Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψή σας για τα πρώτα ραντεβού που τα πράγματα είναι ακόμα περίεργα και υπάρχει μια συστολή σε αυτό το θέμα..
Να κερνάει ο άντρας μόνο?
Να κερνάει η γυναίκα?
Ο καθένας τα δικά του?
Μισά-μισά?

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.

Πώς το βλέπετε το θέμα και ποιες οι σχετικές εμπειρίες σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Σύμφωνοι.
Αν μία γυναίκα προσκαλεί έναν άντρα; Πληρώνει αυτή; :)

Αρχική Δημοσίευση από prime:
Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.
Πώς θα σου φαινόταν να μοιράζονται τα έξοδα των συναντήσεών τους;

Θίγεις πάντως ένα ακανθώδες θέμα και, όσο και να υπερτερεί ο ιπποτισμός μας, κάπου αρχίζει να γίνεται εκνευριστικό. Είχα κοπέλα που μου είχε δηλώσει απερίφραστα ότι δεν ανοίγει το πορτοφόλι της όταν βγαίνει έξω με το γκόμενο. Στην προκειμένη περίπτωση, ήμουν "νέο απόκτημα" και μάλλον ξεκαθάριζε εξ αρχής τη θέση της.

Εκεί αναρωτήθηκα [όχι φωναχτά φυσικά, επιθυμούσα να κρατήσω στη θέση τους τα γεννητικά μου όργανα] κατά πόσο την τιμά αυτό. Ή την ευτελίζει.
Μήπως το συνεχές κέρασμα των γυναικών από τους άντρες συντρόφους τους αποτελεί... προκαταβολή για ό,τι επακολουθήσει;
Ομιλώ κατ'αρχήν για ανεξάρτητα οικονομικά άτομα [γυναίκες και άντρες].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Σύμφωνοι.
Αν μία γυναίκα προσκαλεί έναν άντρα; Πληρώνει αυτή; :)

αν το αντέχει ο εγωισμός του άντρα..why not?

Σε σχέση με το παράδειγμα που έφερες από την προσωπική σου ζωή, θα πω ότι πολλές γυναίκες είναι γαλουχημένες κατ' αυτόν τον τρόπο..
βρίσκουν κάποιον να τις πληρώνει..και όσο και αν δεν συμφωνώ αν το αποδέχεται ο άντρας είναι θεμιτό..

Δεν είμαι της άποψης ότι είναι σωστό να εξαγοράζει κάποιος την παρέα σου και πόσο μάλλον να το απαιτείς και από πάνω ...παραπέμπει και σε άλλους χαρακτηρισμούς στους οποίους δε θα ήθελα να αναφερθώ..

Μην ξεχνάς πάντως φίλτατε tsitsilega ότι είναι και ζήτημα ''τιμής'' -άψογη έκφραση εν προκειμένω ;) - για ορισμένους άντρες να πληρώνουν όχι μόνο στα πρώτα ραντεβού,τα πάντα μόνο αυτοί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Όταν οι γυναίκες ζητούν ισότητα έχω την εντύπωση ότι πρέπει να σκεφτούν τα πάντα και όχι τους τομείς που τους συμφέρει. Ναι μου αρέσει να κερνάει ο άνδρας αλλά όχι πάντα. Όταν έχω τη δουλειά μου, βγάζω καλά χρήματα, κάνω καλή ζωή και απαιτώ από τον σύντροφό μου να με κερνάει συνέχεια για μένα είναι λίγο έως πολύ ξεφτίλα. Ούτε είμαι της άποψης στα μισά/μισά. Ίσως κάποιες φορές ο ένας κάποιες ο άλλος. Δεν θα έλεγα όχι όμως σε μία καλή πρόταση για ένα εστιατόριο..ή κάποιες διακοπές έκπληξη..όπως το κάνω και εγώ και μου αρέσει πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
αν το αντέχει ο εγωισμός του άντρα..why not?
Σε διαβεβαιώ ότι ο εγωισμός του υποφαινόμενου το αντέχει μια χαρά. :)


Αρχική Δημοσίευση από prime:
Σε σχέση με το παράδειγμα που έφερες από την προσωπική σου ζωή, θα πω ότι πολλές γυναίκες είναι γαλουχημένες κατ' αυτόν τον τρόπο..
βρίσκουν κάποιον να τις πληρώνει..και όσο και αν δεν συμφωνώ αν το αποδέχεται ο άντρας είναι θεμιτό..
Στην προκειμένη περίπτωση, η [πρώην για άλλους λόγους] κοπέλα μου, μιλούσε για το παρελθόν της. Της ξεκαθάρισα εξ αρχής ότι μου φαίνεται όχι μόνο ηλίθιο αλλά και υποτιμητικό για την ίδια να την κερνάω και μάλιστα κατ'απαίτησή της, λες και την... πληρώνω για προσφερθείσες υπηρεσίες.

Αρχική Δημοσίευση από prime:
παραπέμπει και σε άλλους χαρακτηρισμούς στους οποίους δε θα ήθελα να αναφερθώ..
Κάποιους τέτοιους χαρακτηρισμούς έχω κι εγώ υπ' όψιν μου. ;)

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki:
Όταν οι γυναίκες ζητούν ισότητα έχω την εντύπωση ότι πρέπει να σκεφτούν τα πάντα και όχι τους τομείς που τους συμφέρει. Ναι μου αρέσει να κερνάει ο άνδρας αλλά όχι πάντα. Όταν έχω τη δουλειά μου, βγάζω καλά χρήματα, κάνω καλή ζωή και απαιτώ από τον σύντροφό μου να με κερνάει συνέχεια για μένα είναι λίγο έως πολύ ξεφτίλα. Ούτε είμαι της άποψης στα μισά/μισά. Ίσως κάποιες φορές ο ένας κάποιες ο άλλος. Δεν θα έλεγα όχι όμως σε μία καλή πρόταση για ένα εστιατόριο..ή κάποιες διακοπές έκπληξη..όπως το κάνω και εγώ και μου αρέσει πολύ..

Συμφωνώ απολύτως. :thumbup:
Κατ'εμέ είναι υποβιβασμός της θέσης της γυναίκας να δέχεται συνεχώς κέρασμα. Φυσικά εξαιρούνται τα, λόγω ιδιαίτερου ηθικού καθήκοντος* ή αβροφροσύνης, κεράσματα καθώς και οι εκπλήξεις.

* η prime ίσως χαμογελάσει εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.

+1
Τουλαχιστον να κανει την κινηση.. Δεν με ενδιαφερει αν οντως θα πληρωσει.
Απο εκει και περα στα επομενα ραντεβου μπορω να πληρωσω τα δικα μου κι εκεινος τα δικα του, ή να κερασω εγω "αυτην την φορα". Γενικως, οποτε εχω βγει "πρωτο ραντεβου" απ' οτι θυμαμαι, δεν εχω πληρωσει ουτε μια φορα.. Τωρα μπορει και να με απατα η μνημη μου, δεν ειμαι σιγουρη. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε αυτο το θεμα δεν υπαρχει πρεπει ή δεν πρεπει ... ο καθενας οπως αισθάνεται ... Εγω πάντως κάποιες φορές γουστάρω τρέλα να πληρώσω εγώ, επειδή το νιώθω ... κάποιες φορές προτιμώ ο καθένας τα δικά του ...

Πάντως, αν και ξέρω οτι δεν ειναι λογικό, δεν θέλω να με κερνάνε ειδικά άτομα οικονομικά ανεξάρτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα με πείραζε να πληρώναμε μισά μισά στο πρώτο ραντεβού. Εκείνο που σίγουρα θα με πείραζε είναι να μην πλήρωνε καθόλου στο πρώτο ραντεβού (ιδιαίτερα τότε που δεν θα γνωριζόμασταν και τόσο καλά). Γενικά δεν με πειράζει να τα πληρώνουμε μισά μισά ή πότε εγώ πότε ο άλλος. Θα με πείραζε κάθε φορά που θα βγαίναμε έξω να πλήρωσε ο άλλος γιατί δεν το θεωρώ σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
δε βρίσκω τη σχέση έχει η τιμή του άντρα (sic) με το κέρασμα :confused:.
νταξ, κι εγώ συνήθως στα πρώτα ραντεβού (αν θυμάμαι καλά :tongue:) έχω μία τάση να αναλαμβάνω τα συνολικά έξοδα, αν και μάλλον αυτό συμβαίνει λόγω συνεχούς πλύσεως εγκεφάλου και βομβαρδισμού "ορθών" προτύπων.
πάντως βλέποντας το θέμα συνειδητοποίησα πως δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μέχρι τώρα :| θέλω να ελπίζω, επειδή μου βγαίνει συνήθως άνετα και φυσιολογικά (δεν κάθομαι και με το κομπιουτεράκι στο χέρι... :D). εκτός ειδικών περιπτώσεων πάντως, πολύ ξεφτίλα να κάθεται η άλλη σαν κότα κάθε φορά και να την κερνάνε :sick:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Την ισότητα δεν την ζητάμε όπου μας βολεύει μόνο. Έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα και με γεγονός ότι οι άνδρες πετούν 1.5 χρόνο από την ζωή τους στα σκουπίδια με ότι επακόλουθω έχει αυτό οικονομικά, αυτή την στιγμή οι γυναίκες ίσως να είναι και σε καλύτερη οικονομική κατάσταση. Συνεπώς γιατί κέρασμα???
Αν περιμένω μια γυναίκα στο πρώτο ραντεβού να με κρίνει από αυτό?? Σωθήκαμε. Αν είναι να εξαγοράσω την συμπάθεια της? να το βράσω.
Εγώ με την κοπελα θέλω να βγω και να περάσω καλά.Το τι κάνει η τσέπη μου μόνο εγώ το ξέρω και στην τελική δεν της πέφτει και λόγος. Αν το κριτήριο είναι αυτό τότε συγνώμη αλλά κάπου μάλλον στον δρόμο δεν θα τα βρούμε γιατί μάλλον θα θεωρεί και άλλες βλακείες ως προαπαιτούμενες. Το να κεράσω είναι εξίσου εύκολο με οποιαδήποτε κολακεία. Εύκολα λέγεται και δύσκολα εννοείται.
Αλλά έτσι είστε οι περισσότερες κοπέλες! Προτιμάτε την κολακεία από την ουσία που μετρά και περισσότερο. Άνθρωπος που βασίζεται στην κολακεία σίγουρα θα σου βγεί μάπας μετά, και θα ακολουθήσουν το τι μ******ς είναι. Άλλά η επιιλογή ήταν οφθαλμοφανής!

Τώρα που οικονομικά μου επιτρέπεται το κάνω και εγώ καμιά φορά αλλά μόνο για κάτι παραπάνω τέτοιες αντιλήψεις. Φυσικά έχω πλήρη επίγνωση όμως της κατάστασης βλέπε άποψη tsitsilega. Το ποιος είναι περισσότερο μ@@@@@ας δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται!

Και δεν καταλαβαίνω! Το πρόβλημα είναι αν θα κάνει την κίνηση ο άλλος και μετά να αρχίσεις να κάνεις την δύσκολη/ο? Αν ο άλλος σε έχει ψυχολογήσει τότε απλά σε έπιασε κορόιδο.

Το κέρασμα είχε νόημα την εποχή που κακώς οι γυναίκες δεν είχαν τις ελευθερίες του σήμερα και δεν είχαν την οικονομική ανεξαρτησία!

Για να μην παρεξηγηθώ.Σε όλα τα παραπάνω το πρώτο πρόσωπο είναι υποθετικό και αόριστο. Επίσης το κέρασμα είναι μια χαρά και ας το κάνει όποιος θέλει από την πρώτη ως την τελευταία φορα! Το πρόβλημα προκύπτει όταν αποτελεί κριτήριο για τον χαρακτήρα του άλλου και το πόσο καλός γκόμενος material είναι!

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν η τσέπη κάποιου/ας είναι πιο βαθιά αυτός/η πρέπει να κάνει τις κατάλληλες κινήσεις αυτόβουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Eνίοτε είναι όλες οι συνθήκες που βοηθάνε... πχ αν εγώ η οικονομικά ανεξάρτητη και χωρίς προβλημα βγω με τον φοιτητή που -κακώς ή καλώς δεν έχει σημασια- ακόμα δεν είναι οικονομικά ανεξάρτητος/είναι στενεμένος κτλ. δεν θα με πειράξει όχι μόνο να μην με κεράσει αλλά να κεράσω και εγώ... Όταν όμως εγώ η φοιτήτρια (αυτό μου έχει συμβεί) βγω με τον άλλο [τέλος του μήνα κιόλας!] και με "σύρει" κάπου καλά , και ξέρω ότι αυτός έχει την άνεση, ναι θα με πειράξει να μην κάνει έστω την κινηση.

Αλλά με ενοχλεί πάντα, ανεξάρτητα από το αν είναι πρώτο ή 1001 πρώτο ραντεβού το εξής: Πάμε για καφέ. Πόσο κάνει ένας καφές 3 ???? Ε εκεί θα σπαστώ πολύ άμα μπούμε στη διαδικασία να βγάζουμε φραγκοδίφραγκα. καλύτερα να τα πληώσω όλα εγώ. Και με ξενερώνει απίστευτα ο άλλος να πάρει πχ την απόδειξη και να πει κάτι του στυλ" α, 3.20 ευρώ ο καφές μου, 2.80 ο δικός σου" και να μου αρχίσει τα μαζεύει τα 10λεπτα, 50λεπτα να συμπληρώσει τα λεφτά... Οκ, αν είναι να πάμε για φαί ή κάτι ακριβό φυσικά και δεν θα με πληρώνει όλη την ώρα αλλά σε τέτοια μικρά ποσά αυτή η νοοτροπία με ξενερώνει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τις περισσότερες φορές το βρίσκω πιο σωστό να πληρώνει ο καθένας τα δικά του. Αυτό γιατί ίσως ο άλλος να μην έχει αρκετά και για τους δύο (μιλάμε για ραντεβού) ή να μη θέλει να πληρώσει, στο κάτω-κάτω δικαίωμά του είναι. Το αν ο άντρας θα κεράσει ή όχι, δε δείχνει το ποιόν του ούτε το χαρακτήρα του, αυτό θα ενέπεφτε σε ντεμοντέ και ξεπερασμένες προκαταλήψεις τις οποιες όχι μόνο ένα μεγάλο ποσοστό των αντρών προσπαθεί να ξεφορτωθεί αλλά και πολλές γυναίκες. Φυσικά οι γυναίκες έχουν συμφέρον από αυτές τις αντιλήψεις περί τζεντλεμανισμού και ευγένειας, τώρα όμως απαιτούμε ισότητα και άρα ίσως πρέπει να την απαιτήσουμε παντού.

Αν φυσικά κάποιος από τους δύο έχει διάθεση να κεράσει, τότε εντάξει, ποιο θα ήταν το πρόβλημα? Για πρώτο ραντεβού απλώς λείπει η οικειότητα και πιθανώς δεν ξέρουν οι παρευρισκόμενοι λεπτομέρειες ο ένας για τον άλλο, άρα είναι κάπως τραβηγμένο ο ένας να απαιτήσει με τη στάση του από τον άλλο να πληρώσει, γι'αυτό το πιο δίκαιο είναι να πληρώνει ο καθένας τα δικά του για να ξεμπερδεύουμε... η απλοχεριά και η γενναιοδωρία κάποιου δε φαίνεται από το αν πλήρωσε τον καφέ σου τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από QsLv:
η απλοχεριά και η γενναιοδωρία κάποιου δε φαίνεται από το αν πλήρωσε τον καφέ σου τελικά.

Σε αυτό συμφωνούμε αλλά η δική μου τουλ εμπειρία έχει δείξει ότι κάποιος που δεν είναι απλόχερος ή γενναιόδωρος σε κάτι τόσο μικρό όσο ένας καφές, έχει μια γενικότερη τέτοια νοοτροπία... οπότε δεν είναι τα 3? του καφέ που θα με ξενερώσουν [εμένα τουλ] αλλά το ότι σπάνια κάποιος [εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα] μένει εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Κερνάω απόψε εγώ
γιορτάζω έναν ακόμη καημό
να 'σαι καλά ρε ζωή
που ό,τι αγαπώ μου το παίρνεις εσύ.

Χτύπα κι άλλο :beating::beating::beating::beating::beating:
θα τ' αντέξω:vava::vava::vava::upside::upside::upside:


τι λέω πάλι μεσημεριάτικα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Σε αυτό συμφωνούμε αλλά η δική μου τουλ εμπειρία έχει δείξει ότι κάποιος που δεν είναι απλόχερος ή γενναιόδωρος σε κάτι τόσο μικρό όσο ένας καφές, έχει μια γενικότερη τέτοια νοοτροπία... οπότε δεν είναι τα 3? του καφέ που θα με ξενερώσουν [εμένα τουλ] αλλά το ότι σπάνια κάποιος [εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα] μένει εκεί...

Γιατί, αντιστρέφοντας το παράδειγμα, να μην υποθέσει και ο άντρας το αυτό για την γυναίκα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Γιατί, αντιστρέφοντας το παράδειγμα, να μην υποθέσει και ο άντρας το αυτό για την γυναίκα; :)

MA δεν με κατάλαβες! το αυτό θεωρώ και για μια γυναίκα! Γενικά η νοοτροπία [οκ δεν λέω για την μπατηροφοιτητική μου παρέα που κάναμε απίστευτες καραγκιοζιές τέτοιου είδους!]αυτή με ενοχλεί! Το αυτό που λέω πιο πάνω πιστεύω και για την περίπτωση που βγαίνουν πχ 2 φίλες ή 2 φίλοι έξω. Ένας πληρώνει [τι δεν θα την ξαναδώ τη φίλη μου? Η αν είναι από τους φίλους που βλέπω 1 στο τόσο θα πέσω έξω από έναν καφέ??]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μμμ...πρώτο ραντεβού απαιτώ τουλάχιστον να κάνει την κίνηση αν μη τι άλλο να πληρώσει....Όχι ότι στέκομαι και κοιτάζω...Έχω βγάλει κι εγώ ήδη το πορτοφόλι μου εννοείται, αλλά περιμένω άρνηση!:P

Στην συνέχεια παίζουν πολλά σενάρια κι αυτό εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα του καθένα μας...Βασικά αυτό που εγώ προτείνω είναι το εν'αλλαξ αυτός ο γύρος δικός σου, ο επόμενος γύρος δικός μου...Βασικά δεν μου αρέσει η εικόνα να ψαχνόμαστε να δώσουμε ακριβώς πόσα χρωστά ο άλλος....Έλεος :P

Όσον αφορά στις σχέσεις μου εκεί είχα τσακωμούς επειδή ο άλλος πλήρωνε συνέχεια....Μάλλον έχω πέσει σε περιπτώσεις :P....Ακόμα και με τον κολλητό μου όταν βγαίνουμε τσακωνόμαστε γιατί πάντα πληρώνει και δεν μου αφήνει ούτε να κεράσω 2nd γύρο ή να πληρώσω σε άλλο μαγαζί!Και ο δικός μου μία από τα ίδια...Και πριν παρεξηγηθώ δεν τους έχω μάθει έτσι, ούτε το έχω απαιτήσει!Νιώθουν ότι προσβάλονται σαν άτομα όταν πρέπει να δεχτούν πίσω λεφτά και δεν κεράσουν την γυναίκα που συνοδεύουν...είτε είναι η κοπέλα τους, είτε απλά μια φίλη τους!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
MA δεν με κατάλαβες! το αυτό θεωρώ και για μια γυναίκα! Γενικά η νοοτροπία [οκ δεν λέω για την μπατηροφοιτητική μου παρέα που κάναμε απίστευτες καραγκιοζιές τέτοιου είδους!]αυτή με ενοχλεί! Το αυτό που λέω πιο πάνω πιστεύω και για την περίπτωση που βγαίνουν πχ 2 φίλες ή 2 φίλοι έξω. Ένας πληρώνει [τι δεν θα την ξαναδώ τη φίλη μου? Η αν είναι από τους φίλους που βλέπω 1 στο τόσο θα πέσω έξω από έναν καφέ??]

Mea culpa. Όντως δεν κατάλαβα, απ' ότι φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αχ μωρε ντου, παλι με προλαβες!;)

τωρα πρεπει να σκεφτω κατι αλλο να γραψω, περα απο το προφανες ασμα...
για να δουμε λοιπον... :hmm:

Brain -->ON
PROCESSING
Thought finished
:whistle:
εγω θελω να μου πληρωνει τον καφε, και το ποτο, και το μαμ και ολα.
και τα σαββατοκυριακα να με πληρωνει και εξτρα, γιατι υπο νορμαλ συνθηκες δουλευω και κουραζομαι... και μετα του κανω και τη χαρη να ΒΓΩ μαζι του.
:whistle:

παμε για κανα καφε?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
θα σου λεγα να πα να πνιγείς αλλά με τόσα χούγια σιγά μη βρεις κανέναν να σου κάνει πατητή :tongue:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top