Στερώντας τα δικαιώματα των άλλων...

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σήμερα είμουν στο κέντρο για δουλειά και την ώρα που πήγενα προς το μετρό πέρασα μέσα απο ένα πάρκο.
Την ώρα που έμπαινα σε αυτό ένα νεαρό ζευγάρι ομοφυλοφίλων έβγαινε με την κάληψη των δέντρων τα παιδιά κρατούσαν ο ένας το χέρι του άλλου το οποίο όμως και έκοψαν με το που αντίκρησαν εμένα να τους κοιτάω.
Δεν έκανα καμία γκριμάτσα ούτε έδειξα τίποτα ειλικρινά δεν με ενοχλεί απλά κυρίως για "προληπτικούς" λόγους πιστέυω ότι σταμάτησαν να κρατάνε το χέρι του άλλου, μήπως και τους στραβωκοιτάξω αλλα μάλλον γιατί η κάληψη του δασιλίου τελειωνε και πια ήταν έρμαιο οποιουδήποτε να σχολιάσει η να κάνει κάποια κίνηση.
Σε αυτό το σημείο έφαγα και την φλασιά αν περπατούσα με την γυναίκα μου στον δρόμο και κάποιος έδειχνε κάποια ενόχληση επειδή την κρατάω το χέρι, θα είσπρατε απο βρισιά μέχρι σφαλιάρα γιατί δεν έχει το δικαίωμα να μου πει τι να κάνω πώς όμως έχουμε καταντήσει να πρέπει κάποια άτομα να σταματούν να κάνουν αυτό που θέλουν, μόνο και μόνο γιατί χαλάει το οπτικό πεδίο μας?
Πόσο ρατσιστικό πρέπει να είναι οι "ηθικοί" συνάνθρωποι μας να επιβάλουν την άποψη τους σε κάποια μερίδα συνανθρώπων μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστευω οτι καθε κοινωνικη ομαδα πρεπει να απαιτήσει τα δικαιώματα ... Όπως οι ετερόφυλοι κέρδισαν το δικαιώμα να περπατούν με τον/την συντροφό τους στο δρόμο χέρι-χέρι ... το ιδιο πρέπει να κάνουν και οι ομοφυλόφιλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Απλά η κοινωνία μας θέλει λίγο χρόνο να δεχθεί μερικά πράγματα.Σιγά σιγά θα γίνει και αυτό.
Γιάννη, απορρώ γιατί σου κανε εντύπωση.Λές και οι έλληνες δεν είμαστε ρατσιστές σε πολλά θέματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
μην το κοιτάς μονόπλευρα. όλοι έχουν ίσα δικαιώματα ή τελωσπάντων έτσι θα έπρεπε να είναι σε μια υγιή κοινωνία. το θέμα είναι που σταματά η ελευθερία του άλλου; μήπως εκεί που προσβάλλει κάποιον τρίτο; και ποιός ορίζει κάτι τέτοιο; μπορεί το χέρι χέρι να μην προσβάλλει κανέναν, αλλά μήπως η πολύ ελευθερία θα έδινε το δικαίωμα σε μερικούς "φιλλελεύθερους" ακόμα και να το κάνουν μπροστά σε άλλους, όπου συμπεριλαμβάνονται και παιδιά μικρή ηλικίας; σας το θέτω γιατί έχω βρεθεί μάρτυρας σε κάτι τέτοιο όπου ένα παιδάκι που έπαιζε στην παραλία έγινε μάρτυρας μιας συνουσίας. τελικά απαγορεύεις στο παιδί να παίζει πλέον σε μια δημόσια παραλία, απαγορεύεις στους άλλους δυο να κάνουν κάτι τόσο προσωπικό δημοσίως, ή απλά στο όνομα των δικαιωμάτων αφήνεις τους πάντες στην κρίση τους;
παίζω τελείως τον δικηγόρο του διαβόλου γιατί ούτε εγώ έχω κατασταλάξει...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γιάννη το θέμα είναι πολύπλοκο... Πέρνω ως δεδομένου ότι η ελευθερία του καθένα σταματά εκεί που αρχίζει του άλλου...Το κάθε ζευγάρι (ετερόφυλο ή μη) έχει κάθε δικαίωμα να περπατά χέρι χέρι... Το αν όμως νιώθει άβολα ή όχι έχει να κάνει με το ζευγάρι... Και ειδικά ένα ομοφιλόφυλο ζευγάρι εκ των πραγμάτων τραβά περισσότερο την προσοχή απ' ότι ένα ετερόφυλο ζευγάρι.... Τώρα αν το ζευγάρι θέλει ή όχι να τραβήξει την προσοχή είναι δικό του δικαίωμα... αυτό που θέλω να πω είναι ότι κανείς δεν του το απαγορεύει...

Τώρα αν ο χ,ψ στραβομουτσουνιάσει είναι στις αντοχές του καθένα αν θα το ανεχτεί ή όχι.... Κάθε ζευγάρι μπορεί να προκαλέσει με την συμπεριφορά του, το θέμα είναι αν η πρόκληση είναι λογική ή όχι..... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με δύο άντρες να κρατιούνται χέρι χέρι ( ω...ναι έχω βγει και με ζευγάρι ομοφυλόφυλων) αλλά έχω πρόβλημα με οποιοδήποτε ζευγάρι παρα μελώσει μπροστά μου ( το λέω πολύ ευγενικά :P) και μπορεί να τα πάρω και άγρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Είτε ετερόφυλο είτε ομοφυλόφιλο ζευγάρι αν θέλει να βγάλει τα μάτια του ας πάει σε κάποιο ξενοδοχείο, και εγώ μαζί σας.
Δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις αλλα για απλές

@travel όποιο σχήμα! και αν είχε το ζευγάρι είναι απαράδεκτο να το κάνει μπροστά σε κόσμο και κυρίως σε μικρά παιδιά (πιστέυω να μην λές για εμένα πέρυσι το καλοκαίρι στην σάντα μαρία με την κλάιρη :whistle: ).:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Vkey μου, αν και συμφωνώ με αυτά που έγραψες, δε καταλαβαίνω γιατί το θέμα είναι πολύπλοκο.:)

Ο καθένας μπορεί να κάνει οτι θέλει.Ακόμη και να τραβήξει την προσοχή πάνω του. Αν εγώ βάψω τα μαλλιά μου ροζ, φορέσω παντόφλες τουίτι και μπλουζάκι που να γράφει είμαι ηλίθιος, θα τραβήξω την προσοχή και ίσως προκαλέσω και κάποιους.Δε μπορεί να μου το απαγορεύσει όμως κανένας.
Για την προσβολή της δημοσίας αιδούς υπάρχουν οι νόμοι.Όποιος τους παραβαίνει πρέπει να διώκεται ποινικα. Είτε αυτός κάνει σεξ στη παραλία, είτε είναι ομοφυλόφιλος ή στρειτ. Το ίδιο είναι.

Γι αυτό ο πολιτισμένος κόσμος βασίστηκε στους νόμους. Όταν δεν υπάρχει θέμα δημοσίας αιδούς, οποιοσδήποτε είναι ελεύθερος να κάνει οτι του αρέσει.

Και όσον αφορά ή αναφορά της Vkey για "λογική" πρόκληση, ο άνθρωπος μετέφερε τη λογική σε νόμους για να την "ασφαλίσει".Καθώς η λογική πολλές φορές είναι ανάλογη του μυαλού του κάθε ανθρώπου.Με μια λογική έριχναν κάποτε τους ομοφυλόφιλους στην πυρά :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Το δικαίωμα σε ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι να περπατάει χεράκι -χεράκι όπως στο συγκεκριμένο περιστατικό δεν τους το στερεί κανένας, ούτε ο νόμος.
Όταν όμως περπατάς με τον/την σύντροφο σε ένα πάρκο ή στο δρόμο με σκοπό να πάρετε αέρα και να χαλαρώσετε, δεν είναι ότι καλύτερο να σε κοιτάει ο καθένας, να σταβομουτσουνιάζει ή/και να σε δακτυλοδίχνει.
Μπορεί για το ζευγάρι να μην νοιαζόταν για τη γνώμη σου ή του καθένα άλλου απέναντί τους, όμως με τη σκέψη ότι μπορούσε ο Γιάννης να τους κοιτάξει παράξενα, όσο να ΄χει, τους χαλάει τη διάθεση. :/:

Και όσο για τους μερικούς φιλελεύθερους που θα πάρουν αέρα, στο χέρι μας ομοφυλόφιλοι & ετεροφυλόφιλοι είναι να τους μαζέψουμε. Κάθε φορά που περνάω από μια πλατεία υπάρχει ένα ζευγάρι ~18 χρονών ετερ/λων. Το τί χούφτωμα βλέπουν τα μάτια μου κάθε φορά που περνάω δεν περιγράφεται. Ok, ευτιχισμένα τα ανθρωπάκια αλλά ποιός ενοχλείται από τους γύρω; Ποιός θα τους κάνει παρατήρηση να μαζευτούν;
Αν αυτά τα έκαναν δύο γυναίκες ή άντρες, θα ξεσηκωνόντουσαν τα παιδιά και οι παπούδες της πλατείας.



Αρχική Δημοσίευση από travel_lover:
τελικά απαγορεύεις στο παιδί να παίζει πλέον σε μια δημόσια παραλία, απαγορεύεις στους άλλους δυο να κάνουν κάτι τόσο προσωπικό δημοσίως, ή απλά στο όνομα των δικαιωμάτων αφήνεις τους πάντες στην κρίση τους;
παίζω τελείως τον δικηγόρο του διαβόλου γιατί ούτε εγώ έχω κατασταλάξει...
Σοβαρά μιλάς πώς δεν έχεις κατασταλάξει για το ποιός πρέπει να έχει το πάνω χέρι στην παραλία και ποιός άρα πρέπει να μαζευτεί;
Όπως είπες, κάνουν κάτι ''τόσο προσωπικό'' που δεν θα έπρεπε να του δουν τα μικρά παιδιά, αφού είναι τόσο προσωπικό να μαζευτούν και να το κάνουνε σπίτι τους. Γιατί στο κάτω κάτω κανείς δεν είναι αναγκασμένος να βλέπει τους άλλους να βγάζουν τα μάτια τους και αυτό φυσικά έχει μεγάλη διαφορά από το να τους δει να περπατάνε χεράκι χεράκι ή να δίνουνε ένα φιλί ο ένας στον άλλον.

edit: Και φυσικά αξιοσημείωτω είναι και το γεγονός της ύπαρξης των νόμων που αφορούν τη προσβολή της δημόσιας αιδούς όπως ανέφερε ο DrJ7000





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν είναι φοβερό??? πως κάτι τόσο ασήμαντο, ένα άγγιγμα μπορεί να φέρει τόσες διαφορετικές αντιδράσεις????, έμενα η απορία μου είναι γιατί να κατεβάσουν το χέρι? μήπως φοβόντουσαν? Αισθάνονταν ντροπή?? Δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
.....Ο καθένας μπορεί να κάνει οτι θέλει.Ακόμη και να τραβήξει την προσοχή πάνω του. Αν εγώ βάψω τα μαλλιά μου ροζ, φορέσω παντόφλες τουίτι και μπλουζάκι που να γράφει είμαι ηλίθιος, θα τραβήξω την προσοχή και ίσως προκαλέσω και κάποιους.

Δεν ξέρω αν θα τραβήξεις την προσοχή αλλα αν το κάνεις please βγάλε μια φωτογραφία και στείλτην μου:P μετά θα βρω και εγώ μια άλλη αμφίεση και θα σου στείλω το υπόσχομαι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Δεν είναι φοβερό??? πως κάτι τόσο ασήμαντο, ένα άγγιγμα μπορεί να φέρει τόσες διαφορετικές αντιδράσεις????, έμενα η απορία μου είναι γιατί να κατεβάσουν το χέρι? μήπως φοβόντουσαν? Αισθάνονταν ντροπή?? Δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα???

Είναι το ίδιο όπως και τότε που οι γονείς μου κατέβαζαν τα χέρια όταν περνούσε κόσμος. Την επόχη που βρισκόταν στα παρκάκια κρυφά.
Η κοινωνία όμως εξελίσσεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν είναι φοβερό??? πως κάτι τόσο ασήμαντο, ένα άγγιγμα μπορεί να φέρει τόσες διαφορετικές αντιδράσεις????, έμενα η απορία μου είναι γιατί να κατεβάσουν το χέρι? μήπως φοβόντουσαν? Αισθάνονταν ντροπή?? Δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα???

Μα και εμένα αυτό μου έκανε απορία γιατί να κατεβάσουν τα χέρια, αλλα φαντάσου τι έχουν ακούσει τα παιδιά και πόσες φορές θα τους τα έχουν πρήξει.
Εγω πάντως αν είμουν στην θέση τους θα περπάταγα κανονικά και όποιος έίχε πρόβλημα θα του έδινα την γνωστή "ευχή" που έχει σχέση με σεξουαλική συνέυρεση δυο ατόμων ανεξαρτήτου φίλου ..... και τελειώνει σε μίσου.!



...... καταλάβατε ?



...... ε?


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Vkey μου, αν και συμφωνώ με αυτά που έγραψες, δε καταλαβαίνω γιατί το θέμα είναι πολύπλοκο.:)

Ο καθένας μπορεί να κάνει οτι θέλει.Ακόμη και να τραβήξει την προσοχή πάνω του. Αν εγώ βάψω τα μαλλιά μου ροζ, φορέσω παντόφλες τουίτι και μπλουζάκι που να γράφει είμαι ηλίθιος, θα τραβήξω την προσοχή και ίσως προκαλέσω και κάποιους.Δε μπορεί να μου το απαγορεύσει όμως κανένας.
Για την προσβολή της δημοσίας αιδούς υπάρχουν οι νόμοι.Όποιος τους παραβαίνει πρέπει να διώκεται ποινικα. Είτε αυτός κάνει σεξ στη παραλία, είτε είναι ομοφυλόφιλος ή στρειτ. Το ίδιο είναι.

Ήθελα να πω ότι οι παράγοντες που αλληλοεπιδρούν είναι το ζευγάρι, η κοινωνία, οι νόμοι, οι νόρμες, οι απόψεις και οι αντιλήψεις του καθενός... Ίσως δεν χρησιμοποιήσα σωστά την λέξη ή και λάθος λέξη...Δεν μπορούμε να δούμε το γεγονός ως κάτι απομονωμένο χωρίς να λάβουμε υπόψην το όλο περιβάλλον ώστε να πούμε την άποψη μας....

Πάντως να σε δω έτσι και τίποτε άλλο στον κόσμο :P

Γι αυτό ο πολιτισμένος κόσμος βασίστηκε στους νόμους. Όταν δεν υπάρχει θέμα δημοσίας αιδούς, οποιοσδήποτε είναι ελεύθερος να κάνει οτι του αρέσει.

Και όσον αφορά ή αναφορά της Vkey για "λογική" πρόκληση, ο άνθρωπος μετέφερε τη λογική σε νόμους για να την "ασφαλίσει".Καθώς η λογική πολλές φορές είναι ανάλογη του μυαλού του κάθε ανθρώπου.Με μια λογική έριχναν κάποτε τους ομοφυλόφιλους στην πυρά :) .

Περιττό να πω ότι συμφωνώ απόλυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Πάντως να σε δω έτσι και τίποτε άλλο στον κόσμο :P

Σε κανα καρναβάλι μπορεί... :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Εγώ παιδιά, για την συγκεκριμένη περίπτωση... και όχι μόνο, θέλω να τονίσω το εξής θέμα, το οποίο δεν πρόσεξα να το ανέφερε κανένας, εάν κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη...

Όταν για κάποιο λόγο, δεν έχει σημασία ποιος λόγος είναι αυτός..., ανοίκουμε σε μια μειωνότητα..., την οποία η κοινωνία μας ακόμα δεν έχει αποδεχθεί απολύτως..., πρώτα απ΄όλα, θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να είμασθε έτοιμοι να αποδεχθούμε απόλυτα την ιδιαιτερότητά μας...

Τι θέλω να πω με αυτό..., πιστεύω ότι το καταλαβαίνεται, αλλά για να είμασθε πιο συγκεκριμένοι, θα αναφέρω ότι, θα πρέπει να είμασθε εμείς οι ίδιοι, έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε την παράξενη..., για να μην την χαρακτηρίσω διαφορετικά..., αντίδραση του οποιουδήποτε...

Εάν εμείς οι ίδιοι, ντρεπόμασθε γι΄ αυτό που είμασθε..., κρυβόμασθε..., ή προσπαθούμε να παραστήσουμε τους διαφορετικούς... [ τους κοινωνιά αποδεκτούς... ], δεν βοηθάμε ούτε τον εαυτό μας, ούτε την ιδιαιτερότητά μας να καταξιωθεί... κάποτε.

Από τη στιγμή που θέλεις να έχεις ίσα δικαιώματα με τους άλλους..., θα πρέπει να τα υποστηρίξεις με αγώνες και γιατί όχι και με πόνο... αν χρειαστεί.

Μην ξεχνάμε πως τίποτα δεν κερδίζεται αναίμακτα..., τα πάντα κερδίζονται πάντοτε, μέσα από αγώνες και θυσίες...

Δεν μπορεί να θέλεις, να σε αντιμετωπίσει ισότιμα η κοινωνία, εάν εσύ πρώτα, δεν πιστέψεις πως έχεις αυτό το δικαίωμα...
Δεν γίνεται να είσαι ελεύθερα άτομο..., εάν εσύ ο ίδιος δεν το πιστεύεις αυτό...
Δεν γίνεται να χαρείς την ελευθερία των επιλογών σου..., εάν δεν είσαι έτοιμος να αγωνιστείς για αυτήν...

Όλοι ξέρουμε καλά, πως η κοινωνία μας είναι συντηρητική... και άδικη, καλώς ή κακώς..., δεν ζούμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο...
Με αυτό επομένως το δεδομένο, δεν μπορούμε να περιμένουμε να μας χαρίσει κανείς τίποτα, εάν εμείς δεν είμαστε αποφασισμένοι να παλέψουμε με νύχια και με δόντια..., για να το κερδίσουμε...

Και κάτι ακόμα...
Πως μπορούμε να έχουμε την απαίτηση, να είναι οι άλλοι μαζί μας σωστοί, εάν εμείς οι ίδιοι, δεν έχουμε αποδεχθεί, πρώτα τον εαυτό μας...???? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
lilith respect.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όταν για κάποιο λόγο, δεν έχει σημασία ποιος λόγος είναι αυτός..., ανοίκουμε σε μια μειωνότητα..., την οποία η κοινωνία μας ακόμα δεν έχει αποδεχθεί απολύτως..., πρώτα απ΄όλα, θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να είμασθε έτοιμοι να αποδεχθούμε απόλυτα την ιδιαιτερότητά μας...

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ και πιάνομαι μόνο απο την τλτ λέξη για να συνεχίσω ρωτώντας τι γίνεται όταν την ιδιαιτερότητα αυτή φροντίζουν οι άλλοι να μας την υπενθυμίζουν συνέχεια;
Και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ομοφυλλοφιλίας τι γίνεται όταν την ιδιαιτερότητα όχι μόνο την υποδεικνύουν αλλά φτάνουν και στο σημείο να την θεωρούν "μίασμα" και να την χρησιμοποιούν για να τονίσουν τον κακό χαρακτήρα κάποιου;πχ.όταν κάποιος δεν μας φέρεται οκ. λέμε ότι είναι π**στης,μας έκανε π**στια, παλιοαδελφή κλπ.Δεν έχω ακούσει άλλη ιδιαιτερότητα να συγχέεται τόσο με τον κακό χαρακτήρα και την προσβολή.
Και για να φέρω ένα καλοκαιρινό κλίμα στην συζήτηση όσοι πήγατε σε μέρη με έντονο τουρισμό παρατηρήσατε τους ομοφυλλόφιλους άντρες και γυναίκες αλλοδαπούς με τι άνεση κυκλοφορούσαν χεράκι-χεράκι;
Και ναι μπορεί να γινόντουσαν αντικείμενο συζητήσεων ντόπιων και μη όμως διόλου τους ένοιαζε.Ίσως γιατί βρίσκονταν σε μια ξένη χώρα άγνωστοι μεταξύ αγνώστων, ίσως γιατί είχαν συμφιλιωθεί με τον εαυτό τους, ποιος ξέρει.
Όπως και να 'χει θέλει πολύ μαγκιά και πολύ γερό στομάχι να μπορείς να αγνοείς τα αποδοκιμαστικά βλέμματα και για μένα όποιος το καταφέρνει σε όποια "μειονότητα" κι αν ανήκει είναι άξιος συγχαρητηρίων.Δυστυχώς το έχουμε ξαναπεί ζούμε σε μια κοινωνία που επιβεβαιώνει την "αρτιμέλεια" της μόνο περιθωριοποιώντας τους "ανάπηρους" και δεν συμβαίνει μονάχα στην χώρα μας αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ομοφυλλοφιλίας τι γίνεται όταν την ιδιαιτερότητα όχι μόνο την υποδεικνύουν αλλά φτάνουν και στο σημείο να την θεωρούν "μίασμα" και να την χρησιμοποιούν για να τονίσουν τον κακό χαρακτήρα κάποιου;πχ.όταν κάποιος δεν μας φέρεται οκ. λέμε ότι είναι π**στης,μας έκανε π**στια, παλιοαδελφή κλπ.Δεν έχω ακούσει άλλη ιδιαιτερότητα να συγχέεται τόσο με τον κακό χαρακτήρα και την προσβολή.

κλεφτρα μου ενώ καταλαβαίνω τι εννοείς με το θέμα των "βρισιών" δεν θα συμφωνήσω μαζί σου....
Και δε θα συμφωνήσω μαζί σου για το λόγο του ότι όταν πέφτει το μπινελίκι δεν νομίζω ότι έχει σημασία η ετοιμολογια της λέξεως....
Αυτο το λέω ορμόμενη απ το γεγονός ότι έχω ακούσει τοσες μα τοσες πολλές φορες (άντρες βασικά) να βριζουν και να λενε.... "ρε μουν* θα σε γαμ*σω!!!!"

Με αυτο το σκεπτικό λοιπόν.... θεωρούν ολοι αυτοί ότι το γυναικείο γεννητικό όργανο είναι "κακό" και οτι η πράξη του σεξ εξεφτελιστική?
Μάλλον όχι....
Οι λέξεις παίρνουν εντελώς άλλη διάσταση όταν υπάρχουν σε τεταμένα πνεύματα ή αισθήματα....
Αλλιώς ακούγεται μια λέξη εν διαμέσω ύβρεων κι αλλιώς στην καθομιλουμένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Με αυτο το σκεπτικό λοιπόν.... θεωρούν ολοι αυτοί ότι το γυναικείο γεννητικό όργανο είναι "κακό" και οτι η πράξη του σεξ εξεφτελιστική?

Τζιζ κακό δεν το θεωρούν, όμως ναι θεωρούν υποτιμητικό να πουν έναν άλλον άντρα έτσι και όλη η παραπάνω φράση ανάγεται σε κάτι εξευτελιστικό και υποτιμητικό για αυτόν που προορίζεται.
Δεν είναι μόνο τι λες αλλά και οι συνθήκες και οι λόγοι που το λες.
Δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιος που θα ακούσει το παραπάνω και θα σκεφτεί εντάξει το ***νι δεν είναι κακό, το σεξ δεν είναι εξευτελιστικό άρα ας μην προσβληθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ααα Γιάννη, εσύ ήσουν που μας στραβοκοιτούσες μόλις βγήκαμε απο τα δεντράκια???:P

Και τώρα πάμε στις βρισιές... Όταν κάποιος λέει κάποιον "γκέι,αδερφή" κτλ, ναι, το θεωρεί εξευτελιστικό και υποτιμητικό για τον άλλο. Δυστυχώς στην Ελληνική κοινωνία παίρνουμε λέξεις απο τις μειωνότητες και τις χρησιμοποιούμε με εξευτελιστικό χαρακτήρα πχ "Αλβανέ!" κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top