Ο εθισμός στον τζόγο

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
[SIZE=-1]Της Μυρσίνης Κωστοπούλου[/SIZE]

"Τζογάρω άρα υπάρχω"


Το «τζογάρω άρα υπάρχω» μοιάζει να αποκτά μια ιδιαίτερη για ορισμένους σημασία. Μια αυτόματη και σχεδόν ψυχαναγκαστική συνειρμική σύνδεση εγκαθίσταται ανάμεσα στο κυνήγι μίας αίσθησης ευφορίας και στον τζόγο.
Το άτομο που είναι εθισμένο στον τζόγο συχνά δανείζεται από φίλους και γνωστούς, μπορεί ακόμη και να κλέψει ή να οδηγηθεί σε παράνομες πράξεις, προκειμένου να χρηματοδοτήσει τον τζόγο του. Οι δύσκολες οικονομικές περίοδοι είναι συχνές, η απελπισία του για την επόμενη ημέρα, αλλά και ο φόβος του απέναντι στην ιδέα και μόνο ότι πρέπει να τερματίσει τον εθισμό του προκειμένου να επιλύσει τις οικονομικές του δυσκολίες- και όχι το αντίθετο. Στο κυνήγι της ευφορίας που εισπράττει μέσα από τον τζόγο, στην αίσθηση ρίσκου, στην πιθανότητα να βγάλει χρήματα και να σταθεί τυχερός, στο «κάτι παραπάνω» στηρίζεται η ίδια η ύπαρξη του εθισμένου στον τζόγο ατόμου. Αυτή η ευφορία μέσα από το ρίσκο μεταμορφώνεται σε λόγο ύπαρξης. Η ειρωνεία βέβαια καραδοκεί. Όσο πιο πολύ τζογάρεις τόσο αντιλαμβάνεσαι ότι τίποτα δεν είναι αρκετό. Το «never enough» μοιάζει να στοιχειώνει τον ψυχισμό και εν τέλει να παγιδεύει το εθισμένο άτομο στα βασανιστικά δεσμά ενός επαναλαμβανόμενου φαύλου κύκλου. Όσο πιο πολύ παίζεις τόσο πιο πολύ αισθάνεσαι ότι πρέπει κι άλλο να παίξεις, κι άλλο να ρισκάρεις. Γιατί το άδειο «μέσα» δεν γεμίζει με τίποτα «φτιαχτό».


Οι συνέπειες Οι συνέπειες του παθολογικού τζόγου είναι πολλές. Όπως ο τοξικομανής, έτσι και ο τζογαδόρος ζει με τις παρενέργειες ενός εθισμού, βυθίζεται στα πλοκάμια μίας περιθωριοποιημένης ζωής. Μίας ζωής που στοιχειώνεται από τον εθισμό του. Δυσφορία, σύγχυση, ντροπή, κατάχρηση αλκοόλ, ατέλειωτοι δανεισμοί χρημάτων τον εγκλωβίζουν σε ένα αδιέξοδο που και πάλι μόνο μέσα από τον τζόγο θα επιδιώξει να αμβλύνει. Θλίβεται και δυστυχεί, εγκαταλείπεται από τους συντρόφους και από την εργασία του. Η υπέρταση, το έλκος, οι ημικρανίες τον απειλούν.

Το 20% των ατόμων που έχουν εθισμό στον τζόγο αναφέρεται ότι έχουν αποπειραθεί να αυτοκτονήσουν.


Η λύση
Και η λύση; Όταν η εξάρτηση, η δυσφορία και το ανικανοποίητο ξεπεράσουν το ανεκτό όριο, η ψυχοθεραπευτική παρέμβαση ίσως είναι αναγκαία. Η προσπάθεια επαφής του ατόμου με τα αίτια της συμπεριφοράς του μπορεί να λειτουργήσει αποφασιστικά, ιδίως στις σοβαρές περιπτώσεις όπου ο εθισμός του και οι παρενέργειές του παρεμβαίνουν στη συνολική λειτουργικότητα του ατόμου.
Πρόσφατη κλινική μελέτη στον Καναδά σε δείγμα ασθενών εθισμένων στον τζόγο φανερώνει ότι ο συνδυασμός των αντικαταθλιπτικών φαρμάκων (γνωστά και ως ειδικοί αναστολείς επαναπρόσληψης της σεροτονίνης) με έναν κύκλο συνεδριών γνωσιακής-συμπεριφορικής θεραπείας έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα στην καταπολέμηση του εθισμού από τον τζόγο.

------------------------------------------------------------------------------------

Γνωρίζετε άτομα εθισμένα στον τζόγο; Πώς το αντιμετωπίζουν ή πώς κατέληξε η ιστορία τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Σίγουρα ο τζόγος και η αναζήτηση του ρεφαρίσματος είναι μεγάλα ναρκωτικά. Εγώ προσωπικά γνωρίζω δύο ατομα που ζουν για να τζογάρουν. Ο μεν ένας δεν έχει ποτέ λεφτά και ζει σε μια γκαρσονιέρα υποσιτιζόμενος παρότι στέλεχος σε μεγάλη εταιρία, ο δε άλλος είναι πιο μετριοπαθής, αφού μπορεί να χάνει πολλές χιλιάδες ευρώ στο καζίνο, αλλά παίζει πάντα από αυτά που του περισσεύουν και δεν θα στερηθεί ποτέ κατι αυτός ή τα παιδιά του. Κατά τη γνώμη και τις δύο φορές μιλάμε για αρρώστια, μόνο που η πρώτη είναι θανάσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
χμ... εχω κ εγώ δυο περιπτώσεις... ενος φίλου και ενός γνωστού...

Ο γνωστός, εργαζόταν σε τράπεζα και με κάποιο τρόπο ξάφριζε χρήματα από λογαριασμούς κυρίως ηλικιωμένων που είχαν χρόνια να κινηθούν (οι λογαριασμοί) κάποια στιγμή τον ανακάλυψαν και από όσο ξέρω αυτή τη στιγμή βρήσκετε φυγάς, κάπου στη Βουλγαρία...
Ο φίλος τον τελευταίο χρόνο είχε ψιλό αλλάξει συμπεριφορά... νευρικός και με πράξεις που μονο σε φίλους δεν κάνεις, με αποτέλεσμα εγώ και άλλος ένας απο την τριάδα που ήμασταν, να έχουμε στραβώσει με την πάρτη του και να μην είμαστε τοσο κοντά όσο ήμασταν...
Πάντα είχε λεφτά, πάντα ήταν χουβαρντάς (τις περισσότερες φορές βέβαια για δειχθεί) πάντα έκανε ψώνια, πάντα έκανε ταξίδια εντός Ελλάδας με αεροπλάνο μιας και η οικογένειά του ήταν στην β.Ελλάδα, αλλά να σας πω την αλήθεια δεν είχαμε υποψιαστεί κάτι μιας και δεν γνωρίζαμε το οικονομικό του υπόβαθρο... το δικό του και της γυναίκας του...
Μετά την αποκάλυψη οτι έχει φάει υπερβολικά πολλά λεφτά απο την δουλειά του όμως... (και οταν λέω υπερβολικά, μιλάμε για πολύ πάνω από 500.000?) μάθαμε οτι χρωστάει σε όποιον μπούκ μιλάει ελληνικά και αλβανικά! !! Στην τσέπη δεν έχει μια... τα έχει φάει όλα στο στοίχημα και ουσιαστικά έχει καταστραφεί!!!
Οταν τα μάθαμε όλα αυτά αρχίσαμε να συνδυάζουμε καταστάσεις... σχετικά με λεφτά και λέγαμε οτι είναι φυσικό να έχει κάποια συμπεριφορά αφού τα λεφτά δεν ήταν δικά του, αλλά τα είχε καταχραστεί... αυτή τη στιγμή το οτι δεν είναι φυλακή, είναι θαύμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα ο παππούς μου, καλά να είναι όπου είναι, είχε τρέλα με τον Ιππόδρομο, το Λόττο, το Πρώτο, το Τζόκερ κι όλα αυτά τα παιχνιδάκια. Δεν είχε ποτέ ιδιαίτερα χρήματα, αλλά ό,τι είχε το έπαιζε και δανειζόταν κιόλας με αποτέλεσμα συχνά πυκνά να τον ψάχνουν δανειστές, ενώ γενικά η οικογένειά του περνούσε πολύ στερημένα λόγω αυτού. Ακόμα κι όταν ήταν στην εντατική στο νοσοκομείο, εγχειρισμένος και ετοιμοθάνατος όπως λέγανε, μου ζήτησε κρυφά να πάω να του παίξω λαχείο (και φυσικά το έκανα.. αδυναμίες!) Σταμάτησε να παίζει μόνο τα τελεύταια χρόνια της ζωής του κι αυτό γιατί δεν άντεχε πια να πάει στο προποτζίδικο.. :(

Και πάντως όταν είχα πάει δύο φορές στο Καζίνο του Πόρτο Καρράς στη Χαλκιδική, πέρσι το καλοκαίρι, δυσκολεύτηκα πολύ να μην χαλάσω περισσότερα από 30? στα φρουτάκια! :D Είναι τρελός εθισμός και επειδή δεν έχουν ούτε ρολόγια, ούτε παράθυρα εκεί μέσα, ενώ ό,τι πιεις είναι τζάμπα, είναι υπερβολικά εύκολο να παρασυρθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κώστας

Νεοφερμένος

Ο κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
είμαι ο ίδιος εθισμένος και σε πολύ άσχημη κατάσταση
αποφάσισα επιτέλους μετά απο πέντε χρόνια καταστροφής να αποφασίσω να πάω σε ειδικό
έχω ραντεβού στις 3 ιανουαρίου σε πρόγραμμα απεξάρτησης
είμαι σε τόσο άσχημα κατάσταση που ειλικρινά δεν ξέρω αν ο άνθρωπος αυτός με τον οποίο θα μιλήσω θα καταφέρει να με κάνει να βρώ λύση
ήταν ένας κότσυφας που τον λέγαν σταύρο και κυρ σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
είμαι σε τόσο άσχημα κατάσταση που ειλικρινά δεν ξέρω αν ο άνθρωπος αυτός με τον οποίο θα μιλήσω θα καταφέρει να με κάνει να βρώ λύση

Ξέρει ο ειδικός

Ωστόσο κάνεις ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα όταν αποδέχεσαι την "άσχημη κατάσταση" σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ωστόσο κάνεις ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα όταν αποδέχεσαι την "άσχημη κατάσταση" σου.

Aν δεν αποδεχτούμε μία κατάσταση πως μπορούμε να την αλλάξουμε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Aν δεν αποδεχτούμε μία κατάσταση πως μπορούμε να την αλλάξουμε; :confused:

Αν μου επιτρέπεις αυτό που εννοείς εσύ είναι να αναγνωρίσουμε την κατάσταση για να τη διορθώσουμε και σε αυτό συμφωνώ.

Εγώ λέω οτι θα είναι δύσκολο να αλλάξει κάποιος μία κατάσταση της οποίας την "τύχη" κατά κάποιο τρόπο θεωρεί δεδομένη και μη αναστρέψιμη. Ή ακόμα και αν θεωρεί οτι η αλλαγή της κατάστασης είναι δύσκολη.

Πιστεύω οτι όταν έχεις μπροστά σου μία δύσκολη κατάσταση αν την δεις ως εύκολη την αντιμετωπίζεις με "άλλο αέρα" και ο στόχος επιτυγχάνεται πιο εύκολα. Βέβαια αυτά είναι υποκειμενικά αν δεν κάνω λάθος οπότε δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Yeap αυτό εννοούσα ;)

Και κατάλαβα πως το είπες...απλά πριν δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο για εμένα τι εννοούσες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κώστας

Νεοφερμένος

Ο κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξέρει ο ειδικός

Ωστόσο κάνεις ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα όταν αποδέχεσαι την "άσχημη κατάσταση" σου.

μα αφού είναι άσχημη η κατάσταση πώς να την χαρακτηρίσω ?
ξέρεις το να το παραδεκτείς μάλλον είναι ένα πρώτο βήμα γιατί λόγω της ντροπής για το πρόβλημά σου αποξενώνεσαι απο τους φίλους σου και το περιβάλλον μην μπορώντας να το σηζητήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κώστας

Νεοφερμένος

Ο κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν μου επιτρέπεις αυτό που εννοείς εσύ είναι να αναγνωρίσουμε την κατάσταση για να τη διορθώσουμε και σε αυτό συμφωνώ.

Εγώ λέω οτι θα είναι δύσκολο να αλλάξει κάποιος μία κατάσταση της οποίας την "τύχη" κατά κάποιο τρόπο θεωρεί δεδομένη και μη αναστρέψιμη. Ή ακόμα και αν θεωρεί οτι η αλλαγή της κατάστασης είναι δύσκολη.

Πιστεύω οτι όταν έχεις μπροστά σου μία δύσκολη κατάσταση αν την δεις ως εύκολη την αντιμετωπίζεις με "άλλο αέρα" και ο στόχος επιτυγχάνεται πιο εύκολα. Βέβαια αυτά είναι υποκειμενικά αν δεν κάνω λάθος οπότε δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

ξέρεις μάλλον δεν αναγνωρίζεις τον όρο εθισμό στη πραγματική του διάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα αφού είναι άσχημη η κατάσταση πώς να την χαρακτηρίσω ?
ξέρεις το να το παραδεκτείς μάλλον είναι ένα πρώτο βήμα γιατί λόγω της ντροπής για το πρόβλημά σου αποξενώνεσαι απο τους φίλους σου και το περιβάλλον μην μπορώντας να το σηζητήσεις

απ όσο ξέρω το πιο δύσκολο και ταυτόχρονα το πιο σοβαρό βήμα είναι το να παραδεχτείς ότι έχεις πρόβλημα και εσύ το έχεις ήδη κάνει! :)
αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό και ήδη βρίσκεσαι σε πολύ καλό δρόμο φίλε μου

κάθε εξάρτηση σαφώς και είναι μια δύσκολη υπόθεση
είτε λέγεται τζόγος, είτε ναρκωτικά, είτε ποτό, είτε τσιγάρο, είτε φαγητό.... η εξάρτηση είναι εξάρτηση!
επειδή βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να έχω απεξαρτηθεί απ το τσιγάρο, θα ήθελα να σου πω ότι πιστεύω ότι τελικά καμία απεξάρτηση δεν είναι τόσο δύσκολη όσο νομίζουμε... αρκεί να το έχουμε πάρει πραγματικά απόφαση και να το θέλουμε!
είναι ένα "κλικ" μέσα στο μυαλό μας... εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα όμως αν θα κάνεις αυτό το "κλικ" και αν θα αποφασίσεις να σταθείς μακρυα από αυτό που σε καταστρέφει...
τέλος θα ήθελα να σου πω ότι άπαξ και είσαι εθισμένος κάπου... είσαι εθισμένος για πάντα...
αυτό σημαίνει ότι, όταν νιώσεις καλύτερα... δεν επιτρέπεται να πας να τζογάρεις ούτε με το εθνικό λαχείο...
η εξάρτηση είναι εξάρτηση και δε θα πρέπει να κάνεις ποτέ ξανά το παραμικρό στραβοπάτημα γιατί είναι εύκολο να παρασυρθείς...

σου εύχομαι πραγματικά καλή δύναμη και σύντομα να είσαι σε θέση να είσαι περήφανος και πάλι για τον εαυτό σου :)
Σίγουρα θα έχεις κοντά σου ανθρώπους να σου σταθούν αλλά κι εμείς εδώ.. μια παρέα είμαστε κι είμαστε πάντα στη διάθεση κάποιου που έχει ανάγκη να μιλήσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
μα αφού είναι άσχημη η κατάσταση πώς να την χαρακτηρίσω ?
ξέρεις το να το παραδεκτείς μάλλον είναι ένα πρώτο βήμα γιατί λόγω της ντροπής για το πρόβλημά σου αποξενώνεσαι απο τους φίλους σου και το περιβάλλον μην μπορώντας να το σηζητήσεις

Είναι διαφορετική η λέξη "παραδέχομαι" με τη λέξη "αποδέχομαι".

Αυτό που εννοούσα εγώ είναι οτι όταν αποδέχεσαι την κατάσταση είναι δύσκολο να την αλλάξεις, και αυτό γιατί με την λέξη "αποδέχομαι" εννοείται οτι την έχεις αποδεχτεί, είσαι σύμφωνος με αυτήν, την υποστηρίζεις. Πώς αλλιώς να το γράψω;

Μάλλον όμως απ' ότι κατάλαβα δεν την έχεις αποδεχτεί και πιστεύεις οτι μπορεί να αλλάξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κώστας

Νεοφερμένος

Ο κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
έχεις δίκιο για την διαφορά των λέξεων αποδέχομαι και παραδέχομαι
παραδέχομαι έγραψα αλλά και το αποδέχομαι δεν είναι μακριά απο αυτό που συμβαίνει αλλιώς δεν θα έφτανα στην κατάσταση αυτή
είναι αρκετά μεγάλη πορεία και έχει διάφορα στάδια
επειδή τώρα είναι πολύ κοντά στο τέλος της είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο ισχύουν και οι δύο λέξεις με οτι εννοεί η κάθε μία απο αυτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ παίζω στοίχημα αλλά όχι σε σημείο να είμαι εθισμένος...μόνο όταν βρίσκω ευκαιρίες παίζω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μια και έχω στοιχηματικό site θα ήθελα να πω κάποια πράγματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν κάνουν για τον τζόγο. Πως να το κάνουμε ο τζόγος είναι φτιαγμένος έτσι ώστε ο μέσος παίκτης να χάνει και όσοι θέλουν να κερδίσουν και δεν ξέρουν (ή δεν μπορούν να το κάνουν μια και σε μερικά παιχνίδια δεν μπορείς να κερδίσεις) να το κάνουν είναι οι μόνιμα χαμένοι. Το πρόβλημα που έχουν είναι ό,τι δεν αντιλαμβάνονται αυτή την κατάσταση και συνεχίζουν να πιστεύουν ό,τι μπορούν να κερδίσουν και τους τρελαίνει η αίσθηση του κάτι παραπάνω τις φορές που κερδίζουν (με αποτέλεσμα να χάνουν αμέσως ό,τι κερδίζουν!).

Στο τέλος καταντούν σαν τον πρεζάκια που το μόνο που σκέφτεται είναι να πάρει την επόμενη δόση (και ναι η εξάρτηση στο τζόγο είναι ίδια σε πολλά σημεία με αυτή στην ηρωίνη). Ταυτόχρονα καταστρέφονται και οικονομικά και δημιουργούνται από εκεί και άλλα προβλήματα.

Bill_Slayer αφού είσαι 15 χρονών δεν θα έπρεπε να παίζεις στοίχημα για πολλούς και διάφορους λόγους που θα πάρει πολλές ώρες να σου εξηγήσω. Απλά θα σου πω ό,τι δεν είναι οικονομικό το θέμα αλλά το ότι θα μπεις αργότερα στην κατηγορία που αναφέρουμε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο τζόγος είναι πολύ κακό πράγμα... Το βάζουμε στοίχημα αν θέλετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ο τζόγος είναι πολύ κακό πράγμα... Το βάζουμε στοίχημα αν θέλετε
Πολύ αστείο μου έφυγε το ποντίκι από το γέλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Γλυκιά αρρώστια!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Bill_Slayer αφού είσαι 15 χρονών δεν θα έπρεπε να παίζεις στοίχημα για πολλούς και διάφορους λόγους που θα πάρει πολλές ώρες να σου εξηγήσω. Απλά θα σου πω ό,τι δεν είναι οικονομικό το θέμα αλλά το ότι θα μπεις αργότερα στην κατηγορία που αναφέρουμε παραπάνω.
Οικονομικά είχα χάσει 30 ευρώ στο στοίχημα.Τώρα έχω χάσει 20.Και θα παίζω μέχρι να μην έχω ζημία απ'το στοίχημα;)
Πάντως θα ήθελα να μου αναφέρεις τους λόγους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top