• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Μπράβο :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ήθελα να θυμηθώ πότε έκοψα το κάπνισμα....
καλή φάση που το είχα γράψει εδώ... θα το έχω πάντα σαν ημερολόγιο χεχεχε

συνειδητοποίησα λοιπόν ότι έκλεισα 4 μήνες χωρίς ούτε τζούρα!!!

νοιώθω πραγματικά υπέροχα!!!!

και ναι.... οπως είπα και στις αρχές... τελικώς μου φάνηκε πολύ πιο εύκολο απ όσο πίστευα ότι θα είναι (απ όσα είχα ακούσει)
Ισως να το ήθελα πάρα πολύ πραγματικά... ;)
Πρέπει να σας πω ότι τώρα αν μου μυρίσει από πολύ κοντά αναμένο τσιγάρο ή ανάσα κάποιου που μόλις έχει καπνίσει μου έρχετε κάτι σε αναγούλα :sick:

Β'εβαια δεν έγινα η φανατική αντικαπνίστρια και δεν σκοπεύω να γίνω...
Θεωρώ ότι όλοι κάνουμε τις επιλογές μας και κάποια στιγμή... καλώς η κακώς... πληρώνουμε και το τίμημα τους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να προσεξεις ομως μην το ξανα αρχησεις.Και ο πατερας μου το ειχε κοψει, ελεγε οτι αιστανοτανε πολυ ωραια αλλα πανω στο 6μηνο το αρχισε παλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν παίζει αυτό σε μένα....
θα πρέπει να μου κάνουν λοβοτομή για να αρχίσω πάλι το κάπνισμα!!!

Ειδικά με όλα αυτα που βλέπω με τη μητέρα μου.... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ να αρχίσω πάλι το κάπνισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλο στον εαυτο σου κανεις και μακαρι να το συνεχεισεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ti έγινε με αυτό το θέμα ? ΚΕ το κοψες τελικά ?

Εντιτ : οκ τώρα είδα όλο το ποστ.'ετσι.Κανένα ιδιαίτερο τρικ που εφάρμοσες ? Δε σου λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ τώρα ? Ούτε καν σε στιγμές-στιγμές ? Τα σωματικά συμπτώματα στέρησης τού πρώτου καιρού πώς τα καταπολέμησες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Τα σωματικά συμπτώματα στέρησης τού πρώτου καιρού πώς τα καταπολέμησες ?
Ποια ειναι αυτα τα συμπτωματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ανάλογα τον οργανισμό exp είναι αυτά τα συμπτωματα (ίσως κάποιοι να μην έχουν και καθόλου .)
Μερικά από τα συμπτωματα που έχω δει εγώ σε δικούς μου ανθρώπους που επιχείρησαν να το κόψουν είναι :Τρομερά ευερέθιστο νευρικό σύστημα(το οποίο δεν είναι πε΄ριεργο αν σκεφτείς ότι η νικοτίνη έχει καταπραυντική δράση ;) ) ,κατά κύματα κρίσεις κλάμματος (το οποίο οφείλεται στο νευρικό σύστημα υποθέτω κι αυτό), υπνηλία .Το πόσο εντονα είναι αυτά και πάλι ποικίλλει από άτομο σε άτομο.Και φυσικά όσο περνάει ο καιρός ατονούν (μέσος όρος 1-2 βδομάδες ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μπραβο καλο μου, ευχομαι να τα καταφερεις!
τα αυτοκολλητα νικοτινης ειναι καλη φαση, τα δοκιμαζει ενας γνωστος μου που ειναι στην ιδια φαση με σενα, σε συνγυασμο με 3-4 τσιγαρα την ημερα, (σταδιακα μειωνει)..εκανε πανω απο πακετο την ημερα!
γιατι δε τα δοκιμαζεις και μονη σου να δεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
α καλα, κι εγω τωρα ειδα ολο το ποστ.
μπραβο που το κοψε καλο μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Εντιτ : οκ τώρα είδα όλο το ποστ.'ετσι.Κανένα ιδιαίτερο τρικ που εφάρμοσες ? Δε σου λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ τώρα ? Ούτε καν σε στιγμές-στιγμές ? Τα σωματικά συμπτώματα στέρησης τού πρώτου καιρού πώς τα καταπολέμησες ?

Σας ευχαριστώ :)
Το βασικό για να κόψει κάποιος το κάπνισμα είναι να το θέλει πραγματικά...
Εγώ το επεξεργαζόμουν πολύ καιρό στο μυαλό μου δεδομένου ότι έλεγα ότι για να κάνω παιδί... θέλω να κόψω το κάπνισμα πρώτα :redface:
Ήθρε ταυτόχρονα και η πολύ σοβαρή ασθένεια της μητέρας μου απ το χρόνιο κάπνισμα και έδεσε το κερασάκι...

Τα συμπτώματα της στέρισης ήταν νεύρα ως επί το πλείστον και μεγάλη αμηχανία στα χέρια.... δεν είχα τι να κάνω τα δάχτυλα μου! ΕΕΕ 20 χρόνια συνήθεια... δεν είναι και λίγο!

Τα νεύρα τα αντιμετώπισαν οι γύρω μου με υπομονή :P
Ενημέρωσα τους πάντες ότι έχω κόψει το κάπνισμα και... τους ζήτησα την υπομονή τους ;)
Τα χέρια μου τα μπάλωσα με ένα μπεγλέρι....
Υπήρξε και ένας αυτοματισμός που με βοήθησε πολύ... κάθε μα κάθε φορά που ήθελα να ανάψω τσιγάρο... έπινα καπάκια μονορούφι ένα ποτήρι νερο!
Σαν καπνίστρια, το τσιγάρο με το νερό, ουδέποτε μου έκανε καλό συνδιασμό...
Δεν είπα ποτέ μου... κοβω το τσιγάρο... όποιος με ρώταγε έλεγα πάντα, ΕΚΟΨΑ το τσιγάρο... κι όταν οι άλλοι κουνούσαν συγκαταβατικά το κεφάλι στο στυλ, "ναι ξέρω... μας τα είπαν κι άλλοι, να σε δούμε σε λίγες μερες", χαμογελούσα και γω και σκεφτόμουν ότι πίσω έχει η αχλάδα την ουρά και μπορώ να ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι δεν είμαι ΕΡΜΑΙΟ των επιθυμιών μου :redface: Πολύ τσατίλα λέμε... και πολύ εγωισμός και περηφάνια!

Οι πολύ δύσκολες μέρες ήταν 3... Παρασκευή, Σαββάτο, Κυριακή....
Μετά ήταν εύκολο η λογική μου και ο εγωισμός μου να επιβληθούν στο πάθος μου.
Αυτές τις 3 πρώτες μέρες δε, είχα μαζί μου και τα τσιγάρα μου και έλεγα στον εαυτό μου ότι δεν μου το επιβάλει κανένας... είναι επιλογή μου και να... αν θέλω όποτε θέλω ανάβω τσιγάρο!
Βοήθησε τρομερά στην ψυχολογία μου... ήταν ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ!!!

Για κανα μήνα το ζητούσα μετά το φαγητό.... όταν αγχωνόμουν ή εκνευριζόμουν πάρα πολύ (κυρίως στη δουλειά) αλλά φυσικά και δεν άναβα....
Με φίλους με ποτά και με παρέες δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε...
Ισα ίσα....

Πλέον, μετά από 4 μήνες δε μου λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ και σκέφτομαι τι ηλίθια ήμουν τόσα χρόνια που... ΦΟΒΟΜΟΥΝ να μπω στη διαδικασία να το κόψω!
Φοβόμουν ότι θα γίνω ρόμπα... φοβόμουν ότι θα κάνω κι εγώ αυτό που κάνουν πολλοι... να το κόψω και σε μια βδομάδα να το αρχίσω πάλι :/:

όταν άρχισα δε να ανακαλύπτω ότι έχω όσφρηση ήταν όλα τα λεφτά!
όταν άρισα να μυρίζω γύρω μου μυρωδιές που είχα ξεχάσει από χρόνια τρελάθηκα!
Φρεσκοκομμένος καφές... !!!!!

Πλέον ξέρω και είμαι σίγουρη ότι δεν θα το αρχίσω ξανά....
Θα πρέπει να μου έχει γίνει λοβοτομή για να το αρχίσω πάλι!
Χτες ρώτησα κανα δυο δικά μου άτομα, έτσι εντελώς συμπτωματικά, αν με θυμούνται να καπνίζω... σαν εικόνα.... και μου είπαν όχι!
Το εντυπωσιακό δε, είναι ότι εγώ η ίδια, δεν μπορώ να με έχω στο μυαλό μου σαν εικόνα με ένα τσιγάρο....
Ντρέπομαι... όσο κι αν ακούγεται τραγικό!

Δεν έχω γίνει φανατική αντικαπνίστρια.... δεν τα βάζω με όποιον καπνίζει...
ίσα ίσα που κατανοώ το πρόβλημα και λέω εκ πειρας πλέον ότι αν ΘΕΛΕΙ κάποιος, μπορεί να το πολεμίσει....
Και είναι ΠΟΛΥ πιο ωραίο το να ΜΗΝ καπνίζεις απ το τσιγάρο μετά το φαγητό!
Οι καπνιστές... ξέρουν τι εννοώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:
Και καλή συνέχεια!Ακόμα δεν τελείωσε και ποτέ δεν τελειώνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ξέρω τι εννοείς...
Ισχύει ο νόμος που ισχύει για όλες τις εξαρτήσεις....
Αλκοολικός μια... αλκοολικός για πάντα....
Ναρκομανής....για πάντα....
Καπνιστής..... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Συγχαρητήρια.
Απλώς στο πίσω μέρος του μυαλού σου έχε υπ'όψιν ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που άρχισαν το κάπνισμα ξανά, ύστερα από 5 και 10 χρόνια αποχής.
Για να πείς " το έκοψα " με σιγουριά, πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα.
Να είσαι προσεκτική, να μην είσαι ανεκτική με τους καπνιστές γιατί ακόμα κι αν δεν καπνίζεις εσύ, γίνεσαι παθητική καπνίστρια.

Το τσιγάρο είναι θάνατος και δυστυχώς, είμαστε από τις χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό καπνιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οοοπως και να χει, εσυ μπραβο που το κοψες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το επαναφέρω... σήμερα 22 Δεκεμβρίου

έχω να συμπληρώσω :)

Εκοψα το τσιγάρο στις 10 Μαρτίου φέτος και πλέον... μπήκαμε σε γιορτινή περίοδο... για το νέο έτος....
είμαι χαρούμενη και περήφανη για τον εαυτό μου που επιτευξα ενα μεγαλο και δύσκολο στόχο που είχα θέσει....

Δεν σκέφτηκα να το ξαναβάλω στο στόμα μου ουτε στα δύσκολα ουτε στα ΠΟΛΥ δύσκολα ουτε στα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ;)

Οποιος θέλει, ΜΠΟΡΕΙ!!!! είναι το μότο μου για το τσιγάρο....

Αν θελει κάποιος και το βάλει σαν στοχο... με μεγαλη μου χαρα να τον βοηθησω ψυχολογικα όσο μπορω....

Δεν κανω αντικαπνιστική καμπάνια.... θεωρώ ότι ειναι πολυ προσωπικη υποθεση το κάπνισμα.....
Αυτο που λεω όμως ειναι οτι αν κάποιος θελει τη βοηθεια μου σχετικα με αυτο το θεμα, μπορω και θα χαρω να τη δωσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μπράβο. Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Μόλις κέρδισες ακόμα μερική ζωή :-)

Καλές γιορτές και καλή χρονιά, και πάντα να είστε όλοι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι οι περισοτεροι ανθρωποι αν ηξεραν πως δουλευει το τσιγαρο θα τους ηταν πολυ πιο ευκολο να το κοψουν...be that as it may, ειναι θεμα υπομονης, και θεωρω οτι ακομα και ετσι δεν πρεπει να το στερεισαι, το να καπνισεις μια φορα το μηνα δεν ειναι τιποτα αν ΞΕΡΕΙΣ οτι μπορεις να το κρατησεις υπο ελεγχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΤΙ εννοείς, πώς λειτουργεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Προφανώς εννοεί τις καταστροφικές του συνέπειες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top