Streetpanthers - Ακτιβισμός και οι μορφές του...

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Το παρόν θέμα το εμπνεύστηκα απο ενα link στην υπογραφή της XRZ σχετικά με τους street panthers. Απο ότι κατάλαβα είναι μια ομάδα ανθρώπων που αποφάσισε να "δράσει" για να καταλάβετε, σας παραθέτω το "μανιφέστο" της ομάδας αυτής...

οι STREETPANTHERS είμαστε μια παρέα Σαλονικιών που αρχίσαμε να “βγαίνουμε στην παρανομία" στα τέλη του 2006, όταν η ζωή των πεζών στην πόλη είχε φτάσει στο απροχώρητο.

Αυτή η "ιστορική" πόλη, η "μητρόπολη", η "απαιτητική" συμπρωτεύουσα, χειροτερεύει από μέρα σε μέρα. Όλοι τη βλέπουν σαν το «μαγαζάκι» τους και κανείς δε σκέφτεται το υπόλοιπο ένα εκατομμύριο ανθρώπους που χρησιμοποιούν τον ίδιο χώρο, τους ίδιους δρόμους, τα ίδια πεζοδρόμια.

Έτσι, αποφασίσαμε "με πόνο καρδιάς" ότι:

- Δεν αρκούσε να τσατιζόμαστε βλέποντας τους παράνομα παρκαρισμένους πάνω σε πεζοδρόμια, διαβάσεις και πεζόδρομους.

- Δεν αρκούσε να φοβόμαστε όταν μας κυνηγούσαν οι μηχανές ακόμα και πάνω στα πεζοδρόμια.

- Δεν αρκούσε να κοιτάζουμε ανήμποροι όταν αυτοκίνητα και μηχανές έκαναν σιγά-σιγά κατάληψη στο μοναδικό χώρο περιπάτου, το πλακόστρωτο της νέας παραλίας.

Δεν αρκούμασταν να περιμένουμε πότε η πολιτεία –το κράτος, ο δήμος, η αστυνομία– θα ξυπνούσαν. Καταλάβαμε πως με τα "θα-θα" θα φτάναμε να γεράσουμε και ακόμα θα περιμέναμε τα πράγματα να διορθωθούν. Έπρεπε να κάνουμε κάτι.

Ο ακτιβισμός έχει το κόστος του. Τίποτα δεν αλλάζει αν δεν συγκρουστούμε με τα κατεστημένα: τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς μας (καβάλα πάνʼ στην εκκλησιά, καβάλα περπατάνε), το βόλεμα μας (να κάνω εγώ τη δουλειά μου κι ας πάνε στο διάολο όλοι οι άλλοι), την αδιαφορία μας (εγώ θα σώσω τον κόσμο;)

Γιʼ αυτό αναλάβαμε δράση. Τέρμα η ανοχή και τα παρακάλια. Όποιος δεν συμμορφώνεται, να πληρώνει το τίμημα επιτόπου. Μπορεί να ακούγεται σαν “να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας” αλλά επιτέλους κάποιος πρέπει να αντιδράσει σʼ αυτή την αποχαυνωμένη πόλη. Και μην ξεχνάτε: οι παράνομοι έκαναν πρώτοι την αρχή!

Εν ολίγης και απο οτι κατάλαβα απο την γρήγορη ματιά που έριξα στο site αλλά και στο blog τους, έχουν βγάλει κάποια αυτοκόλλητα και τα κολλάνε σε σημεία που κάποιος θεωρεί οτι μπορεί να το κάνει αλλά είναι παράνομο, αφού δεν επιτρέπει στους άλλους ανθρώπους να πατήσουν, ακόμα και σε άτομα με κινητικά προβλήματα, να προχωρήσουν στο πεζοδρόμιο.
Μου αρέσει αυτή η ιδέα και είμαι μαζί τους, η ένσταση που έχω είναι οτι θα ήθελα να το "χοντρύνω" λίγο το παιχνίδι... εκτός του οτι θα ήθελα να κολλάω τα αυτοκόλλητα πάνω στα αυτοκίνητα που ενοχλούν, θα ήθελα ακόμα περισσότερο να ξεφύγουμε απο τα στενά πλαίσια του παρκινγκ και να ασχοληθούμε και με άλλα θέματα πολύ πιο σοβαρά... είχα κάπου αναφερθεί σε μια μορφή e-ακτιβισμού που θα μπορούσε να υπάρχει σχετικά με τα γεγονότα στον χώρο της παιδείας πρίν απο μερικους μήνες.

Πιστεύετε οτι θα είχε αποτέλεσμα να ενεργήσουμε κάπως έτσι για το κάθε τι που μας ενοχλεί? Θα σας άρεσε η ιδέα να ασχοληθείτε ? Θα το κάνατε τελικά? Δεν μιλάμε για κάτι το φοβερό... ένα αυτοκόλλητο, ενα e-mail, ενα banneraki στο site-blog σας, ισως ακόμα και το να φορέσετε ενα μπλουζάκι με ένα συγκεκριμένο μήνυμα επάνω...

ps. Γιάννη νομίζω μαζί το συζητούσαμε αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είχε σχετικό άρθρο η Lifo αυτή τη βδομάδα και για άλλες σχετικές ομάδες και ειδικά γι' αυτή που λες, έλεγε πως κολλάνε τα αυτοκόλλητα και πάνω στα αυτοκίνητα αλλά στα τζαμια όπου και θα το δει ο οδηγός και ζημιά μεγάλη δε θα γίνει.

...ξέρω ένα σημείο στην Κηφισιά που το θέλει το αυτοκολλητάκι του :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πριν κατι μερες ειχαμε κολλησει με λεωφορειο σε στροφη, και για 20 λεπτα περιμεναμε 30 ατομα εναν βλαμμενο που ειχε παρκαρει με τον κωλο εξω σε στροφη. Φυσικα δεν εμφανιστηκε ποτε, ευτυχως ειχε αφησει ανοιχτα τα παραθυρα του αυτοκινητου (τυπου "εδω διπλα ειμαι βρε παιδια, αγοραζω τα ψωνια του μηνα απ'το σουπερ μαρκετ κι ερχομαι.."), και τον κουνησανε με χειροφρενο(καταλαβατε, δε βρισκω καλυτερη εκφραση). Ευχαριστως θα του κολλαγα σ'ολη τη μουρη αυτοκολλητα, και μετανιωσα που δεν τα χα παραγγειλει εγκαιρως για να το κανω.
Νομιζω οτι ειναι ο,τι πιο απλο και ευκολο να κανουμε ολοι οι αγανακτισμενοι, κι ισως, ΙΣΩΣ καποιο γαιδουρι ευαισθητοποιηθει καποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ναι ρε γμτ... και εγώ ξέρω πολλά σημεία που θέλουν το αυτοκολλητάκι τους... αντι να κάνεις ζημια στο αμάξι, κολλάς ενα αυτοκολλητάκι και τον κάνεις και ρόμπα και τα νευρα του σπας μέχρι να το βγάλει!

Και επαναλαμβάνω... όχι μόνο για το παρκινγκ... για όλα τα οποία θέλουμε να αντιδράσουμε!!!
ps. Όπως πχ διαμαρτυρία με χιλιάδες e-mail στον ΕΟΤ και το υπουργείο πολιτισμού με θέμα "ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ"

ps. Το blog των παιδιών είναι το https://streetpanthers.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Διάβαζα το κείμενο και νόμιζα οτι η δράση θα είναι "σπάμε όποιον έχει παρκάρει παράνομα" :P
Τέλος πάντων, θα συμβιβαστώ με τα αυτοκόλλητα. Γιατί όμως λες οτι είναι παράνομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί όταν πας και κολλάς πάνω στο τζάμι του άλλου ένα αυτοκόλλητο, είναι σαφέστατα "φθορά ξένης περιουσίας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν προτιμά να ξεκολλήσει το αυτοκόλλητο, ή να περιμένει τον αστυνομικό να του δώσει κλήση για παράνομο παρκάρισμα! ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πολυ καλο... αλλα ρε παιδια, αυτο που λεει η κουε..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα σ'αυτό αναφέρομαι κι εγώ:

Κολλάς αυτοκόλλητο σε κάποιον που έχει παρκάρει πάνω σε διάβαση και σε πιάνει στα πράσα.
Έχει επιλογές: Ή να σ'αφήσει να φύγεις χωρίς παρατράγουδα, ή να φωνάξει την αστυνομία που ναι μεν θα συλλάβει εσένα για "φθορά" (σιγά τη φθορά δηλαδή) αλλά θα κόψει και σ'εκείνον κλήση για παράνομο παρκαρισμα! ;)
Υπάρχει και η τρίτη επιλογή να σε αρχίσει στις γρήγορες...αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι δυσκολο να βγουν εννοεις φουνες, τα αυτοκολλητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μολις το εβαλα σαν λινκ στο blog Μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αχ καλέ επιτέλους κάποιος διάβασε την υπογραφή μου!!! :P:P

Λοιπόν, τα συγκεκριμένα παιδιά (και μένα φίλη σαλονικιά μου τους "σύστησε"¨) μέσα στο σαιτ τους λένε ότι δεν πρέπει εμείς (εμείς =αυτοι με τα αυτοκόλλητα, να γινόμαστε πιο... γαιδαροι από τους γαιδαρους. πχ δεν το κολλάμε στη λαμαρίνα (που χαλάει το χρώμα στο ξεκόλλημα, αλλά μόνο στο τζάμι που βγαίνει πιο εύκολα κτλ)...

γενικώς όταν μου το είπαν μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα [και ναι έχω παραγγείλει και ναι έχω κολλήσει και μερικά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Γιατί όταν πας και κολλάς πάνω στο τζάμι του άλλου ένα αυτοκόλλητο, είναι σαφέστατα "φθορά ξένης περιουσίας"

Στο site τους αναφέρει τα εξής :

Κολλάμε μόνο στα τζάμια. Δεν κολλάμε σε σημεία όπου η αφαίρεση του αυτοκόλλητου μπορεί να καταστρέψει τη βαφή. Προσέχουμε ώστε να μην προκαλούμε ζημίες. Ο παραβάτης δεν είναι εχθρός, είναι ένας πολίτης που έκανε λάθος. Το κόλλημα πρέπει να γίνεται σε καθαρό και στεγνό τζάμι. Αν υπάρχει σκόνη ή νερό ξεκολλάει αμέσως. Άρα απαραίτητο εργαλείο του αυτοκολλητή είναι το χαρτομάντηλο.

Υποθέτω λοιπόν οτι δεν κάνει ζημιά πάνω στο τζάμι γιατί παραπάνω δηλώνουν ότι:

Τα νέα αυτοκόλλητα έχουν στο πίσω μέρος –στο χαρτί που αφαιρείται– τις οδηγίες χρήσεως που εμφανίζονται και εδώ στο blog, ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση και οι υπερβολές. Βοηθείστε να κρατήσουμε τη διαμαρτυρία μας καθαρή από κάθε έννοια αντεκδίκησης, τιμωρίας ή κακώς εννοούμενης αυτοδικίας. Ήδη κάποιες φωνές “αδικηθέντων” μας συνιστούν να είμαστε προσεκτικοί. Βέβαια, το αυτοκόλλητο παραμένει μια ήπια διαμαρτυρία, συγκρινόμενη με άλλες, πιο δραστικές και ανεξέλεγκτες αντιδράσεις.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εμενα παντως, η ιδεα του Γιαννη μου αρεσε περισσοτερο απο τα αυτοκολλητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ερώτηση, άν κάποιος που είναι παράνομα παρκαρισμένος βγάλεις φώτο και το στείλεις στην ασφάλεια εκείνοι δεν έχουν δικαίωμα να τον γράψουν; πάντα με πιστήριο την φώτο λέω ε; να είναι κάτι σαν στίλ ρουφιανιλίκι πολυτελείας, και οι μπάτσοι θα έχουν κίνηση και όλοι οι υπόλοιποι θα χερόντουσαν.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ποια ηταν η ιδεα του γιαννη??

και επισης, ποσο ευκολα ξεκολλανε απο τα τζαμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ερώτηση, άν κάποιος που είναι παράνομα παρκαρισμένος βγάλεις φώτο και το στείλεις στην ασφάλεια εκείνοι δεν έχουν δικαίωμα να τον γράψουν; πάντα με πιστήριο την φώτο λέω ε; να είναι κάτι σαν στίλ ρουφιανιλίκι πολυτελείας, και οι μπάτσοι θα έχουν κίνηση και όλοι οι υπόλοιποι θα χερόντουσαν.:hmm:

Εδώ το βίντεο δεν αποτελεί πειστήριο στις περισσότερες των περιπτώσεων... νομίζεις οτι θα ασχοληθούν με τις φωτογραφίες που θα τους στείλεις ? οχι δα... εδώ δεν ασχολούνται με άλλα περισσότερο σοβαρά ζητήματα!

... δεν μου απαντάτε ομως στις ερωτήσεις του πρώτου ποστ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ουτε εσυ στου τελευταιου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
οκ λοιπον...

Θα σας πω ενα μυστικό σχετικά με τα stikers !!!

Αν ειναι χάρτινα, ξεκολλάνε αρκετά δύσκολα...
Αν ειναι καλύτερης ποιότητας, σαν πλαστικά... ξεκολλάνε πιο εύκολα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Video: https://youtube.com/watch?v=mIeyjF0fmzw
(Του έχουν κολλήσει ένα μπροστά στο φως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top