Υποσυνείδητα μηνύματα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολυς λόγος γίνεται για τα μηνύματα που μας περνούν διάφορα προιόντα, τραγούδια και υπηρεσίες χωρίς να το θέλουμε ή να είμαστε σε θέση να το αντιληφθούμε.
Πόσες φορές ακούσατε για κάποιο γνωστό τραγούδι ότι αν παιχτεί ανάποδά ακούγονται σατανιστικά μηνύματα?
Πόσες φορές ακούσατε για κάποια ταινία που κατα τη διάρκεια της εμφανίζεται το λογότυπο του Χ προιόντος για κλάσματα δευτερολέπτου ώστε να περάσει στο υποσυνείδητο?
Πόσες φορές ακούσατε ότι αν δυναμώσετε το ηχείο σε κάποιο σημείο ενός κομματιού ακούγονται διάφοροι ύμνοι για το σατανά?

Εσείς πιστεύετε οτι όλα αυτά ισχύουν ή πρόκειται για ένα ακόμα Urban Legend? Η Ψυχολογία σε τι πορίσματα έχει καταλήξει για αυτό το θέμα?
Έχετε διαπιστώσει μόνοι σας κάτι παρόμοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πόσες φορές ακούσατε για κάποιο γνωστό τραγούδι ότι αν παιχτεί ανάποδά ακούγονται σατανιστικά μηνύματα?
Εδώ με το ζόρι κατάφερνουν να φτιάξουν αυτούς τους στίχους θα το σκεφτούν τόσο πολύ ώστε να συμβαίνει αυτο;;;; Μπα το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το χρήμα.
Πόσες φορές ακούσατε για κάποια ταινία που κατα τη διάρκεια της εμφανίζεται το λογότυπο του Χ προιόντος για κλάσματα δευτερολέπτου ώστε να περάσει στο υποσυνείδητο?
Ναι εγώ το βλέπω σαν μια διαφήμιση τιποτά παραπάνω....
Εσείς πιστεύετε οτι όλα αυτά ισχύουν ή πρόκειται για ένα ακόμα Urban Legend? Η Ψυχολογία σε τι πορίσματα έχει καταλήξει για αυτό το θέμα?
Εγώ πιστεύω οτι σε ακρετό βαθμό είναι Urban Legend
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εδώ με το ζόρι κατάφερνουν να φτιάξουν αυτούς τους στίχους θα το σκεφτούν τόσο πολύ ώστε να συμβαίνει αυτο;;;; Μπα το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το χρήμα.

Απ'οσο έχω διαβάσει για το θέμα υπάρχει τρόπος να βάλεις σε ένα τραγούδι κάποιο μήνυμα που να ακούγεται μόνο ανάποδα και όχι κανονικά... Ας με διορθώσει κάποιος γνώστης αν κάνω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Απ'οσο έχω διαβάσει για το θέμα υπάρχει τρόπος να βάλεις σε ένα τραγούδι κάποιο μήνυμα που να ακούγεται μόνο ανάποδα και όχι κανονικά... Ας με διορθώσει κάποιος γνώστης αν κάνω λάθος...
Το μόνο εφικτό που φαντάζομαι μπορει να γινει είναι να ακουγεται ο ήχος και κανονικά αλλά να το αυτή να ακούει ώς μελωδία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το κομμάτι με τους ύμνους στο σατανά το αφήνω ασχολίαστο...
Είναι παραμυθάκι για μικρά παιδιά...

Τώρα σχετικά με τη διαφήμηση κάποιου προϊόντος μέσω υποσυνείδητων μηνυμάτων, διαβάζοντας διάφορα άρθρα έχω καταλλήξει στο συμπέρασμα ότι έχει βάση.
Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι αν δούμε μια εικόνα για κάποιο πολύ μικρό χρονικό διάστημα (π.χ. ένα καρέ σε μια ταινία) αυτή δεν επεξεργάζεται από τον εγκέφαλο, αλλά περνάει κατευθείαν στο ασυνείδητο.
Λέγεται ότι κάποτε το είχε χρησημοποιήσει αυτό το "κόλπο" γνωστή αμερικάνικη εταιρία αναψυκτικών (μην γράψω όνομα και θεωρηθεί διαφήμηση, αλλά όλοι καταλαβαίνεται ποια εννοώ...;)) σε προβολές ταινιών σε κινηματογραφικές αίθουσες, και είχαν πει ότι όντως είχε αποτελέσμα...

Εγώ το ψιλοπιστεύω, αλλά πάντα με επιφύλαξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Τώρα σχετικά με τη διαφήμηση κάποιου προϊόντος μέσω υποσυνείδητων μηνυμάτων, διαβάζοντας διάφορα άρθρα έχω καταλλήξει στο συμπέρασμα ότι έχει βάση.
Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι αν δούμε μια εικόνα για κάποιο πολύ μικρό χρονικό διάστημα (π.χ. ένα καρέ σε μια ταινία) αυτή δεν επεξεργάζεται από τον εγκέφαλο, αλλά περνάει κατευθείαν στο ασυνείδητο.
Λέγεται ότι κάποτε το είχε χρησημοποιήσει αυτό το "κόλπο" γνωστή αμερικάνικη εταιρία αναψυκτικών (μην γράψω όνομα και θεωρηθεί διαφήμηση, αλλά όλοι καταλαβαίνεται ποια εννοώ...;)) σε προβολές ταινιών σε κινηματογραφικές αίθουσες, και είχαν πει ότι όντως είχε αποτελέσμα...

Εγώ το ψιλοπιστεύω, αλλά πάντα με επιφύλαξη...
Εγώ το βλέπω ως μια διαφήμιση. Αν π.χ. ο ήρωας μια ταινίας πίνει/τρώει/καπνίζει το τάδε είναι λογίκο οι fan του να προσπαθήσουν να το μιμηθούν. Εδώ ξέρω παιδί που πήρε το t68i μόνο και μονό επειδή "έπαιζε" σε μια ταινια του james bond :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ το βλέπω ως μια διαφήμιση. Αν π.χ. ο ήρωας μια ταινίας πίνει/τρώει/καπνίζει το τάδε είναι λογίκο οι fan του να προσπαθήσουν να το μιμηθούν. Εδώ ξέρω παιδί που πήρε το t68i μόνο και μονό επειδή "έπαιζε" σε μια ταινια του james bond :rolleyes:
Ναι αλλά αυτό που εννοείς εσύ είναι απόλυτα συνειδητό και άρα όχι τόσο κατακριτέο. Όταν βλέπεις τον πρωταγωνιστή να καπνίζει τη Χ μάρκα τσιγάρων το καταλαβαίνεις συνήθως οτι πρόκειται για διαφήμιση και καθορίζεις αναλόγως τις ενέργειες σου.
Όταν όμως έχουμε το φαινόμενο που ανέφερα (εμφάνιση της εικόνας σαν καρέ για μερικά μόλις κλάσματα του δευτερολέπτου) τότε το όλο θέμα δεν γίνεται συνειδητά και στερεί απο τον άνθρωπο τη δυνατότητα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ το βλέπω ως μια διαφήμιση. Αν π.χ. ο ήρωας μια ταινίας πίνει/τρώει/καπνίζει το τάδε είναι λογίκο οι fan του να προσπαθήσουν να το μιμηθούν. Εδώ ξέρω παιδί που πήρε το t68i μόνο και μονό επειδή "έπαιζε" σε μια ταινια του james bond :rolleyes:

Άλλο αυτό...
Εγώ λέω για την περίπτωση που κατά τη διάρκεια της ταινίας, 1 καρέ κάθε 1000 π.χ. (δηλαδή μιλάμε για μια είκόνα που βλέπεις για 1/25 του δευτερολέπτου, κάθε 7 περίπου λεπτά), αντί να είναι της ταινίας είναι διαφήμηση. Εσύ δεν το παρατηρείς, λόγω αδυναμίας του ματιού, και τελικά αυτό το καρέ περνάει κατευθείαν στο μυαλλό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Άλλο αυτό...
Εγώ λέω για την περίπτωση που κατά τη διάρκεια της ταινίας, 1 καρέ κάθε 1000 π.χ. (δηλαδή μιλάμε για μια είκόνα που βλέπεις για 1/25 του δευτερολέπτου, κάθε 7 περίπου λεπτά), αντί να είναι της ταινίας είναι διαφήμηση. Εσύ δεν το παρατηρείς, λόγω αδυναμίας του ματιού, και τελικά αυτό το καρέ περνάει κατευθείαν στο μυαλλό σου...
Α σορρύ παιδιία εγώ αλλό κατάλαβα....Μην με φάτε!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Α σορρύ παιδιία εγώ αλλό κατάλαβα....Μην με φάτε!!!! :P

Συγχωρεμένος!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ είχα ακούσει ένα παρόμοιο: ότι στα Super Market και γενικά σε κατάστηματα, ακούγεται συνέχεια ένας ήχος σε συχνότητα που δεν μπορούμε να την κατανοήσουμε με διαφημίσεις. Και επειδή δεν μπορούμε να την κατανοήσουμε περνάει στο ασυνείδητο και τελικά αγοράζουμε το προίον τις διαφημίσεις αυτής.
Δεν νομίζω να ισχυεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Τώρα σχετικά με τη διαφήμηση κάποιου προϊόντος μέσω υποσυνείδητων μηνυμάτων, διαβάζοντας διάφορα άρθρα έχω καταλλήξει στο συμπέρασμα ότι έχει βάση.
Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι αν δούμε μια εικόνα για κάποιο πολύ μικρό χρονικό διάστημα (π.χ. ένα καρέ σε μια ταινία) αυτή δεν επεξεργάζεται από τον εγκέφαλο, αλλά περνάει κατευθείαν στο ασυνείδητο.
Λέγεται ότι κάποτε το είχε χρησημοποιήσει αυτό το "κόλπο" γνωστή αμερικάνικη εταιρία αναψυκτικών (μην γράψω όνομα και θεωρηθεί διαφήμηση, αλλά όλοι καταλαβαίνεται ποια εννοώ...;)) σε προβολές ταινιών σε κινηματογραφικές αίθουσες, και είχαν πει ότι όντως είχε αποτελέσμα...

Εγώ το ψιλοπιστεύω, αλλά πάντα με επιφύλαξη...

Ξεκίνησε ως πείραμα και μετά έγινε μέθοδος διαφήμισης που απαγορεύτηκε...Αν θυμάμαι καλά το ποσοστό πώλησης τότε ανέβηκε στα 60%....Στο διάλλειμα έτρεξαν πολύ να το αγοράσουν 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Ξεκίνησε ως πείραμα και μετά έγινε μέθοδος διαφήμισης που απαγορεύτηκε...Αν θυμάμαι καλά το ποσοστό πώλησης τότε ανέβηκε στα 60%....Στο διάλλειμα έτρεξαν πολύ να το αγοράσουν 8)
Δλδ πλέον δεν υπάρχουν τέτοια frames μέσα σε ταινίες ;:o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δλδ πλέον δεν υπάρχουν τέτοια frames μέσα σε ταινίες ;:o

έχουν απαγορευτεi γιατί θεωρείται αντιδεολογική διαφήμιση...'Αλλωστε όπως είπε και ο giostau περνούσαν τόσο γρήγορα που ο εγκέφαλος δεν το έβλεπε...η συχνότητα τους δεν επέτρεπε την οποιαδήποτε επεξεργασία του στυλ...α...η ταινία έδειξε την τάδε μάρκα αναψυκτικού, δεν γινόταν αντιληπτή.... ενώ ασυνείδητα γεννούσαν την ανάγκη για αγορά του προιόντος....

Αν εννοείς τις μάρκες που φαίνονται κανονικά στις ταινίες- έστω και λίγο- είναι νόμιμες καθώς θεωρούνται χορηγοί της ταινίας και είναι μια πολύ έξυπνη διαφήμιση! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Αν εννοείς τις μάρκες που φαίνονται κανονικά στις ταινίες- έστω και λίγο- είναι νόμιμες καθώς θεωρούνται χορηγοί της ταινίας και είναι μια πολύ έξυπνη διαφήμιση! 8)
Όχι εννούσα αύτες που φαίνονται απλά για κάποια δέκατα του δετερολέπτου ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
εδω και αρκετα χρονια ειχε γινει σαλος για αυτη την ιστορια και μαλιστα θυμαμαι που ειχαν δειξει μια ταινια του Disney σε slow motion και εδειχνε εναν κλασσικο ηρωα να χτυπαει μια ενεση ηρωινης, γενικα τα περισσοτερα που ειχαν ακουστει τοτε ηταν για Disney και Coca Cola, το θεμα ομως δεν θυμαμαι να εφτασε ποτε στα δικαστηρια ή να προχωρησε γενικως περα απο τις εκπομπες που το προεβαλαν τοτε, και φυσικα ολοι ξερουμε οτι η φημη των δυο μεγαλων εταιριων δεν πληγωθηκε καθολου. Θυμοσαστε οι παλιοτεροι τις ιστοριες βυννηλιου με τους δισκους του Παπακωνσταντινου και το hotel California που ελεγαν οτι αν τους παιξεις αναποδα (ή κατι τετοιο) θα ακουσεις ημνους προς τον Σατανα?

δεν ξερω αν τα πιστευω αυτα,
δεν λεω οτι δεν εγιναν αλλα και δεν μπορω να ξερω αν οντως ειναι ολα αυτα αληθεια
το συγουρο ειναι οτι δεν τα φοβαμαι
1ον γιατι δεν πιστευω στην υπαρξη του σατανα
2ον γιατι δεν παιρνω ναρκωντικα και ας εχω παρακολουθησει απειρες ωρες Disney
3ον γιατι δεν πινω Coca Cola και ας εχω περασει φασεις στην ζωη μου που πηγενα 2-3 φορες την εβδομαδα cinema
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
https://www.snopes.com/business/hidden/popcorn.asp

Πάμε για το επόμενο topic με θέμα κάποιο urban legend.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν παρατήρησες όμως τα ερωτήματα του τοπικ είναι 3 και το κειμενο αυτό ούτε το ένα δεν καλύπτει 100%! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μια χαρά υπάρχουν frames σε τέτοιες ταινίες. Πόσοι από σας έχετε δει το "Fight Club" και τον "Εξορκιστή;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Puff_Daddy:
Μια χαρά υπάρχουν frames σε τέτοιες ταινίες. Πόσοι από σας έχετε δει το "Fight Club" και τον "Εξορκιστή;"
Τι ακρίβως υπάρχει σε αυτές τις ταινίες;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top