Παγωτό από ... μητρικό γάλα!

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.

Θα πουλάνε παγωτό από μητρικό γάλα
24/2/2011 8:35:00 μμ


Ένα μαγαζί του Λονδίνου που πουλά παγωτά σκοπεύει να δημιουργήσει παγωτό από μητρικό γάλα, το οποίο, όπως λέει, οι πελάτες θα πρέπει να θεωρήσουν οργανικό.

Στο παγωτό αυτό έδωσαν την ονομασία Baby Gaga και θα είναι διαθέσιμο από αύριο Παρασκευή στο κατάστημα Icecreamists στο Κόβεντ Γκάρντεν του Λονδίνου.


Ο ιδρυτής του Icecreamists Ματ Ο’ Κόνορ δήλωσε αισιόδοξος για το εγχείρημα αυτό, να μετατρέψει το "θαύμα της μητρότητας" σε παγωτό το οποίο θα πωλείται 14 λίρες (16 ευρώ)η κάθε μπάλα.

Το μητρικό γάλα θα παρέχεται από μητέρες που απάντησαν σε μία αγγελία στο φόρουμ Mumsnet.


Μία από αυτές τις γυναίκες, η Βικτόρια Χίλεϊ 35 ετών από το Λονδίνο που εργάζεται με γυναίκες που έχουν προβλήματα στο θηλασμό, δώρισε το γάλα της στο μαγαζί αφού είδε την αγγελία. Δήλωσε εξάλλου ότι πιστεύει πως αν οι ενήλικες συνειδητοποιούσαν πόσο γευστικό είναι το μητρικό γάλα, τότε οι νέες μητέρες θα είναι πιο πρόθυμες να θηλάσουν.

Τα συστατικά της συνταγής για το παγωτό Baby Gaga είναι μητρικό γάλα, βανίλια Μαδαγασκάρης και άρωμα λεμονιού.

Ο Ο’ Κόνορ επεσήμανε άλλωστε ότι το συγκεκριμένο είδος παγωτού θα είναι μία από τις νέες "καινοτόμες" γεύσεις που θα πωλούνται από το μαγαζί του.

real.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Παγωτό από μητρικό γάλα; :sick::sick::sick:
Τι άλλο θα δούμε; :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.

Θα πουλάνε παγωτό από μητρικό γάλα
24/2/2011 8:35:00 μμ


Ένα μαγαζί του Λονδίνου που πουλά παγωτά σκοπεύει να δημιουργήσει παγωτό από μητρικό γάλα, το οποίο, όπως λέει, οι πελάτες θα πρέπει να θεωρήσουν οργανικό.

Στο παγωτό αυτό έδωσαν την ονομασία Baby Gaga και θα είναι διαθέσιμο από αύριο Παρασκευή στο κατάστημα Icecreamists στο Κόβεντ Γκάρντεν του Λονδίνου.


Ο ιδρυτής του Icecreamists Ματ Ο’ Κόνορ δήλωσε αισιόδοξος για το εγχείρημα αυτό, να μετατρέψει το "θαύμα της μητρότητας" σε παγωτό το οποίο θα πωλείται 14 λίρες (16 ευρώ)η κάθε μπάλα.

Το μητρικό γάλα θα παρέχεται από μητέρες που απάντησαν σε μία αγγελία στο φόρουμ Mumsnet.

Μία από αυτές τις γυναίκες, η Βικτόρια Χίλεϊ 35 ετών από το Λονδίνο που εργάζεται με γυναίκες που έχουν προβλήματα στο θηλασμό, δώρισε το γάλα της στο μαγαζί αφού είδε την αγγελία. Δήλωσε εξάλλου ότι πιστεύει πως αν οι ενήλικες συνειδητοποιούσαν πόσο γευστικό είναι το μητρικό γάλα, τότε οι νέες μητέρες θα είναι πιο πρόθυμες να θηλάσουν.

Τα συστατικά της συνταγής για το παγωτό Baby Gaga είναι μητρικό γάλα, βανίλια Μαδαγασκάρης και άρωμα λεμονιού.

Ο Ο’ Κόνορ επεσήμανε άλλωστε ότι το συγκεκριμένο είδος παγωτού θα είναι μία από τις νέες "καινοτόμες" γεύσεις που θα πωλούνται από το μαγαζί του.

real.gr
Ακριβουτσικο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σαν επιχειριματικη κινιση πολυ εξυπνη! Απο εκει και περα, καλητερα να μην σχολιασω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σαν επιχειριματικη κινιση πολυ εξυπνη! Απο εκει και περα, καλητερα να μην σχολιασω....
γιατι;;;;;;;;νοστιμο θα ειναι......!τυχεροι οι Λονδρεζοι...!!!!!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Παγωτό από μητρικό γάλα; :sick::sick::sick:
Τι άλλο θα δούμε; :S
Γιατί, το γάλα που πίνουμε από αγελάδες (δλδ από πιο "μεγάλα" και "άσχημα" και τριχωτά ζώα) σου φαίνεται πιο Ok; :P

Σε καταλαβαίνω πάντως, κι εμένα με αηδιάζει η ιδέα. Το γελαδίσιο γαλατάκι το έχουμε συνηθίσει... συνεπώς δεν αηδιάζουμε με την ιδέα.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φσσσ, και κάθε παγωτό θα έχει γυναικεία ονόματα και γενικότερα θα είναι συνδεμένο με κάποια γυναίκα;
Γουστάρω! :D
Θα υποβάλω αίτηση να γίνω CEO στην εταιρία αυτή :D

Εκτός από το χαβαλέ του θέματος, μπορεί το γυναικείο σώμα να αντέξει τέτοιου είδους παραγωγική διαδικασία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε προφανώς δεν θα είναι από μία γυναίκα μόνο. Θα υπάρχει δίκτυο γυναικών το οποίο θα ανανεώνεται διαρκώς.
Εγώ πάντως θα το δοκίμαζα, παρόλο που απ' όσο ξέρω το μητρικό γάλα δεν έχει έντονη γεύση, οπότε μαζί με την βανίλια Μαδαγασκάρης και το λεμόνι.. νομίζω πως λίγο θα κατάλαβαινα την γεύση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εκτός από το χαβαλέ του θέματος, μπορεί το γυναικείο σώμα να αντέξει τέτοιου είδους παραγωγική διαδικασία; :P

Αυτό αναρωτήθηκα και εγώ στο αντίστοιχο του iSchool.
Δηλαδή ΠΟΣΟ γάλα μπορεί να συγκεντρώσει η κάθε γυναίκα ώστε να μπορούν να φτιάχνουν τόσο παγωτό;:confused:
Τι διάολο; Άμα είναι να το ζητάμε γάλα από γνωστές που θηλάζουν.
Lol

Αγελάδες δεν έχουν στην Αγγλία;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τον Σαμαρά πρωθυπουργό :sick::sick::sick:
σου εχω καλυτερο,,
ο Γιωργακης πρωθυπουργος..:confused:

παιδια ποιος θα αρμεγει τις αγελαδες..ε συγγνωμη τις γυναικες στις φαρμες?:worry:
(δηλωνω εθελοντης..)
θα φτιαξουμε και ποικιλιες με περισσοτερο γαλα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
γιατι;;;;;;;;νοστιμο θα ειναι......!τυχεροι οι Λονδρεζοι...!!!!!!!:redface:


Το αν θα ειναι νοστιμο η οχι δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω... Πανε πολλα χρονια απο οταν καταναλωσσα τελευτεα φορα τετιο γαλα.. και εκτος αυτοτυ αλλο το ιδιο το γαλα, αλλο το παγωτο...
Εγω σε αλλη σημεια αναφερομαι, τα οπια επιμενω πως ειναι καλητερο να μην τα σχολιασω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το αν θα ειναι νοστιμο η οχι δεν ειμαι σε θεση να το γνωριζω... Πανε πολλα χρονια απο οταν καταναλωσσα τελευτεα φορα τετιο γαλα.. και εκτος αυτοτυ αλλο το ιδιο το γαλα, αλλο το παγωτο...
Εγω σε αλλη σημεια αναφερομαι, τα οπια επιμενω πως ειναι καλητερο να μην τα σχολιασω....
Ποια;;;;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Γιατί ένιωσα μια ασυναίσθητη, ενστικτώδης αποστροφή με το που διάβασα τον τίτλο του θρεντ; :worry:

Ή κάτι περίεργο τρέχει στο υποσυνείδητό μου που πρέπει να καταλάβω :hmm: ή η εμπορευματοποίηση της ανθρώπινης φύσης αντιτίθεται στην εξελικτική ψυχολογία μου - κάτι που είναι μάλλον ευτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnjohn

Νεοφερμένος

Ο johnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ακριβουτσικο...:/:

Καλά η τιμή του θα είναι πάνω από 20 ευρώ το κιλό...
Θα προτιμούσα να έφτιαχναν παγωτό από γάλα καμήλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Αν μου δίνανε και μια φωτογραφία της παραγωγού μπορεί και να δοκίμαζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν μου δίνανε και μια φωτογραφία της παραγωγού μπορεί και να δοκίμαζα...
Ή μπορεί και όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γιατί ένιωσα μια ασυναίσθητη, ενστικτώδης αποστροφή με το που διάβασα τον τίτλο του θρεντ; :worry:

Ή κάτι περίεργο τρέχει στο υποσυνείδητό μου που πρέπει να καταλάβω :hmm: ή η εμπορευματοποίηση της ανθρώπινης φύσης αντιτίθεται στην εξελικτική ψυχολογία μου - κάτι που είναι μάλλον ευτυχία! :D


Γιατί ένιωσα κι εγώ ακριβώς το ίδιο;;;;; :mpliaks::mpliaks::mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top