Διάρκεια των συναισθημάτων

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς τα ερωτικά συναισθήματα δεν έχουν πάντα την ίδια ένταση. Είναι πολύ έντονα στην αρχή , τους πρώτους μήνες της γνωριμίας και στη συνέχεια υπάρχουν αλλά όχι στον ίδιο βαθμό. :hmm: 1)Πώς επηρεάζει το γεγονός αυτό την πορεία μιας σχέσης, που πιθανόν στο διάστημα αυτό να έχει δημιουργηθεί?
2)Είναι φυσιολογική αυτή η μείωση του ενδιαφέροντος? Λέω μείωση, όχι να μην ενδιαφέρεται κάποιος πλέον καθόλου... Μήπως το γεγονός αυτό συμβαίνει μόνο σε ορισμένους ανθρώπους , οι οποίοι διαρκώς αναζητούν έντονες και άρα νέες συγκινήσεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μακρόχρονη σχέση, οπότε δεν έχω βιώσει το αίσθημα "ξεθωράσματος" για το οποίο πολλοί μιλάνε. Αλλά δε νομίζω ότι ισχύει ότι από ένα σημείο και μέτα μειώνεται η ένταση εκτός κι αν μιλάμε για πολλά χρόνια. Ξέρω παιδιά που είναι γύρω στα 25, είναι 6 χρόνια μαζί και όταν τους βλέπεις αισθάνεσαι ότι είναι πολύ ερωτευμένοι. Από εκεί και πέρα η κάθε σχέση έχει τα πάνω της και τα κάτω της.

Αυτό που θεωρώ είναι ότι αν ο άλλος συνεχίζει να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον με την προσωπικότητά του και ταυτόχρονα δεν αφήνεται εμφανισιακά(να βάλει 10 κιλά, να ξεχάσει την καλή σχέση που είχε με το πλύσιμο) ή να ξεπεράσει τα ανθρώπινα όρια οικειότητας(ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς που πάνε τουαλέτα με την πόρτα ανοιχτή:hmm: ), τότε ο έρωτας μπορεί να διατηρηθεί για πολύ. Και λίγη ζήλεια δεν βλάπτει!:P

Μου αρέσει που βγάζω συμπεράσματα και δεν έχω σταυρώσει σχέση πάνω από μήνα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι η ένδειξη του ενδιαφέροντος και το κυνηγητό?
Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι τα εκατοντάδες τηλέφωνα και sms μέσα στη νύχτα και αυτό εκλαμβάνεται ως μείωση του ενδιαφέροντος?
Μήπως εννοείς ότι μειώνεται το ΠΡΩΤΟ φλερτάρισμα?

Το ότι κάποια πράγματα σιγά σιγά αρχίζουν με το πέρασμα του χρόνου να υποχωρούν είναι δεδομένο στις σχέσεις... όχι όμως και τα αισθήματα!
Τα αισθήματα αυξάνουν.... ή μεταβάλονται.... από πάθος ίσως σε έρωτα... από έρωτα σε αγάπη....
Το ιδανικό βέβαια είναι μια σχέση να έχει σε όλη της τη διάρκεια και πάθος κι έρωτα και αγάπη κι ένα σωρό άλλα πράγματα αλλά αυτό είναι σχεδόν ουτοπικό μιας που η κάθε μέρα που περνάει είναι διαφορετική και ίσως διαφοροι εξωγενείς απ τη σχέση παράγοντες να συμβάλουν για κάτι άλλο.
(δεν μπορώ να είμαι η παθιασμένη γκόμενα που γνώρισε ο άλλος αν με απολύσουν απ την δουλεια μου ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ)
Όμως.... μετά από δύο χρόνια παράδειγμα πάλι, είναι λίγο κάπως να σπας τα τηλέφωνα για να λες στον άλλον ερωτικά πράγματα....
Τη στιγμή που, ποσες φορές πια θα τα πεις, μέχρι να θεωηρουν καραμέλα?


Τα αισθήματα εξελίσονται συνεχώς... οι πράξεις ίσως μειώνοναι μιας που από κάποια στιγμή και μετά, βάση πάντα τα κριτήρια του καθενός, κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα (συνήθως... απ τους εκπρόσωπους του ανδρικού φύλου μιας που σε τέτοια θέματα οι περισσότεροι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ως συνήθως το κουεδίνι με καλύπτει:clapup:
τα αισθήματα δεν αλλάζουν. μπορεί να αλλάξει μορφή (πάθος-έρωτας-αγάπη) κ το κάθε επίπεδο έχει τα δικά του χαρακτηριστικά. στην αρχή είναι το κυνηγητό, μετά το καρδιοχτύπι κ ίσως οι παράλογες ζήλειες κ μετά η κατανόηση, η ανακούφιση. φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει έρωτας. απλά ο καθένας το θεωρεί διαφορετικά.
εγώ μπορεί να μην μπορώ να αντέξω μέρα που να μην δω την αγάπη μου, αλλά δεν αμφισβητώ τον -διαφορετικό μεν, έρωτα όμως πάντα- της μητέρας μου που αρκείται να περπατάει χερι χερι με τον πατέρα μου στην παραλία...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάντως οι παράλογες ζήλιες μου ήρθαν πολύυ μετά :P Στην αρχή δεν ζήλευα καθόλου :P Φταίει και αυτός ο άτιμος που όλο πλακίτσες μου κάνει για να ζηλέψω τελευταία :mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Εμένα πάντως οι παράλογες ζήλιες μου ήρθαν πολύυ μετά :P Στην αρχή δεν ζήλευα καθόλου :P Φταίει και αυτός ο άτιμος που όλο πλακίτσες μου κάνει για να ζηλέψω τελευταία :mad: :P


χαχα!! κ σε μένα τα ίδια! λες να θέλουν να μας δοκιμάσουν, ή μήπως΄αργήσαμε να ερωτευτούμε παράλογα;;;:P
ιδου η απορία...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου λέει οτι του αρέσει όπως κάνω όταν ζηλεύω :P :redface: :mad: :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μια που σχολιασατε και αυτο με τη ζηλια ,ο τελευταιος μ σιχαινοταν τη ζηλια ..βεβαια εκεινος ζηλευε αλλα εγω δεν ελεγα τιποτα γιατι τον εβρισκα γλυκο το τροπο του!!:inlove: ομως πολλεσ φορες ειχαμε μαλωσει γιατι δνε ηθελε να ζηλευω ελεγε οτι τον πιεζει αυτο(και ασ ηταν απλα ενα μικρο σχολιο!!)τα θυμηθηκα τωρα!:confused: (αν και στηη αρχη ζηλευα πολυυ λιγο..μετα ομωσ περισσοτερο..)αλλο λαθος μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
τα ίδια μυαλά όλοι οι άντρες... αχ! βαχ!:P
κ μένα τα ίδια μου λέει μέχρι να μου γυρίσει το μάτι από τη ζήλεια να δω τότε αν θα του αρέσει...
βρε συ, για πέτα καμιά ιδέα, τι να κάνουμε εμείς για να ζηλέψουν (να δουν την γλύκα)! -γιατί τουλάχιστον ο δικός μου ζηλεύει ελάχιστα - κ φυσικά δεν το δείχνει καθόλου μα καθόλου!!!:/: :mad: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμενα πάλι ζηλεύει αρκετά, αν και απο τότε που άρχισα να ζηλεύω το μείωσε :mad:
Μήπως να πάμε στο άλλο άκρο? Να κάνουμε σαν υστερικές ζηλιάρες να δούμε αμα θα τους αρέσει, μουαχαχαχα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
:hmm: :hmm: :hmm: μμμμ.... λες;
κ πως είναι οι υστερικές;; πρέπει να κάνω πρόβα στον καθρέφτη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Λοιπον μια φιλη μου πολυ τσαουσω σε αυτα :P που παρεπιμπτοντως ξαφνικα εκανε παιδι και παντρευτηκε(μα ολα τα ζησε πια )?και ειναι 21!μ λεγε διαφορεσ ιδεεσ μια μερα που ειχαμε παει για καφεδακι και μ λεγε και τα δικα της για το τοτε αγορι της που εκανε βλακειεσ και κυριως κοιταζε ανεξελεγκτα ..ενα που θυμαμαι ..πχ να βρουμε κατι πχ με το κινητο να ασχολουμαστε πολυ οταν ειμαστε εξω..μην .σε φιλες και καλα.και αν πχ κοιταει ο δικος μας μια γκαρσονα να ειμαστε χαλαρεσ να τησ πιανουμε και κουβεντα(γκρρρρρρ!)η να πιασουμε και εμεισ με τη σειρα μας σε εναν που μασ σερβιρει(εμενα σε ενα pool bar o δικος μ με ρωταει το ξερεις το γακρσονι?του κανω εντελωσ για πλακα με νοημα ναιιιι!)και εκεινοσ καταπρασινος μου πιανει τη μυτη με δυναμη και απο τη μυτη μ εβγαλε αιμα αφου ο ηλιθιθοσ ξεχασε οτι φορουσα σκουλαρικι!)λολ..τωρα το βγαλα δυστηχως ..αναγκαστικα να το βαγαλω και δεν εμπαινε!τεσπα ξεφυγα λιγο!αυτα!δε μου ρχονται αλλα!!:) γυναικα εισαι κατι θα βρεις δεν μπορει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:hmm: :hmm: :hmm: μμμμ.... λες;
κ πως είναι οι υστερικές;; πρέπει να κάνω πρόβα στον καθρέφτη!:P

Χμμμ φαντάζομαι να τους λέμε με το παραμικρό "επ! Γιατί την κοίταζες αυτή; Είναι πιο ωραία απο μένα; Μποοουυυυχουυυχουυυ δεν μ'αγαπάς πιααααα" (κι ας μην έχει κοιτάξει πουθενά) :rofl: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
καινούρια ταινεία φώσκολος: "ζήλεια κ υστερία":clapup:

πλάκα πλάκα όμως όσο κ να μου την σπάει που δεν ζηλεύει κ τόσο, το θεωρώ καρακατιναριό να κάνω επίτηδες κάτι να ζηλέψει...
πάντως όπως λέει κ ι μίλλι αν το παίξεις λίγο αδιάφορη χώρις να δείξεις ζήλεια ίσως τσιμπήσει... λέω τώρα εγώ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι η ένδειξη του ενδιαφέροντος και το κυνηγητό?
Μήπως εννοείς ότι αυτό που μειώνεται είναι τα εκατοντάδες τηλέφωνα και sms μέσα στη νύχτα και αυτό εκλαμβάνεται ως μείωση του ενδιαφέροντος?
Μήπως εννοείς ότι μειώνεται το ΠΡΩΤΟ φλερτάρισμα?

Μάλλον ναι..τώρα που το σκέφτομαι...ίσως και να εννοώ αυτό που λες..
Αλλά καλό δεν είναι, να υπάρχουν που και που κι αυτά..?


Τα αισθήματα εξελίσονται συνεχώς... οι πράξεις ίσως μειώνοναι μιας που από κάποια στιγμή και μετά, βάση πάντα τα κριτήρια του καθενός, κάποια πράγματα θεωρούνται δεδομένα (συνήθως... απ τους εκπρόσωπους του ανδρικού φύλου μιας που σε τέτοια θέματα οι περισσότεροι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς)

Τι εννοείς λέγοντας ότι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς? Ότι με το που δημιουργούν με κάποια σχέση, την θεωρούν πλέον και δεδομένη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πίσω στο θέμα της εξέλιξης...
Όντως αλλάζει η σχέση. Ωριμάζει. Έχεις άλλα πράγματα ανάγκη κι έχεις άλλη "ενέργεια" να δείξεις πράγματα...
Αλλά πολλές φορές αυτό είναι τόοοοσο ωραίο...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Όντως αλλάζει η σχέση. Ωριμάζει. Έχεις άλλα πράγματα ανάγκη κι έχεις άλλη "ενέργεια" να δείξεις πράγματα

Δηλαδή? :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δηλαδή... δε χοροπηδάς σαν κατσίκι από έρωτα, ξέρεις τι θέλει ο άλλος και τι να περιμένεις... αλλά έχεις και μία ισχυρή αίσθηση ασφάλειας... Αχ δε μου έρχεται έμπνευση να το εξηγήσω ακριβώς... Βοήθεια κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάλλον ναι..τώρα που το σκέφτομαι...ίσως και να εννοώ αυτό που λες..
Αλλά καλό δεν είναι, να υπάρχουν που και που κι αυτά..?
Φυσικά... καθώς καλό είναι να υπάρχουν που και που και τα λουλουδάκια και τα ραβασάκια και οι εκπληξούλες κι όλα αυτα τα όμορφα...
Αυτά για να τα έχεις πρέπει να ισχύει ένα απ τα τρία
1) να είναι ιδιαίτερα ρομαντικός ο φίλος σου (πράγμα δυστυχώς ψιλοσπανειο μας που ο ρομαντισμός στις μέρες μας απ τους άντρες θεωρείται - λανθασμένα - αδυναμία)
2) να έχεις κάνει σοβαρή κουβέντα με το φίλο σου που θα του έχεις πει ότι για σένα αυτά ειναι σημαντικά που και που και τα θέλεις και να προσπαθήσει να στα κάνει γιατί αλλιώς εσύ ξενερώνεις (ψιλοασχημο γιατι φτάνει τα όρια του συναισθηματικού εκβιασμού... αλλα μην έχοντας άλλη λυση ίσως φτάσει κάποιος/α κι εκει)
3) Να τα κάνεις εσύ πρωτη μπας και πιάσει κι αλλος το μήνυμα (χρειάζεται να είσαι σούπερ αισιόδοξο άτομο για να ελπίζεις κάτι τέτοιο :P )




Τι εννοείς λέγοντας ότι σκέφτονται κάπως διαφορετικά από εμάς? Ότι με το που δημιουργούν με κάποια σχέση, την θεωρούν πλέον και δεδομένη?
Οχι δεν ειναι ακριβώς ότι τη θεωρούν δεδομένη τη σχέση... όσο το ότι μέσα στην καθημερινότητα με τα προβληματα ξεχνάμε όλοι οι άν θρωποι (και περισσότερο οι άντρες μάλλον) ότι πρέπει να διεκδικούμε συνεχώς τον έρωτα του συντρόφου μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γενικά οι σχέσεις είναι δύσκολο να αντέξουν στον χρόνο και θέλουν πολύ δουλειά που δυστυχώς λίγοι κατανοούν. Και ειδικά οι άντρες (χωρίς να θέλω να ξεκινήσω πόλεμο των φύλων ε; ) επαναπαύονται πιο εύκολα. Και νομίζω πως αυτό συμβαίνει γιατί έχω παρατήρησει πως όταν πουν πως βρήκαν τον άνθρωπό τους, γίνονται πολύ ολιγάρκεις. Οι γυναίκες είναι συνήθως αυτές που είναι στην τσίτα και θέλουν περισσότερα.. Άσε που οι περισσότεροι δεν σκαμπάζουν μία από ρομαντισμό και φλερτ, διότι θεωρείται αδυναμία όπως είπε και η Κουέ- πολλές φορές ο φίλος μου ξεκινάει ένα λεκτικό παιχνίδι κι εκεί που είμαι τρελαμένη από πόθο και την βρίσκω με τις ατάκες μας, δεν κρατιέται και πετάει μια λαλακία απίστευτου μεγέθους που με ξενερώνει αυτόματα και καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που αποφάσισα να συνεχίσω το παιχνιδάκι και δεν το έκοψα εξαρχής.. Και μετά αρχίζει άλλες λαλακίες για να με ηρεμήσει και το μόνο που καταφέρνει είναι να με νευριάσει ακόμα περισσότερο! (άμα λένε πως οι άντρες είναι πάντα παιδιά κάτι ξέρουν..) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top