Στεγαστικό Δάνειο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εϊμαι σε φάση να πάω να μείνω μόνος μόλις ξεκαθαριστεί κάτι από δουλειά!
Μετά από 8 χρόνια ενοίκιο δεν με πολυ συγκινεί η ιδέα και θα με ενδιέφερε να το αγοράσω!

Συνεπώς σε αυτό thread θα ήθελα να αναφέρει ο καθένας ότι ξέρει, την άποψη του, τις εμπειρίες του και να λύσουμε όποιες απορίες έχουμε!! Καλό θα είναι να αναφέρουμε όμως ποσά,χρόνια και δόσεις και ας θεωρούνται προσωπικά δεδομένα! Καλό θα ήταν είπα όχι υποχρεωτικό!!:D
Ααααα επίσης και τι πρέπει να προσέξουμε στα δάνεια! Γενικά ότι ξέρει ο καθένας χρήσιμο είναι!
Για να δούμε αν συμφέρει κιόλας! Να εκλάβουμε υπόψη και ότι σχετίζεται με ΙΚΑ,δάνειο πρώτης κατοικιάς και εφορία

Από ότι έχω ρωτήσει τριγύρω η διαδικασία έχει ως εξής???
Έχω αποφασίσει τι ποσό περίπου θέλω να διαθέσω και έχω πάει σε μια τράπεζα που θεωρώ κατάλληλη.
Λέω στην τράπεζα ότι θέλω τόσα και μου λένε αυτή κάποια φάση αν έχω έγκριση για το δάνειο! Στην συνέχεια βρίσκω το σπίτι και με κάτι διαδικασίες (όποιος ξέρει ας πει) η τράπεζε πληρώνει το σπίτι και εγώ πληρώνω δόσεις στην τράπεζα!
Κάτι μου είπαν ότι αν είναι πρώτη κατοικία δεν πληρώνεις ένα 11% φόρο μεταβιβάσης?

Περιμένω απαντήσεις και βλέπουμε.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν ξερω τι δανειο θελεις/σκεφτεσαι να παρεις (ποσο εννοω) αλλα το να μπεις σε διαδικασια αγορας οικοπεδου και χτισιμο απο την αρχη, σιγουρα δεν σε συμφερει με τιποτα.
Απο εκει και περα συζητα με την τραπεζα (καλυτερα οχι μονο με μια) τι ποσο μπορεις να παρεις χοντρικα με την δηλωση που κανεις, και μπορεις να βρεις καποιο διαμερισμα στο ποσο που σου διαθετουν, σε καποια νεα οικοδομη και να ζητησεις απο την τραπεζα εναν εκτιμητη/μηχανικο. Εκεινος θα βγαλει το ποσο θα σε ενημερωσει κι αν το δεχτεις προχωραει η διαδικασια. Τωρα ποσο θα σου βγει δοση, τι επιτοκιο και τα σχετικα εχει να κανει με το συνολικο ποσο, ποσες δοσεις, και φυσικα την τραπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δες εδώ, μπορεί να βρεις κάποιες απαντήσεις:
https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=3572&highlight=%E4%DC%ED%E5%E9%EF
;)

Τα δύο topics αφορούν το ίδιο θέμα και μπορείτε να βρείτε εκεί τις απαντήσεις σας ή να ρωτήσετε οτιδήποτε σχετικό.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top