[spoilers] 500 μέρες με τη Summer (2009)

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, το παρακατω θεμα δεν ειναι ακριβως ενα review της ταινιας, αλλα ενας πονος ψυχης και μια κραυγη που δε μπορω να κρατησω μεσα μου...

Παρακαλουνται οσοι δεν εχουν δει την ταινια να μη συνεχισουν την αναγνωση του thread, αν δε θελουν να φανε τα spoilers με το τσουβαλι!!!

Ο γυναικειος πληθυσμος του forum, που κακα τα ψεματα ειναι και η πλειοψηφια, πιθανοτητα θα με μισησει, αλλα πραγματικα αδιαφορω:P... Επισης σχολια του τυπου "εισαι φαλλοκρατικο γουρουνι" και "δε μπορεις να καταλαβεις τη γυναικεια ψυχολογια", θα ηταν καλυτερο να αποφευχθουν:P:P!!

Εχουμε και λεμε:
Η συγκεκριμενη ταινια, οπως γινεται ξεκαθαρο απο την αρχη, ΔΕΝ ειναι μια ιστορια αγαπης, αλλα μια ιστορια για γερα νευραααα...
Στην ουσια βλεπουμε πως μια μεση γυναικα μπορει να οδηγησει στην καταθλιψη εναν αθεραπευτα ρομαντικο αντρα!!

Στις περισσοτερες ταινιες αυτου του ειδους το θυμα ειναι συνηθως η γυναικα, που συνανταει τον αντρα της ζωης της, τις καταστρεφει τη ζωη και εκεινη προσπαθει να κανει το επομενο βημα... Βαρετη, συνηθισμενη και χιλιοπαιγμενη ιστορια!! Μεχρι τωρα λοιπον, στα ματια του κινηματογραφικου κοινου ειχαμε εμεις το ρολο του Μαλακα... Αυτη η ταινια ομως ερχεται να ανατρεψει οσα ξεραμε μεχρι τωρα και το κανει με τον χειροτερο τροπο!! Βλεποντας την τελευταια στιγμη (και μιλαω για εναν φυσιολογικο αντρα με ελαχιστη δοση ευαισθησιας) μενεις με μια απορια ζωγραφισμενη στο προσωπο σου: ΓΙΑΤΙ?? ΓΙΑΤΙ??? ΓΙΑΤΙ???? ΓΙΑΤΙ?????

Ας γινω λοιπον περισσοτερο συγκεκριμενος: Ο Τομ ειναι ενας συνηθισμενος νεος, με ενα μεγαλο ελλατωμα... Τυχαινει να ειναι ρομαντικος!! Ακουγεται λιγο ειρωνικο ετσι??? Εσεις κυριες μου δεν ειστε που αναριωστε τι απεγιναν οι ρομαντικοι αντρες?? Απ'οτι φαινεται, οχι πως δεν το ξεραμε δηλαδη, ολα αυτα ειναι λογια του αερα... Εχει τους φιλους του, τη δουλεια του, ζει δηλαδη οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι σε αυτον τον πλανητη, αλλα κατι του λειπει!! Το ξερει, το αισθανεται και το συνειδητοποιει για τα καλα οταν αντικρυζει τη Σαμερ... Ειναι η γυναικα που ολη ονειρευομαστε: ομορφη, γλυκια, ανεξαρτητη, δυναμικη, δε μπορει τις δεσμευσεις, βγαζει σπυρακια οταν ακουει τη λεξη γαμος, δεν τις αρεσουν οι ταμπλες και αυτο που αναζητα ειναι η περιπετεια και οι νεες εμπειριες!! Woooooooow... Αυτη δεν ειναι γυναικα φιλε μου, μαλλον προκειται για το πολυσφυρι:P!!! Ο Τομ εντυπωσιαζεται, η μαλλον χαφτει την εικονα που προσπαθει να του πουλησει η Σαμερ, και παρολο που δεν θα τον ελεγες τοσο φιλελευθερο πνευμα, προσπαθει να αλλαξει για χαρη της Σαμερ...

Ειναι μαζι, αλλα δεν ειναι ζευγαρι, γιατι στη Σαμερ δεν αρεσουν οι ταμπελες!! Δεν εχουν ακριβως σχεση, αλλα η συγκεκριμενη κυρια του ανοιγει την ψυχη της και του μαρτυραει πραγματα που λιγοι ανθρωποι γνωριζουν... Βεβαια δε θα τους ελεγες φιλους, γιατι οι φιλοι δε συνηθιζουν να πηδιουνται συστηματικα (η τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει):P!! Ο Τομ οδηγει τη Σαμερ στο προσωπικο του ησυχαστηριο και εκεινη φαινεται πως θελει να δει τον κοσμο μεσα απο τη δικη του ματια... Περνανε ωρες μαζι, γελανε, μοιραζονται στιγμες, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ!! Ως που μια μερα η Σαμερ του ανακοινωνει πως θελει να χωρισουν (χρησιμοποιωντας μαλλον λαθος ρημα, γιατι εκεινη δε θεωρησε ποτε πως ειχε σχεση), αλλα μπορουν να μεινουν δυο καλοι φιλοι (α πα πα, κανονικος ευνουχισμος δηλαδη)...

Ο Τομ τρελενεται, ψαχνει να βρει που εκανε λαθος χωρις αποτελεσμα!! Προσπαθει να τη βγαλει απο το μυαλο του αλλα δεν τα καταφερνει... Και εκει που εχει μια τελευταια ελπιδα πως μπορει να την ξανακερδισει, πηγαινει σε ενα παρτυ και τη βλεπει να φοραει ΒΕΡΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Σε αυτο ακριβως το σημειο, μπορουμε να εκτονωθουμε ολοι μαζι: Εσυ μωρη σκροφα δεν ησουν που ελεγες πως δε μπορεις τισ δεσμευσεις?? Εσυ δεν ησουν που δε θα παντρευοσουνα ποτε??? Εσυ δεν εισαι που αφησες τον αλλο, επειδη ενιωθες πιεσμενη??? Ποτε προλαβες μωρη και εβαλες βερα?? Θα μας τρελανεις???

Ο Τομ κοντευει να παθει εμφραγμα οπως καταλαβαινετε, τρεχει να φυγει οσο προλαβαινει και πλεον εχει χασει τη γη κατω απ'τα ποδια του... Και, οχι, πειτε μου εσεις... Πως μπορεις να εμπιστευτεις ξανα γυναικα μετα απ'όλο αυτο το σκηνικο??? Εκει που καθεται λοιπον ησυχος στο παγκακι ΤΟΥ και προσπαθει να συνειδητοποιησει τι του 'χει συμβει, σκαει μυτη η Σαμερ!! Με ποιο δικαιωμα μωρη πατας το ποδι σου στον προσωπικο χωρο του αλλου??? Αφου ξερεις πως αυτος ειναι ο επιγειος παραδεισος του, εσυ που φροντισες να του κανεις τη ζωη μαυρη, με ποιο δικαιωμα εισαι εκει???

Τελευταια σκηνη: Αφου η Σαμερ εχει καταπατησει τον προσωπικο του χωρου, εκεινος δεν αντεχει αλλο και της ζηταει να μαθει τι συνεβει... Ε, λοιπον, οσο ρεαλιστης και να εισαι, αυτη την απαντηση δεν την περιμενεις: "Τον παντρευτηκα, γιατι ξυπνησα μια μερα στο πλαι του και ενιωσα ολα αυτα που δεν ειχα νιωσει μαζι σου τοσο καιρο":confused::confused::confused:!!! Γιατι του το κανεις αυτο ρε σκροφα??? Γιατι?? Ποσο εγωιστης πρεπει να εισαι για να δωσεις μια τετοια απαντηση?? Και ολες οι στιγμες που περασατε μαζι, δε σημαινανε ΤΙΠΟΤΑ για σενα??? Ενταξει, εκεινος μπορει να ειχε πλασει στο μυαλο του την ιδανικη σχεση, αλλα εισαι γιατι δε φροντισες να του το ξεκοψεις εξαρχης??? Ελεγες πως δε θελεις τις δεσμευσεις, αλλα τοτε γιατι του ανοιχτηκες??? Και στην τελικη, απο το να του πεις αυτο μεσα στα μουτρα, καλυτερα να εφευγες οριστικα χωρις εξηγηση!!! Αυτη η απορια ηταν που ειχε ριξει τον Τομ στην καταθλιψη, αλλα με αυτο που του ειπες, πιστεψε με δεν τον εκανες να νιωσει καθολου καλυτερα.


Αφιερωμενο στον πιο μισητο γυναικειο κινηματογραφικο χαρακτηρα.
Περιμενω τα σχολια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν την έχω δει την ταινία αλλά μου φαίνεται μεγάλη μπαρούφα (μόλις είδα και το "sundance" στην περιγραφή, βεβαιώθηκα). Κλασσική Αμερικάνικη "ανεξάρτητη" ταινία που θέλει να πρωτοτυπήσει, τι περιμένεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Δεν την έχω δει την ταινία αλλά μου φαίνεται μεγάλη μπαρούφα (μόλις είδα και το "sundance" στην περιγραφή, βεβαιώθηκα). Κλασσική Αμερικάνικη "ανεξάρτητη" ταινία που θέλει να πρωτοτυπήσει, τι περιμένεις?

Oχι, η ταινια ειναι εξαιρετικη θα ελεγα!!
Το προβλημα μου ειναι με την πρωταγωνιστρια:P:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
E, αν το πάμε έτσι τουλάχιστον συμβιβάσου που η ηθοποιός είναι γλυκύτατη. Σκέψου να είχαν βάλει καμία Sarah Jessica Parker.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Η ταινία ΕΙΝΑΙ εξαιρετική κι αυτό είναι αδιαμφισβήτητο κι όποιος το αμφισβητήσει είναι κακόγουστος.

Εντάξει, η κοπέλα τον ξεπέρασε, ένιωσε οικεία και του είπε μερικές κουβέντες παραπάνω σκεπτόμενη πως πάει καιρός από τότε, επομένως δε θα τον άγγιζε. Δεν είναι κακό να παραδεχτείς πως δεν ταίριαζες με κάποιον.

Μπορεί ο άλλος να μη σου τη βγάζει τη δέσμευση, να είσαι ελεύθερο πνεύμα και μια μέρα να βρεις κάτι ιδανικό. Γιατί φταίει η Σάμμερ γι' αυτό; :pfff: Μη γινόμαστε κακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Η ταινία ΕΙΝΑΙ εξαιρετική κι αυτό είναι αδιαμφισβήτητο κι όποιος το αμφισβητήσει είναι κακόγουστος.

Εντάξει, η κοπέλα τον ξεπέρασε, ένιωσε οικεία και του είπε μερικές κουβέντες παραπάνω σκεπτόμενη πως πάει καιρός από τότε, επομένως δε θα τον άγγιζε. Δεν είναι κακό να παραδεχτείς πως δεν ταίριαζες με κάποιον.

Μπορεί ο άλλος να μη σου τη βγάζει τη δέσμευση, να είσαι ελεύθερο πνεύμα και μια μέρα να βρεις κάτι ιδανικό. Γιατί φταίει η Σάμμερ γι' αυτό; :pfff: Μη γινόμαστε κακοί.

Ημουν σιγουρος πως θα απαντουσες:P!! Επειδη ομως αυτη τη στιγμη δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρονο, θα σου απαντησω μολις επιστρεψω;)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά ντε, δεν την εχω δει είπα. Το τρέιλερ είδα μόνο και δεν μου πολυάρεσε, η ταινία αφού λέτε ότι είναι καλή, θα είναι.
Εχω μια θεωρία...ότι στην επόμενη σχέση σου φέρεσαι όπως φέρθηκε ο πρώην σύντροφός σου σε σένα. Η Summer προφανώς είχε γνωρίσει κάποιον βλάκα που την έκανε να θέλει να είναι ελεύθερη και χωρίς δεσμεύσεις, μετά δεν μπορούσε να λειτουργήσει με τον πρωταγωνιστή γιατί είχε κατάλοιπα και στον επόμενο φέρθηκε όπως ο πρωταγωνιστής σε αυτή.
Κολλάει? Γιατί είπα δεν έχω δει την ταινία, στην πραγματική ζωή το έχω παρατηρήσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δε νομίζω πως ήταν αυτό το πρόβλημα της Summer. Αυτό που έχω να πω όμως είναι πως η ταινία είναι ένα μεγάλο δίδαγμα σχετικά με τις εποχές των ανθρώπων που έχουμε στη ζωή μας.
Κι όπως μόλις έλεγα, δε λυπήθηκα τον Τομ που του συνέβησαν όλα αυτά, γιατί κατάλαβε πως η Summer ήταν μια ιδέα κι αν δεν έτρωγε τη σούπα που έφαγε, ακόμη θα συνεχιζόταν η ταινία και θα την κυνηγούσε. Όμως μετά από αυτό σταμάτησε και στο τέλος της ταινίας ο Τομ αποφάσισε να γνωρίσει μια νέα εποχή (μα τι έξυπνο αυτό με τα ονόματα!).

Έχω υπάρξει κι εγώ Τομ στη ζωή μου, μη με μαλώνετε, αλλά ξέρω πως του έκανε καλό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καλά τα λες με τις εποχές, αλλά αν είναι έτσι από το καλοκαίρι της ζεστασιάς και της χαράς, πήγε στο Φθινόπωρο του μαρασμού και του κρύου? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κι αν είναι το φθινόπωρο η εποχή σου; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κι είναι το φθινόπωρο η εποχή σου; ;)

Η κοπέλα που γνωρίζει μετά έτσι δε λέγεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ναι! Τι ταινία θα δεις με τόσα spoilers δεν ξέρω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γιατί όχι? Εσύ σεναριογράφος δεν είσαι? Δεν βλέπεις την δουλειά σου μετά? :)
Ετσι κι αλλιώς αν η ταινία δεν μου κάνει κλικ από το τρέιλερ δεν πρόκειται να την δω αμα δεν μάθω παραπάνω πληροφορίες. Εντάξει, αμα ήταν του τύπου "ποιός είναι ο δολοφόνος" δεν θα ήθελα να ξέρω, αλλά και πάλι αν είναι καλή η ταινία θα την δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν της εκανε το ''κλικ'' :P (πασέ πασέ :P)

Τι ψάχνεις να βρεις αγόρι μου... αυτά δε συμβαίνουν μονάχα σήμερα, ανέκαθεν συνέβαιναν. Παλιότερα κλεβονταν, με άλλον κοκκίνιζαν τα σεντόνια με άλλον παντρεύονταν, αλλοι παντρεύονταν οποια ναναι για να τους κάνει παιδιά, ενίοτε έπεφταν και τουφεκιές:P Δεν την εχω δει την ταινία πάντως, αλλά μήπως παραήταν αδιάβαστος ο Τομ (?)? Διότι δε μετέφραζε σωστά τα γαλλικά της κοπελιάς--> απο την αρχή αυτή με τα αλε ρετουρ ήταν, αυτός το βιολί του να τα μεταφράσει ως ζετεμ. Εμ... Εγώ λέω να μην απελπίζεσαι και να το ρίξεις στο διάβασμα. Διάβασε, ανάγνωρισε τη σημερινή κοινωνία, σύγκρινε, προσαρμόσου και αποδέξου τα νέα data. Ετσι θα περάσεις και καλύτερα και πού ξέρεις, ίσως μια μέρα βρεθείς στη θέση του κλικαρισμένου αμόρε -με βέρα- της Σάμερ! Αυτοί οι άνδρες πάνε μπροστά, όσοι αναγνωρίζουν, μεταφράζουν σ-ω-σ-τ-α- κι αποδέχονται και αυτές οι γυναίκες πάνε μπροστά- όσες είναι ξηγημένες κι αποφασισμένες ν'ακολουθούν αληθινά την καρδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επισης σχολια του τυπου [...] "δε μπορεις να καταλαβεις τη γυναικεια ψυχολογια", θα ηταν καλυτερο να αποφευχθουν:P:P!!
Εδώ ούτε ο Stephen Hawking δεν τις καταλαβαίνει, περιμένεις εσύ; :P

Λοιπόν, την ταινία την είδα τώρα τα Χριστούγεννα, αφού είχα υποστεί πλύση εγκεφάλου από την MissKit λέγοντάς μου πόσο ωραία είναι η ταινία. Έχω να πω πως η ταινία είναι ΟΝΤΩΣ φοβερή και αντικατοπτρίζει με πολύ ρεαλιστικό τρόπο πολλά σύγχρονα περιστατικά.
Όσον αφορά τον σχολιασμό του foreverfreak θα πω: true story, bro.

Το δικό μου σχόλιο: η ταινία με άγγιξε πάρα πολύ, καθώς έχω ζήσει την ίδια ιστορία από την πλευρά του Tom. Ήταν πολύ περίεργο να βλέπεις πράγματα που έχεις βιώσει στην μεγάλη οθόνη.

Θεωρώ ότι αυτό που πρέπει κανείς να κρατήσει απ' την ταινία είναι ότι πρέπει κανείς να βάζει τις δικές του προτεραιότητες σε μία σχέση (ή "σχέση") και να μην υποκύπτει στις παραξενιές ή τις ανασφάλειες του άλλου. Εν ανάγκη, θα τον αφήσεις και πίσω, αν πληγώνεσαι τόσο. Ό,τι λέει και η Admiral Cain στο Galactica, δηλαδή, ότι "Sometimes you have to leave people behind so that we can go on".

Κοινώς, να μην κρατάς άτομα που σε κάνουν δυστυχισμένο ή να νιώθεις μαλάκας. Γιατί όταν ο Tom άκουσε αυτό:
Τελευταια σκηνη: Αφου η Σαμερ εχει καταπατησει τον προσωπικο του χωρου, εκεινος δεν αντεχει αλλο και της ζηταει να μαθει τι συνεβει... Ε, λοιπον, οσο ρεαλιστης και να εισαι, αυτη την απαντηση δεν την περιμενεις: "Τον παντρευτηκα, γιατι ξυπνησα μια μερα στο πλαι του και ενιωσα ολα αυτα που δεν ειχα νιωσει μαζι σου τοσο καιρο":confused::confused::confused:!!!
Ένιωσε ΠΟΛΥ μαλάκας. :)

Και bottom line για μένα είναι ότι τέτοια άτομα θα πρέπει να τα παραμερίζεις με το που τα εντοπίζεις. Αυτό που έκανε η Summer, το "έχουμε σχέση, αλλά δεν στο λέω γιατί *κάτι* δεν μου πάει καλά και είμαι μες στις ανασφάλειες" είναι συμπεριφορά που απλώς ΔΕΝ σε σέβεται. Τι πάει να πει κάτι δεν της πήγαινε καλά και σε ένα βράδυ κατάλαβε όσα δεν καταλάβαινε τόσους μήνες με τον Tom;

Μία φυσιολογική σχέση, με φυσιολογικά άτομα, χτίζεται από τις κοινές εμπειρίες των συμβαλλομένων. Απ' τη στιγμή που η Summer περνούσε ωραία, είχε ωραίες εμπειρίες και απλώς δεν ήθελε να το επισημοποιήσει, για μένα είναι συμπεριφορά που απλώς δεν δικαιολογείται σε άτομο που υποτίθεται πως έχει σώας τας φρένας.

Δεν λέω, ήταν ξεκάθαρη εξ' αρχής ότι δεν θέλει σχέση, αλλά άσχετα με ό,τι είχαν πει λεκτικώς, στην πράξη ΕΙΧΑΝ σχέση. Αυτή απλώς ήταν αρκετά ευθυνόφοβη και δεν ήθελε να το παραδεχτεί. Απ' την άλλη, πάλι, δεν γίνεται σε μια νύχτα απλά να νιώσεις τα πάντα, ακυρώνοντας τόσους μήνες. Εκτός βέβαια κι αν δεν ξέρεις τι θέλεις, οπότε πάσο.

Ωστόσο, θα πω μπράβο στον Tom που το επιχείρησε και δεν έμεινε με την αμφιβολία "τι θα γινόταν εάν ... ". Θα μπορούσε να την είχε αφήσει για κάποια άλλη. Τότε όμως και θα προβληματιζόταν ο ίδιος, αλλά και θα πλήγωνε την επόμενη κοπέλα. Απλώς δεν ήταν ο χρόνος ακόμα για να πάει αλλού.

Ήταν μια χρήσιμη εμπειρία όπου έμαθε πράγματα για το πώς είναι οι ανθρώπινες σχέσεις σήμερα και το πώς τα "αυτονόητα" που ζητάμε δεν είναι τελικά και τόσο αυτονόητα. Τελικά μία τέτοια εμπειρία σε κάνει ίσως καλύτερο άνθρωπο και σου διδάσκει πώς να ξεχωρίζεις τα διαμάντια από τα σκουπίδια.


Καλά τα λες με τις εποχές, αλλά αν είναι έτσι από το καλοκαίρι της ζεστασιάς και της χαράς, πήγε στο Φθινόπωρο του μαρασμού και του κρύου? :P
Μπορεί τελικά να περνάς καλύτερα το φθινόπωρο ή τον χειμώνα, παρά το καλοκαίρι. Απλώς δεν το ήξερες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Λοιπον, το παρακατω θεμα δεν ειναι ακριβως ενα review της ταινιας, αλλα ενας πονος ψυχης και μια κραυγη που δε μπορω να κρατησω μεσα μου...
Παρακαλουνται οσοι δεν εχουν δει την ταινια να μη συνεχισουν την αναγνωση του thread, αν δε θελουν να φανε τα spoilers με το τσουβαλι!!!

Ο γυναικειος πληθυσμος του forum, που κακα τα ψεματα ειναι και η πλειοψηφια, πιθανοτητα θα με μισησει, αλλα πραγματικα αδιαφορω:P... Επισης σχολια του τυπου "εισαι φαλλοκρατικο γουρουνι" και "δε μπορεις να καταλαβεις τη γυναικεια ψυχολογια", θα ηταν καλυτερο να αποφευχθουν:P:P!!

Εχουμε και λεμε:
Η συγκεκριμενη ταινια, οπως γινεται ξεκαθαρο απο την αρχη, ΔΕΝ ειναι μια ιστορια αγαπης, αλλα μια ιστορια για γερα νευραααα...
Στην ουσια βλεπουμε πως μια μεση γυναικα μπορει να οδηγησει στην καταθλιψη εναν αθεραπευτα ρομαντικο αντρα!!

Στις περισσοτερες ταινιες αυτου του ειδους το θυμα ειναι συνηθως η γυναικα, που συνανταει τον αντρα της ζωης της, τις καταστρεφει τη ζωη και εκεινη προσπαθει να κανει το επομενο βημα... Βαρετη, συνηθισμενη και χιλιοπαιγμενη ιστορια!! Μεχρι τωρα λοιπον, στα ματια του κινηματογραφικου κοινου ειχαμε εμεις το ρολο του Μαλακα... Αυτη η ταινια ομως ερχεται να ανατρεψει οσα ξεραμε μεχρι τωρα και το κανει με τον χειροτερο τροπο!! Βλεποντας την τελευταια στιγμη (και μιλαω για εναν φυσιολογικο αντρα με ελαχιστη δοση ευαισθησιας) μενεις με μια απορια ζωγραφισμενη στο προσωπο σου: ΓΙΑΤΙ?? ΓΙΑΤΙ??? ΓΙΑΤΙ???? ΓΙΑΤΙ?????

Ας γινω λοιπον περισσοτερο συγκεκριμενος: Ο Τομ ειναι ενας συνηθισμενος νεος, με ενα μεγαλο ελλατωμα... Τυχαινει να ειναι ρομαντικος!! Ακουγεται λιγο ειρωνικο ετσι??? Εσεις κυριες μου δεν ειστε που αναριωστε τι απεγιναν οι ρομαντικοι αντρες?? Απ'οτι φαινεται, οχι πως δεν το ξεραμε δηλαδη, ολα αυτα ειναι λογια του αερα... Εχει τους φιλους του, τη δουλεια του, ζει δηλαδη οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι σε αυτον τον πλανητη, αλλα κατι του λειπει!! Το ξερει, το αισθανεται και το συνειδητοποιει για τα καλα οταν αντικρυζει τη Σαμερ... Ειναι η γυναικα που ολη ονειρευομαστε: ομορφη, γλυκια, ανεξαρτητη, δυναμικη, δε μπορει τις δεσμευσεις, βγαζει σπυρακια οταν ακουει τη λεξη γαμος, δεν τις αρεσουν οι ταμπλες και αυτο που αναζητα ειναι η περιπετεια και οι νεες εμπειριες!! Woooooooow... Αυτη δεν ειναι γυναικα φιλε μου, μαλλον προκειται για το πολυσφυρι:P!!! Ο Τομ εντυπωσιαζεται, η μαλλον χαφτει την εικονα που προσπαθει να του πουλησει η Σαμερ, και παρολο που δεν θα τον ελεγες τοσο φιλελευθερο πνευμα, προσπαθει να αλλαξει για χαρη της Σαμερ...

Ειναι μαζι, αλλα δεν ειναι ζευγαρι, γιατι στη Σαμερ δεν αρεσουν οι ταμπελες!! Δεν εχουν ακριβως σχεση, αλλα η συγκεκριμενη κυρια του ανοιγει την ψυχη της και του μαρτυραει πραγματα που λιγοι ανθρωποι γνωριζουν... Βεβαια δε θα τους ελεγες φιλους, γιατι οι φιλοι δε συνηθιζουν να πηδιουνται συστηματικα (η τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει):P!! Ο Τομ οδηγει τη Σαμερ στο προσωπικο του ησυχαστηριο και εκεινη φαινεται πως θελει να δει τον κοσμο μεσα απο τη δικη του ματια... Περνανε ωρες μαζι, γελανε, μοιραζονται στιγμες, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ!! Ως που μια μερα η Σαμερ του ανακοινωνει πως θελει να χωρισουν (χρησιμοποιωντας μαλλον λαθος ρημα, γιατι εκεινη δε θεωρησε ποτε πως ειχε σχεση), αλλα μπορουν να μεινουν δυο καλοι φιλοι (α πα πα, κανονικος ευνουχισμος δηλαδη)...

Ο Τομ τρελενεται, ψαχνει να βρει που εκανε λαθος χωρις αποτελεσμα!! Προσπαθει να τη βγαλει απο το μυαλο του αλλα δεν τα καταφερνει... Και εκει που εχει μια τελευταια ελπιδα πως μπορει να την ξανακερδισει, πηγαινει σε ενα παρτυ και τη βλεπει να φοραει ΒΕΡΑΑΑΑΑΑΑ!!!

Σε αυτο ακριβως το σημειο, μπορουμε να εκτονωθουμε ολοι μαζι: Εσυ μωρη σκροφα δεν ησουν που ελεγες πως δε μπορεις τισ δεσμευσεις?? Εσυ δεν ησουν που δε θα παντρευοσουνα ποτε??? Εσυ δεν εισαι που αφησες τον αλλο, επειδη ενιωθες πιεσμενη??? Ποτε προλαβες μωρη και εβαλες βερα?? Θα μας τρελανεις???

Ο Τομ κοντευει να παθει εμφραγμα οπως καταλαβαινετε, τρεχει να φυγει οσο προλαβαινει και πλεον εχει χασει τη γη κατω απ'τα ποδια του... Και, οχι, πειτε μου εσεις... Πως μπορεις να εμπιστευτεις ξανα γυναικα μετα απ'όλο αυτο το σκηνικο??? Εκει που καθεται λοιπον ησυχος στο παγκακι ΤΟΥ και προσπαθει να συνειδητοποιησει τι του 'χει συμβει, σκαει μυτη η Σαμερ!! Με ποιο δικαιωμα μωρη πατας το ποδι σου στον προσωπικο χωρο του αλλου??? Αφου ξερεις πως αυτος ειναι ο επιγειος παραδεισος του, εσυ που φροντισες να του κανεις τη ζωη μαυρη, με ποιο δικαιωμα εισαι εκει???

Τελευταια σκηνη: Αφου η Σαμερ εχει καταπατησει τον προσωπικο του χωρου, εκεινος δεν αντεχει αλλο και της ζηταει να μαθει τι συνεβει... Ε, λοιπον, οσο ρεαλιστης και να εισαι, αυτη την απαντηση δεν την περιμενεις: "Τον παντρευτηκα, γιατι ξυπνησα μια μερα στο πλαι του και ενιωσα ολα αυτα που δεν ειχα νιωσει μαζι σου τοσο καιρο":confused::confused::confused:!!! Γιατι του το κανεις αυτο ρε σκροφα??? Γιατι?? Ποσο εγωιστης πρεπει να εισαι για να δωσεις μια τετοια απαντηση?? Και ολες οι στιγμες που περασατε μαζι, δε σημαινανε ΤΙΠΟΤΑ για σενα??? Ενταξει, εκεινος μπορει να ειχε πλασει στο μυαλο του την ιδανικη σχεση, αλλα εισαι γιατι δε φροντισες να του το ξεκοψεις εξαρχης??? Ελεγες πως δε θελεις τις δεσμευσεις, αλλα τοτε γιατι του ανοιχτηκες??? Και στην τελικη, απο το να του πεις αυτο μεσα στα μουτρα, καλυτερα να εφευγες οριστικα χωρις εξηγηση!!! Αυτη η απορια ηταν που ειχε ριξει τον Τομ στην καταθλιψη, αλλα με αυτο που του ειπες, πιστεψε με δεν τον εκανες να νιωσει καθολου καλυτερα.


Αφιερωμενο στον πιο μισητο γυναικειο κινηματογραφικο χαρακτηρα.
Περιμενω τα σχολια σας.


ελιωσα με την περιγραφη.....πολυ καλη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κατά σύμπτωση την είδα κι εγώ την ταινία πριν καμιά βδομάδα.Ο φρικ κάλυψε με τον καλύτερο τρόπο τις σκέψεις μου.Ελπίζω ο Τομ να πήρε το μάθημά του.Γιατί ναι μεν η Σάμερ είχε bitchy συμπεριφορά και έπαιζε όλα αυτά τα παιχνιδάκια τύπου "δεν έχουμε σχέση, αλλά είσαι το μοναδικό άτομο στο οποίο εκμυστηρεύομαι όλα τα μυστικά της ψυχής μου", αλλά αυτός είναι ο μεγάλος μαλάκας της υπόθεσης.Στη Σάμερ φάνηκε από νωρίς γιατί ο καλύτερος χαρακτηρισμός που της αξίζει είναι "γκόμενα".

Φίλε Τομ(εσύ κι ο κάθε Τομ που έχει κάνει τα ίδια λάθη, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα), όταν έβλεπα την ταινία πιο πολύ τα'βαλα με σένα παρά με τη Σάμερ γιατί κυνήγησες μια γκόμενα σαν το σκυλάκι.Ήσουν υπερβολικά καλός, ευγενικός και ρομαντικός μαζί της.Καλώς ή κακώς, ο υπερβολικός ρομαντισμός και η υπερβολική ευγένεια δεν είναι θετικά.Όσο κι αν διακηρύσσουν ορισμένες εκπρόσωποι του άλλου φύλου το αντίθετο.Δεν είπα να γίνεις ασεβής και αγενής, αλλά τουλάχιστον να έχεις ένα μέτρο και άσε τις καλοσύνες για εκείνες που το αξίζουν.

Αυτά, και ελπίζω αυτές οι λίγες συμβουλές να πιάσουν τόπο, τόσο σε σένα όσο και σε μας τους υπόλοιπους με κάποιου είδους positive feedback loop :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Χμμμ...
Στεναχωρήθηκα για τον Τομ...αλλά δεν κατηγόρησα την Σάμμερ....
Πόσες φορές έκανε σαφες ότι δεν ήθελε σχέση;
Ο Τομ απλά ήθελε να πιστέψει ότι αυτό αλλάζει και δεν έχουν σημασία οι ταμπέλες....και οι πράξεις έχουν νόημα ψάχνοντας τις λεπτομέρειες για να καλύψει τους φόβους και να πεισθεί ότι έχει σχέση μαζί της,όταν αυτή η ταμπέλα, που ποτέ δεν μπήκε, καθόρισε την σχέση τους....

Αυτό που έχω μάθει είναι ότι όσο και να θέλουμε τον άλλον δεν γίνεται να αλλάζουμε εμάς και τι σημαίνει σχέση για εμάς ώστε να συγχρονιστούμε και να είμαστε μαζί...Γιατί συνήθως την πατάμε....και πολύ άσχημα....

Και ναι...γίνεται να αλλάξεις την κοσμοθεωρία σου και να βρεθείς παντρεμένη από εκεί που πίστευες ότι δεν σου πάει...
Έτσι απλά...
Γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν και υπάρχουν άτομα που μας ξυπνάν συναισθήματα που πιστεύαμε ότι δεν υπήρχαν ή τα είχαμε θάψει βαθιά μέσα μας...

Αλλά that's life I guess :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
χθές είδα την ταινία (υπέροχη). Τον καημένο τον τομ τον καταλυπήθηκα... Ήταν τόσο καλός και ευγενικός και η άλλη του ράγισε την καρδιά αλλά και 'γω πιστεύω ότι δεν έφταιγε αυτή αφού ήταν ξεκάθαρη μαζί του από την πρώτη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Συμφωνω με ολα οσα λετε και πολυ περισσοτερο με το σχολιο του Γιωργου, αλλα εχω την εξης απορια:

Αφου η Summer δεν ενιωσε ΠΟΤΕ κατι παραπανω για τον Τομ (και μη μου πειτε πως δεν ισχυει, γιατι θα γινουμε μαλλια κουβαρια:P:P):

α) Γιατι τον αφησε να πιστευει πως μπορει να την κερδισει??? Αφου εβλεπε πως ο τυπας δεν εβλεπε μπροστα του απο τον ερωτα, γιατι δεν κρατησε τις ¨αποστασεις ασφαλειας"?? Γιατι ξαφνικα του ανοιχτηκε?? Τι ακριβως εψαχε η κυρια, μια φιλεναδα με μπονους?? Ωραια, εβαλε απο την αρχη τα ορια της, αλλα ενας ανθρωπος που σεβεται πρωτα απ'ολα τον εαυτο του και στη συνεχεια τον ανθρωπο που εχει απεναντι του, οταν βλεπει πως τα ορια του καταπατουνται τοτε την τελειωνει ΑΜΕΣΩΣ την ολη ιστορια!! Η Summer εδωσε την εντυπωση της γκομενας που απλα ειχε μια καβατζα και περιμενε να βρει κατι καλυτερο... Ε, μολις το βρηκε την εκανε με ελαφρια πηδηματακια!!

β) Αφου εχεις αποφασισει πως θες να ζησεις μακρια του, τοτε γιατι πας στον προσωπικο του παραδεισο και του δινεις το τελειωτικο χτυπημα?? Δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω, αλλα εμενα αυτο ειναι που με πειραξε περισσοτερο... Ειναι σα να μπαινει ο αλλος απροσκλητικος στο σπιτι σου και να σου λεει: "Καλημερα κυριε Φρικ, σε 45 λεπτα αρχιζει η διαδικασια κατεδαφισης. Τρεξτε να μαζεψετε τα κομματια σας". Καλυτερα να τον αφηνε με την απορια, παρα να επιβεβαιωσει τον χειροτερο φοβο του (πως τελικα υπηρξε ο μεγαλυτερος μαλακας του πλανητη)!!

Δεν δικαιολογω τον Τομ, απλα επειδη ειναι πιο κοντα στα κυβικα μου μπορω να τον καταλαβω!! Οι ανθρωποι δεν ειναι αντικειμενα μια χρησης και οταν ο αλλος σε κανει να νιωθεις καπως ετσι, τοτε φτανεις στα προθυρα νευρικου κλονισμου (βλ. σπαω πιατα στην κουζινα με το βλεμμα μου βυθισμενο στο κενο).

Τεσπα, παντως χαρηκα που ακουσα και αλλες αποψεις, οι οποιες μαλιστα εχουν εξαιρετικο ενδιαφερον.

Υποσημειωση: Τελικα που καταληγουμε??? Πως οι αντρες ειτε με τον εναν, ειτε με τον αλλο τροπο ειναι μαλακες και οι γυναικες π@@@@@ες. Μαλλον η ταινια ηταν η εξαιρεση που επιβεβαιωσε τον κανονα:P... Χουμορ κανω, μην παρεξηγηθει κανεις:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top