Jamendo (internet radio σε στυλ last.fm)

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σήμερα μπήκα στο last.fm και ανακάλυψα πως πλέον το radio του έχει γίνει συνδρομητικό (με trial 30 κομματιών).
Επειδή δεν είμαι και τόσο διατεθημένος να πληρώσω για να ακούσω για internetικό ραδιόφωνο, είπα να ρίξω μια ματιά στο Jamendo, το οποίο είναι μια υπηρεσία που μπορεί ο καθένας ανεξάρτητος καλλιτέχνης να βγεί στο "κουρμπέτι" χρησιμοποιώντας άδεια creative commons και ανεξάρτητα απο δισκογραφικές.

Η συγκεκριμένη υπηρεσία έχει και ραδιόφωνο σε στυλ last.fm και απο το πρωί το έχω βάλει και το ακούω, πολύ καλό και ορισμένα κομμάτια αξίζουν υπερβολικά.

https://www.jamendo.com/

Το χετε δοκιμάσει; Πως σας φάνηκε; Ακούω γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ πλήρωσα συνδρομή στο Last.fm. Εντάξει, θεωρώ ότι ειδικά για την Ελλάδα είναι τρίχες. Ιδίως όταν κάποιοι δίνουν 3? την ημέρα για τσιγάρα... Η μόνη δυσκολία είναι αν δεν έχεις paypal, καθώς δεν έβαλαν ακόμα πληρωμή μέσω sms.

Από 'κει και πέρα, όσον αφορά το jamendo, μου άρεσε το design, μου άρεσε το ότι μπορείς να περιηγείσαι στο site και τα τραγούδια να παίζουν κανονικά (αφού ο player ανοίγει σε ξεχωριστό tab), μου άρεσε πάρα πολύ ο player και οι δυνατότητες του, μου άρεσε η δυνατότητα δωρεών (δεν μου άρεσε το ότι δεν σε αφήνει να δώσεις κάτω από 5? :P ), μου άρεσε (πολύ) η δυνατότητα download όλου του album.
Δεν μου άρεσε το γεγονός ότι γνωστά συγκροτήματα και καλλιτέχνες δεν υπάρχουν. Θα μου πεις, αφού σκοπό έχει να αναδείξει νέους καλλιτέχνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
μου άρεσε πάρα πολύ ο player και οι δυνατότητες του, μου άρεσε η δυνατότητα δωρεών (δεν μου άρεσε το ότι δεν σε αφήνει να δώσεις κάτω από 5? :P ).

Άσχετο λίγο, αλλα νομίζω οτι αυτό το κάνουν γιατί το paypal πρέπει να παίρνει ένα χαράτσι απο τις δωρεές που αν δώσεις κάτω απο 5 ευρώ να μην έχει νόημα.

Έχεις δίκιο για αυτό που λες. Δεν είναι ακριβό, αλλα πιστεύω οτι θα μπορούσε να προσφέρει πολλά περισσότερα σε σχέση με αυτά που ζητάει το last.fm. Και γενικά το να περιμένεις ως δωρεάν να αποκτήσεις μια τεράστια βάση χρηστών και μετά να αρχίσεις να ζητάς χρήματα για τον λόγο που την απόκτησες την βάση αυτή, ως τακτική, δεν μου αρέσει καθόλου.

+οτι δεν έχω και πιστωτική/χρεωστική για να έχω λογαριασμό στο paypal :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top