Το Ευαγγέλιο του Ιούδα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει όντως ή δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για τις πωλήσεις; (Αλήθεια πόσες πωλήσεις θα κάνει άραγε το National Geographic; ) Άν όντως υπάρχει πιστεύετε ότι όσα λέει έχουν ισχυεί ή τα εγράψε κάποιος "πικραμένος" ;

Εγώ αν δεν διαβάσω την μετάφραση δεν προκείτε να τοποθετώ στο θέμα αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπήρχε,δεν το δημιούργησε κάποιος και πιστεύω σε όσα λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Παρουσιάζει τον Ιούδα πολύ κοντά στην εικόνα που έχει στον "Τελευταίο Πειρασμό". Μάλλον είναι το κοντινότερο στην ιστορική αλήθεια. Δηλαδή ότι ο Ιούδας ήταν ένας Εβραίος επαναστάτης που περίμενε από τον Ιησού να διώξει τους Ρωμαίους, και ήταν ο πιο πιστός μαθητής του. Τώρα δε μπορώ να πιστεύω σε κάτι που δεν έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφερονται το National Geographic στις 11Απριλιου θα εχει την ελληνικη μεταφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καμια πληροφορια παραπανω για εμας που δεν εχουμε ιδεα για αυτο το θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευχαριστω για το link, ητανε κατατοπιστικοτατο αλλα δεν θα παρω θεση στην συζιτιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Υπάρχει όντως ή δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για τις πωλήσεις; (Αλήθεια πόσες πωλήσεις θα κάνει άραγε το National Geographic; ) Άν όντως υπάρχει πιστεύετε ότι όσα λέει έχουν ισχυεί ή τα εγράψε κάποιος "πικραμένος" ;

Εγώ αν δεν διαβάσω την μετάφραση δεν προκείτε να τοποθετώ στο θέμα αυτό :)

Μα φυσικα και υπαρχει. Αυτο δεν αμφισβητειται. Τωρα αν ο συγγραφεας του ήταν 'πικραμενος' ή οχι, πως να το ξερουμε ? :) Βασικα αυτος που 'εγραψε' το εν λογω κειμενο, δεν ηταν συγγραφεας, αλλα μαλλον αντιγραφεας. Αφου αυτο ειναι αντιγραφο παλαιοτερου κειμενου. (Δεν υπηρχε τυπογραφια τοτε, με το χερι τα γραφανε). Η επισης μεταφραζανε σε αλλες γλωσσες. Το συγκεκριμενο ειναι dated μεταξυ 2 και 3ου μχ αιωνα, και πιστευεται οτι ειναι μεταφραση στην κοπτικη παλιοτερου κειμενου που ηταν στα Ελληνικα και ειχε γραφει περι το 150μχ.

Μεχρι να βγει η ελληνικη μεταφραση, απο εδω μπορεις να το διαβασεις στα Αγγλικα:

https://www9.nationalgeographic.com/lostgospel/document.html

Δεν εχω καταλαβει αν ειναι ολο το κειμενο (στα Αγλλικα) ή εν εχει μεταφραστει μονο μερος του... Μαλλον ομως ολο μου φαινεται (27 σελιδες Α4 σε pdf και το original ειναι 30 περιπου σελιδες).

Οσο για να τοποθετηθει κανεις στις αποψεις (γεγονοτα και βασικα οπτικη γωνια) που εκφραζει, ναι πρεπει να το διαβασει (ή εστω μερος του) και να πει πχ συμφωνω/ διαφωνω. Αλλα δεν χρειαζεται να το διαβασει κανεις για να αποδεχτει οτι υπαρχει και λεει αυτα που λεει...

Παντως εμενα καθολου δεν με ξενιζει/παραξενευει το οτι παρουσιαζει τον Ιουδα κολακευτικα. (και δεν το θεωρει ως τον μεγα κακο/προδοτη της υποθεσης). Απο παιδακι παραξενευομουν με το γιατι ο Ιουδας θεωρειται κακος... Αφου δεν επρεπε ο Χριστος να πεθανει για να αναστηθει κλπ ? :hmm: (Ετσι μας ελεγαν στο σχολειο στα θρησκευτικα). Αρα παντα θεωρουσα τον Ιουδα, απλως ενα πιονι στην ολη υποθεση, η οποια επρεπε να εχει προκαθορισμενο τελος. Ο Χριστος να πεθανει και να αναστηθει κατοπιν. Αυτη δεν ηταν η αποστολη του ? Αρα ? Δεν επρεπε τελικα με τον ενα ή τον αλλο τροπο να βρεθει ο Χριστος στα χερια των εχθρων του ? Η να παραδοθει απο μονος του, η καποιος να 'βοηθησει' ... Ε, εγινε το β.. Και πιο πολυ το εβλεπα ως 'it is a dirty job, but somebody has got to do it'. Αλλιως, πως ? :hmm: :worry: Τωρα ο ισχυρισμος (που αναφερεται στο 'ευαγγέλιο' του Ιουδα) οτι ο ιδιος ο Χριστος του ειπε να τον 'προδωσει' (βασικα να τον βοηθησει να θυσιαστει δηλ) αυτο δεν το ξερω, (και πως να το ξερουμε ??...) Μαλλον οχι. (Μπορει να ειναι ερμηνεια/ανακατασκευη των γεγονοτων κατοπιν εορτης). Αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια και δεν αλλαζει τα βασικα γεγονοτα. Μεσω των ενεργειων του Ιουδα ο Χριστος κατεληξε να σταυρωθει. Τωρα αν το εκανε απο ιδιοτελεια (για τα 30 αργυρια), αν το εκανε για να βοηθησει να επιτευχθει ο τελικος στοχος (με ή χωρις την γνωση και συγκαταθεση του Χριστου), ή απο αλλο κινητρο, εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορουμε να το μαθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τον ιούδα αλλά γουστάω που η εκκλησία έμπλεξε τα μπούτια της. Έχουν πολύ πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ πάντως ανέκαθεν έβλεπα τον Ιούδα με συμπάθεια καθώς ήταν ένας από τους 12 μαθητές του Ιησού, όπως και να το κάνεις... Το ότι τον πρόδωσε δεν μου λέει κάτι γιατί από τη μία ήταν ένα πιόνι, όπως είπε και η Leviathan, και από την άλλη ο Χριστός πάλι τον αγαπάει, όπως οι γονείς μου με αγαπάνε είτε κλέψω, είτε χτυπήσω κάποιον είτε ακόμη και αν σκοτώσω!

Επομένως, αν και ακόμη δεν διάβασα το κείμενο (τώρα θα το κάνω) νομίζω πως δεν με παραξευνεύει τίποτα. Οι Γραφές έτσι και αλλιώς είναι κάτι σαν παραμυθάκια και μάλιστα τα οποία δεν μας τα λένε ολόκληρα... [βλ. εδώ(1) και εδω(2)] Αλλά πίσω από τα παραμύθια θα έπρεπε να κρύβεται κάτι πιο χειροπιαστό... Ε, αυτό το χειροπιαστό μας περιγράφει το κείμενο νομίζω... :)

θα το διαβάσω, θα το ψάξω λίγο και θα πω περισσότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Δεν ξέρω για τον ιούδα αλλά γουστάω που η εκκλησία έμπλεξε τα μπούτια της. Έχουν πολύ πλάκα.
Αυτο που μου την δινει είναι ότι οι πιστοί δεν το καταλαβαινουν ... Αναρωτιεμαι αν θα το καταλαβουν ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Είδα σήμερα ένα "ρεπορτάζ" στο MEGA για το Ευαγγέλιο του Ιούδα. Ρώτησαν μια γυναίκα 50 ετών περίπου: Πιστεύετε ότι είναι αλήθεια; Και απαντάει:
- Όχι!
-Γιατί;
-Γιατί οι γονείς μου, οι παπάδες και το σχολείο μας λέγανε ότι ο Ιούδας ήταν προδότης!

Ωπα ρε θεία! Τρομερά επιχειρήματα!!! :P

Διάβασα το μισό "Ευαγγέλιο του Ιούδα". Τίποτα το περίεργο. Τα ίδια θρησκευτικά διδάγματα έχει. Μόνο με μια διαφορά: ο Χριστός είναι πολύ πιο φιλελεύθερος από τα όσα διδάσκουν οι παπάδες, όπως πάντα. Ανέκαθεν και αυτό μου ήταν ένα πρόβλημα με τη θρησκεία. Ενώ ο Χριστούλης έλεγε Χ, οι παπάδες βάζανε σάλστα και μπόλικο συντηριστιμό και το κάνανε Ψ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακριβως μοναχε, συμφώνω μαζί σου ... καμία φορά σκέφτομαι ότι χάρη στους παπάδες καμία φόρα αρνούμε να ασχολήθω περισσότερο από τα λόγια του χριστού ... Που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα παρουσιάζουν οι παπάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτο που μου την δινει είναι ότι οι πιστοί δεν το καταλαβαινουν ... Αναρωτιεμαι αν θα το καταλαβουν ποτε
Μπα οι πιστοί δεν καταλαβαίνουν από τίποτα. Και ίσως αυτό να είναι και καλό. Έχω γράψει και στο blog μου για το θέμα αλλά από μια άλλη οπτική γωνιά.

Πιστεύω πάντως πως οι πιστοί δεν πιστεύουν επειδή έχουν πλήρη γνώση των γραφων (μάλλον πλήρη άγνοια). Πιστεύουν επειδή το έχουν ανάγκη και κανείς δεν μπορεί να τουε μεταπείσει παρα μόνο ο εαυτός τους... (λέμε τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Έχοντας διαβάσει το κείμενο στην παραπομπή, βρίσκω πολύ ρεαλιστική την περιγραφή με πιθανότητες να είναι κοντά στην αλήθεια...
Ο Ιούδας είναι άνθρωπος - δημιούργημα του Ιησού, την στιγμή που τον αγαπά ο Ιούδας τον Ιησού σαν Θεό στην κυριολεξία!!!
Ο Ιησούς περιγράφεται πολύ κοντά στον don Juan του Καστανέδα, το χιούμορ του, η κατανόησή του, οι γνώσεις του, οι δυνατότητές του, με εξαίρεση το Peyot (το οποίο στα βιβλία αναφέρεται ότι χρησιμοποίησε ο don Juan στον Καστανέδα για να τον "ξυπνήσει" στη αρχή και αργότερα ένα χτύπημα σε ορισμένο σημείο της πλάτης αρκούσε)
Ο Ιησούς ήταν γνωστός σαν προφήτης στις μέρες του και μάγκας μεγάλος... έπαιζε τον χωροχρόνο στα δάκτυλα...

Τα θαύματα που μας έχουν πει δεν είναι τίποτα μπροστά στην προοπτική ενός τέτοιου αντάρτη, όπως παρουσιάζει τον Ιησού αυτό το κείμενο. Μου θυμίζει κάπως και την ψυχολογία του Ηρακλή, προγενέστερου υιού του Θεού...

Εμένα το κείμενο με έπεισε για την ύπαρξη δυνάμεων πέραν της αντίληψης μας, που όμως αν έχεις σωστό δάσκαλο (και από τα έργα αυτών κρίνετε αυτούς) είναι παιχνιδάκι...

Πρέπει να τονίσω την αμαρτία που μπορείς να διαπράξεις χειριζόμενος τέτοιες δυνάμεις χωρίς διάκριση και κρίση ή για κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω το ερώτημα που εχει τεθεί,αν δηλαδή συμφωνουμε η διαφωνουμε με το συγκεκριμένο κείμενο.Δεν μπορούμε να αντιμετοπίσουμε τα ευαγγέλια σαν ιστορικά βιβλία. Τα ευαγγέλια είναι βιβλία τα οποία γραφεί και επιλεγεί, για να θεμελιώσουν μια πίστη.Υπάρχει μεγάλη συζήτηση για το αν ο Ιήσους και όλοι οι μαθητές του υπήρξαν ιστορικά πρόσωπα,όμως οι χριστιανική πίστη ως τέτοια τα αντιμετοπίζει και η χριστιανική πίστη θεμελιώνεται απο τα ήδη υπάρχοντα βιβλία της καινής διαθήκης.
Τα βιβλία αυτά, αν θυμάμαι καλά, επιλέχτηκαν γύρω στον 3οαι.μ.χ ανάμεσα σε πολλά άλλα θρησκευτικά κείμενα τα οποία χαρακτηρίστηκαν ψευδεπίγραφα και είναι επίσης γνωστά ως απόκρυφα ευαγγέλια. Ψευδεπίγραφα ονομάστηκαν γιατί τα περισσότερα από αυτά έφεραν τις υπογραφές μαθητών του Ιησού, οι οποίες κατά κάποιο τρόπο χαρακτηρίστηκαν πλαστές. Αυτό γιατί οι λεγόμενοι πατέρες της εκκλησίας οι οποίοι έκαναν και την επιλογή, αποφάνθηκαν πως τα βιβλία, που από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα θα αποτελούσαν την καινή διαθήκη, ήταν τα μόνα γνήσια κείμενα μαθητών του Ιησού. Στους χριστιανούς δεν πρέπει να τίθεται το ερώτημα αν αποδέχονται το συγκεκριμένο βιβλίο για δύο πολύ σημαντικούς λόγους:1ον, γιατί είναι ένα βιβλίο το οποίο έχει ήδη απορριφθεί ως ψευδεπίγραφο και 2ον, επειδή δεν συμβαδίζει με τις απόψεις που εκφράζονται στην καινή διαθήκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από koz:
1ον, γιατί είναι ένα βιβλίο το οποίο έχει ήδη απορριφθεί ως ψευδεπίγραφο και 2ον, επειδή δεν συμβαδίζει με τις απόψεις που εκφράζονται στην καινή διαθήκη.

άρα, απλά πιστεύουμε χώρίς πολλά πολλά... Ούτε να προσπαθούμε να βρούμε αλήθειες και ψέματα για να δουμε εαν πιστεύουμε σε κάτι αληθινό, επειδή η πίστη μας λέει ουσιαστικά: "Αν πιστεύεις σε κάτι, αυτό αληθεύει".

Ε, συγνώμη, αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ. Και έπειτα δεν νομίζω σε ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση το να ψάξω και την ιστορική αλήθεια είναι ενάντια στην πίστη γιατί ίσα ίσα ενδυναμώνει το "πιστεύω" μου με το βρίσκω αποδείξεις. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
"Αν πιστεύεις σε κάτι, αυτό αληθεύει".
Πράγματι!Προσωπικά αυτή η φράση με εκφράζει απόλυτα και σ’ ευχαριστώ που το διατύπωσες τόσο όμορφα. Για ποιο λόγο σου φαίνεται αυτό τόσο παράδοξο; Η κάθε αλήθεια, ακόμα και η ιστορική, δεν μπορεί παρά να είναι υποκειμενική. Ειδικά όταν υπάρχει η πίστη. Η πίστη δεν έχει ανάγκη αποδείξεων γιατί απλά είναι πίστη. Ούτε ενδυναμώνετε από αυτές, γιατί απλούστατα στην ουσία δεν υπάρχει δυνατή ή αδύναμη πίστη, αλλά μόνο πίστη. Πάντως φυσικά και το να αναζητάς την ιστορική αλήθεια, δεν νομίζω να αποτελεί απειλή στα πιστεύω σου, αλλά για διαφορετικούς λόγους από αυτόν της αναζήτησης αποδείξεων-σημείων πίστεως. Αυτή η αναζήτηση πάντως μου έφερε στο νου τους Απολογητές των πρώτων χριστιανικών χρόνων οι οποίοι ,με επιχειρήματα, επιχείρησαν να συνδέσουν τη νέα πίστη με την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και την ειδωλολατρική παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από koz:
Η κάθε αλήθεια, ακόμα και η ιστορική, δεν μπορεί παρά να είναι υποκειμενική.
Υποκειμενική είναι η αλήθεια εκείνη που βασίζεται στην πιστή και πίστη είναι η δικια σου περιγραφή του κόσμου. Όμως όταν μια αλήθεια επαληθεύεται με μη-ψευδή επιχειρήματα και γεγονότα τότε δεν είναι υποκειμενική ασχέτως αν τυχαίνει και συμπίπτει με την δικιά σου περιγραφή του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top