Actionaid Hellas....στηρίξτε την προσπάθεια

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Η ActionAid είναι ένας διεθνής αναπτυξιακός οργανισμός που δραστηριοποιείται σε περισσότερες από 40 χώρες και συνεργάζεται με τους κατοίκους των φτωχότερων χωρών του κόσμου για την εξάλειψη της φτώχειας και της ανισότητας.

Γίνετε Ανάδοχος Παιδιού σήμερα
...και αλλάξτε τη ζωή του για πάντα

22 ευρώ το μήνα ή αλλιώς 75 λεπτά την ημέρα -λιγότερο από όσο στοιχίζει ένα εισιτήριο του μετρό- είναι η εισφορά του κάθε Αναδόχου.

Ως Ανάδοχος Παιδιού υποστηρίζετε έμπρακτα το παιδί, την οικογένειά του αλλά και όλους τους ανθρώπους της κοινότητας στην οποία ζει
(από την ιστοσελίδα www.actionaid.gr)

επειδή είμαι και εγώ ανάδοχος ενός κοριτσιού από τη Sierra Leone σας δηλώνω ότι είναι η μόνη οικονομική μου υποχρέωση που την κάνω με μεγάλη χαρά.

τα χρήματα δεν πάνε απευθείας στο παιδί αλλά συγκεντώνονται για να πραγματοποιηθούν έργα για όλη την κοινότητα (π.χ. κατασκευή σχολείου)

μπορείτε να γίνεται ανάδοχοι ως οικογένεια ή μαζί με φίλους σας για να μοιράζεστε τη συνδρομη.

την πρώτη φορά που ένα παιδάκι από την άλλη άκρη του κόσμου θα σας στείλει γράμμα θα καταλάβετε ότι αξίζει τον κόπο

λεπτομέρειες στο www.actionaid.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είμαι κατά αυτών των ενεργειών γιατί πιστεύω πως οι τύψεις μας μπορούν να εκφραστούν πολύ πιο δυναμικά και αποτελεσματικά, και τέτοιες κινήσεις μόνο το αναβάλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είμαι κατά αυτών των ενεργειών γιατί πιστεύω πως οι τύψεις μας μπορούν να εκφραστούν πολύ πιο δυναμικά και αποτελεσματικά, και τέτοιες κινήσεις μόνο το αναβάλουν.

είναι κάτι που χρειάζεται θυσίες, αν μεταφράζω σωστά το πως το εννοείς, ωστόσο εύχομαι να βρεθώ στη θέση κάποτε να τις κάνω. προς το παρόν θα μου άρεσε κάτι τέτοιο, όπως προτείνει η scar.lett και θα το προτείνω στους γονείς μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
παιδιά εδώ και μερικούς μήνες μαζί με άλλα 4 παιδιά έχουμε γίνει ανάδοχοι γονείς ενός πιτσιρικά και πρόσφατα συζητήσαμε το ενδεχόμενο να "υιοθετήσουμε" ακόμα ένα...

Σε αυτό που αναφέρει η scar.lett σχετικά με την πρώτη επικοινωνία έχει απόλυτο δίκιο...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το σηζητάω με τον άντρα μου να το κάνουμε, απλά δεν θέλω να το κάνω και να με βαρήνει σε στύλ, ώωωχ έχουμε και τα 22 ευρώ, θέλω να το κάνω σωστά και να νοιώσω υπέροχα, λέω να το πώ και στην μάνα μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εμείς είμαστε όπως είπα 5 άτομα και δίνουμε 27? το εξάμηνο. Τα μαζεύει ένας 2 φορές το χρόνο και κάθε μήνα κάνει κατάθεση τα 22? Δεν είναι ανάγκη να ψαχνόμαστε κάθε 30 ημέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Είμαι κατά αυτών των ενεργειών γιατί πιστεύω πως οι τύψεις μας μπορούν να εκφραστούν πολύ πιο δυναμικά και αποτελεσματικά, και τέτοιες κινήσεις μόνο το αναβάλουν.

Αν μπορεί κάποιος να κατέβει στην Αφρική και να σκάβει πηγάδια θα ήταν σίγουρα καλύτερο. αν όμως δεν μπορεί ....... δεν θα πάθει τίποτα να πηγαίνει μέχρι την τράπεζα!!!!

επίσης σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι και από τύψεις να το κάνεις ....δεν βλάπτει

σας προτείνω να γίνετε ανάδοχοι γονείς. Η ικανοποίηση που θα νοιώσετε είναι μεγάλη.

ώωωχ έχουμε και τα 22 ευρώ,

πίστεψέ με, δεν θα το πεις ούτε στιγμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
πίστεψέ με, δεν θα το πεις ούτε στιγμή

Μην το λες, εγώ είχα γραφτεί στο άλλο πρόγραμμα που έχει η Action Aid, αλλά επειδή δεν μπορούσα να οργανώσω τον εαυτό μου και τρέχα στην τράπεζα και θυμήσου το, τα παράτησα.:redface: Μια λύση όπως αυτή του Founes μου φαίνεται καλύτερα. Προτιμώ τον εθελοντισμό, έχω κάνει λίγα πράγματα, αλλά όχι αυτά που θέλω, και θέλω ΤΟΣΟ να το ψάξω πιο ενεργά. Αλλά ότι μπορεί να κάνει ο καθένας είναι σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Είμαι κατά αυτών των ενεργειών γιατί πιστεύω πως οι τύψεις μας μπορούν να εκφραστούν πολύ πιο δυναμικά και αποτελεσματικά, και τέτοιες κινήσεις μόνο το αναβάλουν.

σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικές κινήσεις,όμως ξωτικούλι μου,νομίζω ότι κι αυτή η κίνηση,μπορεί να προσφέρει σημαντική βοήθεια στα παιδιά αυτά και τις οικογένειές τους.. και στην τελική,δεν είναι πραγματικά υπέροχο το συναίσθημα να ξέρεις ότι κι εσύ κάνεις αυτό που μπορείς για να βοηθήσεις κάποιον συνάνθρωπό σου που υποφέρει..? :)

πολύ καλό θρεντ scar.lett! μπράβο! :thumbup:

θα το ψάξω,γιατί μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ να συνεισφέρω κι εγώ όπως και όσο μπορώ..!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
πίστεψέ με, δεν θα το πεις ούτε στιγμή

Δεν θέλω να το πώ, πραγματικά πιστέυω ότι πρέπει να γίνει σωστά, είμαι λίγο της μή δέσμευσης, σάν να κάνω δικό μου παιδί, θέλω να είμαι υπέυθυνη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μπορείτε επίσης να πληρώσετε μέσω κάρτας για να μην τρέχετε στην τράπεζα συνεχώς ή ακόμα και να καταβάλετε τη συνδρομή όλου του χρόνου σε μία δόση.

μην το πολυσκέφτεστε..... αξίζει τον κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
επανέρχομαι στο θέμα και αναφέρω ότι

Η Action aid 1η στη διαφάνεια και τη συμμετοχικότητα σύμφωνα με τον παγκόσμιο πίνακα υπευθυνότητας μετά από έρευνα-αξιολόγηση 30 μεγάλων οργανισμών από ολόκληρο τον κόσμο- διακρατικών, μη-κυβερνητικών και επιχειρησιακών.

τα αποτελέσματα της έρευνας δημοσιεύθυκαν στο www.oneworldtrust.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legendmary

Νεοφερμένος

Η legendmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
επανέρχομαι στο θέμα και αναφέρω ότι

Η Action aid 1η στη διαφάνεια και τη συμμετοχικότητα σύμφωνα με τον παγκόσμιο πίνακα υπευθυνότητας μετά από έρευνα-αξιολόγηση 30 μεγάλων οργανισμών από ολόκληρο τον κόσμο- διακρατικών, μη-κυβερνητικών και επιχειρησιακών.

τα αποτελέσματα της έρευνας δημοσιεύθυκαν στο www.oneworldtrust.org

δηλαδη ειναι οκ η ACTIONAID??? μου αρεσει πολυ η ιδεα να βοηθαω καποιο παιδακι απλα ξερεις θα ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι τα λεφτα πανε οντως εκει. Μπορουμε να επιλεξουμε φυλο ηλικια και εθνικοτητα του παιδιου ή επιλεγουν εκεινοι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος, αν εγώ κάτι πάθω κ δεν μπορώ να στέλνω ποια αυτά τα χρήματα τι γίνετε με αυτό το παιδάκι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Καταρχάς, τα χρήματα δεν πάνε κατευθείαν σε ένα παιδάκι ή μια οικογένεια. Πάνε για την κοινότητα, για να γίνουν έργα όπως έργα ύδρευσης, σχολεία κλπ κλπ.
Απλά, φαντάζομαι για να νιώθεις πιο "οικεία", να είσαι πιο συναισθηματικά δεμένος, σου λένε ότι υιοθέτησες ενα παιδάκι, για το οποίο μαθαίνεις πράγματα για τη ζωή του, ίσως να σου στείλουν κάποιες φορες γράμματα ή ζωγραφιές του κλπ.
Τα λέω αυτά για να ξέρετε ακριβώς πως λειτουργεί.
Από κει και πέρα καθένας είναι ελεύθερος να διακόψει τη συνδρομή του όποτε θελήσει.
Είναι πάντως μια πολύ καλή κίνηση και όταν παίρνεις νέα από το παιδάκι ή κάποια ζωγραφιά η χαρά είναι τεράστια. Και το ποσό βεβαια που ζητάνε είναι μηδαμινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δηλαδή παίρνεις γράμματα και ζωγραφιές από εικονικό παιδάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Το παιδάκι προφανώς δεν είναι εικονικό. Απλά τα χρήματα που δίνεις δεν πάνε στο παιδακι ή για να καλύψουν δικές του αποκλειστικά ανάγκες (ρουχα/φαρμακα ή δεν ξερω τι άλλο) αλλά για έργα που αφορούν όλη την κοινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δηλαδή παίρνεις γράμματα και ζωγραφιές από εικονικό παιδάκι;

Όχι, υπέροχο χελωνοavatar, το παιδάκι είναι real, απλά τα χρήματα της "υιοθεσίας" δεν πάνε στην οικογένεια για τροφή και ρούχα π.χ. αλλά στο χωριό για πηγάδι, σχολείο, ανάγκες που βελτιώνουν τη ζωή όλων.
Αυτό είχε γίνει και στο δημοτικό της κόρης μου, όπου όλο το σχολείο έβαζε χρήματα και είχαν υιοθετήσει ένα κοριτσάκι από κάποιο χωριό κάπου στην Αφρική που σε τακτά διαστήματα έστελνε ζωγραφιές, σύντομα γραμματάκια με το τί συνέβαινε στο χωριό του και φωτογραφίες κάποιες φορές.

(Δράττομαι της ευκαιρίας να σου πω ότι το χελωνάκι είναι τέ-λει-ο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μην το λες, εγώ είχα γραφτεί στο άλλο πρόγραμμα που έχει η Action Aid, αλλά επειδή δεν μπορούσα να οργανώσω τον εαυτό μου και τρέχα στην τράπεζα και θυμήσου το, τα παράτησα.:redface: Μια λύση όπως αυτή του Founes μου φαίνεται καλύτερα. Προτιμώ τον εθελοντισμό, έχω κάνει λίγα πράγματα, αλλά όχι αυτά που θέλω, και θέλω ΤΟΣΟ να το ψάξω πιο ενεργά. Αλλά ότι μπορεί να κάνει ο καθένας είναι σημαντικό.

Ευτυχώς υπάρχει κι η λύση της πιστωτικής και εδώ κι 1 χρόνο έχω γίνει μέλος του προγράμματος. Να πω ότι ανθρωπιστικά προγράμματα που έχουν κοινά στοιχεία με της Action Aid πραγματοποιούν κι άλλοι φορείς όπως οι Unicef και Kiva.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top