x-chat και ελληνικά

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εχώ ένα πρόβλημα με τα ελληνικά στο x-chat.
Ενώ μπορώ να βλέπω τα ελληνικά που στέλνω στο mirc εμφανίζονται ?????
Έψαξα τις ρυθμίσεις του x-chat και δεν βρήκα κάτι σχετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Όντως :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Και πως μπορώ να το φτιάξω αυτό :redface:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν γίνεται καν.. Πάντως μεταξύ των x-chat φαίνονται τα ελληνικά οπότε το mIRC έχει πρόβλημα :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Δεν ξέρω αν γίνεται καν.. Πάντως μεταξύ των x-chat φαίνονται τα ελληνικά οπότε το mIRC έχει πρόβλημα :P :P :P
Το θέμα έιναι όμως ότι δεν εμφανίζει ούτε τα ελληνικά απο το mirc ουτε από τους σερβερ του grnet. Επίσης και από την στιγμή που το mirc είναι τόσο γνωστό για εμένα το x-chat εχει το πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κάποτε έβλεπα ελληνικά αλλά τώρα ξέχασα πως το είχα κάνει :P Ακολουθώ την εναλλακτική λύση
Code:
/mode <nickname> +t
επιλογή του GRnet που μετατρέπει όλα τα εισερχόμενα μηνύματα σε Greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Κάποτε έβλεπα ελληνικά αλλά τώρα ξέχασα πως το είχα κάνει :P Ακολουθώ την εναλλακτική λύση
Code:
/mode <nickname> +t
επιλογή του GRnet που μετατρέπει όλα τα εισερχόμενα μηνύματα σε Greeklish.
O thanks , προσωρινά θα μου λύσει το πρόβλημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δοκιμασε μηπως δείχνει το kvirc. Επίσης δε μας λές αν το τρέχεις σε windows η linux.

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το θέμα έιναι όμως ότι δεν εμφανίζει ούτε τα ελληνικά απο το mirc ουτε από τους σερβερ του grnet. Επίσης και από την στιγμή που το mirc είναι τόσο γνωστό για εμένα το x-chat εχει το πρόβλημα
Αυτή είναι λάθος λογικη. Το πρωτόκολλο του IRC είναι όσο παλιό είναι και το ιντερνετ, και προφανώς δεν έχει καμία πρόβλεψη για ελληνικά. Είναι λάθος να θεωρείς οτι απο τη στιγμή που ένας client αποφάσισε να υποστιρήξει κάτι εκτώς πρωτοκόλλου θα έπρεπε αυτομάτως να το υποστιρήξουν και οι άλλοι. Αυτή η λογική μαστίζει ιδιαίτερα τη σκηνή του web design.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Δοκιμασε μηπως δείχνει το kvirc. Επίσης δε μας λές αν το τρέχεις σε windows η linux.
Σε linux το τρέχω...

Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αυτή είναι λάθος λογικη. Το πρωτόκολλο του IRC είναι όσο παλιό είναι και το ιντερνετ, και προφανώς δεν έχει καμία πρόβλεψη για ελληνικά. Είναι λάθος να θεωρείς οτι απο τη στιγμή που ένας client αποφάσισε να υποστιρήξει κάτι εκτώς πρωτοκόλλου θα έπρεπε αυτομάτως να το υποστιρήξουν και οι άλλοι. Αυτή η λογική μαστίζει ιδιαίτερα τη σκηνή του web design.
Δεν ήξερα ότι είναι θέμα πρωτόκολλου αλλά και πάλι το mirc υποστηρίζει ελληνικά τόσο χρόνια κάτι θα μπορούσε να είχε κάνε και το x-chat. anyway. Βασικά βλέπω ότι τα προγράμματα irc client ειναι πολύ σταθερά κανένα δεν έχω δει να έχει κάτι πραγματικά καινούριο ή διαφορετικό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βασικά βλέπω ότι τα προγράμματα irc client ειναι πολύ σταθερά κανένα δεν έχω δει να έχει κάτι πραγματικά καινούριο ή διαφορετικό :(

Εγώ έχω το kvirc στα windows και είμαι ευχαριστημένος (για να μήν "κλέβω" το irc). Δες το .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Πάντως αν αντιμετωπίζεις και μεγάλο πρόβλημα μπορείς να τρέξεις και το mIRC με το wine μέσω Linux..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Εγώ έχω το kvirc στα windows και είμαι ευχαριστημένος (για να μήν "κλέβω" το irc). Δες το .
Thanks, ωραίο φαίνετε αλλά πρέπει να ψάξω περισσότερο για να το κάνω όπως θέλω;)

Πάντως αν αντιμετωπίζεις και μεγάλο πρόβλημα μπορείς να τρέξεις και το mIRC με το wine μέσω Linux..
δεν μπορώ καθέ τόσο να το κάνω εγκατάσταση το wine.
Τώρα προσωρίνα μην ξέχνας ότι τρέχω το linux σε cd :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top