Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τουλαχιστον για αρχη βαλε 1GB ραμ

θα βάλω μια 512 MB για αρχή.thanx exposed:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
H αλλαγη επεξεργαστή χρειάζεται format;

Για XP ναι γιατί η MS δεν γουστάρει τον τρόπο του norton ghost.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Για XP ναι γιατί η MS δεν γουστάρει τον τρόπο του norton ghost.
Δηλάδη θα μου κλειδώσουν; :( γμτ! δεν ειναι καθολου ευκολο να κανω format!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
H αλλαγη επεξεργαστή χρειάζεται format;

Oχι δε χρειάζεται format σε win οs. Εκτός βέβαια και αν αλλάξεις και μητρική. Αν δεν αλλάξεις για τα win δε θα έχει διαφορά.
Όταν κάνεις overclocking για παράδειγμα δε χρειάζεται format. Τα win βλέπουν τον επεξεργαστή αλλαγμένο.

(Ακόμη και στη περίπτωση που θες να αλλάξεις και μητρική, πάλι νομίζω πως μπορείς να το κάνεις και χωρις format.Δεν είμαι σίγουρος όμως.Αν θες πάντως εδώ είμαστε...:) )


Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Για XP ναι γιατί η MS δεν γουστάρει τον τρόπο του norton ghost.
Αυτό δε το κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
To θεμα "RAM, να βαλει κανεις η να μην βαλει;" του dark_kronos εγινε merge με αυτο το θεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
H αλλαγη επεξεργαστή χρειάζεται format;
Ούτε για πλάκα!
Και γενικά και μητρική να αλλάξεις δεν χρειάζεται απλά θα γίνει τέτοιος πανζουρλισμός σε σκουπιδοκατάσταση στους drivers που δεν λέει! Άλλωστε η μητρική είναι το πιο σπάνιο να αλλάξεις!

Παίδες μην είστε θύματα των εταιρειών. όπως λέει και ο giostau 512 είναι αρκετά για ένα μέση χρήσης σύστημα με XP!

Τα XP και η NT βασισμένη γενιά λειτουργικών της Microsoft έχουν ένα σημαντικό πρόβλημα που απορώ που δεν διορθώνουν και δημιουργούν αυτά τα προβλήματα τους σούρσιμου που δεν τα έβλεπες ούτε με 98.
Το πρόβλημα είναι στα μεγάλα file transfers. Για όσους δεν ξέρουν να εξηγήσω λίγο τι γίνεται κανονικά στο DMA.
Το λειτουργικό βρίσκει μια περιοχή αρκετά μεγάλη στην μνήμη την οποία την μαθαίνει περίπου ο controller και τα δεδομένα που διαβάζονται από τον δίσκο πχ αποθηκαύονται χύμα εκει μέσα χωρίς να περάσουν από τον επεξεργαστεί! Το ίδιο και όταν είναι να γράψεις αυτά τα δεδομένα! Αποτέλεσμα αυτού είναι ο επεξεργαστής να είναι απελευθερωμένος από την διαχείριση μεγάλων όγκων δεδομένων (που έκανε παλιά) και από τα πολλά IO interupts που έιναι και τα πιο αργά!
Αυτό στα XP φαίνεται από την χρήση του επεξεργαστεί σε ένα file transfer που αγγίζει το μηδέν!
ΠΟυ είναι λοιπόν το πρόβλημα! Αυτή η περιοχή της μνήμης που δουλεύει σαν buffer αφού γράψεις τα δεδομένα είναι θεωρητικά άχρηστη! Στα 98 αυτή η περιοχή γέμιζε -άδειαζε-γέμιζε-άδειαζε! Στα NT based λειτουργικά αυτό δεν γίνεται! ΤΟ λειτουργικό ζητά διαρκώς καινούργιο χώρο στην μνήμη για buffer,συνεπώς το σύστημα είναι σαν να φορτώνει ένα τεράστιο πρόγραμμα! Και επειδή το DMA δεν δουλεύει με virtual memmory (δεν έχει νόημα) το λειτουργικό κατεβάζει στην virtual ότι χώρο είναι πιασμένος από τα προγράμματα για να κάνει copy! Γιαυτό και όταν ξαναζητήσεις ένα πρόγραμμα αυτό έχει αργό response time καθώς ξανάέρχεται από τον δίσκο!
Όσοι έχετε 512 μνήμη πρέπει να το έχετε παρατηρήσει αυτό!Οσοι έχετε λιγότερο είναι τόσο στριμοκωλιασμένο το σύστημα που δεν πολυφαίνεται!Όσοι έχετε περισσότερο το βλέπεται πιο σπάνια ανάλλογα με το copy κάνεται και πόσο μεγάλη μνήμη έχεται!
Πάντως όσοι έχετε 1GB Και πάνω φροντίστε ώστε όλο το core των windows να είναι στην RAM και να μην είναι swappable. Φαίνεται κιόλας στον TaskManager->Performance->KernelMemory
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δηλ Demelene μου προτείνεις να βάλω αλλή μια 256 MB και να έχω 512ΜΒ ή να βάλω τα WIN 2000 που έχουν λιγότερο απαιτήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι για home σύστημα τα xp έχουνε περισσότερο ενδιαφέρον! Συνεπώς βάλε την 256 και τράβα xp. Αν όμως κριτήριο σου είναι οι επιδόσεις και τα skins απλά είναι φουρ φουρ βάλε 256 και βάλε 2000 με το sp4. Ακριβώς τα ίδια είναι πρακτικά μην νομίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα 2000 απλως ξεχασετα, οπως εκανε η μανα του ... ειναι μια παλια τεχνολογια ... με την ιδια λογικη βαλε και NT.

Οσο για τον demelene, πως εξηγισεις τοτε, οταν το desktop το ανοιγω ξεκιναει απο τα 400mb και μετα απο 30λεπτο ανεβαινει στα 700MB. Ενα λειτουργικο υπαρχει να το χερεσαι οχι να μετρας με το σταγονομετρο το τι θα προσθεσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τα 2000 απλως ξεχασετα, οπως εκανε η μανα του ... ειναι μια παλια τεχνολογια ... με την ιδια λογικη βαλε και NT.

Οσο για τον demelene, πως εξηγισεις τοτε, οταν το desktop το ανοιγω ξεκιναει απο τα 400mb και μετα απο 30λεπτο ανεβαινει στα 700MB. Ενα λειτουργικο υπαρχει να το χερεσαι οχι να μετρας με το σταγονομετρο το τι θα προσθεσεις ...

Τα XP είναι πανομοιότυπη τεχνολογία με τα 2000. Δεν υπάρχει τίποτα που να κάνουν τα XP και όχι τα 2000! Συνεπώς μην το σνομπάρεται πολύ το σύστημα! Απλά εμφανισιακά είναι πιο πίσω! Αυτό όμως δεν είναι τεχνολογικό θέμα!

Τώρα όσον αφορά το να χαίρεσαι κάτι και εγώ συμφωνώ αλλά αυτό εξαρτάται από τις περιστάσεις!! Και εγώ θα ήθελα καλύτερο αμάξι, πισίνα στο σπίτι μου αλλά σημασία έχει τι μπορώ να συνδυάσω από όλα αυτά και φυσικά κατά πόσο δεν με πιάνουν κορόιδο οι εταιρείες! Δλδ λόγο απόδοσης/κόστος!

Το ότι σου ανεβαίνει εκεί δεν μπορώ να σου πω γιατί, γιατί δεν ξέρω και τι το κάνεις το μηχάνημα! Γενικά δεν ξέρω τις γνώσεις σας αλλά η θεωρία λειτουργικών συστημάτων είναι κάτι πολύ μαγευτικό και ποια υλοποιήση διαλέγεται είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας! Επίσης η μνήμη που αναφέρεται δεν είναι πάντα υπολογίσιμο μέγεθος και πολλές φορές είναι και παραπλανιτική.!

Τώρα οι ανάγκες του καθενός σε υπολογιστική ισχύ είναι προσωπική ή επαγγελματική όπως είναι και η τσέπη του ή η τσέπη των γονιών που συνήθως είναι και αυτή που χαλάει την πιάτσα! Το ζήτημα είναι να ξέρεις τις ανάγκες σου!

Πρέπει να ξέρεται ότι πολιτική της Microsoft χρόνια τώρα ήταν να καταχράζει επίτηδες του πόρους του συστήματος ώστε να προωθήσει το hardware μια ώρα αρχίτερα καθώς τα σχέδια που είχε απαιτούσαν μηχανήματα πολύ μπροστά από την εποχή τους! Τζόγαρε και τα κατάφερε! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέχουμε και όλοι από πίσω! Και αυτό το πέτυχε με μαρκεντιγκ που δημιούργησαν καθοδηγούμενες ανάγκες!

Αυτά τα λέω με βάση την 2 δεκαετιών εμπειρία που έχω στους υπολογιστές στην πλειοψηφία τους ως προγραμματιστής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα με τον υπολογιστη τα 512mb δεν του φτανουν και ας μην ειναι power user. Π.χ. H Michelle με ένα thunderbird και firefox και τα προγραμματα της δουλειας της χρειαζεται 1GB για να δουλεψει ανετα! Πόσο μάλλον οι power users που στο system tray τρέχει ότι @@ βρουν στο internet :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Όπως και να χει εξαρτάται τι δουλειά θέλεις να κάνεις.
Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε έναν σελερον 900mhz με 512 μνήμη και υποτυπώδη καρτα γραφικών και ήχου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα σερφάροντας (adsl),με ατελείωτο download,με χρήση msn και παράλληλη δουλειά σε php nuke. Τρέχουν και όλα τα προβλεπόμενα (ΧP, firewall,antivirus,adaware,apache..κτλ) και thunderbird (όχι όμως firefox καθώς με το maxthon καταναλώνω πάρα πολύ λιγότερη μνήμη :) .
Το σύστημα λειτουργεί τέλεια για τη δουλειά που το θέλω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000:
όχι όμως firefox καθώς με το maxthon καταναλώνω πάρα πολύ λιγότερη μνήμη :) .
Πές τα ρε αρχηγέ!!!! Αν και τον πρόδωσα για opera!

Exposed_Bone η Michell γραφίστας δεν είναι?? >Τα γραφιστικά προγράμματα είναι οι πιο φαγάνες. Όχι 1GB πολλά GB.

Επίσης να προσθέσω και στον DrJ7000 ότι τα πόσα πράγματα έχει στο tray δεν λέει τίποτα! Το θέμα είναι τι έχεις και τι θέλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
μου αρέσουν πολύ τα XP αλλά πολλά φράγκα για 512 ΜΒ . Στοιχίζει περι τα 70€. Μάλλον θα προτιμήσω μια 256 ΜΒ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
τα έχεις δει με styles?ΧΕΧΕ σε τσιγκλάω τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τα 2000 απλως ξεχασετα, οπως εκανε η μανα του ... ειναι μια παλια τεχνολογια ... με την ιδια λογικη βαλε και NT.

Οσο για τον demelene, πως εξηγισεις τοτε, οταν το desktop το ανοιγω ξεκιναει απο τα 400mb και μετα απο 30λεπτο ανεβαινει στα 700MB. Ενα λειτουργικο υπαρχει να το χερεσαι οχι να μετρας με το σταγονομετρο το τι θα προσθεσεις ...

Αυτο το προβλημα με την μεγαλη καταναλωση μνημης απο τον υπολογιστη σου νομιζω οτι εχει ξανασυζητηθει οτι δεν ειναι φυσιολογικο. Εγω εχω το Pc μερες ανοικτο, ανοιγοκλεινω προγραμματα, εχω μια ωρα ανοικτο τον firefox, το utorrent μομνιμως on και εχω και καποιες αλλες διαδικασιες να τρεχουν στο tray/ background και εχω καταναλωση 313Mb...;) :)

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Τα XP είναι πανομοιότυπη τεχνολογία με τα 2000. Δεν υπάρχει τίποτα που να κάνουν τα XP και όχι τα 2000! Συνεπώς μην το σνομπάρεται πολύ το σύστημα! Απλά εμφανισιακά είναι πιο πίσω! Αυτό όμως δεν είναι τεχνολογικό θέμα!

System restore points ειχαν τα 2000; Απο θεματα ασφαλειας/ security updates πως ειναι τα 2000; Οπως τα Xp τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Αυτο το προβλημα με την μεγαλη καταναλωση μνημης απο τον υπολογιστη σου νομιζω οτι εχει ξανασυζητηθει οτι δεν ειναι φυσιολογικο. Εγω εχω το Pc μερες ανοικτο, ανοιγοκλεινω προγραμματα, εχω μια ωρα ανοικτο τον firefox, το utorrent μομνιμως on και εχω και καποιες αλλες διαδικασιες να τρεχουν στο tray/ background και εχω καταναλωση 313Mb...;) :)
Το εχω ψάξει περισσότερο και κατάλαβα ότι είναι φυσιολογικό. Π.χ. οι drivers του πολυμηχανήματος μου τρώνε 40mb μόνο και μόνο επειδή είναι ανοιχτοί. Το Outlook 2003 τρώει και αυτό 40mb. Οι drivers του tv tuner τρώνε 50mb μόνο και μόνο περιμένοντας να χρησιμοποιήσω το τηλεχειρηστίριο. Το itunes μόνο και μόνο περιμένοντας να μπεί το Ipod τρώει 20-10mb και αν το ανοιξώ 40mb. Ο Opera τρώει καμία 60άρα και το antivirius επίσης. Αρά έχουμε σύνολο καμία 250αριά mb ram με πρόγραμματα που όταν κάθω στο PC είναι συνήθως ανοιχτά. Θέλεις να συνεχίσω; Και ολά αυτά είναι προγράμματα που σαν home user τα χρειάζομαι έστω για διασκέδαση. :) Και κακα τα ψέμματα με 1000? άνετα φτιάχνει κάποιος PC με 1GB για να μην πώ με 2GB. Ποιος ο λόγος να έχει 256 και 512; ;) Μόνο την ζωή του κάνει δύσκολη.

Υ.γ.: Και μην πείτε ότι φταίει τα windows, και όταν είχα ubuntu παρόλο που ήμουν άσχετος με το που έμπενα μέσα μου τρώγαν 200mb ram και μετα απο καμία ώρα 300.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
System restore points ειχαν τα 2000; Απο θεματα ασφαλειας/ security updates πως ειναι τα 2000; Οπως τα Xp τωρα;
Χωρίς να είμαι μαστερ στο θέμα καθώς έχω κάποια κενά από προσωπική χρήση στα 2000.Όμως από τον επαγγελματικό μου χώρο πρακτικά το security είναι μια από τα ίδια! Ότι σχεδόν χτυπάει τα XP χτυπάει και τα 2000. Τα ίδια explotations χρησιμοποιούνται! Δεν υπάρχει πάντως τίποτα ουσιαστικό (όχι εμφανισιακό) που να κάνεις στα XP και να μην κάνεις στα 2000. Και δυστυχώς τα XP είναι λίγο μπάχαλο στα services! Τουλάχιστον μέχρι το SP2

Σχετικα με το System Restore ήταν μια ενδιαφέρουσα ιδέα που όμως δεν δουλεύει καθώς πρέπει! Πέρα από το γεγονός ότι έπρεπε να βαζω μυστήρια extentios σε εφαρμογές που έφτοιαχνα για να μην τα ποιάνει το system restore γενικά έχουν παρατηρηθεί και ακουσθεί παράπανο δυσλειτουργίας του! Μου έχει τύχει και έμενα! Ίσως γιαυτό και στα 2003 που είναι λειτουργικάρα ούτε που το βάλανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aυτά:

https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1096230
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=860875
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=986917
https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=973874

είναι συμβατά μεταξύ τους;



Ρωτάω διότι ετοιμάζομαι για αναβάθμιση και δε ξέρω πως να κινηθώ...:hmm:




Σε αυτή τη φάση είναι τώρα το χρέπι μου:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
H μνήμη είναι συμβατή με τη μητρική Μ2Α-VM
This motherboard has four DDR2-DIMM sockets, accepting up to 8 GB of DDR2-400/667/800 memory. Two sockets are yellow and the other two are black. To use dual channel feature you need to install the memory modules on modules with the same color. πηγή
Για τον επεξεργαστή έχω την εντύπωση ότι δεν τον υποστηρίζει.Eίναι σχεδιασμένη για amd απο οτι βλεπω(δεν αποκλειω το γεγονος να ειμαι λαθος:P).

Για την κάρτα γραφικών έχει pci express 16x :
Υποδοχή Κάρτας Γραφικών
PCI Express 16x
Ειδικά Χαρακτηριστικά
Direct X 10 υποστήριξη. HDCP υποστήριξη. HDTV ready. Avivo ready. Crossfire ready. DVI. 2nd VGA.
οπότε σου κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top