Ρατσισμός ή αντίδραση στην παγκοσμιοποίηση;

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Για να συμπληρώσω και κάτι άλλο το οποίο μου διέφυγε στην προηγηθεία συζήτηση, μιλώντας για τους Τούρκους οι οποίοι στην ανθρωπότητα άφησαν μόνο βαρβαρότητα και αίμα, αναφέρομαι στους Οθωμανούς Τούρκους οι οποίοι εμφανίσθηκαν στο προσκήνιο τον 13ο αιώνα. Αντίθετα οι Σελτζούκοι Τούρκοι οι οποίοι ήδη από τον 11ο αιώνα είχαν κατακτήσει μεγάλο μέρος της Μικράς Ασίας, ήσαν πολύ πιο ανοιχτοί στους άλλους πολιτισμούς και όπως είναι γνωστό στην πρωτεύουσα του Σουλτανάτου των Σελτζούκων, το Ικόνιο, αναπτύχθηκε ένας πολύ αξιόλογος Ελληνοτουρκικός πολιτισμός και μάλιστα ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν Κουτλουμούς εκχριστιανίσθηκε και ήταν αυτός ο οποίος ίδρυσε την Μονή Κουτλουμουσίου στο Άγιον Όρος. Βλ. και εδώ

Για να απαντήσω και στην dreamsrevenge, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν άνθρωπο από όποια φυλή και να προέρχεται. Εκεί που είμαι επιφυλακτικός είναι στο πολιτιστικό πρότυπο το οποίο κάποιος κουβαλάει. Αν π.χ. ο Πακιστανός ο οποίος έρχεται στην Ελλάδα προσπαθεί να επιβάλει το ριζοσπαστικό ισλαμικό πρότυπο με το οποίο έχει ανατραφεί και δεν προσπαθήσει να προσαρμοστεί στο Ελληνικό πρότυπο, εκεί θα είμαι αρνητικός. Τα δύο πολιτιστικά πρότυπα είναι τελείως ασύμβατα και δεν θέλω στην Ελλάδα (όπως και πολλοί άλλοι πιστεύω) να βλέπουμε γυναίκες με μπούρκα και άλλα τινά. Αν δεν θέλουν να προσαρμοστούν στο Ελληνικό πρότυπο, ας γυρίσουν στν πατρίδα τους να συνεχίσουν εκεί τα έθιμά τους...

Σημείωση editor: Το θέμα προήλθε από split
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να θεωρείς τους Τούρκους ως μια φυλή βαρβαρότητας και ταυτόχρονα να μην έχεις πρόβλημα με καμιά φυλή........δεν αντιφάσκεις? τουλάχιστον....?
Μήπως επίσης έχεις αναρωτηθεί ότι Έλληνες που μετανάστευσαν στο εξωτερικό δεν έχασαν ή ξεχάσαν τα ήθη και έθιμα τους?Αυτο αυτοματα σημαινει οτι προσπάθησαν να επιβάλουν κάτι?
Το εάν εσένα σε ενοχλεί η μπούρκα σε μια γυναίκα πολύ απλά μη την βλέπεις....γύρνα το κεφάλι και κοίτα την κοπελιά από το Χαϊδάρι με το μίνι και το βαθύ ντεκολτέ που σου είναι ποιο οικείο και δεν σε φοβίζει .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Επειδή νομίζω ότι δεν έγινε αντιληπτό καλά αυτό το οποίο είπα, θα το επαναλάβω για άλλη μια φορά: Εϊναι άλλο πράγμα η στάση την οποία έχεις απέναντι σε κάποιον άνθρωπο και άλλο πράγμα η στάση την οποία έχεις απέναντι στο πολιτιστικό πρότυπο το οποίο φέρει. Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν είναι ελεύθεροι και δεν έχουν την δυνατότητα να στραφούν σε άλλο πολιτιστικό πρότυπο. Απλώς λέω ότι δεν θέλω η χώρα μου να γεμίσει ανθρώπους οι οποίοι φέρουν ένα τελείως ασύμβατο πολιτιστικό πρότυπο από αυτό της δικής μου κοινωνίας. Και με όλους αυτούς τους λαθρομετανάστες, αυτό πάει να γίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θα σε στεναχωρήσω αγαπητέ μου αλλά η εποχή που ζούμε (που καλά κάνουμε και την ζούμε αλλά και που υπάρχει επίσης) είναι αυτό ακριβώς το πράγμα...αυτό ακριβώς το γεγονός.. ότι άνθρωποι από άλλες χώρες και πολιτισμούς μπερδεύονται ....ζουν μαζί.
Είναι φοβερό και γελοίο ταυτόχρονα να μην μπορούμε να αντιληφθούμε την εποχή την οποία ζούμε και να μένουμε επιμένοντας σε φοβίες και στο '' η χώρα ΜΟΥ''
Ζώντας σε μια εποχή μεταβατική από το πως φτιάχνονται οι ανθρώπινες σχέσεις μέχρι από το ποιους μπορεί να κατοικείτε μια χώρα οφείλουμε να είμαστε νηφάλιοι και με ανοιχτά μάτια παραμερίζοντας τις κτητικές αντωνυμίες που μας οδηγούν σε μια στείρα συμπεριφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολα τα κρατη εχουν πολλους πολιτισμους και αρα ειναι πολυπολιτισμικα..
αλλα πρεπει να υπαρχει παντα ενα κεντρικος στυλος πολιτισμου. σε καθε χωρα
γιατι αλλιως διαλυεται η κοινωνια..
οπως καθε δεντρο πρεπει να υπαρχει μια κεντρικη ριζα για να υπαρχει σταθεροτητα..και γυρω απο αυτην να υπαρχουν και πιο μικρες ριζες..

κοινως το ποσοστο μετραει..και η ενσωματωση στην κοινωνια μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
negative και Άγγελε, νομίζω ότι τελικά λέτε το ίδιο πράγμα απλά σε δύο μέρη.
Αν συνθέσουμε τις απόψεις σας, μάλλον θα καταλήξουμε σε μια κατάσταση που θα πλησιάζει το ιδανικό.

Δηλ. κράτη που έχουν πολυσυλλεκτικότητα και πολυπολιτισμικότητα αλλά που ταυτόχρονα διαφυλάσσουν και διατηρούν κοινά χαρακτηριστικά και κοινούς κεντρικούς άξονες μεταξύ των πολιτών τους.

Αυτό φυσικά μπορεί να μη σημαίνει την απόλυτη κυριαρχία της υπερτερούσας αριθμητικά ή για άλλο λόγο εθνότητας, αλλά, και εκεί είναι και το στοίχημα, την προσπάθεια τα καλά στοιχεία της κυρίαρχης εθνότητας να γίνουν βίωμα και στις άλλες και τη δημιουργία νέων κοινών χαρακτηριστικών που να ενώνουν τους πολίτες, ώστε να αποτελέσουν τον απαραίτητο συνδετικό κρίκο για την διατήρηση και ευμερία του κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
«δεν χρειάζεται να κάνουμε πόλεμο με τους Έλληνες, αφού αρκεί να τους στείλουμε μερικά εκατομμύρια από εδώ μεριά και να τελειώνουμε μʼ αυτούς»

Τάδε έφη Τουργκούτ Οζάλ

Άνευ άλλου τινός σχολίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ποιος θέλει να κάνει πόλεμο με μας και γιατί?Μήπως όλο αυτό μοιάζει με καραμέλα χωρίς γεύση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για να απαντήσω και στην dreamsrevenge, προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν άνθρωπο από όποια φυλή και να προέρχεται. Εκεί που είμαι επιφυλακτικός είναι στο πολιτιστικό πρότυπο το οποίο κάποιος κουβαλάει. Αν π.χ. ο Πακιστανός ο οποίος έρχεται στην Ελλάδα προσπαθεί να επιβάλει το ριζοσπαστικό ισλαμικό πρότυπο με το οποίο έχει ανατραφεί και δεν προσπαθήσει να προσαρμοστεί στο Ελληνικό πρότυπο, εκεί θα είμαι αρνητικός. Τα δύο πολιτιστικά πρότυπα είναι τελείως ασύμβατα και δεν θέλω στην Ελλάδα (όπως και πολλοί άλλοι πιστεύω) να βλέπουμε γυναίκες με μπούρκα και άλλα τινά. Αν δεν θέλουν να προσαρμοστούν στο Ελληνικό πρότυπο, ας γυρίσουν στν πατρίδα τους να συνεχίσουν εκεί τα έθιμά τους...

Εμένα δεν με πειράζει να βλέπω γυναίκες με μπούρκα. 'Οσο ζούσα σε μια συνοικία έβλεπα στους δρόμους άντρες με μακρυά μούσια και λευκές μακρυές φορεσιές, σαν λευκά ράσα. Πακιστανοί. Δεν μου έκανε κακή εντύπωση, ίσα ίσα ένοιωθα και όμορφα που υπήρχε αυτή η πινελιά διαφορετικότητας σε μια περιοχή που οι 'Ελληνες κάτοικοι είναι μάλλον σε πολύ πιο ζωόδη κατάσταση σε σχέση με τους πακιστανούς σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. 'Εχουν μαγαζιά εκεί κάποιοι πακιστανοί και είναι πολύ ευγενείς, πολύ περισσότερο από τους 'Ελληνες. Είναι κι αυτό ένα πολιτιστικό δείγμα ακόμα κι αν δεν μας αρέσει να φορέσουμε εμείς τις φορεσιές αυτές. Πολύ περισσότερο με ρίχνει αν δω έναν μαυροφορεμένο παπά με μούσι θύσανο στον δρόμο παρά έναν λευκοφορεμένο πακιστανό, και αναρωτιέμαι ότι αν εγώ που είμαι 'Ελληνας νοιώθω κάπως όταν πέφτω πάνω σε ρασοφόρους, τότε πώς θα νοιώθει ο πακιστανός που τους βλέπει, που μια κακή τύχη τον ανάγκασε να ζήσει σ'αυτή την πόλη. Αναρωτιέμαι όμως αν οι Αλβανοί λόγου χάρη έχουν κανένα πολιτιστικό πρότυπο να δώσουν. Σου δίνει πχ μια μπούργκα ο αφγανός, του δίνεις εσύ ένα τσαρούχι, σου δίνει έναν Γκέτε ο Γερμανός, του δίνεις ένα Σεφέρη, σου δίνει λίγο Γκιμπράν ο Λιβανέζος, του δίνεις εσύ λίγο μουσακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ποιος θέλει να κάνει πόλεμο με μας και γιατί?Μήπως όλο αυτό μοιάζει με καραμέλα χωρίς γεύση?

Φυσικά και δεν θέλει κανείς να μας κάνει πόλεμο. Ως γνωστόν, περιστοιχιζόμαστε από φιλήσυχους και φιλειρηνικούς γείτονες με τους οποίους δεν είχαμε ποτέ διαφορές (κι αν είχαμε στο απώτατο παρελθόν, τώρα πάει, πέρασαν...) και εμείς που μας αρέσει να τρωγόμαστε με τα ρούχα μας, ονειρευόμαστε εχθρούς για να έχουμε με κάτι να ασχολούμαστε να διασκεδάζουμε την πλήξη μας...

@Strangelove

Το ότι τα μαγαζιά των φιλήσυχων Πακιστανών είναι ανοιχτή πληγή που αιμορραγεί για την Ελληνική οικονομία δεν σου λέει κάτι... Κι όταν θα απαιτήσουν (που το έχουν απαιτήσει σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία...) να διαβιώνουν σύμφωνα με τον νόμο της Σαρίας (ήδη αυτό συμβαίνει στην Μουσουλμανική Θράκη εν πολλοίς...), πάλι δεν θα σε ενοχλεί. Μ' αρέσει προπάντων το ανοιχτό μυαλό που έχεις. Και η «ανοιχτή κοινωνία» την οποία επικροτείς. Για περισσότερες πληροφορίες για την «ανοιχτή κοινωνία», σε παραπέμπω στην ιστοσελίδα της, το λεγόμενο Open society institute του «φιλάνθρωπου» μεγιστάνα Τζωρτζ Σόρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι αλλοδαποι δεν ειναι τοσο πολλοι(οι περισσοτεορι βεβαιως απο τις αλλες ευρωπαικες χωρες)..10% ειναι..το 80% απο αυτους ευρωπαιοι..
το θεμα ειναι οτι τους μαζευουνε ολους στην Αθηνα και σε συγκεκριμενα μερη αυτης ..οποτε δημιουργουνται και οι ενυπωσεις -"γεμισαμε ξενους"..και γκετο,φανατισμοι ,προβληματα συμβιωσης κλπ


αν ειχαμε νομο σαν τη δανια που σε καθε τοπο της χωρας υπαρχουν μεχρι τοσο(10% πχ) ποσοστο αλλοδαπων και τους μοιραζαμε σε ολη τη χωρα αναλογα δεν θα υπηρχε τοσο προβλημα..

κοινως μιλαμε για διαχειριση ανθρωπων..δυσκολο πραγμα οπου τα ακρα δεν βοηθουν..να τους διψξουμε ολους δηλαδη ή να τους δεχτουμε ολους..
ειναι θεμα οργανωσης και κοινης λογικης κατι που η Ελλαδα εχει προβλημα ακομα και για τους επισημα πολιτες της..ποσο μαλλον για τους αλλοδαπους..

αλλα εχουμε ενσωματωσει και αφομοιωσει ανα τους αιωνες φυλές και φυλές..και πολιτισμους και ο ελληνικος ειναι τοσο ισχυρος που υπερισχυει και εμπλουτιζεται κιολας...
οποτε θα τα καταφερουμε και τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι όμως αν οι Αλβανοί λόγου χάρη έχουν κανένα πολιτιστικό πρότυπο να δώσουν. Μάλλον εμείς θα πρεπε να είμαστε το πρότυπό τους, οπότε ας αφήσουμε, τα πολυτισμικά είναι όμορφα όταν ο καθένας ανταλάσσει τον πολιτισμό του με του άλλου. Σου δίνει πχ μια μπούργκα ο αφγανός, του δίνεις εσύ ένα τσαρούχι, σου δίνει έναν Γκέτε ο Γερμανός, του δίνεις ένα Σεφέρη, σου δίνει λίγο Γκιμπράν ο Λιβανέζος, του δίνεις εσύ λίγο μουσακά.

; Ξαναμοίρασε

Και για να πιάσουμε τη συζήτηση περί ελληνικού πολιτισμού.

Ο κάτοικος αυτής της χώρας είναι ένας πολίτης που είναι τούρκος μιλάει ελληνικά και νομίζει ότι είναι ιταλός. Αυτή είναι η γνώμη των υπολοίπων εν ολίγοις.

Pitg21 ο Σεφέρης ήταν αξιόλογος και το απέδειξε, εσύ δεν ξέρω αν είσαι αξιόλογος, πρέπει να μου το αποδείξεις. Επειδή μια μερίδα Ελλήνων αποτέλεσαν σημαντικές προσωπικότητες στις επιστήμες και στις τέχνες παγκόσμια (οι οποίοι αρκετές φορές μάλιστα αντιμετωπίζονταν σαν εχθρός από τους συμπατριώτες τους) δεν σου δίνει κανείς το δικαίωμα να τους οικειοποιείσαι και να χαίρεσαι που άλλοι κατάφεραν να κάνουν το αυτονόητο, δηλαδή να δημιουργήσουν, λες και το έκανες εσύ. Κανένας αξιόλογος Έλληνας δεν αποδίδει μόνο στην ελληνικότητα του το ταλέντο του.

Δεν θα παίξω το δικηγόρο των Οθωμανών για να σε κάνω να καταλάβεις ότι η πολιτισμική ιδαιτερότητα δεν γεννά (όπως ο ίδιος λανθασμένα νομίζεις) βαρβαρότητα, και είμαι κουρασμένος να σου εξηγήσω ότι συνήθως οι Άλλοι δεν θέλουν να σε εξοντώσουν. Το μόνο που θα σου πω είναι να μιλήσεις με κανένα αλβανό ή άραβα έξω στο δρόμο πριν αρχίσεις τις συνομωσίες του Σόρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ο κάτοικος αυτής της χώρας είναι ένας πολίτης που είναι τούρκος μιλάει ελληνικά και νομίζει ότι είναι ιταλός. Αυτή είναι η γνώμη των υπολοίπων εν ολίγοις.

Από αυτά που γράφεις, φαίνεται ποιά είναι η δική σου άποψη για τους Έλληνες. Δεν θα σε εμποδίσω να την έχεις. Δικαίωμά σου. Άσε μας όμως εμάς που έχουμε διαφορετική άποψη, να πιστεύουμε στις «ιδεοληψίες» μας. Δε με αφορά τί πιστεύεις για τους Έλληνες εντέλει. Άσε μας στην μούρλια μας. Καλά είμαστε κι έτσι. Δεν έχουμε ανάγκη «φωστήρες» της πεφωτισμένης αριστεράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο κάτοικος αυτής της χώρας είναι ένας πολίτης που είναι τούρκος μιλάει ελληνικά και νομίζει ότι είναι ιταλός. Αυτή είναι η γνώμη των υπολοίπων εν ολίγοις.

Αυτή είναι η γνώμη των ανιστόρητων την οποία μεταφέρεις με μεγάλη επιπολαιότητα, και μεταξύ μας δεν είσαι καθόλου πρωτότυπος, μια φράση κλισέ μεταφέρεις που την έχουμε διαβάσει εδώ κι εκεί τα τελευταία χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θα ηταν περισσοτερο ευστοχο πιστευω να μιλαμε για καθε μορφης διακριση, οχι μονο για τον ρατσισμο, δηλαδη την διακριση λογω φυλης.

Το ότι τα μαγαζιά των φιλήσυχων Πακιστανών είναι ανοιχτή πληγή που αιμορραγεί για την Ελληνική οικονομία δεν σου λέει κάτι... Κι όταν θα απαιτήσουν (που το έχουν απαιτήσει σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία...) να διαβιώνουν σύμφωνα με τον νόμο της Σαρίας (ήδη αυτό συμβαίνει στην Μουσουλμανική Θράκη εν πολλοίς...), πάλι δεν θα σε ενοχλεί. Μ' αρέσει προπάντων το ανοιχτό μυαλό που έχεις. Και η «ανοιχτή κοινωνία» την οποία επικροτείς
οι φιλησυχοι πακιστανοι συνηθως δεν εχουν μαγαζια. απ'οσο ξερω, μεγαλυτερη πληγη για την ελληνικη οικονομια ειναι τα κλεμμενα χρηματα του δημοσιου, οι μιζες και η φοροδιαφυγη, για τις οποιες ευθυνομαστε εμεις και οχι ο λαθρομεταναστης, που για να ειμαστε ειλικρινεις, ηταν υπευθυνος για ενα αξιολογο κομματι της αναπτυξης του ΑΕΠ.


Από αυτά που γράφεις, φαίνεται ποιά είναι η δική σου άποψη για τους Έλληνες. Δεν θα σε εμποδίσω να την έχεις. Δικαίωμά σου. Άσε μας όμως εμάς που έχουμε διαφορετική άποψη, να πιστεύουμε στις «ιδεοληψίες» μας. Δε με αφορά τί πιστεύεις για τους Έλληνες εντέλει. Άσε μας στην μούρλια μας. Καλά είμαστε κι έτσι. Δεν έχουμε ανάγκη «φωστήρες» της πεφωτισμένης αριστεράς.
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοια επιθεση στον συνομιλητη σου. και αν οντως σε διακατεχει αυτη η αναγκη για "σεχταρισμο" απο ολη την υπολοιπη κοινωνια, στην οποια και συμμετεχεις, για ποιο λογο κανεις ποστ σε ενα φορουμ. μηπως δεν περιμενες αντιδραση και απλα ηθελες να κανεις μια προσπαθεια προσηλυτισμού;

ως μεγαλος ελληνας που υποστηριζεις οτι εισαι, εχεις διαβασει καθολου φιλοσοφια;

περα απο αυτες τις παρεμβασεις στη συζητηση, θα ηθελα να ρωτησω κατι. ενας ρατσιστης, ενας ομοφοβικος ή ενας σεξιστης(ειτε αντρας, ειτε γυναικα, γιατι ακομα και ο σεξισμος δεν ειναι αποκλειστικο κτημα του αντρικου φυλου) πιστευουμε οτι εχει αδικο; (αν βεβαια δεν ανηκουμε σε αυτες τις κατηγοριες)

P.S, θεωρω τραγικο που ψυφισαμε ως "μεγαλυτερο ελληνα" εναν στρατηλάτη, οσο πολεμικη ιδιοφυΐα και αν ηταν, κλεινοντας τα ματια σε τοσους φιλοσοφους, οι οποιοι προσεφεραν στον κοσμο κατι πολυ αξιολογο απο αυτο που εκανε ο Αλεξανδρος, την λογικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Το ότι τα μαγαζιά των φιλήσυχων Πακιστανών είναι ανοιχτή πληγή που αιμορραγεί για την Ελληνική οικονομία δεν σου λέει κάτι... Κι όταν θα απαιτήσουν (που το έχουν απαιτήσει σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία...) να διαβιώνουν σύμφωνα με τον νόμο της Σαρίας (ήδη αυτό συμβαίνει στην Μουσουλμανική Θράκη εν πολλοίς...), πάλι δεν θα σε ενοχλεί. Μ' αρέσει προπάντων το ανοιχτό μυαλό που έχεις. Και η «ανοιχτή κοινωνία» την οποία επικροτείς. Για περισσότερες πληροφορίες για την «ανοιχτή κοινωνία», σε παραπέμπω στην ιστοσελίδα της, το λεγόμενο Open society institute του «φιλάνθρωπου» μεγιστάνα Τζωρτζ Σόρος

Λιγα λογια για το αφεντικο,γιατι βλεπω να ερχονται γκαζακια..:P

Αυτή είναι η γνώμη των ανιστόρητων την οποία μεταφέρεις με μεγάλη επιπολαιότητα, και μεταξύ μας δεν είσαι καθόλου πρωτότυπος, μια φράση κλισέ μεταφέρεις που την έχουμε διαβάσει εδώ κι εκεί τα τελευταία χρόνια.

Διαφωνεις δλδ οτι πολιτισμικα ειμαστε πολυ κοντα στην ανατολη, και οτι προσπαθουμε ματαια να το παιξουμε ευρωπαιοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Διαφωνεις δλδ οτι πολιτισμικα ειμαστε πολυ κοντα στην ανατολη, και οτι προσπαθουμε ματαια να το παιξουμε ευρωπαιοι?

'Aλλο ότι είμαστε κοντά στην Ανατολή, άλλο ότι είμαστε Τούρκοι που απλά μιλάνε ελληνικά. Δεν τεκμηριώνεται μια τέτοια άποψη. Ούτε είδα ποτέ τους 'Ελληνες να προσπαθούν να το παίξουν Ευρωπαίοι. Δυστυχώς, τα πρότυπά τους ήταν και είναι οι αμερικάνοι. Καμμία σχέση με την ευρωπαική κουλτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σας πείραξα την ελληνικότητα πουλάκια μου; Όταν προσβάλλετε άλλους λαούς με χυδαίο τρόπο επειδή βρίσκεστε σε ελληνικό φόρουμ και δεν σας λένε τίποτα είναι καλά;

Επίσης δεν είπα ότι είμαι πρωτότυπος αυτό είναι παράφραση του γνωστού αποφθέγματος της ταυτότητας του Αργεντίνου. Αν δεν θεωρούσαν μερικοί τους Τούρκους υπάνθρωπους θα έβλεπαν το αστείο του πράγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σας πείραξα την ελληνικότητα πουλάκια μου; Όταν προσβάλλετε άλλους λαούς με χυδαίο τρόπο επειδή βρίσκεστε σε ελληνικό φόρουμ και δεν σας λένε τίποτα είναι καλά;

Επίσης δεν είπα ότι είμαι πρωτότυπος αυτό είναι παράφραση του γνωστού αποφθέγματος της ταυτότητας του Αργεντίνου. Αν δεν θεωρούσαν μερικοί τους Τούρκους υπάνθρωπους θα έβλεπαν το αστείο του πράγματος.

Ε όχι και δεν μας λένε τίποτα. Φάγαμε και ποινή, αλλά κανένα πρόβλημα. Σε αλβανικό φόρουμ δεν θα συμετείχα ποτέ, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως γίνουν αλβανικά όλα τα ελληνικά φόρα μια μέρα κι εγώ τότε θα προτιμήσω να γράφω σε γερμανικό που έχουν πολύ καλύτερη γνώμη για τους 'Ελληνες απ΄'οτι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ε όχι και δεν μας λένε τίποτα. Φάγαμε και ποινή, αλλά κανένα πρόβλημα. Σε αλβανικό φόρουμ δεν θα συμετείχα ποτέ, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως γίνουν αλβανικά όλα τα ελληνικά φόρα μια μέρα κι εγώ τότε θα προτιμήσω να γράφω σε γερμανικό που έχουν πολύ καλύτερη γνώμη για τους 'Ελληνες απ΄'οτι εσύ.

θα ηθελες να γινουν τα αλβανικα φορα ελληνικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top