Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εμείς τελικώς πήραμε ένα 18άρι της LG που είναι αστεράτο!!!
Όντως ακριβό, (1150 με την τοποθέτηση :/:) αλλά χαλάλι τα λεφτά του....
Φιγουρίνι για το σαλόνι που είναι μέσα και πολύ καλό στην ψύξη!!! Για τη θέρμανση του θα σας πω σε μερικούς μήνες :P

Πάντως οφείλω να τονίσω ότι ΑΠΟ ΤΥΧΗ και μόνο (μιας που είναι 20αετίας) στο σπίτι μου υπήρχε η πρόβλεψη και μπήκε τελικώς το 18άρι χωρίς πρόβλημα με τον πίνακα της ΔΕΗ....


Τα 18άρια, όπως και τα 24άρια (κάτι που παρέβλεψαν απ το κατάστημα να μας πουν.... για τα 24άρια το ξέραμε, όχι όμως για τα 18άρια :mad:) χρειάζονται δική τους ασφάλεια τουλάχιστον 20άρα για να τα σηκώνει ο πίνακας χωρίς προβλήματα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Εμείς τελικώς πήραμε ένα 18άρι της LG που είναι αστεράτο!!!
Όντως ακριβό, (1150 με την τοποθέτηση :/:) αλλά χαλάλι τα λεφτά του....
Φιγουρίνι για το σαλόνι που είναι μέσα και πολύ καλό στην ψύξη!!! Για τη θέρμανση του θα σας πω σε μερικούς μήνες :P

Πάντως οφείλω να τονίσω ότι ΑΠΟ ΤΥΧΗ και μόνο (μιας που είναι 20αετίας) στο σπίτι μου υπήρχε η πρόβλεψη και μπήκε τελικώς το 18άρι χωρίς πρόβλημα με τον πίνακα της ΔΕΗ....


Τα 18άρια, όπως και τα 24άρια (κάτι που παρέβλεψαν απ το κατάστημα να μας πουν.... για τα 24άρια το ξέραμε, όχι όμως για τα 18άρια :mad:) χρειάζονται δική τους ασφάλεια τουλάχιστον 20άρα για να τα σηκώνει ο πίνακας χωρίς προβλήματα!!!!
απο οσο ξερω δεν ειναι υπερβολικα δυσκολο να κανεις μι
ασφαλεια για καποιο νεο κυκλωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Εμείς τελικώς πήραμε ένα 18άρι της LG που είναι αστεράτο!!!
Όντως ακριβό, (1150 με την τοποθέτηση :/:) αλλά χαλάλι τα λεφτά του....
Φιγουρίνι για το σαλόνι που είναι μέσα και πολύ καλό στην ψύξη!!! Για τη θέρμανση του θα σας πω σε μερικούς μήνες :P
μη το ανοίγετε συχνά για θέρμανση. καίει απίστευτα.
αλλά θα μου πεις, εκεί που έχει πάει το πετρέλαιο:P

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Τα 18άρια, όπως και τα 24άρια (κάτι που παρέβλεψαν απ το κατάστημα να μας πουν.... για τα 24άρια το ξέραμε, όχι όμως για τα 18άρια :mad:) χρειάζονται δική τους ασφάλεια τουλάχιστον 20άρα για να τα σηκώνει ο πίνακας χωρίς προβλήματα!!!!
όταν λες 20αρα τι εννοείς?
επίσης κάνε μου μια παλικαριά, πε μου τις διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας, if you can:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
όταν λες 20αρα τι εννοείς?
επίσης κάνε μου μια παλικαριά, πε μου τις διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας, if you can:D

εννοώ ότι θέλει δική του γραμή - πρίζα - ασφάλεια στον πίνακα!
(ασφάλεια αυτό το άσπρο πράγμα που το βιδώνεις μέσα στον πίνακα :P )
Εμείς εντελώς τυχαία έχουμε 25άρα και είναι για αυτή τη πρίζα και τα 2 φώτα του μπαλκονιού!

Όταν πάω σπίτι θα στο μετρήσω πάντως... είναι ψιλογαϊδούρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αυτό φοβάμαι...το γαϊδουρίσιο μέγεθος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πρέπει να σου εχω πει ότι έχω πολύ στενό μπαλκόνι κι όχι βεράντα ε? :/:

Τες πα... το κρέμασαν για αυτό το λόγο με ντίζες απ το ταβάνι του μπαλκονιού και είναι αρκετά συμαζεμένο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έχεις πιο μικρό μπαλκόνι από το δικό μου? δηλ, οπως το είδες το δικό μου....χωράει?:P
δεν το στερέωσαν στον τοίχο? κυριολεκτικά κρέμεται από το ταβάνι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το μπαλκόνι μου είναι περίπου το μισό σε πλάτος απ το δικό σου... ίσως και πιο μικρό :P
Στο δικό σου μπαλκόνι χωράει και παραχωράει... εσύ έχεις βεράντα! sgroumf :mad: (:P )
Και ναι, κυριολεκτικά απ το ταβάνι! Κατι που νομίζω ότι δεν υπάρχει αναγκαιότητα στο δικό σου αλλά ακόμα καλύτερα αν τους το πεις απο πριν ώστε να φέρουν μαζί τους τα σωστά εξαρτήματα (εμάς ήρθαν 3 φορές για να γίνει τελικά η τοποθέτηση :P )
Φαντάσου 4 ντίζες που κρέμονται απ το ταβάνι και είναι ανα δύο ενωμένες κάτω και δημιουργούν κάτι σαν κούνια που είναι η βάση για το κλιματιστικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πάλι καλά που βρέθηκε λύση να λες.
σήμερα το πρωί ήμουν στο τσακ να μπω σε μαγαζί και να πάρω a/c...το βράδυ στριφογύριζα συνέχεια, παρόλο τον ανεμιστήρα και τις ανοιχτές πόρτες...αλλά μετά σκέφτηκα ότι σε 1 1/2 βδομάδα φεύγω, ας κάνω υπομονή, που να χρεώνομαι πάλι πάνω που πήρα μια ανάσα οικονομικώς:P

με βλέπω με κανά ράντζο στη βεράντα:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σε νοιώθω!!!!
Εμείς σχεδόν υποχρεωθήκαμε να το πάρουμε άρων άρων πριν τον γάμο ώστε να μπορέσει η μητέρα μου να είναι σπίτι μου όλη μέρα τη μέρα του γάμου....
Με την υγεία της, δεν θα μπορούσε με τίποτα να είναι σε ένα σπιτι που βράζει :/: (και είχε μίνι καύσωνα εκείνη τη μέρα γμτ!)

Πάντως, όταν αποφασίσεις να τα σκάσεις, θα σου πρότεινα την λύση της μιας κεντρικής μονάδας έξω και δύο σώματα μέσα.
Με την διαρύθμιση του σπιτιού σου γίνεται άνετα....
Το 18άρι στο σαλόνι και το 9άρι κρεβατοκάμαρα με μια μονάδα έξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ξανα επαναφέρω το θεματάκι μιας και έχουν αρχίσει οι ζέστες!!!

Τι θα κάνετε παιδιά φέτος με κλιματιστικό???

Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ τις νύχτες του καλοκαιριού χωρίς αυτο...είμαστε αυτοκόλλητοι...:P

Ακούω γνώμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για αλλη μια χρονια θα ιδρωκοπαω με το ανεμιστηρακι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ευτυχώς που πλέον το σπίτι που μένω έχει a/c σε γραφείο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Εγώ στο καθιστικό το έχω πάνω απ' τη βιβλιοθήκη, βέβαια κοιτάει μέσα προς τα άλλα δωμάτια και ψύχεται όλο το σπίτι, είναι μούρλια. Αράζω στη γραφειάρα μου, πετάω τα βιβλία επάνω και ο εγκέφαλος είναι σαν Intel Quad Core CPU (χωρίς ίχνος υπερθέρμανσης), έτοιμος για γερή δουλειά!:P

Τώρα που θα πάω να την πέσω μέσα θα είμαι σα βασιλιάς!:clapup:

ΥΓ: Εννιάρι νομίζω είναι, ένα General έχω, σε μεγάλο δυάρι διαμέρισμα είναι θηριάκι. Απλά μου την έχει σπάσει που καμιά φορά στάζει προς τα μέσα και πρέπει να το κοιτάξω αυτό.:hmm: Πρέπει να χει μπουκώσει η έξοδος και μου γυρνάνε προς τα μέσα μάλλον.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Εγώ στο καθιστικό το έχω πάνω απ' τη βιβλιοθήκη, βέβαια κοιτάει μέσα προς τα άλλα δωμάτια και ψύχεται όλο το σπίτι, είναι μούρλια. Αράζω στη γραφειάρα μου, πετάω τα βιβλία επάνω και ο εγκέφαλος είναι σαν Intel Quad Core CPU (χωρίς ίχνος υπερθέρμανσης), έτοιμος για γερή δουλειά!:P

Τώρα που θα πάω να την πέσω μέσα θα είμαι σα βασιλιάς!:clapup:

ΥΓ: Εννιάρι νομίζω είναι, ένα General έχω, σε μεγάλο δυάρι διαμέρισμα είναι θηριάκι. Απλά μου την έχει σπάσει που καμιά φορά στάζει προς τα μέσα και πρέπει να το κοιτάξω αυτό.:hmm: Πρέπει να χει μπουκώσει η έξοδος και μου γυρνάνε προς τα μέσα μάλλον.:hmm:

Λόγω δουλείας θα σου πώ ότι αυτή την υγροποίηση στο εσωτερικό που σου εμφανίζει ... πρέπει να την κοιτάξεις οποσδήποτε!!!
Προφανώς θέλουν σφήξιμο οι εξωτερικές συνδέσεις του μηχανήματος...αν δεν το φτιάξεις μπορεί και να σου δημιουργήσει αργότερα βλάβη...
Για περισσότερες λεπτομέρειες καλό είναι, πρίν τη φούρια του καλοκαιριού, να ειδοποιήσεις έναν καλό ψυκτικό!

Υ.Γ. Δεν είμαι ψυκτικός αλλά η επιχείρησή μου ασχολείται με κλιματισμό... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κανονικά θα έπρεπε ο σωλήνας που βγάζει τον υγροποιημένο αέρα να έχει καθοδική πορεία, δηλαδή η μέσα τρύπα να είναι υψηλότερη από την εξωτερική. Αλλιώς, κινδυνεύεις να γυρνάει νερό προς το μηχάνημα, το οποίο δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλό.
βαλντεράκι, φώναξε ψυκτικό asap.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα μικρό κλιματιστικό για το δωμάτιο του μικρού
ο λόγος είναι ότι το δωμάτιο του είναι ανατολικό και πάνω στον κεντρικό δρόμο
αυτό σημαίνει δύο πράγματα
1. όλη μέρα το δωμάτιο το χτυπάει ο ήλιος και βράζει
2. δεν γίνεται να αφήσουμε ανοιχτό το παράθυρο γιατί περνάνε όλοι οι κάγκουρες (@#$%@#$:mpinelik:%!%:mpinelik:!$#%!%~!%$~!#%! :mpinelik:) με τη μουσική στη διαπασών και τις εξατμίσεις τους μέσα στην άγρια νύχτα και σείεται ο τόπος.

οπότε τελικά βλέπουμε ότι μόνο η λύση του κλιματιστικού υπάρχει και να το βάζουμε στους 28 βαθμούς παράδειγμα ...μην το κάνουμε ψυγείο το δωμάτιο... ίσα για να σπάει την κάψα

έχετε να μου προτείνετε κάποιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα μικρό κλιματιστικό για το δωμάτιο του μικρού
ο λόγος είναι ότι το δωμάτιο του είναι ανατολικό και πάνω στον κεντρικό δρόμο
αυτό σημαίνει δύο πράγματα
1. όλη μέρα το δωμάτιο το χτυπάει ο ήλιος και βράζει
2. δεν γίνεται να αφήσουμε ανοιχτό το παράθυρο γιατί περνάνε όλοι οι κάγκουρες (@#$%@#$:mpinelik:%!%:mpinelik:!$#%!%~!%$~!#%! :mpinelik:) με τη μουσική στη διαπασών και τις εξατμίσεις τους μέσα στην άγρια νύχτα και σείεται ο τόπος.

οπότε τελικά βλέπουμε ότι μόνο η λύση του κλιματιστικού υπάρχει και να το βάζουμε στους 28 βαθμούς παράδειγμα ...μην το κάνουμε ψυγείο το δωμάτιο... ίσα για να σπάει την κάψα

έχετε να μου προτείνετε κάποιο?

Εγω έχω να σου προτείνω πολλά αναλόγος πόσα είσαι διατεθημένη να διαθέσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κουεδίνο, επειδή τα δωμάτια των μωρών μας είναι μικρά, σκέψου τη λύση του 7αριού (όχι 9αρι).

Επίσης, αν έχεις το κλιματιστικό στο σαλόνι ανοιχτό, δεν φτάνει στο δωμάτιό του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 24 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top