Διαφορές απόψεων μέσα στα θέματα....

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
το στέκι είναι ένας χώρος, οπού τα θέματα ποικίλουν και ο καθένας μπορεί να εκφράσει τη γνώμη του, να διαφωνήσει και να αποτυπώσει καινούριες ιδέες....
μερικές φορές, οι διαφωνίες είναι έντονες και βλέπουμε μια τάση, να προσπαθεί κάποιος να υποβαθμίσει τελείως, ή να μηδενίσει τη γνώμη του άλλου....(τουλάχιστον έτσι φαίνεται....)
που βρίσκεται όμως, η αλήθεια και η πραγματικές διαστάσεις ενός θέματος...; και αναρωτιέμαι αν αυτά τα δύο, υπάρχουν στην πραγματικότητα....
το ότι μιά απάντηση, κατέχει πολλές θετικές ψήφους, αυτό δε σημαίνει και απαραίτητα, ότι είναι όλη η αλήθεια και δε νομίζω να καλύπτει πλήρως, όλες τις οπτικές γωνίες που ανήκουν στην πραγματικότητα....
το ότι μία απάντηση, δεν είναι σύμφωνη με κάποιον και ενισχυθεί με κάποιες αρνητικές, αυτό δε σημαίνει και ότι αυτή η απάντηση, είναι κομμάτι της φαντασίας και δεν ανήκει στην πραγματικότητα..., το ότι δεν είναι αυτό που ισχύει σε γενικές γραμμές, δε σημαίνει ότι δεν είναι και αυτό μία περίπτωση, που ανήκει όμως και αυτή, στην πραγματικότητα....
απλά, δε μπορώ να καταλάβω μερικές φορές, τον τόνο της διαφωνίας και τον λόγο της ύπαρξής της....
ίσως η αλήθεια και οι πραγματικές διαστάσεις ενός θέματος, βρίσκονται διάχυτες μέσα σε αρκετές απαντήσεις και δεν υπάρχουν ατόφιες μέσα σε μία μόνο απάντηση....
νομίζω μερικές φορές, ότι οι διαφωνίες απόψεων είναι υπερβολικά έντονες και αρκετές φορές, δεν είναι και απαραίτητες....
εσείς τί γνώμη έχετε...;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
νομίζω μερικές φορές, ότι οι διαφωνίες απόψεων είναι υπερβολικά έντονες και αρκετές φορές, δεν είναι και απαραίτητες....
εσείς τί γνώμη έχετε...;


Εγώ πιστεύω ότι το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Πάσχουμε από έλλειψη νεύρου και ζωντάνιας τελευταία και η πλειοψηφία των μελών δεν εκφράζεται υπερβολικά έντονα. Πολλές φορές δεν εκφράζεται καν, γιατί δεν έχουν απόψεις οι περισσότεροι. Boring :yawn: ένα forum lounge με την πλειονότητα των μελών 17-20 χρονών. Νοσταλγώ τις εποχές κάτι μυθικών αντιπαραθέσεων Lorien με Chaos :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Δεν μπορείς να επιβάλλεις σε κάποιον να απαντήσει σε κάποιο θέμα, να επιχειρηματολογήσει, να προσπαθήσει να αποδείξει τη γνώμη του. Δεν μπορείς επίσης να τον αναγκάσεις να μη βάλει αρνητική παρά να πει τη διαφωνία του με επιχειρήματα, ούτε και να μη συμπαθεί μέλη δίνοντάς τους θετικές ακόμα κι αν διαφωνεί μαζί τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Πάσχουμε από έλλειψη νεύρου και ζωντάνιας τελευταία και η πλειοψηφία των μελών δεν εκφράζεται υπερβολικά έντονα. Πολλές φορές δεν εκφράζεται καν, γιατί δεν έχουν απόψεις οι περισσότεροι. Boring :yawn: ένα forum lounge με την πλειονότητα των μελών 17-20 χρονών. Νοσταλγώ τις εποχές κάτι μυθικών αντιπαραθέσεων Lorien με Chaos :P

Μα επειδή έχεις μία άποψη δεν σημαίνει ότι θα την εκφράσεις έντονα. Πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε, μπορούμε να κάνουμε και ήρεμες συζητήσεις. Και το ότι η πλειονότητα είναι 17- 20 δεν νομίζω ότι μαρτυρά τίποτα ιδιαίτερο για το αν έχουν απόψεις ή όχι. Εγώ είμαι σχεδόν 17(αχ σε 9 μερούλες!!) και σε πληροφορώ ότι έχω απόψεις πάνω σε πολλούς τομείς. Το αν εσύ τις ενστερνίζεσαι ή όχι είναι μία καθαρά προσωπική σου υπόθεση.
Άλλωστε μία συζήτηση δεν δημιουργείται για να πείσει ο ένας τον άλλο ότι εκείνος είναι σωστός, αλλά για να εκφραστούν, να ακούσουν και κάτι διαφορετικό το οποίο θα λάβουν υπ' όψιν και θα το χρησιμοποιήσουν σαν τροφή για μία κάποια αναθεώρηση των πεποιθήσεών τους...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top