Αναζητώντας την τέλεια Πόλη για να ζει κανείς!

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Για φέτος, καλύτερη πόλη διαβίωσης ανακηρύχτηκε η Μελβούρνη. Μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω τους λόγους αυτής της επιτυχίας και να ονειρευτείτε - ως τελευταία όνειρα θερινής νυχτός :P - την ίδια πανέμορφη πόλη στην Ελλάδα!

Μελβούρνη: Η πρωτιά δεν ήρθε τυχαία

Αξιολογώντας στοιχεία όπως η σταθερότητα, οι παροχές υγείας, η κουλτούρα και το περιβάλλον, η εκπαίδευση, η ασφάλεια και οι υποδομές, η Μελβούρνη είναι η καλύτερη πόλη για να ζει κανείς στον κόσμο. Αυτό προκύπτει από την ετήσια έκθεση του Economist (Economist Intelligence Unit) η οποία βαθμολογεί με συγκεκριμένα κριτήρια την προσφερόμενη ποιότητα ζωής στους κατοίκους των πόλεων που συμπεριλαμβάνονται στη λίστα.

Η επιτυχία της Αυστραλίας αγγίζει το απόλυτο αν συνυπολογίσει κανείς πως στις 10 πρώτες πόλεις οι έξι θέσεις ανήκουν σε πόλεις της Ωκεανίας. Καθόλου τυχαίο και κατά τη γνώμη μου πολύ δίκαιο.

Με το 99% των κατοίκων να ζει σε μονοκατοικίες με αυλές. Γεμάτη με τόσα πάρκα, γήπεδα και στάδια, παιδικές χαρές και αποκεντρωμένα εμπορικά κέντρα, η μητροπολιτική Μελβούρνη είναι ο παράδεισος της οικογενειακής ζωής. Οι παιδικοί σταθμοί και τα σχολεία είναι θαυμάσια. Οι παροχές στην τρίτη ηλικία, αξιοζήλευτες. Βιβλιοθήκες, παντού. Με το κέντρο της πόλης γεμάτο με εντυπωσιακούς ουρανοξύστες οι οποίοι συναγωνίζονται ποιος θα κατακτήσει περισσότερα πράσινα αστέρια από την δημοτική αρχή. (φιλικά προς το περιβάλλον, με μηδενικές εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου).

ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ. Και στο κέντρο και την περιφέρεια.Προσωπικά από τότε που ήρθα εδώ δεν έχω πετάξει στο δρόμο ούτε γόπα τσιγάρου, ντρέπεσαι, θες δε θες. Αδέσποτα; Ούτε ένα.

Νυχτερινή ζωή; Αν και δεν έχω συχνά τη δυνατότητα να την παρακολουθώ, είναι εντυπωσιακή. Και όσοι πιστεύουν πως δεν ισχύει ας κυκλοφορήσουν ένα βράδυ, θα έχουν άπειρες επιλογές ειδικά σε εστιατόρια με γεύσεις από κάθε γωνιά του πλανήτη.Μπορεί να έχουν την τύχη να καταλήξουν μετά από μπαρότσαρκα διαρκείας σε μπαράκια με ζωντανή μουσική και δίπλα τους να απολαμβάνει ένα ποτηράκι κρασί ο Ντε Νίρο ή ο Μπόμπ Ντίλαν. Εμένα μου έτυχε...(καλά για τον Νικ Κείβ τι να πούμε, είναι και ντόπιος).

[Α, ναι: για το υπερκοστολογημένο στην Ελλάδα κρασί και την απόλυτη απουσία του (αντίθετα με τα ισπανικά και Ιταλικά) από τις Αυστραλιανές κάβες θα γράψω άλλη φορά.]

Για να συντηρήσει και να διασφαλίσει μελλοντικά την εξέλιξη της πόλης ο Δήμος της Μελβούρνης δεν εφησυχάζει. Όπως μου εξηγούσε ο καθηγητής πολεοδομίας Ρόμπ Άνταμς, επικεφαλής της ομάδας που σχεδιάζει το παρόν και το μέλλον της πόλης, σε πρόσφατη συνέντευξη που παραχώρησε στην ΕΡΤ, ο σχεδιασμός αφορά το ίδιο το σήμερα και την επόμενη δεκαετία, οπότε και αναμένεται ο πληθυσμός να έχει διπλασιαστεί, πλησιάζοντας τα 10 εκατομμύρια.

Σχεδιάζουν. Και μετά εφαρμόζουν. Παράδειγμα: Μια περιοχή στις παρυφές τις πόλης, «απελευθερώνεται» από τις αρχές ώστε να επιτραπεί η δόμηση. Σχεδιάζουν τις θέσεις των οικιών, των καταστημάτων, των πάρκων, των σχολείων, τους δρόμους και τα πεζοδρόμια. Μετά αναπτύσσουν τις υποδομές:

-Ηλεκτρισμός, νερό, αποχέτευση, συγκοινωνίες. Μετά κουμπώνουν τα κτίσματα στις θέσεις τους, τοποθετούν παντού το γκαζόν, τα λουλούδια (τα δέντρα τα έχουν ήδη προστατεύσει) και ένα ακόμη προάστιο δίνεται στους ενδιαφερόμενους. Ένας φίλος Έλληνας που ζει εδώ μου εξηγούσε πως για να κάνει αλλαγές στο σπίτι του χρειάστηκε να περιμένει μήπως κάνει ένσταση οποιοσδήποτε γείτονας ενώ πλήρωσε 10.000 δολ.(8500 ευρώ) παραπάνω για να αλλάξει τα σχέδια του γκαράζ (όλοι έχουν) επειδή η διέλευση του αυτοκινήτου, σύμφωνα με τον Δήμο, θα πλήγωνε τις ρίζες παρακείμενου δένδρου! Α, ναι: Η άδεια του δόθηκε εφόσον ολοκληρώθηκαν και οι αναλύσεις για την ποιότητα του χώματος στην αυλή ώστε σε περίπτωση που παίζουν παιδιά να μην εκτεθούν σε επικίνδυνους ρύπους!

Το δίκτυο των αστικών συγκοινωνιών είναι θαυμαστό: Γραμμές μετρό σχεδόν σε κάθε περιοχή, το καλύτερο δίκτυο τραμ του πλανήτη, αστικά λεωφορεία επίσης πεντακάθαρα που έρχονται στη στάση με ακρίβεια ελβετικού ρολογιού. Τα όρια ταχύτητας στην πόλη έχουν προσδιοριστεί με βάση την ανάγκη προστασίας των πεζών. Από 40-60 χλμ το μέγιστο. Κι αν θες, τόλμα να τα παραβιάσεις...Κορνάρισμα; Τι είναι αυτό; Φυσικά στις διαβάσεις έχουν απόλυτη προτεραιότητα οι πεζοί. Και βέβαια τα πεζοδρόμια είναι απολύτως προστατευμένα από Ι.Χ και διασταυρώνονται με τους δρόμους μόνο όπου υπάρχουν διαβάσεις.

Ναι, είναι ακριβή πόλη. Ακριβότερη από την Αθήνα, σίγουρα. Το μέσο ενοίκιο για σπίτι δύο υπνοδωματίων ξεπερνάει το 1000 ευρώ. Όμως, όπως έχω διαπιστώσει και ο ίδιος, μπορείς να ζήσεις καλύτερα ξοδεύοντας λιγότερα απ΄ότι στην Ελληνική πρωτεύουσα. Είναι θέμα ποιότητας ζωής.

Ας περιοριστώ σε αυτά με μια τελευταία επισήμανση: Η Μελβούρνη θεμελιώθηκε το 1835. Την ίδια εποχή χτιζόταν η σύγχρονη Αθήνα. Η κοινή (στο χρόνο) πορεία δύο πόλεων 176 χρόνια μετά έφερε τη μια πόλη στην κορυφή και την άλλη, «της γης το δακτυλίδι», στη θέση 67. Σε σχέση με πέρυσι η Αθήνα έπεσε πέντε θέσεις, ξεπερνώντας –προς τα κάτω- το όριο ανάμεσα στις ανεπτυγμένες και τις υπανάπτυκτες πόλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο καιρος κλιμα κλπ ουτε υπολογιζεται καν?

πολυ αντικειμενικο

το βανκουβερ που εβγαινε πρωτο ηταν ολο συννεφια και βροχη,,πηγε να παθει καταθλιψη η αδελφη μου 4 χρονια εκει..

αυτες οι μελετες ειναι της πλακας,,γιατι απλα η ποιοτητα ζωης δεν μετριεται ευκολα,,η πολη ειναι ζωντανος οργανισμος και εχει προσωπικοτητα και χαρακτηρα,,δεν μετριεται μονο με νουμερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
για τον Νικ Κείβ τι να πούμε


...ότι μένει μόνιμα αλλού, μήπως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
ο καιρος κλιμα κλπ ουτε υπολογιζεται καν?

πολυ αντικειμενικο

το βανκουβερ που εβγαινε πρωτο ηταν ολο συννεφια και βροχη,,πηγε να παθει καταθλιψη η αδελφη μου 4 χρονια εκει..

αυτες οι μελετες ειναι της πλακας,,γιατι απλα η ποιοτητα ζωης δεν μετριεται ευκολα,,η πολη ειναι ζωντανος οργανισμος και εχει προσωπικοτητα και χαρακτηρα,,δεν μετριεται μονο με νουμερα..

Θα μπορούσες να φανταστείς μια Πόλη που δεν θα είχες πρόβλημα να ζεις για πάντα εκεί; Πως θα έμοιαζε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ωραια και καλα ολα αυτα, αλλα ας μην ξεχνουμε πως η Αυστραλια ειναι τοπ στα επικινδυνα ζωα.
Ριξε μια ματια στην ιστοσελιδα με τις αραχνες που πρεπει να προσεχεις οταν μενεις εκει
https://www.spiders.com.au/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η Αυστραλια ειναι τοπ στα επικινδυνα ζωα.



Σιγά μωρέ... εδώ στην ελλάδα τα ζώα οδηγούν κιόλας :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα μπορούσες να φανταστείς μια Πόλη που δεν θα είχες πρόβλημα να ζεις για πάντα εκεί; Πως θα έμοιαζε;

δεν θελω να ζω σε πολη.
προτιμω τα προαστια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Η Μελβούρνη είναι απλά Υπέροχη!! Θα ήθελα πολύ να ζω εκεί! Την είχα επισκευθεί αρκετά χρόνια πρίν και μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα!!! Είναι οτι καλύτερο έχω δει. Μα πάνω απ'όλα έχει ανθρωπιά.
Όλοι και όλα έχουν τα αρνητικά τους, αλλα εδώ τα θετικά υπερταιρούν.
Βέβαια αυτό είναι κάτι καθαρά υποκειμένικό, και σίγουρα δεν δίνω σημασία στα νούμερα, αλλα στην προσωπική μου εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top