Μα γιατί να 'ναι τόσο "αθόρυβος" ο αμερικανικός λαός...;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλημέρα, καλόμήνα!
Λοιπόν, ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:

Ως Ελληνίδα έχω μάθει από την πονεμένη, μακρά και ενδιαφέρουσα ιστορία μας, ότι την τελική λέξη την έχει πάντα ο λαός.
Με τη δύναμη του κόσμου αλλάζουν οι κυβερνήσεις, το πολίτευμα, ξεκινούν οι επαναστάσεις, ή έστωα κούγεται μία φωνή πιο δυνατή από τα πεπραγμένα της κυβέρνησης.

Μετά τό τόσα γεγονότα που έκαναν τις Ηνωμένες Πολιτείες αντιπαθείς (και θα μπορούσα κάλλλιστα να περιοριστώ σε αυτά που μόνο από "πρώτο χέρι" έχω βιώσει (κοινώς ό,τι έγινε όσο ζω- Ιράκ επί δύο, Αυγανιστάν, Κόσσοβο...) αναρωτιέμαι...

Οκ, είναι άσχημα τα στερεότυπα, τύπου "οι Αμερικανοί είναι πολιτικά απροβλημάτιστοι", "ακολουθούν τυφλά την πολιτική προπαγάνδα", "θεωρούν τους εαυτούς τους σωτήρες του κόσμου" κλπ...
Αλλά μήπως ισχύει κάπου;

Ξέρω, υπάρχουν εκατομμύρια προβληματισμένων πολιτών...

Αλλά προφανώς δεν είναι αρκετά, για να ακουστεί έστω, ότι αυτός ο λαός, ρε παιδί μου, κάπου ξυπνώ, κάπου αντιδρά, κάπου δε θεωρεί τη Συρία μακρινό τσιφλίκι του...

Μήπως τελικά είναι λίγο πέρα βρέχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μήπως τελικά είναι λίγο πέρα βρέχει;

Το λίγο μου άρεσε...Ο Αμερικανός απλά δεν ενδιαφέρεται για την πολιτική.Αυτό το καταλαβαίνεις γιατι ψηφίζει κιόλας ένα πολύ μικρότερο ποσοστό απο άλλες χώρες.Ο Μπους(Τζους που λένε)-και ο κάθε μπούς- αιχμαλωτίζει τον λαό με την πολιτικη προπαγάνδα για να κερδίσει ψήφους.Ο λαός απλός ακούει και μετά πάει και τον ψηφίζει χωρίς να ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Απλά άν η Ελλάδα έκανε πόλεμο στην Ινδία, είχες υψηλό βιωτικό επίπεδο και υπήρχε και μια μικρή προπαγάνδα για τους κακούς ινδούς τότε ούτε και εσυ(Έλληνας) θα κινητοποιούσουν ιδιαίτερα.
Το ποσοστό των αμερικάνων που αντιδρά είναι το φυσιολογικό που θα αντιδρούσε σε παρόμοιες συνθήκες σε οποιαδήποτε χώρα.
Έτσι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Και ακόμα νομίζω οτι οι Αμερικανοί ίσως θεωρούν τους εαυτούς τους σωτήρες μας, γιατί υποτίθετε κάνουν πόλεμο στην τρομοκρατία (τρομάρα τους)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μην υποτιμάτε τον ρόλο της αμερικάνικης προπαγάνδας, το CNN και το Fox είναι απο τα μεγαλύτερα αμερικάνικα ειδισιογραφικά πρακτορία και τα μόνα που ενημερώνουν τους αμερικάνους.
Δεν υπάρχει πολυφωνιά και ελέγχουν την ροή ειδήσεων σε όλες τις ΗΠΑ. Κόβουν, ράβουν στα μέτρα τους και φυσικό είναι οι Αμερικάνοι να εμπιστεύονται μόνο αυτούς για την ενημέρωση τους και όχι το Αλ τζαζίρα, οπότε καταλαβένετε το πόσο αντικειμενικοί είναι.
Όχι δηλαδή οτι ενδιαφέρονται κιόλας για τους "υπο-ανάπτυκτους" άραβες-τρομοκράτες ούτε για τους ανταγωνιστές Ευρωπάιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Βασικά θα συμφωνήσω με αυτό που λες.Τα κανάλια δείχνουν οτι θέλουν στον κοσμο και αυτός τα πιστέυει.Το ίδιο γίνεται και με τις ταινίες που απαγορεύουν να βλέπουν εκεί κτλ. Γενικά νομίζω πέφτει πολύ λογοκρισία μέχρι να φτάσει κάτι στα αυτία των ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Πάντως κατηγορούμε εύκολα τους αμερικάνους πολίτες.Σε ανάλογες περιπτώσεις πάντου έτσι γίνεται. Σκεφτείτε μόνο τα κριτήρια που ψηφίζουν οι Έλληνες πολίτες, το πόσο πολιτικά ενημερωμένοι είναι, πόσο μη ρατσιστές είναι, πόσο αντικειμενικά είναι τα κανάλια μας....
Σε περίπτωση που είχαμε τη δύναμη και μπαίναμε στην τουρκία με το έτσι θέλω, σφάζοντας τους τούρκους, πόσοι από μας θα βγαίναμε στο δρόμο να διαμαρτηρηθούμε, πόσα κανάλια θα μιλούσαν αντικειμενικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνω σε αυτο το τελευταιο, αλλα να προσθεσω οτι στην περιπτωση Ελλαδας-Τουρκιας μπαινει την μεση και ολη η ιστορια και τα προβληματα τοσων χρονων οποτε πολλοι ανθρωποι δεν θα μπορουσαν να κρινουν αντικειμενικα. (καταλαβαινετε τι εννοω, η "εκδικηση" παντα θα υπαρχει στην ανθρωπινη ψυχη μεχρι να την βγαλει καποιος εξω και τοτε μπορει να γινει πολυ καταστροφικη).

Οι αμερικανοι απο την αλλη, δεν μπορω να καταλαβω πως δεν προβληματιζονται απο τετοιες τακτικες. Δλδ, την τελευταια δεκαετια εχει επαναληφθει η ιδια τακτικη σε Γιουγκοσλαβια, Αφγανισταν, Ιρακ, στο Λιβανο τωρα στελνουν βομβες... Δεν γινεται ο λαος να μην συνειδητοποιει οτι το κρατος του το παιζει αστυνομος των λαων (η δολοφονος να πω καλυτερα) οποτε το συμφερει!

Παντως, αυτο με την παραπληροφορηση ειναι αληθεια. Π.χ. στην Αγγλια που ζω, που γενικα δεν ειναι τοσο εντονη η προπαγανδα, ολοι οι φιλοι μου με κοιταξαν σαν χαζοι οταν τους ειπα οτι δεν ηταν μονο ο Μιλοσεβιτς που σκοτωνε αβερτα, οτι ο αντιστοιχος Αλβανος "Μιλοσεβιτς" (δεν θυμαμαι και ονομα γμτ) ειναι τωρα στην εξουσια στο Κοσσοβο και οτι ΟΧΙ, οι Αμερικανοι δεν τους "εσωσαν" απο εναν τυρρανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πώ είναι πως οι αμερικάνοι αντιδρούν σε φυσιολογικά ποσοστά. Έκαναν συγκεντρώσεις, βγήκαν στους δρόμους, έκαναν ταινίες (9/11) κτλ...
Σε οποιαδήποτε χώρα τα ποσοστά θα ήταν τα ίδια λόγω των παραγώντων που αναφέρατε (παραπληροφόρηση κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
την τελική λέξη την έχει πάντα ο λαός.

Εννοείς, την τελευταία λέξη την έχει αυτός που θα κοροϊδέψει το λαό τελευταίος.

Πάμε όμως ον τόπικ.

Μ' αρέσει πάντως που τους κατηγορούμε (τους Η.Π.Α-παρες) ότι δεν ξέρουν τίποτα και δεν ενδιαφέρονται κλπ κλπ. Ε λογικό δεν είναι; Αφού έχουν αρκετά χρήματα για να ξεχνιούνται/μην ενδιαφέρονται, εκπαιδευτικό σύστημα ασχημότερο και από τη Μαριέττα, πληροφόρηση (όπως είπατε) σε μεγάλο ποσοστό μονόπλευρη.

Στον ίδιο δρόμο κινούμαστε και μεις - να λάβουμε το καταναλωτικό δάνειο για να τσιμπήσουμε σπίτι, αμάξι, διακοπές pull mour και πολλά ακόμα εντελώς αποχαυνωτικά. Και το σημαντικότερο: δεν-μας-πειράζει. Δείτε τι κορυφαίες κοτσάνες πετάνε παιδιά του σχολείου για την ιστορία μας - για τον πολιτισμό δεν το αγγίζω καν.

Αν δεν υπήρχε η εκκλησία και η τουρκία, θα είμασταν ακόμα κοντύτερα στο μέσο αμερικανό. Face the facts, όπως λέμε στην ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ρεμπεσκε εισαι ολα τα λεφτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Αν δεν υπήρχε η εκκλησία και η τουρκία, θα είμασταν ακόμα κοντύτερα στο μέσο αμερικανό. Face the facts, όπως λέμε στην ελλάδα.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό γιατί πιστεύω το αντίθετο θα γινόταν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δελεαστική σκέψη μαν, αλλά δεν είπα πως είναι για καλό αυτό που κάνει η εκκλησία... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πάνω σ'αυτό νομίζω πως το ακόλουθο λινκ, γραμμένο από έναν 15άχρονο Αμερικανό τα λέει προφανώς όλα.
https://comments.deviantart.com/5/9567636/293943333
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000:
Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό γιατί πιστεύω το αντίθετο θα γινόταν. :)
Και εγώ ακριβώς το ίδιο!

Πάντως η εντύπωση που έχουμε για τους Αμερικάνους δεν είναι ακριβώς σωστή! Οι Αμερικάνοι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες ανάλλογα με το αν μένουν σε αστικά κέντρα! Σε αντίθεση με την Ελλάδα στην Αμερική το ποσοστό των επαρχιωτών είναι πολύ μεγαλύτερο από τους αστούς. Οι αστοί έχουν μεγάλο πρόβλημα με την κυβέρνηση Μπους σε αντίθεση με τους επαρχιώτες! Οι αστοί είναι σαφώς πιο ενημερώμενοι και με αντικειμενικότερες απόψεις σχετικά με την εξωτερική πολιτική της Αμερικής! Αν εξαιρέσεις την 9/11 που τα χάψαν αρχικά όλοι γενικά καταλαβαίνουν περισσότερα και διαδηλώσεις κάνουν κτλ ξκτλ. Αλλά αυτά δεν προβάλλονται! Και οι διαδηλώσεις έχουν λαό!

Επίσης ένα τεράστιο τμήμα του Αμερικάνικου λαού ζεί από την πολεμική βιομηχανία της (60% τουλ) συνεπώς ασυναίσθητα θα είναι και υπέρ της αμερικάνικης τρομοκρατίας!

Αλλά εκτός από την Αμερική να μην ξεχνάμε και την τρομερή ευρώπη που κοιτάχτε πως αντιδρά στο Λίβανο! Και η ΕΕ είναι ότι την συμφέρει είναι!

Και μην ξεχνάμε και την εποχή της ΕΣΣΔ πόσο εύκολα θεωρούσαμε όλοι καλούς τους Αμερικάνους και κακούς τους Ρώσους!

Και τέλος να μην ξεχνάμε τις βαρβαρότητες που κάναμε ως Έλληνες στην Αρχαία Ελλάδα,Βυζαντινή εποχή αλλά και στην προέλαση στην Μικρά Ασία!! Αλλά όπως και η Αμερική, κάθε λαός επιλέγει να ξεχάσει τις μαύρες στιγμές στην ιστορία του!

Απλά αυτό που γίνεται στην Αμερική δεν έχει προηγούμενο με όλη αυτήν την τεχνολογία ελέγχου της πληροφορίας στα χέρια τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Και μην ξεχνάμε και την εποχή της ΕΣΣΔ πόσο εύκολα θεωρούσαμε όλοι καλούς τους Αμερικάνους και κακούς τους Ρώσους!


εεε... όχι κι όλοι... :P
Στα υπόλοιπα γενικώς... ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ....

Εχω φίλο Αμερικανό, που ζει στο Μαϊάμι.... με λατίνικη καταγωγή (μητέρα Κουβανή) αλλά ο ίδιος γεννημένος εκεί.
όσες φορές έχουμε κουβεντιάσει σχετικά με τους Αμερικανούς γενικότερα και την πολιτική τους, ο ίδιος λέει ότι πρόκειται για βολεμένα πρόβατα που δεν ασχολούνται να ψάξουν λίγο παραπάνω την αλήθεια....
Κλείνονται όλοι στο σπίτι τους (Απ το φόβο μην τους τουφεκίσουν έξω απ αυτό) και δεν ασχολούνται.... πιστεύουν ότι τους πει η εκάστοτε κυβέρνηση γιατί τους βολεύει να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου...
Βέβαια, σε αυτό συντελεί και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το πολύ μεγάλο ποσοστό ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΙΣΜΟΥ που έχουν... η παιδεία τους είναι για τα μπάζα... είναι εντελώς αμόρφωτοι....
Και αν νομίζετε ότι τα δικά μας παιδιά δεν σκαμπάζουν μια για την ιστορία μας, να δείτε τι απαντάνε στις έρευνες τα αμερικανάκια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΚΟΥΕ ο νότος της Αμερικής είναι κάπως ιδιόμορφος!!
Στα αστικά κέντρα πάντως της Β.Αμερικής πάντως έχει διαφορά!! Δεν τους υπερασπίζομαι απλά εντοπίζω την διαφορά! Στα αστικά κέντρα είναι σαφώς καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μήπως τελικά και εμείς όσο πάμε και πλησιάζουμε σε αυτά τα USA πρότυπα?Ιδού η απορία..Τι απορία δηλαδή πλησιάζουμε χαλαρά,και με γοργούς ρυθμούς.!!Κατά τα αλλα είμαστε μια κοινωνία που {εξελίσσεται}...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, δεν ξέρω αν αμερικανίζουμε, αλλά η ποιότητα της παιδείας στα αμερικανικά σχολεία είναι κατά γενική ομολογία χαμηλή. Όπως αντίστοιχα για άλλα κράτη είναι αποδεκτό ότι η παιδεία είναι υψηλή. Εμάς έχει καλές βάσεις και υψηλούς στόχους, αλλά όπως και σε πολλά άλλα θέματα, εξαρτάται από την καλή διάθεση του ατόμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι:
Καλά, δεν ξέρω αν αμερικανίζουμε, αλλά η ποιότητα της παιδείας στα αμερικανικά σχολεία είναι κατά γενική ομολογία χαμηλή. Όπως αντίστοιχα για άλλα κράτη είναι αποδεκτό ότι η παιδεία είναι υψηλή. Εμάς έχει καλές βάσεις και υψηλούς στόχους, αλλά όπως και σε πολλά άλλα θέματα, εξαρτάται από την καλή διάθεση του ατόμου...
Στόχους έχει υψηλούς ναι! Ουσία όμως :whistle:
Τουλάχιστον με τις δέσμες ήμουν ο καλύτερος σε εξιδεικευμένες γνώσεςι στην ευρώπη και αυτό μας έδινε και ένα ατού! Τώρα το χάσαμε και αυτό (αν και ακόμα αντέχουμε). Και καθόμαστε και τσακωνόμαστε αν θα αφήοσυμε κόσμο στην τριτοβάθμια με κάτω από 10.

Είμαι υπέρ τις εξειδικευμένης γνώσης.Μετά από ένα σημείο ξέρω τι με ενδιαφέρει να μάθω και τι όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top