Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγώ από την μεριά μου θα έλεγα στον φίλο μας νικόλα,ότι θα πρέπει λιγάκι να προσέξει.Τι θέλω να πω με αυτό.Σε μια ηλικία 15 χρόνον πολλές φορες υπάρχει μια "αστάθεια"ειδικά στα νέα παιδιά.Εγώ θα πρότεινα η να συμβουλευτής κρυφά από τους γνωστούς σου μια και πιστεύω δε θα θέλεις να το μάθουν..κάποιον ειδικό να συζητήσετε για το θέμα αυτό.Εκείνος σίγουρα θα σε βοηθήσει καλύτερα να καταλάβεις τον εαυτό σου.Η να περιμένεις λιγάκι ώσπου να ωριμάσεις και να ξεφύγεις από τυχών λάθος επιλογές που ίσως κανεις λόγο του νεαρού τις ηλικίας.

Πάντως ότι και να κανεις,μην ακούσεις εμάς...μην διαμορφώσεις γνώμη από τα λεγόμενα του καθενός μας εδώ μέσα.

P/s:Αν πάλι η ηλικία σου δεν είναι αυτή που γραφεις αγνόησε παντελώς το post μου,και διαμόρφωσε την ζωή σου όπως εσύ νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωραία αυτά βρε παιδιά, και συμφωνώ μαζί σας Vkey και κουε, αλλά έχετε σκεφτεί οτι ο Νικόλας είναι μόλις 15? Ξέρετε πόσο ρατσιστές είναι οι περισσότεροι συνομήλικοι του με το θέμα; Ίσως η καλύτερη ιδέα είναι να βρει μια κοπέλα φίλη (όχι σχέση!! φίλη!) μιας και είμαστε λιγότερο ρατσίστριες αλλά και αυτό που είπε, όσο περίεργο να μας φαίνεται εμάς, σε αυτή την ηλικία ισχύει... Το θυμάμαι κι εγώ απο το σχολείο οτι με όσους κολλητούς αγόρια είχα πολλοί νόμιζαν οτι είχαμε σχέση! Δεν έχουν μάθει τα ελληνόπουλα να κάνουν παρέα και μόνο παρέα με το άλλο φύλο και πολλοί δεν το μαθαίνουν ούτε μετά (βλέπε θέμα περι φιλίας ανδρών και γυναικών). Επίσης δεν γνωρίζουμε πόσο ανοιχτόμυαλοι ή μη είναι οι γονείς του σε κάτι τέτοιο. Υπάρχουν όντως γονείς που θα ξέγραφαν εντελώς το παιδί τους αν ήταν ομοφυλόφιλο ή θα το έτρεχαν σε ψυχιάτρους για να αλλάξει και αν κρίνω απο τις αντιλήψεις του περι αλλαγής προτιμήσεων με το ζόρι, το θεωρώ αρκετά πιθανό. Ίσως να πρέπει να κάνει υπομονή μέχρι το πανεπιστήμιο όπου οι άνθρωποι είναι πιο ώριμοι και πιο ανοιχτόμυαλοι πλέον.
Πάντως Νικόλα, διαφωνώ καθέτως με την αλλαγή προτιμήσεων με το ζόρι. Προτιμάς να ζεις μια ζωή καταπιεσμένος, υποκρινόμενος και χωρίς φίλους (σύμφωνα με αυτό που είπε η κουε που συμφωνώ απόλυτα) απο το να αποδεχτείς τον εαυτό σου, να βρεις άτομα που σε αποδέχονται και να κάνεις ουσιαστικές σχέσεις στις οποίες θα είσαι πραγματικά ερωτευμένος; Ποιά κοινωνική αποδοχή συγκρίνεται με την αίσθηση ελευθερίας του δευτέρου; Άλλωστε μην κρίνεις απο τώρα. Τα πράγματα είναι μεν δύσκολα στην Ελλάδα για τους ομοφυλόφιλους, αλλά όχι τόσο δύσκολα όσο σου φαίνονται τώρα που είσαι 15 και κρίνεις απο τους συνομηλίκους σου και τον τρόπο σκέψης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Στο θέμα του να βρεις τη ψυχική δύναμη και να το αλλάξεις θα πω μερικά πράγματα.

Κατα τη γνώμη μου πάντα είναι κάτι που δεν αλλάζει καθώς είναι μέσα στον καθένα η σεξουαλική προτίμηση. Φυσικά αν θες προσπάθησε να το αλλάξεις δεν μπορεί να σε εμποδίσει κάποιος άλλωστε αλλά αν δεν τα καταφέρεις ποτέ μην υποτιμήσεις τον εαυτό σου για αυτό το πράγμα που δεν κατάφερες.
Από τη στιγμή όμως που λες πως σκοπεύεις να κάνεις κάτι τέτοιο σημαίνει πως δεν έχεις αποδεχτεί ακόμα τον εαυτό σου. Κατανοητό και αυτό καθώς είσαι μέσα στην εφηβία και και με το καιρό κατανοείς τα πράγματα καλύτερα.
Αφού λοιπόν σκοπεύεις να αλλάξεις τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις άρχισε τη προσπάθειά σου τώρα. Όχι σε 5 - 10 χρόνια γιατί θα σημαίνει πως μέχρι τότε δεν θα έχεις αποδεχτεί τον εαυτό σου πράγμα κακό imo το να ενηλικιωθείς και να μην τα έχεις βρει μαζί του ακόμα.


Αυτά,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως Νικόλα, διαφωνώ καθέτως με την αλλαγή προτιμήσεων με το ζόρι. Προτιμάς να ζεις μια ζωή καταπιεσμένος, υποκρινόμενος και χωρίς φίλους (σύμφωνα με αυτό που είπε η κουε που συμφωνώ απόλυτα) απο το να αποδεχτείς τον εαυτό σου, να βρεις άτομα που σε αποδέχονται και να κάνεις ουσιαστικές σχέσεις στις οποίες θα είσαι πραγματικά ερωτευμένος; Ποιά κοινωνική αποδοχή συγκρίνεται με την αίσθηση ελευθερίας του δευτέρου; Άλλωστε μην κρίνεις απο τώρα. Τα πράγματα είναι μεν δύσκολα στην Ελλάδα για τους ομοφυλόφιλους, αλλά όχι τόσο δύσκολα όσο σου φαίνονται τώρα που είσαι 15 και κρίνεις απο τους συνομηλίκους σου και τον τρόπο σκέψης τους.

Συμφωνώ απόλυτα με Μιch και KE.Επίσης Νίκο πρόσεξε ιδιαίτερα τα bold.'Eτσι ακριβώς είναι.Θα το διαπιστώσεις κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.

P/s:Αν πάλι η ηλικία σου δεν είναι αυτή που γραφεις αγνόησε παντελώς το post μου,και διαμόρφωσε την ζωή σου όπως εσύ νομίζεις.

Όχι, είμαι όντως 15.:)

Ξέρετε πόσο ρατσιστές είναι οι περισσότεροι συνομήλικοι του με το θέμα;

Εδώ σε λένε gay/ομοφυλόφιλο/αδερφή γιατί έχεις 1 κιλό παραπάνω,1 σπυράκια παραπάνω κτλ, φαντάσου να τους πω και ξεκάθαρα "είμαι ομοφυλόφιλος!".Θα με στείλουν στην πυρά....!:(

Επίσης δεν γνωρίζουμε πόσο ανοιχτόμυαλοι ή μη είναι οι γονείς του σε κάτι τέτοιο. Υπάρχουν όντως γονείς που θα ξέγραφαν εντελώς το παιδί τους αν ήταν ομοφυλόφιλο ή θα το έτρεχαν σε ψυχιάτρους για να αλλάξει

Δεν ξέρω καθόλου την γνώμη των γονιών μου σε αυτό το θέμα δυστυχώς.Απλώς σκέφτομαι την χειρότερη υποθετική κατάσταση.

και αν κρίνω απο τις αντιλήψεις του περι αλλαγής προτιμήσεων με το ζόρι, το θεωρώ αρκετά πιθανό.

Θέλω να αλλάξω για να έχω μια καλύτερη ποιότητα ζωής.Εάν οι περισσότεροι/ρες δεν ήταν ρατσιστές/στριες πάνω στο θέμα νομίζεις πως θα ήθελα να αλλάξω?

Ίσως να πρέπει να κάνει υπομονή μέχρι το πανεπιστήμιο όπου οι άνθρωποι είναι πιο ώριμοι και πιο ανοιχτόμυαλοι πλέον.

Και εγώ αυτό σκέφτηκα.Επειδή τώρα μένω επαρχία σε μικρή σχετικά πόλη (Ρόδο) φοβάμαι λίγο.Ενώ όταν πάω να σπουδάσω Αθήνα θα έχω δικό μου σπίτι και θα είμαι ένας ανάμεσα σε εκκατομύρια ανθρώπων.Ίσως εκεί μπορώ να ανοιχτώ περισσότερο.

Πάντως Νικόλα, διαφωνώ καθέτως με την αλλαγή προτιμήσεων με το ζόρι. Προτιμάς να ζεις μια ζωή καταπιεσμένος, υποκρινόμενος και χωρίς φίλους (σύμφωνα με αυτό που είπε η κουε που συμφωνώ απόλυτα) απο το να αποδεχτείς τον εαυτό σου, να βρεις άτομα που σε αποδέχονται και να κάνεις ουσιαστικές σχέσεις στις οποίες θα είσαι πραγματικά ερωτευμένος;

Εγώ εννοώ να αλλάξω τελείως και να γίνω ετερόφυλος, όχι ομοφυλόφιλος με "κάλλυμα" έναν ετερόφυλο.Δεν ξέρω πάντως εάν θα εξανεμίσω ποτέ ολοκληρωτικά την ομοφυλοφιλία μου.

Αφού λοιπόν σκοπεύεις να αλλάξεις τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις άρχισε τη προσπάθειά σου τώρα. Όχι σε 5 - 10 χρόνια γιατί θα σημαίνει πως μέχρι τότε δεν θα έχεις αποδεχτεί τον εαυτό σου πράγμα κακό imo το να ενηλικιωθείς και να μην τα έχεις βρει μαζί του ακόμα.

Την έχω αρχίσει ήδη:)Αυτή την στιγμή που γράφω το μύνημα συνομιλώ με ένα κοριτσάκι στο τηλέφωνο.Ελπίζω να βγεί κάτι καλό από αυτό.

Άλλωστε μην κρίνεις απο τώρα. Τα πράγματα είναι μεν δύσκολα στην Ελλάδα για τους ομοφυλόφιλους, αλλά όχι τόσο δύσκολα όσο σου φαίνονται τώρα που είσαι 15 και κρίνεις απο τους συνομηλίκους σου και τον τρόπο σκέψης τους.
Συμφωνώ απόλυτα με Μιch και KE.Επίσης Νίκο πρόσεξε ιδιαίτερα τα bold.'Eτσι ακριβώς είναι.Θα το διαπιστώσεις κι εσύ.

Αντί να κάνω τώρα δύσκολη αρχή και να αρχίσει να γίνεται πιο εύκολο μετά,δεν θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω απο το πανεπιστήμιο την "αποκάλυψη"?

Επίσης μου ήρθε μια άλλη ιδέα, μιας και είστε τόσο ανοιχτές/ανοιχτοί(?) εδώ πέρα να γράψω την ιστορία από την αρχή, δηλαδή όλα τα γεγονότα και πως εξελίχθηκαν.Ίσως σας βοηθήσει αυτό να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Update :Τα έφτιαξα με την κοπέλα αλλά νιώθω σαν να την κοροιδεύω.Δεν νιώθω καθόλου ερωτικά αισθήματα για εκείνη και αισθάνομαι πολύ άσχημα:redface:Δηλαδή ούτε να την φιλήσω ούτε τίποτα:redface:Θα μου πείτε αυτό φυσικό ειναι αλλά πώς θα αλλάξω? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Επίσης μου ήρθε μια άλλη ιδέα, μιας και είστε τόσο ανοιχτές/ανοιχτοί(?) εδώ πέρα να γράψω την ιστορία από την αρχή, δηλαδή όλα τα γεγονότα και πως εξελίχθηκαν.Ίσως σας βοηθήσει αυτό να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα.

Αν νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει κάπου κάντο...
Εμείς ότι μπορούμε να πούμε και όπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε, θα το κάνουμε.
Να έχεις όμως ΠΑΝΤΑ υπόψη σου ότι ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν οι άνθρωποι που θα σε κατακρίνουν....
Παντου θα υπάρχουν οι άνθρωποι που θα είναι δίπλα σου και οι άνθρωποι που θα σε κατακεραυνώνουν....
Ακόμα κι εδώ μέσα!
Είναι η φύση του ανθρώπου τέτοια πολλές φορές... να φέρεται σαν ζώο και να εξοστρακίζει οτιδήποτε θεωρεί "λάθος ή άρρωστο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Αυτόυς τους ανθρώπους θέλω να αποφύγω και εγώ. Αυτούς που είναι αρνητικοί πάνω στο θέμα.Όμως όλα τα αγόρια στην ηλικία μου είναι αρνητικά στο θέμα.Κανείς δεν τολμάει να παραδεχτεί ότι δεν έχει πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους.Φυσικά όσο μεγαλώνουν το καταλαβαίνουν και μερικοί αλλάζουν αλλά ο ρατσισμός δεν σταματά ποτέ.Ίσως μπορώ να γίνω bi και να κρύβω μόνο τον μισό μου εαυτό?Δεν είναι πολύ καλύτερο αυτό αλλά....:redface:Πάντα θα πρέπει να κρύβω κάτι μάλλον:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος για το ότι είσαι ομοφυλόφιλος; Σε αυτή την ηλικία όπου ο έφηβος εξερευνά τη σεξουαλικότητά του, μπορεί να κάνεις και λάθος. Ίσως, όπως προαναφέρθηκε, να ήταν καλύτερο να μιλήσεις με κάποιον ειδικό ψυχολόγο.Όπως και να χει θα σε βοηθήσει.
Και αν σιγουρευτείς για αυτά που θες, τότε βούτα άφοβα στον κόσμο που περιμένει να σε φάει....θα επιβιώσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος για το ότι είσαι ομοφυλόφιλος; Σε αυτή την ηλικία όπου ο έφηβος εξερευνά τη σεξουαλικότητά του, μπορεί να κάνεις και λάθος.
Και είμαι και δεν είμαι σίγουρος.Βασικά δεν νιώθω καμία έλξη για το αντίθετο φύλο,αν θέλεις να το θέσω έτσι.Έτσι υποθέτω οτι σε έαν μεγάλο ποσοστό είμαι ομοφυλόφιλος.Φυσικά αυτό μπορεί να αλλάξει(δύσκολα) αλλά νιώθω -είτε το θέλω είτε όχι- ότι ειμαι πια ομοφυλόφιλος.

Ίσως, όπως προαναφέρθηκε, να ήταν καλύτερο να μιλήσεις με κάποιον ειδικό ψυχολόγο.Όπως και να χει θα σε βοηθήσει.
Ως γνωστόν οι ψυχολόγοι θέλουν $$(λεφτά) και άντε να βρείς μετά. Τι θα πώ στους γονείς μου?Και εάν ο ψυχολόγος δεν είναι εχέμυθος και το πει στους γονείς μου κάποια στιγμή χωρίς να είμαι προετοιμασμένος εγώ?

Το μόνο που ίσως λειτουργήσει κατά την γνώμη μου είναι κάπιοο είδος online ανώνυμης μη-κερδοσκοπικής ψυχολογικής βοήθειαςπου είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Νοιώθεις όμως έλξη για το ίδιο φύλο;Το να μη νοιώθεις έλξη για το αντίθετο φύλο δε σημαίνει αναγκαστικά οτι είσαι ομοφυλόφιλος.

Έπειδή δε ξέρω τη σχέση σου με τους γονείς σου δε μπορώ να σου πω.Το καλύτερο πάντψς είναι να τους μιήσεις ανοιχτα για το θέμα.Γονείς σου είναι και σίγουρα θα θέλουν το καλό σου.Θα σε βοηθήσουν. Επειδή όμως γνωρίζω περιπτώσεις γονιών που σε τέτοια θέματα κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό στα παιδιά τους, δε ξέρω τι να σου πω.Δε ξέρω πως σκέφτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
?Και εάν ο ψυχολόγος δεν είναι εχέμυθος και το πει στους γονείς μου κάποια στιγμή χωρίς να είμαι προετοιμασμένος εγώ?

Το μόνο που ίσως λειτουργήσει κατά την γνώμη μου είναι κάπιοο είδος online ανώνυμης μη-κερδοσκοπικής ψυχολογικής βοήθειαςπου είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί.

O ψυχολόγος είναι γιατρος και υπάρχει το ιατρικό απόρρητο, τώρα επειδή είσαι ανήλικος δεν ξέρω αν ισχύει. Υπάρχουν γραμμές υποστήριξης και θα κοιτάξω να βρω κάποιο τηλέφωνο να σου γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ξερουμε βεβαια ολη την ιστορια οποτε μπορει και ολα αυτα που θα πω να ειναι ακυρα. Αν ναι απλα αγνοησε τα!

Εισαι μολις 15. Δεν θα αμφισβητησω αυτα που νιωθεις, απλα δεν μου φαινεσαι πολυ σιγουρος για τις ερωτικες σου προτιμησεις. Δλδ, θελω να πω οτι αν ησουν αποφασισμενος θα καταλαβαινες πως ο,τι και να κανεις, οσες σχεσεις και με κοπελες, δεν θα αλλαξεις τον εαυτο σου.

Μια ερωτηση αν επιτρεπεται. Εχεις νιωσει ποτε ελξη για καποιον συγκεκριμενο ατομο του ιδιου φυλου? Εννοω δλδ, νιωθεις απλα μια ελξη για το αντρικο φυλο γενικα η σου εχει κινησει το ενδιαφερον καποιο ατομο του περιβαλλοντος σου. Δεν θελω να σε μπερδεψω η οτιδηποτε, απλα πιστευω οτι σε αυτη την ηλικια (διαβαζοντας και αυτα που γραφεις) δεν εισαι πολυ σιγουρος για το τι νιωθεις.

Μπορει να εισαι ομοφυλοφιλος, μπορει και απλα να μην εχεις βρει μια κοπελα να σε ελκυει και να εχεις ψιλοφρικαρει. Απλα δωσε στον εαυτο σου λιγο χρονο να δεις τι πραγματικα θες, και οταν εισαι σιγουρος τοτε μην προσπαθησεις να αλλαξεις. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να καταπιεσεις τον εαυτο σου.

Παντως ειναι αληθεια οτι οσο μεγαλωνουν οι ανθρωποι γινονται πιο ανεκτικοι σε τετοια ζητηματα. Ολα θα καλυτερεψουν στο μελλον, μην ανησυχεις! Απλα οπως σου ξαναειπα, δωσε χρονο στον εαυτο σου να ανακαλυψει τι πραγματικα θελει. Και τοτε θα βρεθουν σιγουρα καποιοι ανθρωποι να σε στηριξουν! Α, και αν δεν νιωθεις τπτ για την κοπελα να χωρισεις..

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο:)

εντιτ: εγραψα ολο το κατεβατο και εντωμεταξυ ειπες και καποια αλλα πραγματα, οποτε σορρυ αν ρωταω τα ιδια και τα ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Νοιώθεις όμως έλξη για το ίδιο φύλο;Το να μη νοιώθεις έλξη για το αντίθετο φύλο δε σημαίνει αναγκαστικά οτι είσαι ομοφυλόφιλος.

Δυστυχώς(?) ναι.

Έπειδή δε ξέρω τη σχέση σου με τους γονείς σου δε μπορώ να σου πω.Το καλύτερο πάντως είναι να τους μιλήσεις ανοιχτα για το θέμα.Γονείς σου είναι και σίγουρα θα θέλουν το καλό σου.Θα σε βοηθήσουν. Επειδή όμως γνωρίζω περιπτώσεις γονιών που σε τέτοια θέματα κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό στα παιδιά τους, δε ξέρω τι να σου πω.Δε ξέρω πως σκέφτονται.

Δυστυχώς ούτε και εγώ ξέρω πως σκέφτονται.Απλά για να καταλάβεις την κατάσταση όλη την ώρα μαλώνουν και φωνάζουν κτλ Και αυτό χωρίς να τους έχω πει οτι είμαι ομοφυλόφιλος.Δεν θ'ελω ούτε να σκεφτώ τι θα γίνεται μετά.Το μόνο που μου δίνει κουράγιο είναι οτι σε 3 χρόνια θα πάω πανεπιστήμιο και θα μένω μόνος μου.

O ψυχολόγος είναι γιατρος και υπάρχει το ιατρικό απόρρητο

Το ιατρικό αππόρητο όπως και το δικηγορικό αππόρητο μπορεί να παραβλεθεί από εισαγγελικές εντολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Απλώς για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα :

1) Ακόμα δεν έχει ανακαλυφθεί τελείως ποιος είναι ο λόγος για το οποίο οι ομοφιλόφυλοι έλκονται για το ίδιο φιλο :

Ιδιαίτερη συζήτηση υπάρχει εάν οι βιολογικοί ή οι ψυχολογικοί παράγοντες παράγουν/δημιουργούν το σεξουαλικό προσανατολισμό στους ανθρώπους.
Πιθανοί παράγοντες περιλαμβάνουν τα γονίδια και την έκθεση των εμβρύων σε ορισμένες ορμόνες (ή την έλλειψη τους).

2) Και τα ζώα είναι ... "ανώμαλα" τελικά :
  • Η ομοσεξουλιακή συμπεριφορά είναι συχνή στο ζωικό βασίλειο και ιδιαίτερα σε είδη πιο κοντά στον άνθρωπο, όπως για παράδειγμα οι πίθικοι.
  • Αρσενικά ζευγάρια πιγκουίνων έχουν παρατηρηθεί να είναι ζευγάρια για όλοι τους την ζωή και να φτιάχνουν φωλίες μαζί.
  • Αρχικά ερωτοτροπίες, μετά καβάλημα και τέλος πρωκτικό σεχ είναι συχνό φαινόμενο ανάμεσα σε αμερικανικούς τάυρους.
3) Και οι αρχαίοι ήταν ομοφυλόφιλοι :

Τα αρχαιότερα δεδομένα που περιέχουν αναφορές για ομοφυλοφιλικό σεχ προέρχονται απο την Αρχαία Ελλάδα. Αντικατοπτρίζουν ένα κόσμο στο οποίο οι σχέσεις με γυναίκες και νεαρούς (άντρες) ήταν απαραίτητη προυπόθεση για την κανονική ερωτική ζωή ένός άντρα.

4) Οι (αναπτυγμένες) κυβερνήσεις υποστηρίζουν την ομοφυλοφιλία :

Στις πίο αναπτυγμένες χώρες οι ομοφυλοφιλικές σχέσεις είναι δεκτές και μάλιστα χορηγούνται νομιμή προστασία. Πολλές κυβερνήσεις έχουν δημιουργήσει επίσημες τελετές (γάμο) για ομοφυλόφιλους.

5) Όσοι αντιπαθήτε/μισείτε τους ομοφυλόφιλους μοιράζεστε τις απόψεις των Ναζί :

Η ναζιστική Γερμανία καταπολεμόυσε την ομοφυλοφιλία βλέποντας την σαν μια απειλή(;) στον ανδροπρέπεια.

Τον Φεβρουάριο του 1933, το ναζιστικό κόμμα εξαπέλησε μια σφοδρή επίθεση εναντίον των ομοφυλόφιλων. Συγκεκριμένα, κατάργησε τα ομοφυλοφιλικά clubs και απαγόρευσε τις οργανωμένες ομοφυλοφιλικές ομάδες.

----------------

Τέλος οφείλω να πώ ένα συγχαρητήρια στον Super Moderator Petro, ο οποίος μου έδειξε αυτό το φανταστικό site και που τόμλησε να αποκαλύψει την διαφορετική του σεξουαλική προτίμηση.

Ίσως έχω και εγώ να κάνω κάτι αποκαλύψεις ... αργότερα.:redface::redface:

Είσαι πολύ αστείος φίλε μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μια ερωτηση αν επιτρεπεται. Εχεις νιωσει ποτε ελξη για καποιον συγκεκριμενο ατομο του ιδιου φυλου? Εννοω δλδ, νιωθεις απλα μια ελξη για το αντρικο φυλο γενικα η σου εχει κινησει το ενδιαφερον καποιο ατομο του περιβαλλοντος σου.
Και τα δύοΚαι για συγκεκριμένο/α άτομο/άτομα και για το αντρικό φύλο γενικότερα. Εαν κατάλαβα τι εννοείς, είναι το στάδιο στο οποίο το κάθε φύλο εξερευνά τα χαρακτηριστικά του φύλου του?Αυτή η φάση έχει περάσει, δυστυχως ή ευτυχώς

Δεν θελω να σε μπερδεψω η οτιδηποτε, απλα πιστευω οτι σε αυτη την ηλικια (διαβαζοντας και αυτα που γραφεις) δεν εισαι πολυ σιγουρος για το τι νιωθεις.

Μπορει να εισαι ομοφυλοφιλος, μπορει και απλα να μην εχεις βρει μια κοπελα να σε ελκυει και να εχεις ψιλοφρικαρει. Απλα δωσε στον εαυτο σου λιγο χρονο να δεις τι πραγματικα θες, και οταν εισαι σιγουρος τοτε μην προσπαθησεις να αλλαξεις. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να καταπιεσεις τον εαυτο σου.
Είμαι σε δίλλημα και τελικά δεν ξέρω τι θέλω και τι είμαι

Α, και αν δεν νιωθεις τπτ για την κοπελα να χωρισεις..

Και εγώ δεν θα ήθελα στην θέση της, δηλαδή να με κοιροιδεύει ο άλλος.Μου γράφει, θα μου δώσεις φιλάκι όταν βρεθούμε και λέω ... ναι, ενω στην πραγματικότητα άλλα σκέφτομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Το ιατρικό αππόρητο όπως και το δικηγορικό αππόρητο μπορεί να παραβλεθεί από εισαγγελικές εντολές.

Μα γιατί να επέμβει εισαγγελέας :)

Όσον αφορά τους γονείς σου. Άσχετα με το αν τσακώνονται ή όχι μπορείς με διάφορες συζητήσεις να καταλάβεις τις αντιλήψεις τους, πόσο κολλημένοι είναι, αν είναι ικανοί να σε καταλάβουν κλπ. Αν είναι άνθρωποι με ανοιχτές αντιλήψεις και "επίπεδο" θα σε καταλάβουν και θα σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
adespoto ελπίζω να μην το λες αυτό ειρωνικά.Κρίμα και σε είχα συμπαθήσει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Όσον αφορά τους γονείς σου. Άσχετα με το αν τσακώνονται ή όχι μπορείς με διάφορες συζητήσεις να καταλάβεις τις αντιλήψεις τους, πόσο κολλημένοι είναι, αν είναι ικανοί να σε καταλάβουν κλπ. Αν είναι άνθρωποι με ανοιχτές αντιλήψεις και "επίπεδο" θα σε καταλάβουν και θα σε βοηθήσουν.
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πως να τους προσεγγίσω και φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος και τα μάθουν όλα :(:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νικόλα, πριν είπες οτι δεν θέλεις να κάνεις φιλική παρέα με κοπέλα γιατί δεν θέλεις να της στερήσεις τη σχέση επειδή όλοι θα νομίζουν οτι "τα έχετε".
Κάνοντας σχέσεις χωρίς να νιώθεις τίποτα δεν είναι χειρότερα; Και τη σχέση της στερείς και θα πληγωθεί πάρα πολύ, ειδικά όταν καταλάβει την αλήθεια (έστω στο περίπου, μπορεί να μην καταλάβει οτι είσαι ομοφυλόφιλος αλλά θα καταλάβει οτι δεν νιώθεις τίποτα και πολλά μπορεί να βάλει με το κεφάλι της, όλα αρκετά οδυνηρά (πχ οτι τα έφτιαξες μαζί της για να κάνεις κάποια άλλη να ζηλέψει)).
Παρεπιπτόντως, για να αναλογιστούμε και το ενδεχόμενο να μην είσαι ομοφυλόφιλος αλλά να είναι της εφηβείας (δεν το νομίζω αλλά δεν ξέρεις ποτέ), πόσος καιρός είναι που έχεις καταλάβει οτι έχεις τέτοιες τάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top