Κομματικά Ταμεία

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Είστε υπέρ του ανοίγματος και του ελέγχου, στα Ταμεία των κομμάτων ή όχι ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είστε υπέρ του ανοίγματος και του ελέγχου, στα Ταμεία των κομμάτων ή όχι ;


Είμαι υπέρ της οποιασδήποτε ελεγκτικής παρέμβασης των συνταγματικά προβλεπόμενων κρατικών φορέων, γενικά στη λειτουργία όλων των σωματείων και αστικών εταιρειών(μη κερδοσκοπικών), εφόσον υπάρχει καταγγελία ή οποιαδήποτε απόδειξη, ότι αυτά ενεργούν ή ενήργησαν ενδεχόμενα, κατά παράβαση των καταστατικών τους σκοπών και δεσμεύσεων έναντι του νόμου:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ πάλι είμαι υπέρ τακτικού κι εξαντλητικού ελέγχου από ανεξάρτητες αρχές με πλήρη δικαιοδοσία επί του υπό διερεύνηση αντικειμένου, ιδιαίτερα όσον αφορά σε πολιτικά κόμματα και σχηματισμούς.

Δεν ξέρω αν λυπάμαι που το λέω αυτό, αλλά στην περίπτωση τους δεν ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας αλλά μάλλον το αντίστροφο της ενοχής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Δεν ξέρω αν λυπάμαι που το λέω αυτό, ...

Νομίζω πως χρειάζεται όμως, καλή μου φίλη, να ξέρεις και να ξέρουμε:redface:! Ας μην τους προικίσουμε, και με "κρυφά συναισθήματα"! Δεν μας θέλουν "τρελούς", επειδή είναι κατ΄επάγγελμα "ψυχοθεραπευτές":redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγώ πάλι είμαι υπέρ τακτικού κι εξαντλητικού ελέγχου από ανεξάρτητες αρχές με πλήρη δικαιοδοσία επί του υπό διερεύνηση αντικειμένου, ιδιαίτερα όσον αφορά σε πολιτικά κόμματα και σχηματισμούς.

Δεν ξέρω αν λυπάμαι που το λέω αυτό, αλλά στην περίπτωση τους δεν ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας αλλά μάλλον το αντίστροφο της ενοχής...
Συμφωνώ απόλυτα στον θεσμικά κατοχυρωμένο έλεγχο των κομματικών ταμείων.
Είμαι υπέρ της οποιασδήποτε ελεγκτικής παρέμβασης των συνταγματικά προβλεπόμενων κρατικών φορέων, γενικά στη λειτουργία όλων των σωματείων και αστικών εταιρειών(μη κερδοσκοπικών),
Ως εδώ κάτι λέει...
εφόσον υπάρχει καταγγελία ή οποιαδήποτε απόδειξη,
Αυτό το (εφόσον) όμως, κάπως μου κάθησε πολυτιμότατε φίλε μου.
Κάπως :redface::redface::redface::redface::redface: !

ότι αυτά ενεργούν ή ενήργησαν ενδεχόμενα, κατά παράβαση των καταστατικών τους σκοπών και δεσμεύσεων έναντι του νόμου
Σήμερα, περισσότερο από ποτέ, είναι επιβεβλημένη η απρόσκοπτη αποδοχή κρατικού ελέγχου από τα κόμματα, για να αποδείξουν την αθωότητα τους. :redface:

Κατά συνέπεια, τελεί όλο το πολιτικό σύστημα υπο αμφισβήτηση της αθωότητας.

Επίσης, θεωρώ ότι άλλο είναι η αποδοχή ελέγχου σήμερα και άλλο η θέσπιση σε ανύποπτο χρόνο τακτικών ελέγχων .
Αυτό θα έχει προληπτικό χαρακτήρα και επιτέλους μετά από το 1821 θα αποδείξουν οι πολιτικοί μας ότι έχουν βούληση και δεν γνωρίζουν να επιβάλλουν μόνο μειώσεις αποδοχών, αυξήσεις άμεσης και έμμεσης φορολογίας, διατήρησης δε των δικών τους αποδοχών.
Λες και τόσα χρόνια μας πρόκοψαν, που έλεγε και ο παππούς μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Αυτό το (εφόσον) όμως, κάπως μου κάθησε πολυτιμότατε φίλε μου.
Κάπως :redface::redface::redface::redface::redface: ....

Καλέ μου Μάξιμε, ειδάλλως, θα ήταν σα να υποκλινόμουν στην οποιαδήποτε αυθαιρεσία των εκάστοτε κρατικών λειτουργών, έναντι ακόμη και αυτής της αστικής νομιμότητας, όπως, κατά την ταπεινή μου αντίληψη, κάνει το επιτηδευμένο πολιτικό μπάχαλο του δικομματισμού, καθ' όλη σχεδόν τη διάρκεια της Μεταπολίτευσης:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Καλέ μου Μάξιμε, ειδάλλως, θα ήταν σα να υποκλινόμουν στην οποιαδήποτε αυθαιρεσία των εκάστοτε κρατικών λειτουργών, έναντι ακόμη και αυτής της αστικής νομιμότητας, όπως, κατά την ταπεινή μου αντίληψη, κάνει το επιτηδευμένο πολιτικό μπάχαλο του δικομματισμού, καθ' όλη σχεδόν τη διάρκεια της Μεταπολίτευσης:redface:!
Μπολνταρισμένα είναι τα σημεία που μου προσέλκυσαν την προσοχή.

Να ξεδιαλύνω όμως τις απόψεις μου.
Συνοπτικά, δεν πιστεύω οτι, ακόμα και αν γίνουν κάποιες κινήσεις με κατεύθυνση τον έλεγχο στα ταμεία των κομμάτων,
θα βγει κάποιο αποτέλεσμα.
Θα μου πεις όμως φίλε μου, γιατί φωνασκώ και μάλιστα άσκοπα ;
Γιατι στόχος είναι τόσο ο έλεγχος, όσο και η θεσμοθέτηση των ελέγχων στα ταμεία των κομμάτων.
Σαφώς και δεν εννοώ τον έλεγχο που κάνει ο οποιοσδήποτε υπάλληλος της τάδε εφορίας, αφήνοντας περιθώρια για παζαρέματα και συμβιβασμούς.
Επιβάλλεται η θεσμοθέτηση ελέγχων που να αποδεικνύουν την αθωότητα του πολιτικού συστήματος.
Οσο για το πως θα το καταφέρουν, ας προσπαθήσουν και απο την προσπάθεια θα βγει κάποιο συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top