Παράθεση Φιλοσοφικών Κειμένων

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πηρα τη πρωτοβουλια με αφορμη το θρεντ ( https://www.e-steki.gr/%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1/%C3%A9tienne-de-la-bo%C3%A9tie-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-1560-1574-a-80717/#post2681750 ) που ανοιξε η Isiliel παραθετοντας μας ενα φιλοσοφικο-κοινωνικοπολιτικο κειμενο ενος μεσαιωνικου φιλοσοφου, ισως μπορει να θεωρηθει και της αναγεννησης. Σκεφτηκα να εχουμε ενα θρεντ για να παραθετουμε φιλοσοφικα κειμενα οποιωνδηποτε φιλοσοφων, οποιουδηποτε ρευματος, εθνοτητας, εποχης για τροφη για σκεψη και φυσικα και σχολιασμο-συζητηση πανω σε αυτα.

παραθετω εδω ενα πολυ ωραιο κειμενο της αντολικης φιλοσοφιας, κινεζικης για την ακριβεια, ενα κειμενο του κομφουκιου. ειναι βεβαια πολυ παλιο, αρχαιο κειμενο με πολλα στοιχεια του κινεζιου πολιτισμου κι εχει εναν ιδιαιτερο εκφραστικο τροπο, ελπιζω να ειναι κατανοητο. μας μιλα για την αυτογνωσια και πως να πετυχουμε την αυτο-ανακαλυψη και τον ελεγχο του εαυτου μας βημα- βημα:

Το Κειμενο του Σοφου

Φωτιζεις με την πεφωτισμενη αρετη σου, νοιωθεις στοργη κι ανανεωνεις τον λαο, (φτανεις και) σταματας στην εσχατη καλοσυνη. Ξερεις να σταματησεις (στην εσχατη καλοσυνη) και τοτε εχεις βεβαιοτητα, εχεις βεβαιοτητα και τοτε μπορεις να εισαι ηρεμος, εισαι ηρεμος και τοτε μπορεις να γαληνευεις πληρως, γαληνευεις πληρως και τοτε μπορεις να στοχαστεις, στοχαζεσαι και τοτε μπορειςνα το πετυχεις (να σταματησεις).
Τα πραγματα εχουν ριζα και κλαδια, οι υποθεσεις εχουν τελος και αρχη, αν ξερεις τι ερχεται πρωτο και τι μετα, εχεις πλησιασει στην Οδο.
Οι Παλαιοι θελοντας να φωτισουν την πεφωτισμενη αρετη σε ολο το βασιλειο, πρωτα διοικουσαν ορθως το κρατιδιο τους. Θελωντας να διοικισουν ορθως το κρατιδιο τους, πρωτα τακτοποιουσαν τον οικο τους. Θελοντας να τακτοποιησουν τον οικο τους, πρωτα καλλιεργουσαν τον εαυτο τους. Θελωντας να καλλιεργησουν τον εαυτο τους πρωτα αποκαθιστουσαν το μυαλο (απο περιφανεια, παθη, πειρασμους κτλ) τους. Θελοντας να αποκαταστησουν το μυαλο τους, πρωτα επιχειρουσαν να εχουν ειλικρινεις προθεσεις. Θελοντας να ειναι ειλικρινεις στις προθεσεις τους, πρωτα επεκτειναν ως το εσχατο την γνωση τους.
Επεκταση της γνωσης στο εσχατο ειναι η σε βαθος εξεταση των πραγματων. Τα πραγαματα εξεταζονται σε βαθος και τοτε η γνωση φτανει στο εσχατο. Η γνωση φτανει στο εσχατο και οι προθεσεις ειναι ειλικρινεις. Οι προθεσεις ειναι ειλικρινεις και τοτε το μυαλο αποκαθισταται. Το μυαλο αποκαθισταται και ο εαυτος μας καλλιεργειται. Ο εαυτος μας καλλιεργειται και τοτε ο οικος μας τακτοποιειται. Ο οικος μας τακτοποιειται και το κρατιδιο μπαινει σε ταξη. Το κρατιδι μπαινει σε ταξη και στο βασιλειο επικρατει ειρηνη.
Η καλλιεργεια του εαυτου ειναι η ριζα, αν η ριζα αφεθει στη τυχη της, τα κλαδια δεν εχουν ταξη. Οτι ειναι στιβαρο να θεωρειται αδυναμο, κι οτι ειναι αδυναμο να θεωρειται στιβαρο, αυτο ποτε δεν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολύ καλό και καλοτάξιδο το θεμα, πηγαίο, ενδιαφέρον και φαίνεται να είσαι παρα το νεαρο της ηλικίας σου αρκετα ψαγμένος και καλλιεργημένος
Προσωπικά δε, τα χω πει και τα χω ξαναματαπει στο στεκι σχετικα με το θεμα που ανεβαζεις, που να βρω ολα αυτα τα ποστς μου. πολυ δύσκολο...
Με μια φράση μου νομιζω θα πετυχω να συνοψισω: Μπες στην αληθεια και γίνε ανθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ :D....θελω να παραθεσω ενα ακομα κειμενο του κομφουκιου, ειναι πιο δυσκολο, αλλα απ'οτι φενεται δε μασαμε ε? :P ε εχουν το δικο τους ροπο να τα λενε οι κινεζοι, δε πειραζει ομως...και παλι κινεζικη φιλοσοφια λοιπον. ειναι μικρο αλλα θελει πολυ μελετη για να πιασετε το βαθυτερο νοημα. να σας πω πρωτα δυο λογια για τον κομφουκιο ομως, με δικα μου λογια.

Εζησε απο το 551-479 π.Χ στη κινα και υπηρξε ισως ο μεγαλυτερος φιλοσοφος της ανατολικης διανοησης. η σκεψη του και οι διαλογοι του καταγραφονται στα 20 κειμενα του βιβλιου "Αναλεκτα", το πιο δημοφιλες βιβλιο του. αλλα βιβλια ειναι τα 4 "βιβλια των τελετων" εκ των οποιων ειναι και το προηγουμενο κειμενο που αναρτησα (κειμενο του σοφου) στο βιβλιο "η μεγαλη μαθηση". τωρα παραθετω απο το βιβλιο "Το μεσον ως οικεια αρμονια".

διευκρηνησεις ορων του κομφουκιου:

Ουρανος = αν και ο κομφουκιος δε μιλησε ποτε ια θεοτητες και μιλουσε παντα για επιγεια πραγματα, Ουρανος στα κειμενα του εννοειται η υπερτατη δυναμη

Οδος = εννοειται κατι σαν δρομος προς τον θεο, την απολυτη καλοσυνη/απολυτη αρετη.

αριστος = αυτος που εχει φτασει στον ανωτατο βαθμο σοφιας, στην απολυτη καλοσυνη, στην απολυτη αρετη.

Το μεσον ως οικεια αρμονια

Οτι προσδιδει ο Ουρανος αποκαλειται φυση, οτι συμορφωνεται με τη φυση αποκαλειται Οδος, οτι καλλιεργει την Οδο αποκαλειται εκπαιδευση. Την Οδο ουτε στιγμη δεν μπορεις να την αποχωρηστεις. Οτι μπορεις να αποχωριστεις δεν ειναι Οδος.
Για τουτο ο αριστος επαγρυπνα, προσεχει οτι δεν βλεπεις, ανησυχει, φοβαται οτι δεν ακους: Τιποτε πιο ορατο απο το κρυμμενο. Τιποτε πιο εκδηλο απο το μικροσκοπικο. Για τουτο ο αριστος προσεχει κι οταν ειναι μονος του.
Οταν η επιθημια, η θλιψη, η οργη, η χαρα, δεν εχουν ακομα ξεδιπλωθει, αυτο αποκαλειται Μεσον. Οταν εξαπλωνονται, ολα τους ομως εξισορροπουν στο μεσον, αυτο αποκαλειται Αρμονια. Μεσον : το μεγα θεμελιο του κοσμου. Αρμονια η οικουμενικη Οδος του κοσμου. Μεσον, Αρμονια στον υπερτατο βαθμο και τοτε ο Ουρανος και η Γη ειναι στη θεση τους, τα μυρια οντα ευδοκιμουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Μπες στην αληθεια και γίνε ανθρωπος

γιατί η αλήθεια θα σ' ελευθερώσει! :redface::redface::redface:: Γιατί λοιπόν είμαι σώνει και καλά άνθρωπος, αφού δεν είμαι ακόμη ελεύθερος;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
γιατί η αλήθεια θα σ' ελευθερώσει! :redface::redface::redface:: Γιατί λοιπόν είμαι σώνει και καλά άνθρωπος, αφού δεν είμαι ακόμη ελεύθερος;:(

Πως γίνεται να απελευθερωθείς για πάρτυ σου και άλλοι γύρω σου να είναι σκλαβωμένοι; :hmm: Ο Οίκος δεν τακτοποιείται και το Κρατίδιο δεν μπαίνει ποτέ σε τάξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πως γίνεται να απελευθερωθείς για πάρτυ σου και άλλοι γύρω σου να είναι σκλαβωμένοι; :hmm: Ο Οίκος δεν τακτοποιείται και το Κρατίδιο δεν μπαίνει ποτέ σε τάξη!

Πράγματι, δεν θεωρω ότι υπάρχει αλήθεια, ούτε επίσης σωτηρία και απελευθέρωση, ατομική:redface:! Η ατομικότητα ελευθερώνεται μόνον δια και μετά του θανάτου...Ή σωζόμαστε όλοι μαζί ή πάμε κατά διαόλου, ο καθείς με τη σειρά του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πως γίνεται να απελευθερωθείς για πάρτυ σου και άλλοι γύρω σου να είναι σκλαβωμένοι; :hmm: Ο Οίκος δεν τακτοποιείται και το Κρατίδιο δεν μπαίνει ποτέ σε τάξη!

Α-ΚΡΙ-ΒΩΣ!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κομφούκιος

Επίσης σημαντικός Στοχαστής της Κινεζικής Φιλοσοφίας (λολ... ούτε σαν εκφορά δεν σχηματίζει λεκτική κατηγορία)
ήταν ο ...Κουνγκ-φου-κιος, ο οποίος στήριζε την φιλοσοφία του στο "Κάνε ό,τι λέει ο Κομφούκιος - συν μια κλωτσιά στο τέλος". Και τα υπόλοιπα είναι ιστορία της τέχνης (ταινίες μπρους λι, κλπ κλπ)



φεηλ-λολ... επειδή το θέμα είναι σοβαρό θα παραθέσω και εγώ ένα κειμενάκι. Mιας και πιάσαμε τα πιασάρικα του Μποετί

(ουυυυπς, φλασιά: μποετί, νεολατινική απόδοση του ονόματος Boethius, και κάτι από το "De Consolatione...", πρέπει να έχω παραθέσει ξανά πριν κάτι χρόνια σε ένα λολ-θέμα που τώρα μου φαίνεται τραγικά γελοίο.

Που ήθελα να καταλήξω; Α ναι. Ρε αντμιν ποσα θες να σβήσεις όλα τα ποστ μου; :confused:)

...Ελεγα λοιπόν πως, μιας και ανακαλύψαμε τον Μποετί, μοιραία η αλυσίδα των στοχαστών θα φτάσει στον Προυντόν, έναν άνθρωπο-σημαία, που στιγμάτισε ένα ολόκληρο κίνημα (και δεν μιλάω για το κίνημα των δανείων σε φτωχούς... λολ; γουίν). Έλεγα δηλαδή (χωρίς να πέσω πάλι σε νοητικό μαίανδρο) πως η έννοια της Ελευθερίας και η έννοια της Ιδιοκτησίας έχουν, δυστυχώς, μοιραίες καταβολές μα και απόρροιες.:P Οφφ τοπικ λετε; Ας παραθέσω δέκα λογικές προτάσεις -δέκα θέσεις προς απόδειξη, από το μνημειώδες "Τι είναι η Ιδιοκτησία: Μια σπουδή επί των Αρχών των Δικαιωμάτων και της Διακυβέρνησης".

(σημ. Προσπερνώ το αξίωμα περί του τι ακριβώς είναι η Ιδιοκτησία)


  1. Η Ιδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, απαιτεί πάντα κάτι χωρίς να προσφέρει τίποτε.
  2. Η Ιδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς η Παραγωγή κοστίζει περισσότερο από την Αξία.
  3. Η Ιδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, υπό δεδομένο Κεφάλαιο, η Παραγωγή είναι ανάλογη της Εργασίας και μόνο.
  4. Η Ιδιοκτησία ισοδυναμεί με Ανθρωποκτονία.

  5. H Iδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, συνεπάγεται μια κοινωνία καννιβάλων :P
  6. H Iδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, γεννά την Τυρρανία

  7. H Iδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, (μπλα μπλα μπλα) αντιτίθεται στην Παραγωγή.
  8. H Iδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, η συσσωρευτική της ισχύ είναι άπειρη, μα οι πόροι της πεπερασμένοι.
  9. H Iδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, είναι ανίσχυρη μπροστά στην Ιδιοκτησία.

  10. H Iδιοκτησία είναι αδύνατη καθώς, αποτελεί την αντίρρηση της Ισότητας





ααα.. πρέπει να βάλω και πηγή ε;
ορίστε



μπάιζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν είναι Φιλοσοφικό Κείμενο...αλλά με τον τρόπο του και με τη μουσική του ο Χατζιδάκις ήταν ένας μοντέρνος φιλόσοφος ....:redface:


Το Νησί των Συναισθημάτων





Μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε ένα νησί στο οποίο ζούσαν όλα τα συναισθήματα. Εκεί ζούσαν η Ευτυχία, η Λύπη, η Γνώση, η Αγάπη και όλα τα άλλα συναισθήματα.
Μια μέρα έμαθαν ότι το νησί τους θα βούλιαζε και έτσι όλοι επισκεύασαν τις βάρκες τους και άρχισαν να φεύγουν.
Η Αγάπη ήταν η μόνη που έμεινε πίσω.
Ήθελε να αντέξει μέχρι την τελευταία στιγμή.
Όταν το νησί άρχισε να βυθίζεται, η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια.
Βλέπει τον Πλούτο που περνούσε με μια λαμπερή θαλαμηγό.
Η Αγάπη τον ρωτάει: «Πλούτε, μπορείς να με πάρεις μαζί σου;»,
«Όχι, δεν μπορώ» απάντησε ο Πλούτος. «Έχω ασήμι και χρυσάφι στο σκάφος μου και δεν υπάρχει χώρος για σένα».
Η Αγάπη τότε αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια από την Αλαζονεία που επίσης περνούσε από μπροστά της σε ένα πανέμορφο σκάφος.
«Σε παρακαλώ βοήθησέ με» είπε η Αγάπη.
«Δεν μπορώ να σε βοηθήσω Αγάπη. Είσαι μούσκεμα και θα μου χαλάσεις το όμορφο σκάφος μου» της απάντησε η Αλαζονεία.
Η Λύπη ήταν πιο πέρα και έτσι η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει από αυτή βοήθεια.
«Λύπη άφησέ με να έρθω μαζί σου».
«Ω Αγάπη, είμαι τόσο λυπημένη που θέλω να μείνω μόνη μου» είπε η
Λύπη.
Η Ευτυχία πέρασε μπροστά από την Αγάπη αλλά και αυτή δεν της έδωσε σημασία. Ήταν τόσο ευτυχισμένη, που ούτε καν άκουσε την Αγάπη να ζητά βοήθεια.
Ξαφνικά ακούστηκε μια φωνή: «Αγάπη, έλα προς τα εδώ! Θα σε πάρω εγώ μαζί μου!». Ήταν ένας πολύ ηλικιωμένος κύριος που η Αγάπη δεν νώριζε, αλλά ήταν γεμάτη από τέτοια ευγνωμοσύνη, που ξέχασε να ρωτήσει το ονομά του. Όταν έφτασαν στην στεριά ο κύριος έφυγε και πήγε στο δρόμο του.
Η Αγάπη γνωρίζοντας πόσα χρωστούσε στον κύριο που τη βοήθησε, ρώτησε την Γνώση:
«Γνώση, ποιος με βοήθησε»;
«Ο Χρόνος» της απάντησε η Γνώση.
«Ο Χρόνος;» ρώτησε η Αγάπη.
«Γιατί με βοήθησε η Χρόνος;»
Τότε η Γνώση χαμογέλασε και με βαθιά σοφία της είπε:
«Μόνο ο Χρόνος μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλη σημασία έχει η Αγάπη».





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
''Να πραττεις κατα τετοιο τροπο , ωστε να μεταχειριζεσαι την ανθρωποτητα , ειτε στο προσωπο σου ειτε στο προσωπο καθε αλλου , παντοτε ως σκοπο και ποτε απλως ως μεσο .''

Καντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top