Προσβολή και Σεβασμός

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από το λεξικό:

Προσβολή:(η) ουσ. η πράξη και το αποτέλεσμα του προσβάλλω, επίθεση, εφόρμηση | βλάβη της υγείας | υβριστική συμπεριφορά ή πράξη | (νομ.) αμφισβήτηση κύρους, νομιμότητας.
Ευθιξία: (η) ουσ. η ιδιότητα του εύθικτου, ιδιαίτερη ευαισθησία σε προσβολή ή πείραγμα​
Σεβασμός:(ο) ουσ. η ευλάβεια προς γεροντότερους, αξιωματούχους ή πρόσωπα διαπρεπή | το να υπολήπτεται, να τιμά κάποιος ένα πρόσωπο: σεβασμός στο διπλανό μας | το να αποφεύγει κάποιος να βλάψει ή να υποτιμήσει κάτι: σεβασμός στα δικαιώματα των μειονοτήτων - στην αλήθεια - στη φύση | τήρηση: σεβασμός των συμφωνιών.

___________________________​

Είναι καιρός τώρα που με απασχολεί η ουσία αυτών των δύο εννοιών.
Μας προσβάλλουν όλους τα ίδια πράγματα?
Μπορεί κάτι που προσβάλλει έναν άνθρωπο, κάποιον άλλο να τον αφήνει αδιάφορο?
Επιλέγετε να σεβαστείτε τις ευθυξίες των άλλων ή υποστηρίζετε περισσότερο την ελευθερία της σκέψης σας?
Τέλος, ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζεται ή αποδίδεται ασυζητητί?
Στην πράξη, αντιλαμβανόμαστε το σεβασμό όλοι με τον ίδιο τρόπο?

Οι ερωτήσεις είναι ενδεικτικές και μπήκαν μονάχα για να βοηθησουν μια γενικότερη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καταρχάς χαλαρά ο σεβασμός κερδίζεται! Αλλά με αυτό δεν εννοώ ότι πρέπει να μιλάμε μέσα στην έπαρση σε μεγαλύτερους ας πούμε, εως να μας αποδείξουν ότι αξίζουν το σέβας μας (επειδή το βλέπω να γίνεται πολλές φορές). Σεβασμό ορίζω το να εκτιμώ την άποψη κάποιου και να την λαμβάνω υπόψην μου. Αλλά και το να μην ειρωνεύομαι και προσβάλλω τους άλλους.

Επίσης, όντως ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται αλλιώς την έλλειψη σεβασμού. Εγώ νομίζω είμαι πολύ ανεκτική, αλλά όταν κάποιος μου μιλήσει επιθετικά χωρίς λόγο ή με ΕΙΡΩΝΕΥΤΕΙ, black list!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
ο σεβασμος ξεκιναει μεσα απο την οικογενοια εδω πολλοι δεν σεβονται ουτε την μανα ουτε τα θεια ουτε τιποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είναι κάτι που κι εγώ σκεφτόμουν τελεύταια και μάλιστα σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα με τίτλο "ευγένεια ή ειλικρίνεια". Δηλαδή θα μείνω στους εξής ορισμούς:

Προσβολή: (η) ουσ. η πράξη και το αποτέλεσμα του προσβάλλω, επίθεση, εφόρμηση | υβριστική συμπεριφορά ή πράξη

Σεβασμός: (ο) ουσ. το να υπολήπτεται, να τιμά κάποιος ένα πρόσωπο: σεβασμός στο διπλανό μας | το να αποφεύγει κάποιος να βλάψει ή να υποτιμήσει κάτι: σεβασμός στα δικαιώματα των μειονοτήτων - στην αλήθεια - στη φύση

Κι αυτό γιατί:
Είναι ένα παιδί στην τάξη μου, ο οποίος συνεχώς οποιοδήποτε 'πρόβλημα' παρατηρεί στον άλλο του το λέει μπροστά του και πολλές φορές και μπροστά σε άλλους. Δηλαδή για παράδειγμα, είναι μία κοπέλα που μυρίζουν άσχημα τα πόδια της κι έρχεται αυτός και λέει δυνατά μπροστά σε όλους :
-Τα πόδια σου βρωμάνε έτσι;
Ή είναι μία κοπέλα υπέρβαρη και μπροστά σε όλη την παρέα τη ρωτάει:
-Πόσα κιλά είσαι; Είσαι πάνω απο 90;

Τέτοια λέει λοιπόν και πολύ χειρότερα μερικές φορές. Τον ξέρω δύο χρόνια, απο πέρυσι δηλαδή, και θέλω να πιστεύω οτι δεν τα λέει με κακία, μερικές φορές νομίζω το μετανιώνει. Πιστεύω οτι αυτό το παιδί απλά απο την οικογένεια του (απο την οποία πέρνουμε τα πρώτα και βασικά στοιχεία του χαρακτήρα μας) δεν έχει μάθει να σέβεται τον άλλο και να είναι πιο ευγενικός και πιο δακριτικός σε τέτοιες περιστάσεις. Προσωπικά με ενοχλεί πολύ να τον ακούω να προσβάλλει έτσι τους άλλους και του το έχω πει πολλές φορές, αλλά πώς μπορείς να το κάνεις πραγματικά να αλλάξει αυτή τη συμπεριφορά; Και απο την άλλη είναι σωστό να την αλλάξει; Δικαίωμα του δεν είναι να θέλει να είναι ειλικρινής; Ίσως είναι καλύτερο αυτό;

Επίσης κάτι άλλο που θεωρώ προσβολή είναι όταν κάποιος μονίμως εκφράζεται με άσχημες/χυδαίες λέξεις. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκφράσεις κάτι και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο αυτοί οι άνθρωποι επιλέγουν μονίμως να μιλάνε με αυτό το λεξιλόγιο. Οι ίδιοι αν τους το πεις θα σου απαντήσουν "Δεν υπάρχουν πρόστυχες λέξεις, υπάρχουν πρόστυχα μυαλά" και θα θεωρήσουν οτι έχεις κάποιο κόμπλεξ. Κι αυτό πιστεύω οτι είναι κάτι που πηγάζει απο τον οικογενειακό κύκλο κατά πολύ αλλά όχι μόνο απο εκεί. Ωστόσο, προσωπικά προσβάλλομαι να ακούω τον Κώστα να φωνάζει το Γιώργο 'μαλάκα' και να μην τον φωνάζει Γιώργο. Πάλι δεν δείχνει οτι δεν σέβεται το πρόσωπο του άλλου; Ακόμα και αν είναι φίλοι και αν το λέει για πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οχι δεν προσβάλοντε όλοι με τα ίδια πράγματα, άν και πιστέυω ότι κάτι που θα πείς δύο φορές σε ένα άτομο με διαφορετικό τρόπο μπορεί να το προσβάλει ο ένας και ο άλος καθόλου.

Πιστέυω ότι ο σεβασμος κερδιζετε απο τους άλλους χωρίς απαρέτητα να είναι ο πληθηντικός ή π.χ. να μην καπνήσεις σε ένα μεγαλήτερο, σεβασμ΄'ος για μένα είναι αυτό που σε κάνει να μηλάς όμοπρφα για τον άλλο, ακόμα και άν βρήζεσε με κάποιον σε μια παρέα μπορεί να τον σέβεσε άλλα να μην το δίχνεις.

Εχώ φίλο, δεν λέω ποιον ξέρει εκείνος που βρηζόμαστε συνέχεια άλλα άν τολμήσει κανείς να τον αγγίξει ή να τον προσβάλει τρελένομαι, τον σέβομαι και τον τυμώ όπως είναι όπως και το αντίθετο έτσι πιστέυω , άν εγ΄ω μηλάω κάπως σε εκείνον δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να μηλάει το ίδιο σε εκείνον.

Το παραπάνω παράδειγμα είναι το εξείς δεν είναι πάντα ο τρόπος που μηλάς σε κάποιον για να τον σεβαστείς και να τον τυμήσεις, μπορεί κάποιος να του μηλάει στον πληθηντικό και να τον κοροιδέυει στους άλλους.

Δεν λέω να ποιασεις με την μια τον άλλο στο πινελίκι άλλα όταν εγω μηλάω με πληθηντικούς και τα ρέστα σε καποιον δεν τον σέβομαι, θέλω να μου δίξει με πράξεις γιατί αξίζει να τον σεβαστώ και θα το κρίνω εγώ, άν αξίζει ή όχι με τα δικά μου κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εχώ φίλο, δεν λέω ποιον ξέρει εκείνος που βρηζόμαστε συνέχεια άλλα άν τολμήσει κανείς να τον αγγίξει ή να τον προσβάλει τρελένομαι, τον σέβομαι και τον τυμώ όπως είναι όπως και το αντίθετο έτσι πιστέυω , άν εγ΄ω μηλάω κάπως σε εκείνον δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να μηλάει το ίδιο σε εκείνον.

Εγω τον ξερω :P

Σιγουρα ο σεβασμος κερδιζεται.Αλλα κυριως μεσα απο την οικογενεια πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε τον αλλο.
Κι εμενα αμα με προσβαλλεις χωρις λογο εκνευριζομαι και αντιδρω λιγο περιεργα.Οπως σεβομαι τον αλλο,θελω τουλαχιστον ενα στοιχειωδη σεβασμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγω τον ξερω :P

Σιγουρα ο σεβασμος κερδιζεται.Αλλα κυριως μεσα απο την οικογενεια πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε τον αλλο.
Κι εμενα αμα με προσβαλλεις χωρις λογο εκνευριζομαι και αντιδρω λιγο περιεργα.Οπως σεβομαι τον αλλο,θελω τουλαχιστον ενα στοιχειωδη σεβασμο.


Ο οποίος ποιος είναι, πώς θα ήταν κάποιος για σένα που έχει στοιχιώδη σεβασμό;:)


Αυτός που ξέρεις είναι άλλα άν κάποιος τον αγγίξει θα γίνω θυρίο και θα τον φάω όπως και έγινε κάποτε, θα έκανα τα πάντα για να είναι οκ και τον σέβομαι για αυτό που είναι, άσχετα άν κάποιος έξω μπορέί να πεί το αντίθετο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο οποίος ποιος είναι, πώς θα ήταν κάποιος για σένα που έχει στοιχιώδη σεβασμό;:)

Καποιος που δε χλευάζει ειρωνικά τους αλλους,δεν τον μειωνει χωρις λογο καποια βασικα πραγματα σωστης συμπεριφορας.
Εστω οτι δεν με γουσταρεις και δεν σεβεσαι τις αποψεις μου,πιο καλα να μην μιλησεις μεχρι να κρινεις αν αξιζω το σεβασμο σου ή οχι.
κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η γνωμη μου εκφραζεται μια χαρα από τα παρακατω :


“Being offended is a natural consequence of leaving the house” - Fran Lebowitz

“What is freedom of expression? Without the freedom to offend, it ceases to exist” - Salman Rushdie

“Freedom of expression is the matrix, the indispensable condition, of nearly every other form of freedom” - Benjamin Cardozo

[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]The fact is that censorship always defeats its own purpose, for it creates, in the end, the kind of society that is incapable of exercising real discretion.
~Henry Steele Commager

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] The only valid censorship of ideas is the right of people not to listen. ~Tommy Smothers

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Censorship offends me. ~ Author Unknown

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it. ~Voltaire

συν, τα της υπογραφης μου.
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Στην υπόθεση με τα σκίτσα του Μωάμεθ, οι μουσουλμάνοι προσβλήθηκαν λόγω της ασέβειας προς τη θρησκεία τους, ενώ το έργο της θρησκείας τους κάθε άλλο παρά άξιο σεβασμού είναι.

Στην πιο πρόσφατη υπόθεση Λιακόπουλου-funEL-blogme.gr, o Λιακόπουλος προσβλήθηκε από το blog του funEL ενώ η εκπομπή του είναι γεμάτη εξωφρενικά ψεύδη, ανακρίβειες, φανατισμό.

Γιατί ζητούν σεβασμό με τόσο πάθος αυτοί που τον αξίζουν λιγότερο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Iσως ξερουν οτι δε τον αξιζουν , οποτε δε θα τον κερδισουν με την αξια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Στην υπόθεση με τα σκίτσα του Μωάμεθ, οι μουσουλμάνοι προσβλήθηκαν λόγω της ασέβειας προς τη θρησκεία τους, ενώ το έργο της θρησκείας τους κάθε άλλο παρά άξιο σεβασμού είναι.

Δεν μπορείς να κρίνεις εσύ αυτό που για τον άλλο είναι ιερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ε, προφανώς άμα κινδυνεύεις με κάψιμο στην πυρά, κάνεις την πάπια :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί ζητούν σεβασμό με τόσο πάθος αυτοί που τον αξίζουν λιγότερο; :confused:


ποια ακριβώς είναι τα κριτήρια για το ποιος αξίζει ή όχι το σεβασμό μου/σου/μας? :hmm:


εκτός απ το "Δεδομένο" ότι ο σεβασμός είναι μια αμφίδρομη έννοια, δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο που να θεωρηθεί ως κριτήριο για κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ποια ακριβώς είναι τα κριτήρια για το ποιος αξίζει ή όχι το σεβασμό μου/σου/μας? :hmm:

Το πρόβλημα είναι ότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια :P :P

Όταν λέμε σεβασμό προς κάποιον, εννοούμε ότι δεν κάνουμε καθόλου κριτική για αυτόν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ε, προφανώς άμα κινδυνεύεις με κάψιμο στην πυρά, κάνεις την πάπια :whistle: :P

Κάνεις λάθος. Η διεθνής αμνηστία προσφέρει βοήθεια στις κακοποιημένες γυναίκες του μουσουλμανισμού και δεν την δέχονται. Τους υπόσχεται να της πάρει απο τον τόπο τους και να τους δώσει πίσω τα παιδιά τους και το θεωρούν βλαστήμια στον Αλλάχ.

Όταν λέμε σεβασμό προς κάποιον, εννοούμε ότι δεν κάνουμε καθόλου κριτική για αυτόν; :hmm:

Κριτική κάνουμε πάντα όμως δεχόμαστε και σεβόμαστε αυτό που κρίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Η διεθνής αμνηστία προσφέρει βοήθεια στις κακοποιημένες γυναίκες του μουσουλμανισμού και δεν την δέχονται. Τους υπόσχεται να της πάρει απο τον τόπο τους και να τους δώσει πίσω τα παιδιά τους και το θεωρούν βλαστήμια στον Αλλάχ.

Αυτό μου θυμίζει το σύνδρομο της Στοκχόλμης όπου οι όμηροι σταδιακά συμμαχούν με τον απαγωγέα :blink:

Υπάρχει τρόπος να κάνεις κριτική και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα προσβληθεί ο άλλος; Οι μουσουλμάνοι στη Νορβηγία θεωρούν τα παραμύθια που περιλαμβάνουν γουρούνια (:P) προσβλητικά προς το Ισλάμ :confused: τα οποία καν δεν γράφτηκαν για να κάνουν κριτική. Είναι λογικό να βάζουμε όρια στην ελευθερία του λόγου με βάση τις απαιτήσεις του καθένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι λογικό να βάζουμε όρια στην ελευθερία του λόγου με βάση τις απαιτήσεις του καθένα;
Uhm...nope.Absolutely not.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Uhm...nope.Absolutely not.
όχι? κι όταν με αυτά που θα πει η δική σου ελευθερία λόγου καταπατάς την ελευθερία του άλλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν ζούμε μόνοι μας αλλά σε κοινωνικά διαρθρωμένες ομάδες, οφείλουμε να προσέχουμε και να σεβόμαστε κάθε πτυχή της προσωπικότητας του άλλου. Αν δεν μας προσβάλλει κάποιος αλλά απλά διαφωνούμε και κατακρίνουμε τα πιστεύω του, τότε δυστυχώς εμείς πρώτοι καταπατούμε την ελευθερία υπέρ της οποίας διατεινόμαστε.
Και μιας και ήδη ετέθη σαν παράδειγμα το Ισλάμ (κακώς κατά την άποψη μου) η δική μας ελευθερία είναι να προσβάλλουμε θρησκευτικά σύμβολα, αλλά αυτοί κακώς αντιδρούν; Άλλωστε το να κατακρίνουμε/προσβάλλουμε είναι πλέον πολύ εύκολο, το να δείξουμε σεβασμό όμως όχι.
Ο σεβασμός κερδίζεται κάθε μέρα που περνάει, δεν είναι κάτι που μας κληροδοτείται από τη γέννηση μας και άρα δικαιωματικά το απαιτούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top