Το νόημα της ζωής

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
42
(Και οποιος καταλαβε...καταλαβε! ;) :P )

(Sorry! i couldn't help it!)

Ποιο καλο παιδάκι θα μου πεί τι είναι το 42 ; :redface: :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Έεεετσι. Δεν νοιώθεις καλύτερα τώρα που έπεσαν οι γλύκες και τα προσχήματα?
:| Οχι μικρέ κόπανε ! Θλίβομαι κάθε φορά που αναγκάζομαι να μιλήσω έτσι,σε κάποιους σαν την πάρτη σου !΄΄΄΄άυτό το κάνω μόνο όταν την ευγένεια στην έκφραση & το σεβασμό για κάθε άνθρωπο γνωστό η άγνωστο,τα νομίσει κάποιος αδυναμία, η χαζομάρα,η δεν ξέρω τι άλλο φαντάστηκες.Μόνο όποιος το αξίζει το δέχεται ! Για τυπάκια σαν κι εσένα που τα φτύνουν & νομίζουν οτι βρέχει,λίγο ήταν κι εχω πολλά ακόμη ,ανάλογα με το τι θα δεχθώ.Αναλογα το επίπεδο που θα έχει ο καθένας.Δεν γουστάρω συνέχεια γιατί δεν μιλάμε μόνοι & σέβομαι παράλληλα το forum,αν & δεν ξέρω πώς σε άφησαν να απαντήσεις με σαρκασμό & ειρωνεία απέναντι στο δικό μου "κόσμιο" σχετικά τρόπο :hmm: ! Ασε που δεν κατάλαβα γιατί η παρατήρηση έπρεπε να περιλαμβάνει κι εμένα, οπότε την επιβεβαίωσα !Είναι κι άλλα παιδιά που διαβάζουν εδώ & δεν νομίζω να τους είναι ευχάριστο να διαβάζουν τέτοιες μαλακείες,ειδικά στο "νόημα της ζωής".Μήν σπεύσεις να μου απαντήσεις,γιατί ξέρω πολλές γλώσσες & τ'αλωνιού & του σαλονιού !Για σένα ειδικά μόνο μετά το συγνώμη θα πείς ότι άλλο .Τώρα !όποιος διαγράψει ένα κόμα απο το μήνυμα,η θα τα διαγράψει όλα τα σχετικά με τη διαμάχη η θα το θεωρήσω μεροληψία.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποιο καλο παιδάκι θα μου πεί τι είναι το 42 ; :redface: :redface: :redface:
:) Είναι τμήμα ενός κωμικού βιβλίου Πάνο, που έχει τίτλο ακριβώς το θέμα που άνοιξες για το νόημα.Ετσι μου είπαν,γιατί κι εγώ ρώτησα.Λεπτομέρειες δε θυμάμαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μικρέ κόπανε !

Όχι και "μικρέ"...


η θα τα διαγράψει όλα τα σχετικά με τη διαμάχη η θα το θεωρήσω μεροληψία.

Γιατί ρε συ? Τα "πιο μεγάλα ψέματα στα πιο αθώα βλέμματα"...

Ηρέμησε... Όλα πάνε καλά... Ο σαβιόλα έρχεται, και η ζωή θα αποκτήσει νέο νόημα (για να μη μας πούν ότι βγήκαμε εκτός θέματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Από το λεξικό... Νόημα=ό,τι πιάνει ο νους
Ζωή=Χρονική Διάρκεια
Και σαν τι μπορεί να πιάσει ο νους από την Χρονική Διάρκεια;; καταλαβαίνετε την λογική ασάφεια του ερωτήματος και πόσο ανοικτές είναι οι πιθανές απαντήσεις, καθώς και πόσο περιορισμένο είναι το πλαίσιο εξέτασης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το νοημα ομως σημαινει και σημασια ... αρα η ερωτηση μπορει να ερμηνευτει και ως "ποια ειναι η σημασια της ζωης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από το λεξικό

Άμα είναι έτσι, ανοίγω το λέξικο στο λήμμα "νόημα της ζωής" και τέλος...


ποια ειναι η σημασια της ζωης

Απλό! Να της βρείς ένα νόημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Άμα είναι έτσι, ανοίγω το λέξικο στο λήμμα "νόημα της ζωής" και τέλος...
χαχαχαχααχχααχ ακομη γελαω ... :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Άμα είναι έτσι, ανοίγω το λέξικο στο λήμμα "νόημα της ζωής" και τέλος...
Απλό! Να της βρείς ένα νόημα :D

Και τι λέει στο λήμμα "νόημα της ζωής";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λέει επι λέξει "Δες Λήμμα: 42". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Κοιτάζοντας το σχετικό λήμμα τι βρήκα; Το νόημα της ζωής εξαρτάται από τον καθένα, δύναται να έχει όλες τις δυνατές μορφές, είναι σχετικό, μπορεί να εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.
Δεν είναι ένα... αν και είναι ένα τη φορά...

το 42 για μενα αντιπροσωπευει την δυνατότητα που έχει το νόημα της ζωής να πάρει όλες τις μορφές... να εκφραστεί παντιοτρόπως... όλα είναι το νόημα της ζωής... αυτό που αλλάζει είναι η δική μας εκτίμηση.

το 42 είναι μια πρόκληση να βρείς νόημα ζωής παντού...
καταλαβαίνοντας την ανικανότητα του νου να νοήσει την ζωή, που δεν ορίζεται με ένα νόημα, αλλά είναι όλα τα νοήματα, όλες οι σκέψεις, όλες οι σημασίες...

Μπορείς με την ίδια ακρίβεια να ορίσεις νόημα της ζωής την αγαθοεργία που κάνει κάποιος άνθρωπος στη ζωή του, όσο και την καθήλωση ενός παραπληγικού. Νόημα της ζωής είναι η ίδια της η ύπαρξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι, να συμφωνήσω, πως είναι όλα τα νοήματα και όλες οι σκέψεις μαζί.

Τότε είναι ένα αίσχος. Μια συρραφή από ετερόκλητα μέλη. (καλή διατύπωση... θα τη θυμάμαι, να ψαρώσω κανέναν στο irc).

Όλα έχουν νόημα τότε - αλλά στον ίδιο χαμηλό βαθμό είναι αληθινά.

Φρίκη. Τι φρίκη... Για γέλια δηλαδή.

Άσε καλύτερα... Πάω να χτυπήσω καμμία μπύρα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Ναι, να συμφωνήσω, πως είναι όλα τα νοήματα και όλες οι σκέψεις μαζί. Μια συρραφή από ετερόκλητα μέλη. Όλα έχουν νόημα τότε -

αλλά στον ίδιο χαμηλό βαθμό είναι αληθινά. Άσε καλύτερα... Πάω να χτυπήσω καμμία μπύρα. ;)

!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
κατά τη γνώμη μου το νόημα της ζωης μας το δείχνει ο Μπενίνι στην υπέροχη ταινία του "Η ζωή είναι ωραία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δηλ, "μπορείς να τα οικονομήσεις με όσο φριχτό θέμα θες, αρκεί να γυρίσεις την ταινία παιδική".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Δηλ, "μπορείς να τα οικονομήσεις με όσο φριχτό θέμα θες, αρκεί να γυρίσεις την ταινία παιδική".

Όχι. Και το θέμα δεν το θεωρώ τόσο φριχτό, όσο (δυστυχώς) ρεαλιστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Το ξεκίνησα λίγες σελίδες πιο πρίν κι εδώ θα το πώ με αλλο τρόπο,περίπουν το ίδιο. Γνώμη μου λοιπόν,οτι αν προσπαθήσουμε να αποκρυπτογραφήσουμε το νόημα της ζωής με "πρίσμα"την ατομικότητα του κάθ'ενός απο εμάς,το χάσαμε !Κι εξηγούμαι,αποκλείουμε αυτομάτως ενα μεγάλο τμήμα συνανθρώπων,που δεν έχει δυνατότητα για νόηση σε οποιδήποτε νόημα η σκοπό της ζωής.Μιλάω για περιπτώσεις άννοιας η χαμηλής νόησης γενικότερα,η για να γίνω πιο κατανοητός,γι'ανθρώπους "φυτά"κυριολεκτικά,είτε απο γεννετικό σφάλμα,η επίκτητα.Δεν έχουν ίση συμμετοχή μ'εμάς σ'αυτό το νόημα; τι θα απαντούσαν;Δεν ζούν με το δικό μας τρόπο,όμως ζούν !Ποιό είναι το νόημα για κάποιον στις λασπόχτιστες καλύβες της Ασίας π.χ.; Για έναν υποσιτισμένο ; Για ένα σκλάβο καποιας άλλης εποχής ,η σύγχρονο; Επειτα...το νόημα περιλαμβάνει μόνο τον άνθρωπο κι όχι όλα όσα έμβια όντα υπάρχουν και συμμετέχουν σ'αυτό το μέγα θαύμα; Μήπως "βολεύει" στην κατανόηση του να το εξατομικεύουμε; ποιός είναι ο σκοπός της συνέχισης της ζωής πάση θυσία ,ακόμη και στις πιό αντίξοες συνθήκες; Αυτό το τελευταίο ερώτημα,πιστεύω θα έδινε την απάντηση στο νόημα της ζωής,συνολικά κι όχι το δικό μου...το δικό σου-του-τής νόημα.Φυσικά για πολύ ψάξιμο δεν είναι...ήδη πονοκέφαλο απέκτησα και μόνο ΈΝΑΣ το γνωρίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγώ ακόμα αναρωτιέμαι: υπάρχει νόημα, ή απλά ο καθένας φτιάχνει την δικιά του πραγματικότητα και εντάσσει σε αυτή το νόημα που της δίνει; και για να γίνω πιο σαφής: αν υποστηρίζουμε ότι υπάρχει ένα και μόνο νόημα που όλοι απεγνωσμένα ψάχνουμε να βρούμε, τότε δεχόμαστε ταυτόχρονα ότι το νόημα της ζωής για κάποιον που είναι έτοιμος να φουντάρει είναι το ίδιο με το νόημα της ζωής του πρόσφυγα πολέμου, που είναι το ίδιο με τον τύπο που περιμένει την καλή του στα σκαλιά της εκκλησίας, που είναι το ίδιο για τον γιατρό που σώζει μια ζωή στο χειρουργικό τραέζι και πάει λέγοντας (γιατί σας έπρηξα)!
ποπο! πολύ φιλοσοφία ρε φίλε βραδιάτικο...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Aφού τα διάβασα όλαααααα μα όλαααααααα και σκεφτόμουν αν πρέπει να απαντήσω ή όχι σε αυτό το φιλοσοφικό ερώτημα και αναρρωτιόμουν πιο στο καλό είναι το δικό μου νόημα (αλλά πραγματικά ούτε εγώ η ίδια ξέρω) έχω φτάσει στην άποψη (η οποία βέβαια μπορεί και αύριο να αλλάξει) ότι το νόημα της ζωής είναι η ίδια η ζωή και ο καθένας την ορίζει διαφορετικά! Δεν μιλάω με τους ιατρικούς όρους, αλλώστε σε ένα τέτοιο ερώτημα μόνο φιλοσοφικά μπορούμε να απαντήσουμε :)

@Θόδωρε: το ποστς σου με έκανε να ξαναθυμηθώ στιγμές που έλεγα ποιο είναι το νόημα στην δουλειά μου δουλεύοντας με αυτιστικά παιδιά αφού ποτέ δεν θα γίνουν φυσιολογικά...Η απάντηση...απλά στα ματάκια τους που έλαμπαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top