Τουρκικές διεκδικήσεις και Διεθνές Δίκαιο

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Κατά πόσο ευσταθούν- από άποψη Διεθνούς Δικαίου-,οι τουρκικές διεκδικήσεις απέναντι στην Ελλάδα;

Διανθίζεται, κατά καιρούς, στον έντυπο και ηλεκτρονικό Τύπο, ότι και η Τουρκία έχει δικαιώματα στο Αιγαίο και ότι η θέσεις της Ελλάδας, είναι συχνά υπερεθνικιστικές. Πόσοι έχουμε άποψη σχετικά με το αν η παραπάνω αντίληψη, προσεγγιζει την πραγματικότητα, ή αντίθετα απεμπολεί κυριαρχικά μας δικαιώματα στο Αρχιπέλαγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η Τουρκια φυσικο ειναι να θελει μερος του Αιγαιου για πολους και διαφορους λογους, εμεις ομως γιατι θεωρουμαστε υπερεθνικιστες που δεν θελουμε να τους τα δωσουμε; Απο την στιγμη που τα πειραμε πισω κατα την Ελληνικη επανασταση και η Ιταλια ειχε μερος του Αιγαιου το οπια δοθηκε στην Ελλαδα μαζι με τα Δωδεκανισα απο που και ως που εχουν δικαιοματα; Κατα την ιδια σκεπτικη και εμεις εχουμε δικαιοματα μεχρι την Ινδια, συμπεριλαμβανομενης και της Τουρκιας φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η Τουρκία μας αρέσιε δε μας αρέσει έχει δικαίωμα να πάρει το μισό αιγαίο. δίκαια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τουρκία θέτει κάποια ζητήματα τα οποία σε ένα διεθνές δικαστήριο μπορεί να θεωρηθούν αν όχι σωστά σίγουρα όμως λογικά.
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ουδέποτε τα είχε η Τουρκία αυτά τα μέρη…η οθωμανική αυτοκρατορία τα είχε, άλλο Τούρκος άλλο Οθωμανός οι Οθωμανοί ήταν Άραβες οι Τούρκοι προέρχονται από τα βάθη της Μογγολίας το πως έφτασαν στα αραβικά εδάφη είναι άλλη ιστορία…αλλά έτσι και αλλιώς, οι ίδιοι δεν σκέφτονται με αυτό το τρόπο ότι ήτανε δηλαδή κάποτε δικά μας, από την στιγμή που γίνεται αναφορά στην ιστορία για μια φυλή που έκανε επιδρομές στην Κίνα μέχρι της μέρες μας ακολουθούν την ιδία τακτική ιμπεριαλιστικής πολιτικής(δικα μου δικα σου δεν εχει σημασια) το έχουν μέσα τους αυτό έκαναν και αυτό κάνουν απόδειξη η Κύπρος, με αποτέλεσμα να βασίζονται σε μια απλή εξίσωση..
Φίλος = μου δίνεις αλλιώς είσαι εχθρός μου.- για αυτό και οι Τούρκοι πάντα προτιμούν το διάλογο και όχι την Χάγη όπως δεν θέλουν την είσοδο στην ΕΕ και ας λένε αλλά.
Πάμε στα πιο ουσιώδη ποια είναι τα δυνατά χαρτιά της Τουρκίας
Το θέμα της υφαλοκρηπίδας πραγματικά είναι πολύ απλό το ζήτημα αλλά συγχρόνως και πολύ πολύπλοκο είναι σαν να λες ότι έχει 10 μιλιά και ο άλλος 10 χλμ.( άσχετο μόλις κουνήθηκα από σεισμό) κάποιος έχει δίκιο αλλά ποιος?? Το τοπίο είναι θολό.
Σ το Αιγαίο βάση διεθνών συνθηκών υπάρχουν τα σύνορα τα οποία όμως όπως λέει η Τουρκία της έχουν κλίσει την θάλασσα, δηλαδή ένα εμπορικό πλοίο για να διανύσει μια αποστάτη μέσα στα σύνορα της είναι υποχρεωμένο να κάνει μανούβρες και στροφές επίσης τα πολεμικά της πλοία δεν έχουν άμεση πρόσβαση στην Μεσόγειο αυτός και είναι και ο λόγος που έχουν μεγάλη ναυτική βάση στις δυτικές ακτές της Αλβανίας.
Επιχειρήματα που εν μέρει ευσταθουν και αυτός είναι ο κύριος λόγος που είτε με διάλογο είτε με διεθνές δικαστήριο της Χάγης η Ελλάδα θα χάσει κάτι.
υπάρχουν συνθήκες που δίνουν εδάφη δικά μας όπως επίσης και το αντίθετο αλλά δεν εφαρμόζονται παρόλα αυτά δίνουν μπόλικη ασχολία στις κόντρες μεταξύ των διπλωματών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Michael

O όρος δικαίωμα παράγεται από την λέξη "Δίκαιο". Και επειδή το "Διεθνές Δίκαιο" αφορά θεσμοθετημένες αποφάσεις, που είναι εν ισχύ, γνωρίζεις τις αποφάσεις αυτές, η γνωμοδοτείς με βάση κάποια Γεωγραφικά κριτήρια?
Με βάση κάποια γεωγαφικά κριτήρια και κατά παράβαση του Διεθνούς Δικαίου, έθεσε τις πρώτες του απαιτήσεις και ο Χίτλερ.
Τι εννοείς λοιπόν όταν λες "δικαίωμα"? της Τουρκίας να πάρει το μισό Αιγαίο?. Ότι της ανήκουν κάποια Ελληνικά νησιά?
Δεν σε καταλαβαίνω....
Μπορείς να τεκμηριώσεις τις θέσεις σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Η Τουρκία μας αρέσιε δε μας αρέσει έχει δικαίωμα να πάρει το μισό αιγαίο. δίκαια πράγματα.
"Δίκαια" σαν την Κύπρο ας πούμε?
Κι εγώ θα ήθελα να δω μια τεκμηρίωση πάνω σ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Παιδιά, οι διεκδικήσεις τις Τουρκίας δεν έχουν να κάνουν με το διεθνές δίκαιο. Οι Τούρκοι λόγω της πολύ καλής γεωγραφικής τους θέσης, αποτελούν σημαντικούς συμμάχους των ΗΠΑ. Για τη πίστη τους αυτή, οι Αμερικανοί τους κάνουν αβάντα σε διάφορα θέματα. Αυτή είναι η αλήθεια. Τώρα αν υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η αξία της Τουρκίας γεωστρατιγικά στο μέλλον, υπάρχει αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα φαινεται χλωμή. Αυτό θα γίνει αν η κατάσταση στο Ιράκ ομαλοποιηθεί και το Ιράκ την αντικαταστήσει, με αποτέλεσμα να μειωθεί η αξία της στα σχέδια των ΗΠΑ. ;) Προς το παρόν εκεί επικρατεί το απόλυτο χάος προς ανακούφιση των Τούρκων. Πάντως με αφορμή τη θέληση των Τούρκων για εισβολή και κατοχή του Β.ιράκ, οι σχέσεις με τις ΗΠΑ εχουν ψυχρανθεί κάπως προς δικό μας εμμέσως όφελος. Το τί τελικά θα γίνει θα το δείξει το μέλλον. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
"Δίκαια" σαν την Κύπρο ας πούμε?
Κι εγώ θα ήθελα να δω μια τεκμηρίωση πάνω σ'αυτό.

Η διχοτόμηση της Κύπρου ήταν δίκαιη 100%. Πίραν οι Τούρκοι το δικό τους κομμάτι έχουν και οι Έλληνες το δικό τους. Δικαια πράγματα. 40% ο πληθυσμός των Τουρκοκυπρίων τόσο του νησιόυ κατέχουν. Δεν ήταν δίκαιο οι Ελληνες να κυβερνούν και τους Τουρκοκυπρίους. Προσωπικά πιστεύω ότι η ΄λλάδα πρέπει να αναγνωρίσει ως επίσημο κράτος τη Δημοκρατία της Βορείου Κυπρου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Η διχοτόμηση της Κύπρου ήταν δίκαιη 100%. Πίραν οι Τούρκοι το δικό τους κομμάτι έχουν και οι Έλληνες το δικό τους. Δικαια πράγματα. 40% ο πληθυσμός των Τουρκοκυπρίων τόσο του νησιόυ κατέχουν. Δεν ήταν δίκαιο οι Ελληνες να κυβερνούν και τους Τουρκοκυπρίους. Προσωπικά πιστεύω ότι η ΄λλάδα πρέπει να αναγνωρίσει ως επίσημο κράτος τη Δημοκρατία της Βορείου Κυπρου. :)

40%????ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ??
Και έστω ότι ήταν τόσο…το ΔΙΚΑΙΟ είναι να κανείς ντου?? Ωραία ας δώσουνε και το 20% στους Κούρδους αφού είναι δίκαιο γιατί δεν τον κάνουν επίσης το 100% των νησιών Ααλαντ είναι Σουηδοί αλλά τα νησιά ανήκουν στην Φινλανδία λες εκεί να σκέφτονταν άδικα που δεν έκαναν εισβολή…δεν ξέρω καμιά ελληνική διοίκηση στην Κύπρο, αν και υπήρχε μάλλον απόπειρα από την δικτατορία, και τέλος υπήρχε μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ Ελλάδος-Αγγλίας και Τουρκίας για την προστασία του νησιού κατά την αποχώρηση των Άγγλων το οποίο η Τουρκία με τον πρόσχημα της χούντας στην Ελλάδα το ακύρωσε.
Βεβαίως αναφέρω πως αναγνωρίζω της βαρβαρότητες των ελληνοκυπρίων κατά των τουρκοκυπρίων οπού και ήταν μια από τις αφορμές της εισβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Michael

Δεν έχει σημασία αν λυπάμαι εγώ γι αυτά που λες. Το σίγουρα είναι ότι κάποτε όταν περάσουν τα χρόνια, και αποβάλεις αυτόν τον ανθελληνισμό που σε διακατέχει ,θα λυπηθείς εσύ γι αυτά που γράφεις.

Και σου το λέει αυτό -τώρα που είσαι σε αυτή τη νεαρή ηλικία- (υποθέτω ότι είσαι πολύ νέος) κάποιος που βρέθηκε στην Κύπρο σαν καταδρομέας, κατά τον επίλογο, λίγο μετά την καταστροφή και σήμερα είναι 50 ετών.
Βλέπεις κάποιοι πατριώτες σαν και σένα μας στείλανε λίγο αγότερα απ΄όσο θάπρεπε.
Σήμερα αυτοί κυκλοφορούν με μαύρες μερσεντές και σύ δικαιούσαι να λες αυτά τα απίστευτα .
Εσύ την Ιστορία την έμαθες από τρίτους, ενώ εγώ την έζησα.
Είδα και ένοιωσα τον απόηχο των δολοφονιών, των βιασμών και των Ναπάλμς.
Είδα μανάδες να κλαίνε παιδιά που τα σφάξαν στην κούνια και γέροντες αιχμαλώτους που εκτελέστηκαν εν ψυχρώ.
Είναι λοιπόν δίκαιο για σένα η 32χρονη στρατιωτική κατοχή και το τείχος του αίσχους της πράσινης γραμμής.
Είναι δίκαιο για σένα να γράφεις στα παλαιότερα των υποδημάτων σου 13 καταδικαστικά ψηφίσματα του Ο.Η.Ε.
Είναι δίκαιο να αγνοείς διεθνή ψηφίσματα για τους 1600 αγνοούμενους και να αρνείσαι σε μανάδες ακόμα και τα οστά των νεκρών παιδιών τους. Αυτό Για έναν νέο άνθρωπο δεν είναι ιδεολογική εμμονή ή πολιτικό πιστεύω. Δεν είναι καν Μαρξιστική ψύχωση, ή μισελληνισμός μεγαλύτερος από αυτόν που διακρίνει τους στρατηγούς της Άγκυρας. Δεν είναι Τουρκολαγνεία. Δεν είναι απλή ασέβεια για τους νεκρούς.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΝΑΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Φίλε Tanos56, καταρχήν είναι τιμή μου που μιλώ με ένα βετεράνο. Με ένα άτομο που έζησε τη τραγωδία αυτή από κοντά. Πρέπει να έχεις γερό στομάχι για να τα έζησες όλα αυτά από κοντά και να μη σαλτάρεις. εγώ δε ξέρω αν θα άντεχα...;) Όσο για σένα michael, ντρέπομαι που υπάρχουν άτομα σα και εσένα. Η απάντηση του Θάνου, με κάλυψε πλήρως και σε βάζει στη θέση σου. :mad:

Θάνοσ56, θα ήθελα να σου πώ κάποια πράγματα γιαυτό γράφω. Αποτελούν προσωπική μου γνώμη και μπορεί να κάνω και λάθος. Αν είναι διόρθωσέ με.

1) Δε φταίνε οι κυβερνώντες που έστειλαν μετά τη τραγωδία το στρατό. Η κυβέρνηση, ήταν νεοσύστατη και είχε δημιουργηθεί μετά τη πτώση του τυρρανικού καθεστώτος του Ιωαννίδη. Αυτό που προκάλεσε και την εισβολή με την ανατροπή του Μακαρίου που δημιούργησε. Όλα τα όπλα τα είχε πουλήσει η χούντα για να βάλει χρήμα στα ταμεία της και να κάνει φιλολαική πολιτική.(Π.χ Καντάφι) Η κυβέρνηση εθνικής ενότητας βρήκε ένα διαλυμένο στράτευμα. Σοφά έπραξε και δεν επεδίωξε πολεμική αναμέτρηση με τους Τούρκους γιατί θα μας πέρναν το μισό Αιγίο στη κυριολεξία. Δε πορούσαμε να τα βάλουμε τότε μαζί τους, θα μας συνέτριβαν. Χίλιες φορές να χαθεί μόνο η Κύπρος παρα και η μισή Ελλάδα μαζί της. ;) Δεν τα λέω εγώ αυτά. Ο θείος μου ήταν τότε κατώτερος αξιωματικός της Αεροπορίας. Τα έζησε από κοντά. Μου έχει πεί ότι αν η ελλάδα επιτηθόταν στους Τούρκους, σε 7 ώρες οι Τούρκοι θα ήταν στην ακρόπολη, χωρίς δυστυχώς υπερβολή. Το να σκύψουμε το κεφάλι στους Τούρκους τότε ήταν αναγκαιότητα,προκειμένου να μη χαθούν και άλλα εδάφη-καλά έπραξαν οι κυβερνόντες,παρέλαβαν χάος απτην 7ετή τυρρανία. ;) Και δε τα λέιε μονο ο θείος μου αυτά, συμφωνούσαν και συνάδελφοί του τότε. Ακόμα έχω ακούσει ιστορίες φίλων των γονιών μου ότι επιστρατεύητκαν τότε και έζησαν το απόλυτο χάος. Ούτε όπλα δεν είχαν να τους δώσουν. Τί άλλο να έκανα οι της ΕΘνικής ενότητας Κυβέρνησης? Καλά έκαναν και έκατσαν στα αυγά τους κατεμέ και έστειλαν μετα στρατό. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να τα βάλουμε με τους Τούρκους τότε. Πιστεύω ότι εσυ θα ξέρεις καλύτερα.

2) Τα καταδικαστικά ψηφίσματα του ΟΗΕ(Σιγά το όργανο τελικά έτσι όπως τον κατάντησαν...) δε μου λένε τίποτα. Έπρεπε να γίνει ότι έγινε στο Κουβειτ το 1991, απελευθέρωση της Β.Κυπρου από πολυεθνική δύναμη. Ενα κράτος επετέθη εναντίον ενός άλλου, τί καθονται με σταυρωμενα τα χέρια? Ναι,ξέρ ω τα καταραμένα μεγάλα συμφέροντα των ΗΠΑ. :mad: Δυο μέτρα και δυο σταθμά τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φίλε Τroll μου είπες -αν τα πράγματα δεν είναι έτσι - να σου πω πως ήταν. Δεν μπορώ να δημοσιοποιήσω την αλήθεια για τον Φάκελο "ΚΥΠΡΟΣ 74",. Αν θέλεις -και μπορείς να προστατευτείς από πιθανό SOK-, μπορώ να σου στείλω την αλήθεια/Φάκελος "ΚΥΠΡΟΣ 74".
(17 σελίδες). Έχω αφιερώσει ένα κομμάτι της ζωής μου σε αυτά που έγραψα, όταν 18 χρονών είδα όλα αυτά που είδα.
Αν θέλεις δώσε μου σήμα να σου τα στείλω, για να "πέσεις από τα σύννεφα".
Σέβομαι τις απόψεις του Θείου σου, αλλά τα πράγματα ήταν ακριβώς αντίθετα."Αλλού παίχθηκε το παιγνίδι". Σου αναφέρω μόνο τις δηλώσεις Σίσκο (Αμερικανός Πρεσβευτής) και τις αναφορές στα απομνημονεύματά του.:
"Το ΝΑΤΟ στις ετήσιες τακτικές εκθέσεις του, είχε εκτιμήσει ότι η ελληνική πολεμική αεροπορία ήταν 3 φορές περίπου ισχυρότερη της τουρκικής και το ελληνικό πολεμικό Ναυτικό 7(!!!) φορές ισχυρότερο. Η Τουρκία θα εδέχετο συντριπτικό πλήγμα, στο οποίο δεν θα μπορούσε να αντιδράσει αποτελεσματικά".

Θα αναρωτιέσαι εύλογα λοιπόν : "Τότε γιατί όλα αυτά? Γιατί μας μιλάνε σήμερα για άδεια κιβώτια όπλων?"

Έτσι ξεκίνησα κι εγώ -με έκπληξη- ερευνώντας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Ποιός έγραψε το φάκελο αυτό? Μήπως οι προτέτιοι της εφταετίας?... :hmm: (Καλοπροαίρετα ρωτώ)Αν τον γράψαν αυτοί, τότε δες μου λέει τίποτα - χωρίς παρεξήγηση. Και ακόμα,τόσοι και τόσοι δημοσιογράφοι υπάρχουν σε αυτό το τόπο, ούτε ενας δε βρέθηκε να αποκαλύψει αυτό το φάκελο όλα αυτά τα χρόνια? Μετά τα τριάντα χρόνια, το απορρητο δεν ισχυει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Τroll μάλλον με παρεξήγησες. Σε κάθε σπίτι καίει ένα καντήλι. Μάλλον σε λάθο άνθρωπο το είπες αυτό. Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου γύρισε όλα σχεδόν τα ξερονήσια και "είμαι καμμένος" από αυτά. Απλά όταν ερευνώ, προπαθώ να αφήσω έξω τα όποια προσωπικά μου βιώματα. Αυτές οι 17 σελίδες αποτελούσαν αντικείμενο 20ετούς δικής μου έρευνας , μετά από αναπάντητα/αμείλικτα ερωτηματικά που μου είχαν γεννηθεί....
Υπήρχαν πολλά στοιχεία που δεν κολλούσαν.
Τα στοιχεία αυτά γράφτηκαν και από ιστορικούς/ συγγραφείς, αλλά όλως τυχαία δεν υπήρχαν δεύτερες επανατυπώσεις.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η διχοτόμηση της Κύπρου ήταν δίκαιη 100%. Πίραν οι Τούρκοι το δικό τους κομμάτι έχουν και οι Έλληνες το δικό τους. Δικαια πράγματα. 40% ο πληθυσμός των Τουρκοκυπρίων τόσο του νησιόυ κατέχουν. Δεν ήταν δίκαιο οι Ελληνες να κυβερνούν και τους Τουρκοκυπρίους. Προσωπικά πιστεύω ότι η ΄λλάδα πρέπει να αναγνωρίσει ως επίσημο κράτος τη Δημοκρατία της Βορείου Κυπρου.


Να σε αναγνωρίσω και επίσημα πως είσαι ο Crow of darkness, και θες απλά να μας τσιτώσεις; :teasing: :teasing: :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μάλλον κάπως έτσι θα πρέπει να είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Φίλε tano θα ήθελα την άποψη σου κατά ποσό οι Τούρκοι έδρασαν αυθαίρετα χωρίς την έγκριση των μεγάλων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φίλε μου

Την θέση των μεγάλων και την στάση τους απέναντι στα μεγάλα εθνικά σου ζητήματα την καθορίζεις και την διαμορφώνεις εσύ ο ίδιος, με την εθνική σου Σρατηγική (αν έχεις).

Σε τακτικό τώρα επίπεδο, οι συζητήσεις ότι το 74, ενεπλάκησαν ένοπλα οι Η.Π.Α ή η Αγγλία, όπως και ότι στα Ίμια έγινε περίπου το ίδιο, αποτελούν συζητήσεις καφενείου και γίνονται ανάμεσα σε ανθρώπους που δεν έχουν να πουν τίποτα το ουσιαστικό και δεν τους μένει παρά μόνο αυτή η "ανοησία" ....

Η αλήθεια είναι ότι το 74 συνετελέσθη εσχάτη εθνική προδοσία και οι επίορκοι κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι με μαύρες μερσεντές τίτλους και προνόμια....ενώ οι ήρωες που πολέμησαν παρέμειναν στην αφάνεια και στην περιφρόνηση της Ελληνικής πολιτείας.

Ενεπλάκη πράγματι ξένη δύναμη, αλλά σε Διπλωματικό επίπεδο, για να καθορίσει την "συμφωνία του Αίσχους". Όλο το παράκεντρο εξουσίας , το οποίο έστελνε υποβρύχια, ή απογείωνε τα πανίσχυρα μαχητικά μας (3ης γενιάς-οι Τούρκοι είχαν απαρχαιομένα 2ης γενιάς) και τα ανακαλούσε και αυτά πίσω, ήταν στον κόλπο...της συμφωνίας για διατήρηση προνομίων και θώκων 10ετίες μετά....
Γι αυτό και έπαιρνε εντολές "από αλλού"

Οι παρανοικοί που επιχείρησαν το πραξικόπημα εναντίον του Μακαρίου, (μέγιστες ωστόσο και αυτού οι ευθύνες, ίσως, ίσης σημασίας με αυτές του Ιωαννίδη), πλήρωσαν γι αυτό.
Για την μετέπειτα όμως προδοσία-δηλαδή για την ταμπακιέρα- δεν πλήρωσε ποτέ κανείς.
Και κυρίως δεν τιμήθηκε κανείς απ' όσους πολέμησαν στην πιο άνιση μάχη της Ιστορίας.
Οι προδότες δεν τιμούν ποτέ τους ήρωες...
Αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί, η Τουρκία θα εδέχετο τέτοιο πλήγμα που θα έκανε 50χρόνια να συνέλθει. (Φρόντισε να αποκτήσεις από το αρχείο της Βραδυνής την συγκλονιστική ομολογία του Γκιζίκη που σε κρίση συνειδήσεως ομολογεί κάποια από όλα αυτά που σου γράφω). Η ΑΛΗΘΕΙΑ για την Κύπρο είναι πολύ διαφορετική από εκείνη την οποία θέλησαν επί 32 χρόνια να μας "σερβίρουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Γιατί δε μας γράφεις εδώ την αλήθεια σου? Ποιό είναι το πρόβλημα? μετά τα 30 χρόνια δεν ισχύει το απόρρητο.;) Ποιοί είναι αυτοί που κυκλοφορούν με μαύρες μερσεντές σήμερα? Ξέρω, είπες αν θέλω θα μου τα στείλεις, αλλά γιατί να μάθω μόνο εγώ την αλήθειά σου, και όχι όλος ο κόσμος στο ε΄-στεκι? Σα γνήσιος πατριώτης που ξέρει την αλήθεια, γιατί δε τη διαλαλείς? Τί φοβάσαι? Μήπως το ότι ΔΕΝ έχεις στοιχεία και όντως οι κούτες με τα όπλα ήταν ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ άδειες, όπως λέει και ο θείος μου, που τα έζησε από κοντά? Και κάτι ακόμα. Όλα αυτά τα χρόνια δε βρέθηκε ούτε ένας για δείγμα(εκτός από κάτι κατάλοιπα της χούντας) να πεί την αλήθεια και να διαφωτήσει τον ελληνικό λαό? Δεν έχω τίποτα προσωπικό με εσένα αλλά, όταν λες κάτι δημόσια, που πάει κόντρα με την επίσημη ιστορία, οφείλεις να είσαι έτοιμος και να το δικαιολογήσεις δημόσια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αν ο όρος "κατάλοιπα της Χούντας", αναφέρεται στον Γκιζίκη, τότε δεν θα διαφωνήσω καθόλου, αλλά ως εχέφρονα σκεπτόμενο άνθρωπο δεν σου προξενεί μέγιστη εντύπωση, ότι υπάρχουν κατάλοιπα της Χούντας που διετήρησαν τους θώκους τους, 10ετίες μετά? Εσύ το είπες.

1. Πως και γιατί λοιπόν ο Γκιζίκης διατήρησε θέση Προέδρου Δημοκρατίας στα χρόνια της Δημοκρατίας που ακολούθησαν? Δεν μιλάμε για έναν απλό αξιωματικό, αλλά για έναν άνθρωπο -ηγετική προσωπικότητα-στη Χούντα του Ιωαννίδη.
2. Πως και με βάση ποια λογική οι -επί Ιωαννίδη-Αργηγοί Στρατού (ΑΓΕΝ-ΑΓΕΑ), που ενεπλάκησαν (ή μάλλον δεν ενεπλάκησαν...)στην υπόθεση ΚΥΠΡΟΣ 74, είναι ακόμα και σήμερα ΕΠΙΤΙΜΟΙ ΑΡΓΗΓΟΙ στρατεύματος (!!!).
3. Για το Ισοζύγιο ισχύος την εποχή του 74, καλό θα είναι να μην ακούς διάσπαρτες γνώμες,-ίσως όχι και την δική μου- αλλά να αναζητήσεις έγκριτες/επίσημες συγκριτικές αναλύσεις της εποχής εκείνης.(Μέσα από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ-αφού δεν τις θέλεις από μένα- είναι ιδιαίτερα εύκολο).

4. Το αν φοβάμαι ή όχι, το έχω ήδη δείξει.
Το άρθρο για το οποίο σου μίλησα είναι 17 σελίδες. Το δημοσίευσα δύο φορές στην μεγαλύτερη εφημερίδα της πόλης μου ,στην οποία αρθρογραφώ. Κατ΄επανάληψη μίλησα για το θέμα στην τηλεόραση, γιατί είμαι μελετητής του όλου ζητήματος εδή και 20 χρόνια.
Το να προβάλω λοιπόν ένα άρθρο 17 σελίδων στο steki, αντιλαμβάνεσαι ότι είναι εντελώς παράλογο.

5. Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος όταν λες ότι κανένας Δημοσιογράφος δεν ασχολήθηκε. Μάλλον εσύ δεν ασχολήθηκες και δεν αναζήτησες.

Αν θέλεις μπορώ να σου υποδείξω αρχειακή δουλειά Δημοσιογράφων, καθώς και σχετική Βιβλιογραφία ιστορικών Συγγραφέων, την οποία δεν συνέγραψαν ούτε Χουντικοί, αλλά ούτε βέβαια και Σταλινικοί.
Ωστόσο πιστεύω ότι ούτε αυτό θα θελήσεις, για εμμένεις στην άποψη σου και είναι δικαίωμά σου.

6. Για το αν ισχύει το απόρρητο 30 χρόνια μετά , μάλλον αλλού πρέπει να το πεις. Σε όλους αυτούς που μιλούσαν για άδεια κιβώτια, αλλα βέβαια δεν άνοιξαν ποτέ τον φάκελο εδώ και 32 χρόνια. Γι αυτούς βλέπεις ισχύει το απόρρητο και μετά από 30χρόνια.
Για ρώτησε λοιπόν όλους εκείνους που σε ενημερώνουν:
"Γιατί ρε μάγκες δεν ανοίχθηκε ποτέ ο Φάκελος? Στις Δημοκρατίες υπάρχουν επτασφράγιστα μυστικά?"
Αυτοί όφειλαν και δεσμεύτηκαν να ενημερώσουν τον Ελληνικό λαό και δεν το πράξαν ποτέ, κρατώντας ερμητικά κλειστό τον φάκελο μέχρι και σήμερα. Αυτοί λοιπόν ήταν και είναι οι καθ΄ύλην αρμόδιοι.Όχι εγώ..
7. "Επίσημη Ιστορία". Ποια είναι η επίσημη ιστορία, αφού δεν άνοιξε ποτέ ο Φάκελος?
Σε ποιο εγχειρίδιο συγκεκριμένου ιστορικού εσύ, διάβασες την επίσημη ιστορία?

Και μία συμβουλή (αν μου επιτρέπεις).

Για εποχές που δεν ζήσαμε και για τις οποίες μας διηγούνται άλλοι, καλό θα είναι να μην είμαστε ιδιαίτερα φανατικοί στις εμμονές μας και να ερευνούμε με πολύ μεγάλη επιφύλαξη, απηλλαγμένοι από τον όποιο "κομματικό μας μανδύα".


Φιλικά tanos56
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top