Σημαντικές αποφάσεις: Πώς τις παίρνουμε;

Δανιήλ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τελικά πρέπει να αποφασίζεις έχωντας γνώμονα μόνο τον εαυτό σου η να υπολογίζεις και όλους τους άλλους οι οποίοι θα επηρεαστούν απο αυτήν την απόφαση.Πόσο έτοιμος πρέπει να είσαι για να πάρεις μια απόφαση ζωής?? Πότε ξέρεις ότι είσαι έτοιμος για να πάρεις αυτήν την απόφαση??Υπάρχει απάντηση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχεις ανοίξει πολλά μαζί, θα προσπαθήσω να τα οργανώσω και να πω τη γνώμη μου, αν και νομιζω πώς δε θα είναι επαρκής. Ας δοκιμάσω..

Η απόφαση ανήκει στην ομάδα της λογικής, όχι στης καρδιάς. Αν έχεις πάρει μιαν απόφαση που θα επηρρεασει το περιβάλλον σου, είσαι ανάμεσα σε λογική και καρδιά. Αναρωτήσου πως θέλεις να λειτουργείς. Ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά.

Τα συναισθήματά αλλά και τις σκέψεις μας, είμαστε ικανοί να τα ελέγξουμε ή και ν' αφήσουμε να μας παρασύρουν κι αυτό είναι μια προσωπική κάθε φορά επιλογή. Ο χρόνος για μίαν απόφαση είναι σχετικός για τον καθένα.

Ενίοτε θεωρείται απο ορισμένους, πως οι αποφάσεις θα πρέπει να έχουν ωριμάσει μέσα μας, με τα συν και τα πλήν, κι όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή, να πατήσεις το κουμπί σε άλλο κανάλι.

Κατά τη γνώμη μου, η αναποφασιστικότητα ενέχει αδυναμία και κινδύνους ψυχικής κατάπτωσης. Αντιθέτως, η αποφασιστικότητα δηλώνει ενεργητικότητα. Δηλαδή, είναι προτιμότερο σε φάσεις διλημμάτων να πάρεις μιαν απόφαση, ακόμα κι αν αποδειχθεί λάθος παρά να διστάζεις, διότι ο δισταγμός σε ελέγχει και δεν τον ελέγχεις. Εχει λεχθεί, το οποίο και συγκράτησα πως ''ο κίνδυνος μιας λάθος απόφασης δεν είναι τίποτα μπροστά στον τρόμο της αναποφασιστικότητας'' ((αποφασιστικότητα - βικιφθέγματα))
Αν η αναποφασιστίκοτητα είναι κάτι που σε ενοχλεί, τότε μπαίνεις στο παιχνίδι της ζωή πιο δυναμικά.
Αν είναι κάτι που δε σε ενοχλεί, παίρνεις το χρόνο σου.
Οποιοδήποτε δρόμο όμως κι απο τους δύο κι αν επιλέξεις, σίγουρα είναι ένα ρίσκο.
Προσωπικά άλλοτε παίρνω αποφάσεις άμεσα, άλλοτε περιμένω να ωριμάσουν, εξαρτάται πάντα την περίπτωση, πόσο μάλλον αν αυτές επηρρεάζουν το περιβάλλον μου

-->Για να έχεις μια μεγαλύτερη εικόνα επι του θέματος, ψάξου περι των θεμάτων ''αυτοέλεγχος'' κι ''αυτοπειθαρχία'' διότι ολ'αυτά συνδέονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Τελικά πρέπει να αποφασίζεις έχωντας γνώμονα μόνο τον εαυτό σου η να υπολογίζεις και όλους τους άλλους οι οποίοι θα επηρεαστούν απο αυτήν την απόφαση.Πόσο έτοιμος πρέπει να είσαι για να πάρεις μια απόφαση ζωής?? Πότε ξέρεις ότι είσαι έτοιμος για να πάρεις αυτήν την απόφαση??Υπάρχει απάντηση???

^ αυτο θα πει "ερωτηση σπαθι!"....μπαμ και κατω, ξεκαθαρα πραματα μωρ'αδερφακι μου! :whistle::P

λοιπον, ενα θα σου πω που ελεγε η προγιαγια μου στον πατερα μου κι αυτος σε μενα..."η ζωη σου επηρεαζει αλλες 100 ζωες". (το 100 ειναι ενας τυχαιος αριθμος για να δειξει το μεγαλο πληθος των ζωων που επηρεαζονται);)

επισης, αινσταιν: "Δεν μπερδευω την καρδια μου με το μυαλο μου" :D

κοιταξε φιλε, υπαρχουν αποφασεις που αφορουν αποκλειστικα εσενα οπως το επαγγελμα που θα ακολουθησεις, το συντροφο που θα επιλεξεις, το κινητο που θα αγορασεις (:P)...και επηρεαζουν απο λιγο εως καθολου τους αλλους και δεν τους αφορουν τοσο.

υπαρχουν ομως πολλες φορες που πρεπει να αποφασισεις για τους αλλους εσυ, ή τεσπα η αποφαση σου θα εχει σημαντικη επιπτωση στους αλλους, αυτες οι αποφασεις συνηθως αφορουν πολυ κρισιμα ζητηματα και αυτοι που λενε "εγω θα παρω την αποφαση" ειναι λιγοι, γτ αποφαση = ευθυνη. ωστοσο μην ξεχνας πως αποφαση κι ευθυνη= δικαιωμα, αν πηρες μιαν αποφαση και πηρες το ρισκο εχεις και το δικαιωμα πανω σ'αυτο το θεμα να συνεχισεις με οποιες ενεργειες θελεις, αφου η ευθυνη ειναι δικη σου.

το καλυτερο βοηθημα για να παιρνεις σωστες αποφασεις ειναι να εχεις αυτογνωσια κυριως ( ο χειροτερος εχθρος ειναι ο εαυτος μας), και να εχεις ειλικρινεις προθεσεις (δλδ να ξες τι θες και τι οχι, να μην εξαπατας τον εαυτο σου, να ξερεις τι θελεις πραγματικα οτι κι αν ειναι αυτο). παντως εμπιστεψου και την καρδια σου, συνηθως δεν κανει λαθος. αλλα εξαρταται απο την αποφαση αν ειναι πιο συναισθηματικη-ηθικη ή πιο πρακτικη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανιήλ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδία η αλήθεια είναι ότι στο θέμα που με απασχολεί πήρα απόφαση, απλά δεν ξέρω αν είναι σωστή και αν την θέλω πραγματικά και επίσης είναι μη αναστρέψιμη, απλά εγώ προσπαθώ να έχω το οικογενειακό μου περιβάλλον ευχαριστημένο..πχ επειδή οι γονείς μου είχαν χωρίσει πάντα μοίραζα τις διακοπές μου ώστε να είναι και οι δύο ευχαριστημένοι, άσχετα αν εμένα δεν μάρεσε να είμαι εκεί που ήταν...Ελπίζω στο μέλλον η απόφαση μου να δώσει καρπούς γιατί αλλιώς χέστα και άστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μακαρι να ξεραμε οι αποφασεις που περνουμε τι αποτελεσμα θα εχουν. για την δεδομενη στιγμη τις περνεις και απο κει και περα εχει ο θεος.
προσωπικα ποτε δεν πηρα σοβαρη αποφαση για κατι ευκολα. με κουραζω πολυ καμια φορα για να κανω αυτο που εξ αρχης θα επρεπε να κανω και ξερω οτι ειναι το σωστο. απλα παντα θελω να εξαντλησω καθε δυνατοτητα και πιθανοτητα για να μην τα βαζω με τον εαυτο μου μετα οτι δεν εκανε τα παντα για κατι. αν παρω ομως την αποφαση τοτε πολυ δυσκολα εως αδυνατο να μου αλλαξεις γνωμη γιατι πολυ απλα ξερω οτι εκανα σχεδον τα παντα για να καταληξω εκει.
δεν την συμβουλευω την τεχνικη σε κανενα. ειναι κουραστικη και εξαντλητικη (μεταξυ μας μαζοχιστικη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
παιδία η αλήθεια είναι ότι στο θέμα που με απασχολεί πήρα απόφαση, απλά δεν ξέρω αν είναι σωστή και αν την θέλω πραγματικά και επίσης είναι μη αναστρέψιμη, απλά εγώ προσπαθώ να έχω το οικογενειακό μου περιβάλλον ευχαριστημένο..πχ επειδή οι γονείς μου είχαν χωρίσει πάντα μοίραζα τις διακοπές μου ώστε να είναι και οι δύο ευχαριστημένοι, άσχετα αν εμένα δεν μάρεσε να είμαι εκεί που ήταν...Ελπίζω στο μέλλον η απόφαση μου να δώσει καρπούς γιατί αλλιώς χέστα και άστα...

Kαλή τύχη λοιπόν;)
Πάντως δε χρειάζεται να σε τρομοκρατεί η ιδέα ενος αναπάντεχου αποτελέσματος. Απο την στιγμή που σκέφτηκες, αποφάσισες κι έπραξες, τότε μεινε εκεί και μην μετανιώνεις. Το ζητούμενο κατά τη δική μου γνώμη, είναι να μένεις σταθερός σε αυτο που αποφασίζεις, δεχόμενος κάθε επίπτωση, άλλωστε η ζωή δε θεωρείται κι απο τις μεγαλύτερες σταθερές, ας είναι οι άνθρωποί της τουλάχιστον για να την κάνουν ευκολότερη κι αν μη τι αλλο, καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανιήλ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θα δούμε προσεχώς για το αποτέλεσμα το αποτέλεσμα της απόφασης θα το δω τον Αύγουστο, το αντίκτυπο απο Οκτώβρη...Πάντως δεν είναι μαλακία καμιά φορά να πρέπει να επηρεάζεις και τους άλλους..Πόσο θα ήθελα να παίρνω αποφάσεις και όλοι οι άλλοι να είναι ανεπηρέαστοι θα μου πεις ότι αυτό είναι ουτοπικό γιατί τότε όλα θα μέναν στάσιμα αν και αυτό μας αρέσει τις περισσότερες φορές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
προσωπικα,πιστευω οτι πρεπει να παρεις μια αποφαση η οποια να ικανοποιει πρωτα απο ολα εσενα και μετα τους υπολοιπους.καλυτερα θα ηταν αν εβρισκες μια λυση που θα βολευε ολους αλλιως,κακα τα ψεματα,πρωτα πρεπει να ικανοποιεις τον εαυτο σου οτι και να γινει οσον αφορα αποφαση που αφορα κυριως εσενα.αν προσπαθεις να κανεις τους αλλους ευτιχισμενους συμβιβαζοντας τον εαυτο σου τοτε θα εισαι δυστυχισμενος.για την αποφαση ζωης που ειπες πρωτα πρεπει να το ψαξεις το θεμα πολυ καλα πριν παρεις την αποφαση αμα βλεπεις συμφωνα με αυτα που βρηκες οτι σε βολευει τοτε παρε την αποφαση.τωρα οσον αφορα το αν εισαι ετοιμος,εγω πιστευω οτι για αυτα τα πραγματα ποτε δεν εισαι 100% ετοιμος απλα πρεπει να το κανεις και να παρεις το ρισκο.θυμισου:ο,τι και να αποφασισεις αυτοι που πραγματικα σε αγαπαν θα σε υποστηριξουν και οτι ακομα και αν πηρες λαθος αποφαση μη σκας,κατι καλο θα συμβει απλα εχε ανοιχτη μια ''πορτουλα''αισιοδοξιας γιατι η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις.απλα θελει να παρεις το ρισκο και μη φοβασαι τιποτα!κατι καλο θα βγει αμα βλεπεις αισιοδοξα το θεμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veronica17

Νεοφερμένος

Η Veronica17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να παρεις μια αποφαση, οταν βεβαια αφορα αποκλειστικα εσενα, με γνωμονα τη δικη σου ευτυχια! Απο την αλλη αν η αποφαση που θα παρεις επηρρεαζει και αλλους θα πρεπει να σκεφτεις και αυτους και να πραξεις αναλογα. Θα πρεπει να αποφασισεις αναλογα τις καταστασεις και τις συγκυριες..Αν βεβαια το προβλημα ειναι αλυτο τοτε...ΑΡΑΞΕ! :P Ολα θα ερθουν απο μονα τους! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top