Microsoft Windows 7

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
H Microsoft επιβεβαίωσε ότι εργάζεται στην ανάπτυξη των νέων windows με κωδική ονομασία Seven. Αναμένονται να κυκλοφορήσουν το 2010 και μόνο σε έκδοση 64bit. Στα Windows Seven η Microsoft εξετάζει τον ενδεχόμενο να υπάρξουν συνδρομητικές υπηρεσίες. Τέλος μερικά feature είναι:
  • Αλλαγές στον explorer
  • Windows Virtualization
  • Και φυσικά θα υποστηρίζει το αναμενόμενο winFS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η Microsoft επιβεβαιώνει τις φήμες ότι το Release Candidate για τα Windows 7 θα κυκλοφορήσει στις αρχές Μαΐου
Η Microsoft Corp. επιβεβαίωσε την Παρασκευή ότι το RC για τα Windows 7 θα γίνει διαθέσιμο στο ευρύ κοινό στις 5 Μαΐου. Η συγκεκριμένη ημερομηνία διέρρευσε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο όταν ένα εταιρικό site δημοσίευσε, για σύντομο χρονικό διάστημα, λεπτομέρειες σχετικά με το πολύ αναμενόμενο OS.
Ο εκπρόσωπος της Microsoft, Brandon LeBlanc, ανακοίνωσε επίσης, μέσω του blog της εταιρείας, ότι το RC θα είναι διαθέσιμο πέντε ημέρες νωρίτερα στους συνδρομητές των MSDN και TechNet.
Την ίδια ημέρα, οι 32 και 64-bit εκδόσεις των Windows 7 Build 7100, το οποίο χρήστες και bloggers ισχυρίζονταν ότι θα αποτελεί το RC, διέρρευσε στα sites διαμοιρασμού αρχείων. Ο αριθμός των χρηστών που κατέβασαν και τις δύο εκδόσεις ήταν μεγάλος.
Ο LeBlanc δεν έδωσε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το RC της 5ης Μαΐου, όπως δηλαδή την ώρα που θα αναρτηθεί ή αν θα υπάρχουν οποιοιδήποτε περιορισμοί. Όταν η Microsoft κυκλοφόρησε, τον Ιανουάριο, την beta έκδοση του λειτουργικού, είχε ανακοινώσει αρχικά ότι ο αριθμός θα ήταν περιορισμένος και μόλις 2.5 εκατ. χρήστες θα είχαν τη δυνατότητα να το κατεβάσουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθεί απίστευτη συμφόρηση που κυριολεκτικά να «γονατίσουν» οι servers της εταιρείας.
Η Microsoft ανακοίνωσε στους χρήστες ότι δεν θα είναι σε θέση να κάνουν απευθείας την αναβάθμιση από τα Windows 7 beta στο RC, αφού πρότινος θα πρέπει να κάνουν ορισμένα ειδικά βήματα. Έτσι, η εταιρεία έχει ζητήσει από τους χρήστες της είτε να γυρίσουν στα Vista προτού αναβαθμίσουν στο Windows 7 RC ή να κάνουν μια εκ νέου εγκατάσταση.
Σύμφωνα με μία ακόμα διαρροή, τα Windows 7 RC θα είναι διαθέσιμο μόνο στα Αγγλικά, Γερμανικά, Ιαπωνικά, Γαλλικά και Ισπανικά.

πηγη

το δοκιμασε κανεις?? αν ναι , εχει διαφορές απο το Build 7000?
εγω δεν προλαβα να το δοκιμάσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γιατί τέτοιος ντόρος για τα windows 7 ρε παιδιά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Γιατί τέτοιος ντόρος για τα windows 7 ρε παιδιά ;
γιατι μετα την εμπορικη αποτυχια των vista η ms στηριζει πολλα πάνω τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
No, seven no M$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
γιατι μετα την εμπορικη αποτυχια των vista η ms στηριζει πολλα πάνω τους...

Είμαι λίγο άκυρος αλλά θα κάνω την ερώτηση. Tο ακούω συνέχεια αυτό: ''Τα Vista ήταν αποτυχία''. Τελικά ισχύει όντως ή είναι απλά φήμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
γιατι μετα την εμπορικη αποτυχια των vista η ms στηριζει πολλα πάνω τους...

Εγώ νομίζω πως τα 7 δεν θα έχουν να χωρίσουν τίποτα παραπάνω από τα vista. Άντε κανένα εφφέ...


Linux/XP. Για μένα προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Είμαι λίγο άκυρος αλλά θα κάνω την ερώτηση. Tο ακούω συνέχεια αυτό: ''Τα Vista ήταν αποτυχία''. Τελικά ισχύει όντως ή είναι απλά φήμες;

Για τα Vista ισχύει, εξ ου και η γρήγορη υλοποίηση των 7.

Tώρα, για μένα τα 7 δεν θα είναι Vista. Αλλά και πάλι, πιστεύω ότι δεν θα έχουν στην ουσία συνταρακτικές αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Τα εγκατέστησα μόλις σήμερα στο laptop μου. :)

Είναι σαν τα Vista αλλά παρά-ξηλωμένα και πιο ελαφριά (απ' ότι παρατήρησα).
Εγκαταστάθηκαν γρήγορα.
Έχουν και το γνωστό Windows Aero.
Ο Media Player μου φάνηκε εξαιρετικά απλός στην εμφάνιση.
Έχουν ωραία boot screen πάντως (κινούμενη).
Ως drivers για τις συσκευές μου χρησιμοποίησα αυτούς των Vista χωρίς πρόβλημα.
Minimum system requirements, PC με CPU 1Ghz και 1GB RAM.

Δε τα έχω δουλέψει πάνω από μισή ώρα για να εκφέρω τεκμηριωμένη άποψη, απλά μία πρώτη ματιά. :bye:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνέχεια λένε οτι τα Vista είναι χάλια κτλ κτλ,απο την στιγμή που βγήκε το SP1 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για οποιοδήποτε.
Εδώ και 1,5 χρόνο τα χρησιμοποιώ στον υπολογιστή μου και δεν είχα ουτε 1 απολύτως πρόβλημα ούτε κάν όταν το είχα τον υπολογιστή για Overclock που κοιτούσα τα ρεύματα και τυχόν κολλήματα δε μου παρουσίασαν ποτέ τίποτα.

Όσο για τα Windows 7 προχθές τα είχα βάλει την έκδοση 7100 x64 bit,είναι πάρα πολύ γρήγορα,οταν λέμε γρήγορα δεν κάνω πλάκα.Η ανταπόκριση η γενική έχει μεγιστοποιηθεί πάρα πολύ,απο εφέ τα έχουν πειράξει πάρα πολύ και μπορώ να πω οτι είναι εκπληκτικά.Η μπαρά εργασιών κάτω έχει αλλάξει αρκετά και η ομαδοποίηση όπως και κάποια άλλα λεπτομερή πράγματα είναι πάρα πολύ εμφανής.
Επίσης αναγνωρίζουν πολλούς οδηγούς (Drivers) απο μόνα τους χωρίς καν να χρειαστείς να βάλεις CD.Αλλά υπάρχουν και κάποια πράγματα που χρειάζονται όπωςσδηποτε CD,όπως Onboard αντικείμενα,κάμερες κτλ κτλ.
Κατά τα άλλα είναι άψογα :)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Καλό θα ήταν όποιος τα βάλει,να ξέρει οτι κάποια περηφερειακά θα πρέπει να ψάξει τους οδηγους να δεί εάν υπάρχουν πρώτα γιατί αλλίως δεν γίνετε να αναγνωριστούν.

Απο όσο το έψαξα η ΑΤΙ έχει βγάλει για τις κάρτες γραφικών,για εκδόσεις Windows 7,η ASUS σε κάποιες μητρικές και η MSI ,τίποτα άλλο δεν βρήκα.

Αυτά τα λίγα απο εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Κι εμένα μου άρεσαν τα Vista. Ωστόσο μου ήταν αντιληπτό το γεγονός ότι δεν αξιοποιούσαν το σύστημα τόσο καλά όσο τα XP (ειδικά μετά από λίγο καιρό, η ανταπόκριση άρχισε να χειροτερεύει).

Γενικότερα, από τη στιγμή που ένα λειτουργικό όπως τα XP (αρκετά λειτουργικό & σταθερό, απλό αλλά όχι άσχημο στην εμφάνιση, αρκετά εντάξει στη διαχείριση των πόρων) ικανοποιεί το χρήστη, δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μεταβεί σε άλλο λειτουργικό, πόσο μάλλον αν αυτό το λειτουργικό υστερεί σε κάποια σημαντικά πράγματα όπως τις επιδόσεις.

Μάλλον σε αυτό θα στόχευε η Microsoft κυκλοφορώντας στην ουσία μία "πιο soft έκδοση των Vista". Τα Windows 7 είναι πιο ελαφριά αλλά και έχουν ένα πιο απλό και ξεκούραστο περιβάλλον εμφάνισης.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
προσωπικά,μετά απο τόσα "Crash"Test που έχω κάνει σε πολλά λειτουργικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τα Vista ,δηλαδή ανάμεσα σε XP / Vista Ultimate διαλέγω το 2ο χαλαρά κιόλας,σε Benchmarking ειδικά έχω πολλές παραπάνω λειτουργίες ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ τα 7 σαν main λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο χρησιμοποιείτε beta εκδόσεις για main λειτουργικό...

Και ειδικά Microsoft ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Η RC δεν είναι Beta.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η RC δεν είναι Beta.


-petros

+1 δες και εδω
εγω ειμαι στο διλλημα 32bit η 64bit...
ο επεξεργαστης μ υποστηριζει 64βιτ (C2D @ 2.00 ) αλλα φοβάμαι μήπως εχω ασυμβατότητες...
αξιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Μία χαρά είναι. Πρώτη φορά βλέπω κάτι καλό από την αξιαγάπητη M$.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δεν έχουν κυκλοφορήσει επίσημα τα 7, είναι beta/RC/Gamma/Delta. Δεν είναι final.

Για αυτό η Microsoft τα δίνει ελεύθερα μήπως διορθωθούν τυχόν προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
μπορει να μην ειναι στο τελικο στάδιο ομως ειναι αρκετα σταθερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
μπορει να μην ειναι στο τελικο στάδιο ομως ειναι αρκετα σταθερο

Συμφωνώ και επαυξάνω με τα 100 !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top