Αυγά αλά V for Vendetta

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν έχετε δει την ταινία ίσως θυμάστε το πρωινό που ετοιμάζει ο V στην Evey, που παραδοσιακά ονομάζεται: Eggs in a basket.


Θα χρειαστείτε:

2 αυγά
2 φέτες ψωμί για τοστ
αλάτι, πιπέρι και ό,τι μπαχαρικό σας αρέσει
λάδι ή βούτυρο για το τηγάνισμα

Εκτέλεση:

Παίρνουμε τις φέτες το ψωμί και τις τρυπάμε κεντρικά με ένα ποτήρι με λεπτό γείσο. Πολλές φορές δεν αρκεί να πιέσουμε με το ποτήρι από τη μια πλευρά και χρειάζεται να γυρίσουμε τις φέτες κι ανάποδα. Τα στρογγυλά κομμάτια που θα αφαιρέσουμε, δεν τα πετάμε, θα χρειαστούν κι αυτά για να βουτήξουμε στο αυγό.
Σε μεγάλο τηγάνι που να χωρά τις φέτες μας, ρίχνουμε μια κουταλιά της σούπας λάδι ή βούτυρο (ή λίγο κι από τα δύο).
Ρίχνουμε τις φέτες το ψωμί κι αφήνουμε λίγο να ροδίσουν κι από τις δύο μεριές.
Σε αυτό το σημείο σπάμε από ένα αυγό σε κάθε τρύπα και με ένα κουτάλι ρίχνουμε από το καυτό λάδι, πάνω στα αυγά. Ρίχνουμε αλάτι, πιπέρι κι ό,τι άλλο θέλουμε (π.χ. σκόρδο σκόνη). Όταν κάπως στερεοποιηθούν πιάνουμε κάθε φέτα με μια σπάτουλα και με μια επιδέξια κίνηση γυρίζουμε να ψηθούν κι ανάποδα.
Στο ίδιο τηγάνι μπορούμε να ροδίσουμε και τα στρογγυλά κομμάτια το ψωμί που περίσσεψαν.

Σερβίρουμε με σαλάτα ή ό,τι άλλο θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • eggs-web-portrait.jpg
    eggs-web-portrait.jpg
    311.5 KB · Εμφανίσεις: 732
  • eggs-web-landscape.jpg
    eggs-web-landscape.jpg
    480.5 KB · Εμφανίσεις: 221

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πολύ ωραία συνταγή Isiliel.:thumbsup:
Αν και έχω μία ενσταση για τα πατατάκια στις φωτογραφίες.:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολύ ωραία συνταγή Isiliel.:thumbsup:
Αν και έχω μία ενσταση για τα πατατάκια στις φωτογραφίες.:down:
Κι εγώ φίλε μου έχω την ίδια ένσταση. Πρόκειται για το πιάτο της κόρης μου. :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
λεω να το φτιαξουμε οσο ακομα επιτρεπεται το βουτυρο,και δεν θα χρειαστει να το κλεψουμε κ εμεις απο τον χοντρο τον Μπενυ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σήμερα δοκίμασα την συνταγή.
Σαν γεύση πολύ ωραία,η μάνα μου επιτέλους χάρηκε που βοηθάει ο γιόκας στο μαγείρεμα.
Αν και το οπτικό αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε.Στην αλλαγή το αυγο χυνονταν έξω και ήταν ένα μπάχαλο.
Βέβαια η μάνα μου με καθυσήχασε λέγοντας πως πρωτάρης είμαι ακόμα και θα μου δείξει την σωστή τεχνική αναποδογυρίσματος την επόμενη φορά.
Ωστόσο απο γευστικής απόψεως έμεινε όλη η οικόγένεια ενθουσιασμένη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δείχνουν καταπληκτικά *.*yumm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...χαίρομαι που σας έμεινε το σημαντικότερο από αυτή την πολιτική ταινία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ωραία φαίνονται αλλά νομίζω προτιμώ την οριτζιναλ συνταγή, τα φελία της γιαγιάς, αυγοφέτες για σας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ωραία φαίνονται αλλά νομίζω προτιμώ την οριτζιναλ συνταγή, τα φελία της γιαγιάς, αυγοφέτες για σας. :P

Τα κάνει και η μάνα μου αυτά!!!
Τρελό σουξέ.Οι άντρες του σπιτιού(πατέρας και εγώ) τα λατρεύουμε!!
Ειδικά το βράδυ που βαριόμαστε να φάμε και τσιμπολογάμε.
Τρώγονται και ζεστά και κρύα.
Αλλά αυτά της Isiliel είναι ότι πρέπει για πρωινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
H μητερα μου το λεει ''γαλλικο τοστ'' και το θυμαμαι απο τοτε που ημουν πιτσιρικι πιτσιρικι...
Βαζει και μια φετα τυρι απο πανω ή και ζαμπον αλλα σπανια διοτι σαν δασκαλα δεν εχει χρονο τα πρωινο και ειναι και λιγο παχυντικο...

Παντως ειναι απιστευτοοοοοοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωραία φαίνονται αλλά νομίζω προτιμώ την οριτζιναλ συνταγή, τα φελία της γιαγιάς, αυγοφέτες για σας. :P
Αγαπώ αυγόφετες!!! :inlove:

Η διαφορά με "τ' αυγά στο καλάθι" είναι πως ο κρόκος μένει μελάτος και μπορείς να βουτήξεις το στρογγυλό ψωμάκι που αφαιρείς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top