Όνειρα που "βγαίνουν": Προφητικά ή συμπτώσεις;

Τα όνειρα είναι...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
  • Προφητικά

    Ψήφοι: 13 25.0%
  • Συμπτώσεις

    Ψήφοι: 18 34.6%
  • Ο κουμπάκιας δεν κοιμάται ποτέ :P

    Ψήφοι: 12 23.1%
  • Δεν σχετίζονται με το μέλλον αλλά αποτελούν ανεκπλήρωτες επιθυμίες

    Ψήφοι: 9 17.3%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με αφορμή μία συζήτηση που είχα σήμερα σκέφθηκα να ανοίξω το παρόν θέμα. Σας έχει τύχει να δείτε ένα όνειρο το οποίο "βγήκε" σε σύντομο χρονικό διάστημα; Ήταν ευχάριστο ή δυσάρεστο; Τι σκέψεις κάνατε, πώς το πήρατε όταν είδατε ότι "βγήκε"; Πιστεύετε ότι είναι πράγματι προφητικά ή απλώς συμπτώσεις; :hmm:





ps Ελπίζω να είναι στο σωστό φόρουμ. Α, και η αναζήτηση δεν μου έβγαλε παρόμοιο θέμα.. :whistle: :P
Υπάρχει το Ζώδια και Ονειροκρίτης, αλλά τα περισσότερα ποστς εκεί (σχεδόν όλα) ασχολούνται με τα ζώδια. Μάλιστα είχε ρωτήσει κάποιος γιατί να είναι μαζί στο ίδιο θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Call me καλχα. Σε καποια δοση εβλεπα τι θα γινει 2 βδομαδες μετα, σε σημειο εκνευριστικο. Αυτο ηταν πριν 4-5 χρονια, οπου εβλεπα τελειως αψυχολογητα και ασυνδετα πραγματα που συνεβαιναν τελικα, πχ θα χωρισω με τον φιλο μου και αυτος μετα απο λιγο καιρο θα ειναι με την ταδε, η οποια ηταν μια ασχετη με την οποια ειχα ενα γεια κι εκεινος ουτε ηξερε και τετοια. Δυστυχως το χαρισμα εξαντλουνταν στα χαζογκομενικα μου, και δεν μου λεγε τιποτα πιο σημαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
To χαρισμα εξαντλειται εκει που χρειαζεται.
Αν δεν εβλεπες τα "χαζογκομενικα" σου (οπως λες), ισως να πληγωνοσουν αρκετα και να εφτανες στο σημειο να αναρωτιεσαι "γιατι ρε δεν το ειχα δει?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
τα ασχημα τα γεγονοτα τα βλεπω στο ονειρο μου και ξερω ανα πασα στιγμη οτι θα ακουσω κατι ασχημο μεσα σε 10 μερες εχω φτασει σε σημειο να μην θελω να κοιμηθω την νυχτα απλα συμβιβαζεσαι με τα χρονια και οταν ερθει η ωρα το αντιμετωπιζεις το ασχημο ειναι οτι δεν ξερεις τι θακουσεις και ποιον θα αφορα επισεις εχω και το προαισθημα που με τυραναει εκει δεν ηρεμω με τιποτε μεχρι που θακουσω το γεγονος που παντα ειναι ασχημο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν θεωρώ τα όνειρα προφητικά ούτε νομίζω πως συγκεκριμένα όνειρα δηλώνουν κάτι (κι ας έχω την μαμά μου να λέει "είδες τάδε όνειρο; Στενοχώρια!":D ).

Τα όνειρα για μένα είναι εκδηλώσεις του ασυνείδητου, αν κι ορισμένες φορές είναι τόσο προφανή που μιλάμε πια για συνειδητό! Αν κάτι με απασχολεί βλέπω σχετικά όνειρα, τα οποία βέβαια είναι τόσο σουρρεαλιστικά που για πανηγύρι μιλάμε!Και συνήθως τα ξεχνάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν και έχω ήδη ανοιξει μια διαφωνια με τον puff στο άλλο θέμα "τι όνειρο είδες" ή κάπως έτσι τελος πάντων :P θα απαντήσω κι εδω....

ναι πιστευω ότι υπάρχουν προφητικά όνειρα....
πολλές φορές - για την ακρίβεια παντα- βγαινουν τα ονειρα μου τα "σημαδιακά"
όσες φορες έχω δει να χανω δόντι μου... εχει πεθανει κάποιος....
τες πα... εχω αμέτρητα παραδειγματα.....

ναι πιστευω στα προφητικά όνειρα... δεν έχω τροπο να το εξηγησω επιστημονικά παρα μονάχα τις δικές μου προσωπικές μου εμπειρίες οι οποίες όμως είναι ενδείξεις κι όχι αποδειξεις ότι υπάρχουν τέτοια όνειρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω νομιζω παντως οτι ο ανθρωπος εχει τη δυνατοτητα να "νιωθει" καποια πραγματα, να προβλεπει καποιες καταστασεις, αλλα αυτη η δυναμη ειναι κυριως δυναμη του υποσυνειδητου. Γιαυτο και μερικες φορες, μπορει να δουμε κατι στα ονειρα μας, που αν το ερμηνευσουμε σωστα, να βγει πραγματικο! Βεβαια, αυτο μπορει να συμβει και σε περιπτωσεις που απλα στον υπνο μας, το υποσυνειδητο μας καταλαβαινει πραγματα που εμεις δεν μπορεσαμε να καταλαβουμε, συνδυαζει γεγονοτα και συμπεραινει (λογικα αυτη τη φορα και οχι λογω καποιας "δυναμης") τι θα συμβει. (Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω και να μην νομιζετε οτι εχω παρει σβαρνα τα μεντιουμ με τις "δυναμεις" να μου πουν το μελλον μου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
ιο-ιο,
τοσο απλα, αυτο που λες συμβαινει.
Ο εγκεφαλος συλλεγει, ταξινομει, αξιολογει και καταχωρει ΜΟΝΟ απο τα ματια (χωρια οι αλλες αισθησεις) περιπου 10.000.000 πληροφοριες το δευτερολεπτο.
Απο αυτες, μπορεις ευκολα να καταλαβεις ποσες συνειδητοποιουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
όσες φορες έχω δει να χανω δόντι μου... εχει πεθανει κάποιος....

Αν δεις τον εαυτό σου ντυμένη νύφη, σημαίνει κάτι κακό?
Είχα δει αυτό το όνειρο, και μου είχε κάνει εντύπωση και μέσα στην εβδομάδα μου λέει η κολλητή μου ότι η μαμά της έχει καλπάζουσα λευχαιμία:'(. Και τώρα τα έχω συνδυάσει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν είσαι ανύπαντρη, εγώ το έχω για καλό όνειρο....
το πως λειτουργεί στον καθένα ομως είναι διαφορετικό....
δεν ψάχνω να βρω πως τα ερμηνευει ο ονειροκρίτης τα όνειρα αλλά εμένα τι συναισθημα μου προκάλεσαν....

αν εσύ τωρα που ειδες τον εαυτο σου νύφη, έχεις ΕΝΔΟΜΥΧΑ μια σκέψη ότι ο γάμος είναι καρκίνωμα ( :P ) .... ε μάλλον λογικό είναι το προμήνυμα που πήρες να ήταν μέσω του νυφικού σου για τη μαμα της φίλης σου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
πριν λίγα χρόνια ο πατέρας μου είδε την μαμά του στον ύπνο να κοιτάζει έμενα και την αδελφή μου την ώρα που κοιμόμασταν .... την επόμενη μέρα μάθαμε ότι η γιαγιά μου πέθανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ναι πιστευω στα προφητικά όνειρα... δεν έχω τροπο να το εξηγησω επιστημονικά παρα μονάχα τις δικές μου προσωπικές μου εμπειρίες οι οποίες όμως είναι ενδείξεις κι όχι αποδειξεις ότι υπάρχουν τέτοια όνειρα

+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εβαλά τον κουμπάκια γιατί η λέξη προφυτικά δεν με καλίπτει ναι πιστέυω στα όνειρα που βγαίνουν υπάρχουν και θα υπάρχουν, τώρα τι φτέει δεν το γνωρίζω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όσα όνειρα θυμάμαι, έχουν βγει. Οπότε μόνο σύμπτωση δεν μπορώ να το θεωρήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι δεν τα πιστεύω, δεν τα θυμάμαι βέβαια όταν έχω ξυπνήσει, αλλά δεν δίνω και καμία σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βρήκα κάποια εξήγηση όχι ακριβής άλλα κάτι βγάζει:D

https://www.skepdic.gr/Entries/Omikron/oneira.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Ο κόσμος των ονείρων είναι μιά πραγματικότητα παράλληλη γραμμένη σε ιερογλυφικά,ένας κόσμος διαφορετικός,των οποίων τον κώδικα συνήθως δεν γνωρίζει ούτε ο δημιουργός τους,ο ίδιος μας ο εαυτός.Όταν τα μάτια κλείνουν και η ένταση της ημέρας εξαφανίζεται ,η συνείδηση της καθημερινότητας δίνει τη θέση της στο καλειδοσκόπιο της φαντασίας.
Σ'αυτόν τον κόσμο δεν υπάρχει η λέξη "αδύνατον",όλα πραγματώνονται,αρκεί να το θελήσει το υποσυνείδητό μας.Είναι αυτό που καθορίζει πόσο καλά θα ταξιδέψουμε στον κόσμο των ονείρων και,όσο κι αν φαίνεται παράξενο,ακόμα και την διάθεση της επόμενης μέρας.Γιατί η ενέργεια πού έχουμε τα πρωινά εξαρτάται από το ταξίδι μας αυτό,ακόμα κι αν δεν το θυμόμαστε.
Ένας εφιάλτης μας δημιουργεί κακοδιαθεσία,νεύρα,αρνητική ενέργεια που πολλές φορές δεν μπορούμε να εξηγήσουμε.Αντίθετα,ένα "καλό όνειρο" προξενεί ευδιαθεσία,ευεξία κλπ.
Η ψυχανάλυση έχει καταλήξει στο ότι είμαστε αυτό που ονειρευόμαστε.Το υποσυνείδητό μας πλάθει τους φανταστικούς κόσμους κι από αυτό εξαρτάται η φαντασία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Ο κόσμος των ονείρων είναι η δεύτερη ζωή μας.Σε μιά ζωή διάρκειας εβδομήντα χρόνων,τα εικόσι πέντε χρόνια κοιμόμαστε και τα πέντε ονειρευόμαστε! Πέντε χρόνια στο καταφύγιό μας,το βασίλειο της φαντασίας,εκεί όπου κανείς δεν μπορεί να μας ακολουθήσει.Αυτός,ο εκ πρώτης όψεως χαοτικός κόσμος έχει τους δικούς του νόμους,τα δικά του μηνύματα για τον καθένα από εμάς.
Η αποκωδικοποίηση των ονείρων και η ερμηνεία τους μπορούν να μας κάνουν σοφότερους,γνώστες του υποσυνειδήτου μας και κατά συνέπεια του "εγώ" μας,ενορατικούς για το μέλλον το δικό μας και των συνανθρώπων μας.
Χιλιάδες σελίδες έχουν γραφτεί για τα όνειρα,ιερά βιβλία θρησκειών,μεγάλοι διανοούμενοι και λογοτέχνες έσκυψαν πάνω απ'αυτά! Πολλές οι θεωρίες για την προέλευσή τους,ακόμη περισσότερο για την ερμηνεία τους.
Επίσης,μεγάλη η σπουδαιότητα που αποδίδεται στον ονειρικό κόσμο απ'όλους τους πολιτισμούς,αρχαίους και σύγχρονους.
Βέβαια,η επιστημονική ερμηνεία των ονείρων,άν και απαραίτητη,δεν δίνει λύση σε μερικά αναπάντητα ερωτήματα σχετικά με το πώς μπορούμε να επωφεληθούμε απ'αυτά στην προσωπική μας ζωή, γι αυτό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
...γι αυτό η ύπαρξη κάποιου πνευματικού οδηγού στο πλευρό μας είναι απαραίτητη,όπως δείχνουν οι ασκούμενες επί χιλιετίες πρακτικές. Κι αυτό γιατί ο κόσμος των ονείρων δεν είναι καθόλου αθώος και δεν απέχει πολύ από τον εφιάλτη,πού όντας αόριστος,είναι πιό τρομερός από της εμπειρίες της καθημερινής μας ζωής.
Πώς μπορούμε να χαλιναγωγήσουμε το υποσυνείδητό μας? Πώς να ξεπεράσουμε κάποιες τραυματικές εμπειρίες-εικόνες που μας βασανίζουν επί χρόνια,καθώς επανέρχονται στον ύπνο μας? Πώς να ερμηνεύσουμε τα μηνύματα που αφορούν το μέλλον? Πώς μπορούμε να γίνουμε οι ίδιοι κυρίαρχοι των ονείρων μας,να ορίζουμε εμείς αυτόν τον χαοτικό κόσμο?

Υπάρχουν αρκετές κατηγορίες ονείρων όπως:
-Τραυματικά όνειρα γέννησης
-Όνειρα εφιαλτικά και μη που οφείλονται βιολογικούς-σωματικούς παράγοντες
-Όνειρα μετενσάρκωσης
-Όνειρα αλληγορικά-προειδοποιητικά
-Όνειρα προερχόμενα από φοβίες
-Όνειρα ανεκπλήρωτων επιθυμιών
-Διαισθητικά-τηλεπαθητικά
-Όνειρα σαγήνης
-Όνειρα δύναμης
-Όνειρα θεοφανειών
-Όνειρα έμπνευσης
-Προφητικά όνειρα

Ελπίζω ότι θα μου δωθεί η ευκαιρία να "πω" περισσότερα για την κάθε κατηγορία αλλά και γενικότερα για τον κόσμο των ονείρων. Βασιζόμενη βέβαια σε συγκεκριμένες πηγές,απ'όπου προέρχεται και το παραπάνω κείμενο άλλωστε ...αλλά "επιτρέψτέ" μου να μην δημοσιοποιήσω.(Αν κάποιος ενδιαφέρεται....pm:redface: )

Φιλικά:)

Σημ:Ζητώ συγγνώμη για τα τρία ξεχωριστά post? αλλά...για λόγους "ασφαλείας" προκειμένου να μην σβηστούν όλα πριν την καταχώρηση.Είπαμε..."λίγο άσχετη".:/: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nanaki

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (από φίλες μου κυρίως) ότι κι εμείς βοηθάμε να πραγματοποιηθεί το ονειρό. Δηλαδής, βλεπουμε ένα όνειρο(π.χ. χωρισμός), το σκεφτεσαι την επόμενη μέρα και την επόμενη.... γενικώς δεν το βγάζεις από το μυαλό σου, υποπτεύεσαι με το παραμικρό το σύντροφο σου και ερμηνεύεις διαφορετικά κάποια γεγονότα που συνέβησαν επειδή είδες απλά στο όνειρο σου πως θα χωρίσετε. Κατα κάποιο τρόπο επιδιώκεις (χωρίς να το θέλεις) την πραγματοποίηση του ονείρου που είδες...
Σε περίπτωση τώρα που δεις θάνατο και την επόμενη μέρα πεθάνει ο παππούς σου το θεωρώ απλά μια σύμπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top