Προστασία Καταναλωτή

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μετά απο πολύ πρόσφατα γεγονότα, που μου έφεραν όμως και στο νού παλιές απατεωνιές ως προς τους καταναλωτές (είτε εμένα είτε γνωστούς μου) σκεφτηκα να βάλω αυτό το θέμα.

Πείτε εδώ αν, πότε και πώς αδικηθήκατε σαν καταναλωτές.
Και το κυριότερο, πώς το αντιμετωπίσατε..!

Γιατί σίγουρα υπάρχουν πολιτισμένοι τρόποι αντιμετώπισης, αλλά.. τους ξέρουμε όλοι; και πότε μπορούμε να τους εφαρμόσουμε;
Έχω ακούσει κάτι για το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή. Κάνει δουλειά; Έχει απευθυνθεί ποτέ κανείς;

Τί κάνουμε αν φάμε σε μία ταβέρνα στις διακοπές μας και μετά παθουμε όοοολοι ομαδικώς γαστρεντερίτιδα;
Τί κάνουμε όταν αγοράσουμε ένα ρούχο ακριβό, γνωστής μάρκας και ξεβάφει στο πρώτο κιόλας πλύσιμο;
Τί κάνουμε όταν στο μίνι μάρκετ, μοναδικό στο μέρος όπου παραθερίζουμε, οι τιμές ειναι το λιγότερο τριπλάσιες του μέσου όρου; (δεν αναφέρομαι σε αλκοόλ αλλά σε όλα τα είδη, και ειδικά στα είδη πρώτης ανάγκης!)

Γενικά ας γίνει μια γενικότερη συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω ζητήσει την βοήθεια του ΙΝΚΑ και βοήθησε αρκετά έως πολύ. Με λίγα λόγια βρήκα το δίκαιο μου, αξίζει να ζητήσει την βοήθεια του ΙΝΚΑ αρκεί να είναι σίγουρος ότι δεν έχει άδικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κατά καιρούς σε εφημερίδες έχω δει κάτι σαν "συνδικαλιστική οργάνωση" (αν μου επιτρέπεται αυτός ο όρος) που εκφέρει την άποψη του καταναλωτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Έχω ζητήσει την βοήθεια του ΙΝΚΑ και βοήθησε αρκετά έως πολύ. Με λίγα λόγια βρήκα το δίκαιο μου, αξίζει να ζητήσει την βοήθεια του ΙΝΚΑ αρκεί να είναι σίγουρος ότι δεν έχει άδικο

πολυ χρησιμο...! αλλα τι ειναι το ινκα?

Κατά καιρούς σε εφημερίδες έχω δει κάτι σαν "συνδικαλιστική οργάνωση" (αν μου επιτρέπεται αυτός ο όρος) που εκφέρει την άποψη του καταναλωτή.

αχα.. ομως, οσο αφορα προστασια καταναλωτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οκ, χτες επρεπε να παρω ταξι.
απο κορυδαλλο προς παγκρατι, διπλη ταριφα.
γενικα τα αποφευγω γιατι παντα με κλεβουν και δγιαολοστελνω.
αυτη τη φορα δε με εκλεψε, και μιας και ειμαι σε ηρεμη ψυχολογικη κατασταση, για να σπινταρω λιγο, (:P) θα σας πω τι εγινε πολυ προσφατα, μια αλλη φορα, σε ταξι.

παγκρατι ζωγραφου ηταν η διαδρομη που ηθελα να κανω, σε πολυ κεντρικα σημεια, και ηταν η ελαχιστη διαδρομη.
το κοντερ πρεπει να χε δειξει κατι λιγοτερο απο 2ευρω.
πηρα ταξι επειδη βιαζομουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ, δεν περνουσε λεωφορειο και επειδη ειχα μαζι μου ενα σακιδιο ωμου (τυπικου μεγεθους) και ενα σακιδιακι-χειραποσκευη περιπου 45χ20, και την προσωπικη μου τσαντα.
ογκωδη, οσο να ναι, για να παω με τα ποδια, ακομα και αν δε βιαζομουν.


ο ταριφας μου ζητησε 2.85 + 2 ευρω για τις δυο "βαλιτσες" μου. για την ακριβια δε τα ζητησε, αλλα τα κρατησε απο τα ρεστα μου. του εδωσα 10ευρο, μου εδωσε πισω 5 ευρω σε ψιλα, τα οποια κοιταξα αφοτου βγηκα απο το ταξι.

τι κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις?

εμαθα οτι οι βαλιτσες χρεωνονται μονο αν τις βαλεις πορτ μπαγκαζ, η αν ειναι ανω των 10 κιλων.

το σακιδιο ηταν 2 κιλα και το αλλο περιπου 3,μαξιμουμ.
τα ειχα και τα δυο στα χερια μου.

τι κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ο νομος ειναι δεν βγαινουμε ΠΟΤΕ απ'το ταξι πριν δουμε ρεστα. Πλεον ζηταω και τα 20 λεπτα μου. Δεν καταλαβα δηλαδη, εμ μας πετσοκοβουν, εμ κρατανε απο μονοι τους ο,τι θελουν?
Κανονας δευτερος, παντα ψιλα οταν προκειται να παρεις ταξι.
Κανονας τριτος, του ζητας τα σωστα ρεστα, κι αν οχι κρατας πινακιδες και το επομενο σταδιο *νομιζω* οτι ειναι ο ινκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
nice to know. αυτο θα κανω απο δω και περα με τα ψιλα. ακριβως θα τα δινω κι ας τον να ψαχνεται.
αλλα ξερει κανεις τι ισχυει σταληθεια με τα μικρα μου βαλιτσακια? ειναι δυο χειραποσκεωες μικρες... αν παρεις δυο ζευγαρια παπουτσια ξερω γω, ειναι πιο μεγαλα τα κουτια τους απο τα δικα μου...
μπορει να μου τα χρεωνει εξτρα?
υπαρχει καπου νομος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Στα περισσότερα ταξί, των Αθηνών τουλάχιστον, μπροστά από τη θέση του συνοδηγού κρέμεται ένα καρτελάκι με όλες τις χρεώσεις για κάθε περίπτωση(βαλίτσες,κουρσα από και προς λιμάνια, σιδηρ.σταθμούς κτλ). Οπότε όταν φτάνεις στον προορισμό σου μετά από μια διαδρομή ρώτα τον ταρίφα τί ακριβώς πληρώνεις και δες αν συμφωνεί η τιμή που σου λέει με την καρτέλα(η οποία πρέπει να αναγράφει ότι είναι από σωματείο ταξιτζίδων Αθηνών, ΣΑΤΑ ονομάζεται αν δεν κάνω λάθος).

Τώρα στην περίπτωση σου (δηλαδή να φύγει το ταξί) δύσκολο το βρίσκω να μπορεί να γίνει κάτι.

Πιστεύω ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που πρέπει να προστατέψουμε τον εαυτό μας.

Βέβαια υπάρχει και ο ΙΝ.ΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Απο εμπειρια (συχνη) με μικρες αποσκευες, οταν ΔΕΝ ανοιγει το πορτ μπαγκαζ (οπου ναι, ΑΥΤΟΣ πρεπει να το ανοιγει, κι οχι να σου φωναζει που καθυστερεις να βαλεις τα πραγματα κιολας) ΔΕΝ δικαιουται επιπλεον χρηματα για αποσκευες.
Και μαλιστα, ακομα κι αν κρατουσε εξτρα λεφτα, νομιζω οτι ειναι περιπου 80 λεπτα για την καθε βαλιτσα, ουτε καν ευρω.

(Απορια ασχετη, που τη συζητουσαμε πριν κατι μερες κι απαντηση εννοειται δε δωσαμε..αφου οι ταξιτζηδες βγαζουν τα κιορατα τους, γιατι στην πλειοψηφια τους εχουν γαϊδουρινη συμπεριφορα; απο τροπο που μιλανε, φερονται μεχρι πως θα σου βουτηξουν το πενηντασεντο; δε θα πρεπε να ναι πιο σικατοι; :P)

Εντιτ: Λινκ με τιμολογιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι καλο μου, 80λεπτα πρεπει να χε κρατησει. τα υπολοιπα ηταν...στογγυλοποιηση προς τα πανω.
και τα κρατησε, μονος του.
εισαι σιγουρη οτι αν δε μπουν στο πορτ μπαγκαζ δεν ειμαι υποχρεωμενη να πληρωσω? μιλαω για μικρες αποσκευουλες και οχι γαιδουρια ολοκληρα...

και ρε παιδια... δεν ειναι τα 80 λεπτα, τα 20 η το ενα ευρω... ειναι η βλαμμενη η νοοτροπια τους που με εκνευριζει! δε μπορω να μου κλεβουν ουτε μισο σεντ!


εντιτ. το λινκ με τις χρεωσεις μαλλον ειναι ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ.
δες τις δυο τελευταιες χρεωσεις του πινακα και θα καταλαβεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γιατι ειναι παλιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καταρχην δεν ειναι 2.65 αλλα 2.85!
αυτο θυμαμαι τωρα. μπες στο λινκ και κοιτα τα δυο τελευταια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Λοιπόν.... ένας γνωστός μου, από δική του μαμακία, υπέγραψε συμβόλαιο με ένα γνωστό ινστιτούτο αδυνατίσματος... Όταν μετά κατάλαβε την πατάτα που είχε κάνει, ζήτησε τη βοήθεια του ΙΝΚΑ, αφού βέβαια πρώτα είχε πάει στο Ιν. Ομορφιάς και είχε ζητήσει να ακυρωθεί το συμβόλαιο...

Αρχικά του έλεγαν ψευτιες, αλλά όταν τους έδειξε το νόμο που ισχύει και ενώ τον είχε διαβάσει πολύ καλά, δεν μπορούσαν να του αντικρούσουν τα επιχειρήματα, είπαν ότι θα σκέφτονταν αν θα επέστρεφαν τα 2.500 ευρώ που είχαν τραβήξει από την πιστωτική του (παράνομα, γιατί πρέπει να πληρώνονται ΜΕΤΑ από κάθε επίσκεψη, και όχι πριν - ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό).

Αφού δεν δέχτηκαν να επιστρέψουν τα χρήματα και να σπάσουν το συμβόλαιο, πήγε στο ΙΝΚΑ και πήρε τα χρήματά του σε 2 μήνες. Νομίζω όμως ότι δίνεις και μια αμοιβή στο ΙΝΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πωπω και μενα μια γνωστη μου την ειχε πατησει ετσι.. για αποτριχωση σε κεντρο αδυνατισματος... τοτε δεν ειχα ιδεα για ινκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Giovanna τωρα το ελαχιστο κοστος διαδρομης ειναι 2.70.. ετσι τουλαχιστον μου ειπε ο ταξιτζης πριν καμια βδομαδα οταν του εδωσα 2,50! (εκει ειχα μεινει..) Αλλα ακομα και το ελαχιστο να εχει αλλαξει, τα υπολοιπα δεν μετακινουνται προς τα πανω συχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στα 2,65 ευρώ από 2,50 ευρώ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Στην υπόλοιπη χώρα η ελάχιστη διαδρομή από 2,70 ευρώ διαμορφώνεται στα 2,85 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
στην αθηνα 2.85 ρε παιδια παιρνουν λεμε!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ενταξει, σε κατακλεψε, αλλα 2,70 ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ειναι τα 0.15, ουτε πχ. τα 0.50 που ολοι χρεωνουν κουβερ.
ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top