Brownies

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ποτέ δε φαντάστηκα ότι θα μου άρεσε κάποιο γλυκό χωρίς κρέμες και πρόσθετα και όλα τα συναφή, τόσο πολύ. Μου αρέσουν τα φουλ-σοκολάτα brownies, χωρίς σιρόπια και όχι τόσο γλυκά, με τραγανή κρούστα από πάνω αλλά λίγη υγρασία ακόμη στη μέση. Από ξηρούς καρπούς, δε με χαλάει αν έχουν καρύδια μέσα, αλλά τα προτιμώ μονάχα με κομματάκια σοκολάτας μέσα.
Εσείς;:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mου ανοιξες την ορεξη!
Μην με κολαζεις βραδιατικα...:P
Και γω τα προτιμω καθαρα σοκολατουχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Kαι φτιαγμένα από πικρή σοκολάτα, αλλά με σοκολάτα ημίγλυκια μέσα:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πωπω. Κολαση:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Με παγωτο απο πανω :D Βανιλια..
Η φωτο ειναι θανατος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
650kcal θα' χει το κομματι.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ξερω να κανω και βαζω και φουντουκια. :D
A ρε μπισκοτο τι μας κανεις βραδιατικο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
το αγαπημενο μου γλυκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Λατρεια!
Ειδικα με τυρι φιλαδελφια απο πάνωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ποτέ δε φαντάστηκα ότι θα μου άρεσε κάποιο γλυκό χωρίς κρέμες και πρόσθετα και όλα τα συναφή, τόσο πολύ. Μου αρέσουν τα φουλ-σοκολάτα brownies, χωρίς σιρόπια και όχι τόσο γλυκά, με τραγανή κρούστα από πάνω αλλά λίγη υγρασία ακόμη στη μέση. Από ξηρούς καρπούς, δε με χαλάει αν έχουν καρύδια μέσα, αλλά τα προτιμώ μονάχα με κομματάκια σοκολάτας μέσα.
Εσείς;:D

Περιγραφεις ακριβώς το ειδος brownies που λατρευω :D:D:D:D

Πωπωωω :PΑυριο θα φαω , ή θα φτιαξω ή καπου θα βρω , δεν γίνεται :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Προτιμώ σουφλέ σοκολάτας, αλλά και τα Brownies είναι πολύ ωραία, με καρύδια μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Ποτέ δε φαντάστηκα ότι θα μου άρεσε κάποιο γλυκό χωρίς κρέμες και πρόσθετα και όλα τα συναφή, τόσο πολύ. Μου αρέσουν τα φουλ-σοκολάτα brownies, χωρίς σιρόπια και όχι τόσο γλυκά, με τραγανή κρούστα από πάνω αλλά λίγη υγρασία ακόμη στη μέση. Από ξηρούς καρπούς, δε με χαλάει αν έχουν καρύδια μέσα, αλλά τα προτιμώ μονάχα με κομματάκια σοκολάτας μέσα.
Εσείς;:D

μπορεί να έχω δοκιμάσει μπορεί και όχι...δεν ξέρω
επειδή δοκιμάζω δυσκολά...αλλά τρελενομαι για σοκολάτα και όχι με ξηρούς καρπούς γενικα..μόνο σοκολάτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Προτιμω μια παστα,η ενα κοκ σπεσιαλ :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δώστε τη συνταγή παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

w1n5t0n

Δραστήριο μέλος

Ο w1n5t0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
μμμμμμμμμμμμμμ πεινασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
δεν εχω φαει αλλα πρεπει να ειναι αντε γεια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

w1n5t0n

Δραστήριο μέλος

Ο w1n5t0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
ειναι αντε ελα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τη συνταγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συνταγή

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει αλλά από τότε που είδα το θέμα, τσάκισα ότι γλυκό είχαμε στο σπίτι:P
Θα τα δοκιμάσω λίαν συντόμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είχα γράψει ένα ποστ για εδώ, αλλά άρχισε η συγχώνευση και δεν πρόλαβα να το ποστάρω:P.

Με παγωτο απο πανω :D Βανιλια..
Η φωτο ειναι θανατος:P

Σκέτα!:P

650kcal θα' χει το κομματι.:(

Όχι, όχι, άμα βάλεις πιο λίγη ζάχαρη δε θα παχαίνουν πολύ:P.

Έχουν όμως βούτυρο:fss:.

Ξερω να κανω και βαζω και φουντουκια. :D
A ρε μπισκοτο τι μας κανεις βραδιατικο. :(

Λέτε με cookie. Ή koekje.

My name is Crooks. Cookie Crooks:P.

Προτιμώ σουφλέ σοκολάτας, αλλά και τα Brownies είναι πολύ ωραία, με καρύδια μέσα.

Γιατί, τι παραπάνω έχει το σουφλέ δηλαδή;


Λοιπόν, αφού θέλετε συνταγή, σας βάζω εγώ μια που μου αρέσει αλλά δεν είναι αυτή που φαίνεται στη φώτο. Μοιάζει όμως.

1 & 1/2 φλιτζάνι ζάχαρη
Μια πρέζα αλάτι & μια πρέζα βανίλια.
115 γραμμάρια σοκολάτα μαύρη (70%+)
145 γραμ. αλεύρι
4 αυγά σε θερμοκρασία δωματίου
170 γραμμάρια βούτυρο
Προαιρετικά:
Σοκολάτα γάλακτος, τώρα, τα γούστα κυμαίνονται, από τις γλυκιές τις Lacta, ως πιο άγλυκες με μεγαλύτερη περιεκτικότητα (45%) κακάο. Αν βάλετε σοκολάτα γάλακτος, βάλτε πιο λίγη ζάχαρη, 1 φλιτζάνι ας πούμε, ή και κατιτί παραπάνω, εκτός κι αν σας αρέσει να είναι αρκετά γλυκά.

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 180 βαθμούς της κλίμακας Κέλβιν.
Βάζουμε σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη φωτιά ένα τσικάλι (αν έχετε την υπομονή, και σε μπεν μαρί), όπου λιώνουμε βούτυρο + τη μαύρη σοκολάτα. Μόλις λιώσει, βγάλτε το τσικάλι από τη φωτιά και ρίξτε μέσα ζάχαρη, αυγά, αλάτι, ανακατέψτε. Πιάστε ένα ταψί 25Χ25 ή 30Χ30 ή κάπου εκεί ανάμεσα (:P) και βάλτε αντικολλητικό χαρτί ή αλείψτε με λιπαρή ύλη. Αν βάλετε σοκολάτα γάλακτος, κόψτε την σε κομμάτια με ένα μεγάλο μαχαίρι. Έπειτα, προσθέστε στο μίγμα το αλεύρι, μην ανακατέψετε πολύ, ίσα-ίσα να σταματήσουν να υπάρχουν άσπρα κομματάκια. Έπειτα ρίχνετε τα μισά και παραπάνω κομματάκια σοκολάτας στο μίγμα, ανακεύετε με μια σπάτουλα, και ρίχνετε στο ταψί, απλώνοντας ομοιόμορφα το μίγμα. Ρίχνετε από πάνω τα υπόλοιπα κομματάκια σοκολάτας, βάζετε στο φούρνο για 20 λεπτά. ΜΕτά τα είκοσι λεπτά (μπορεί λιγότερο, μπορεί περισσότερο, αυτοί οι καινούριοι φούρνοι που βγαίνουν τελευταία είναι περίεργοι), βγάζετε τα brownies, παίρνετε ένα μαχαίρι και κόβετε ένα τετράγωνο μικρότερο από το ταψί στο μισοψημένο μίγμα, με τις πλευρές του να απέχουν περίπου τρία δάχτυλα από την άκρη του ταψιού. Έπειτα κόβετε, μέσα στο τετράγωνο αυτό, μικρότερα τετράγωνα. Αυτό το κάνουμε για να φύγει η υγρασία και να είναι ομοιόμορφα ψημένο τόσο σε άκρες, όσο και στη μέση. Βάζετε για κάνα δεκάλεπτο με τέταρτο ακόμα, ανάλογα με το φούρνο και το γούστο, και αφήνετε να κρυώσει.

Τη μαύρη ζάχαρη της Βέφας θέλω κι εγώ να τη δοκιμάσω:xixi:.

Αλλά ΟΧΙ baking powder. Διαφωνώ κάθετα με την, αγαπητή κατά τ' άλλα, κυρία Βέφα:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top