωρίες ή ότι δεν έχουν πτυχία και master απο εξωτερικό.Αν κάποιος σου βάλει μια προθεσμία και δεις ότι για να την προλάβεις πρέπει να κάθεσαι παραπάνω στη δουλειά, δε θα πληρωθείς υπερωρίες.Είναι δύσκολο στον ιδιωτικό τομέα να υπάρξει συνενόηση μεταξύ των εργαζομένων για τα δικαιώματά τους, γιατί επικρατεί το "ο θάνατός σου η ζωή μου".Ο εργαζόμενος είναι αναλώσιμο είδος.Ειδικά στις πολύ μεγάλες εταιρίες που δεν υπάρχει και προσωπική σχέση.Πρέπει να είσαι ή ο καλύτερος στη δουλεία σου ή ο μοναδικός για να σε έχει ανάγκη η εταιρία και να ικονοποιεί κάποιες απαιτήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Οσο για το πτυχιο, πιστευω οτι αν εχει ομορφο βιογραφικο λιγο δυσκολα να σε "αφησει" να φυγεις ετσι :)
θα 'θελα μια μέρα να σου πω μια ιστορία για κυπριακή εταιρεία (με γραφεία σε αρκετές χώρες), που το 60% των υπαλλήλων είχαν διδακτορικό στο αντικείμενο.....Σήμερα, απολύονται ο ένας μετά τον άλλον, παραιτούνται ο ένας πίσω από τον άλλον, γιατί ο εργοδότης προτιμά φρέσκο (ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ) αίμα.
Εχει γεμίσει η αγορά εξπι. Όλοι είμαστε αναλώσιμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
θα 'θελα μια μέρα να σου πω μια ιστορία για κυπριακή εταιρεία (με γραφεία σε αρκετές χώρες), που το 60% των υπαλλήλων είχαν διδακτορικό στο αντικείμενο.....Σήμερα, απολύονται ο ένας μετά τον άλλον, παραιτούνται ο ένας πίσω από τον άλλον, γιατί ο εργοδότης προτιμά φρέσκο (ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ) αίμα.
Εχει γεμίσει η αγορά εξπι. Όλοι είμαστε αναλώσιμοι.

Δεν αμφιβαλλω... οντως μπορει να συνεβει. Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το ωραριο αλλα οτι οτιενας με διδακτορικο κοστιζει περισσοτερο. :)
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Νομίζω ότι αν πας στις μεγάλες εταιρίες που εδρεύουν στην Κηφισίας, θα δεις ότι όσοι δουλεύουν εκεί φεύγουν αργά το απόγευμα.Δε νομίζω ότι πληρώνονται υπερωρίες ή ότι δεν έχουν πτυχία και master απο εξωτερικό.Αν κάποιος σου βάλει μια προθεσμία και δεις ότι για να την προλάβεις πρέπει να κάθεσαι παραπάνω στη δουλειά, δε θα πληρωθείς υπερωρίες.Είναι δύσκολο στον ιδιωτικό τομέα να υπάρξει συνενόηση μεταξύ των εργαζομένων για τα δικαιώματά τους, γιατί επικρατεί το "ο θάνατός σου η ζωή μου".Ο εργαζόμενος είναι αναλώσιμο είδος.Ειδικά στις πολύ μεγάλες εταιρίες που δεν υπάρχει και προσωπική σχέση.Πρέπει να είσαι ή ο καλύτερος στη δουλεία σου ή ο μοναδικός για να σε έχει ανάγκη η εταιρία και να ικονοποιεί κάποιες απαιτήσεις σου.
Προσεξε εγω μιλησα για ωραριο που ειναι εκτος συμφωνιας. Αν η εταιρια εχει πει οτι θα φευγεις ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ αυτο που σου δινουμε τοτε δικαιολογω ακομη και το 24ωρο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν αμφιβαλλω... οντως μπορει να συνεβει. Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το ωραριο αλλα οτι οτιενας με διδακτορικο κοστιζει περισσοτερο. :)
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτο που με κανει να ειμαι αισιοδοξος για αυτο που θα συναντησω ειναι οτι τα φαινομενα μη εφαρμογης ωραριου τα ακουω μονο απο επιχειρησης της πλακας και απο πολιτες που στα χερια τους δεν εχουν καποια ιδιαιτερη δυναμη (= Πτυχιο)
Άρα ή έχεις πτυχία και είσαι ακριβός ή δεν έχεις και είσαι αδύναμος να έχεις απαιτήσεις.Δε βγάζεις άκρη exp.Στον ιδιωτικό τομέα δεν επικρατούν ενιαία κριτήρια και συνθήκες.Κάνει ο κάθε εργοδότης ότι του κατέβει και όποτε του κατέβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
...και έτσι παιδιά μου επέρχεται ο συμβιβασμός.

Και ζήσαν αυτοί καλύτερα και εμείς μια απο τα ίδια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top