Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
αδεσποτο, τι εννοεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
adespoto ντροπή σου. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Νικόλα, πριν είπες οτι δεν θέλεις να κάνεις φιλική παρέα με κοπέλα γιατί δεν θέλεις να της στερήσεις τη σχέση επειδή όλοι θα νομίζουν οτι "τα έχετε".
Κάνοντας σχέσεις χωρίς να νιώθεις τίποτα δεν είναι χειρότερα;
Ναι αλλά αυτό το κάνω μήπως και στο τέλος νιώσω τίποτα συνασθήματα για εκείνη και αλλάξω...

Παρεπιπτόντως, για να αναλογιστούμε και το ενδεχόμενο να μην είσαι ομοφυλόφιλος αλλά να είναι της εφηβείας (δεν το νομίζω αλλά δεν ξέρεις ποτέ), πόσος καιρός είναι που έχεις καταλάβει οτι έχεις τέτοιες τάσεις;
Πολύ αμφιβάλω εάν είναι μια παροδική "τρέλα" της εφηβίας.Το πράγμα αυτό το έχω καταλάβει χρόνια πρίν, από περίπου 12-13, ίσως και πιό νωρίς.Απο τότε φυσικά δεν είχα καμία σχέση με κοπέλα.(ούτε καν τελείως φιλική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ δεν νομίζω να είναι "της εφηβείας". Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αποδεχτείς τον εαυτό σου φίλε μου αλλιώς μόνο χειρότερη θα κάνεις τη ζωή σου imho.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μήπως όμως αντί να κάνω καλύτερη την ζωή μου την κάνω χειρότερη μετά? Αυτό φοβάμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πραγματικά πάντως adespoto με έχει καταπλήξει η προκλητική και ακραία συμπεριφόρα σου. Εγώ σε υποστήριζα λόγω του θέματος με την οικονομική σου ανεξαρτησία, ( https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=2694 ) αλλά τελικά έκανα λάθος και μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω κάποια πράγματα.Τελικά βρήκαμε και μια γυναίκα ρατσίστρια σε αυτό το θέμα και με τον χειρότερο τρόπο.Ποτέ μην κρίνεις κάποιον απο λίγα ποστ του γιατί μετά μπορεί να σε εκπλήξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα εγώ δεν είμαι υπερ στο να αρχίσεις να το λες δεξιά κι αριστερά (όπως κι εγώ δεν ανακοινώνω στον καθένα τι μου αρέσει στο κρεβάτι) αλλά είτε σε ελάχιστα άτομα ή ακόμα και κανένα σε αυτή την ηλικία. Το θέμα είναι να αποδεχτείς τον εαυτό σου. Αν δεν κάνεις αυτό θα γίνει χειρότερη η ζωή σου πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ελα ντε που δεν λέω να το παραδεχτώ! Προτιμάω να κρύβομαι πίσω απο το δάκτυλο μου και να λέω : δεν είσαι σίγουρος οτι είμαι ομοφυλόφιλος,μπορεί και να αλλάξω στο τέλος,μπορεί να είναι παροδικό κτλ κτλ. Φυσικά αυτό δεν είναι ότι καλύτερο γιατί αφού εγώ δεν αποδέχομαι τον εαυτό μου όπως είναι, πως να περιμένω να με αποδεχθούν οι άλλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Φυσικά αυτό δεν είναι ότι καλύτερο γιατί αφού εγώ δεν αποδέχομαι τον εαυτό μου όπως είναι, πως να περιμένω να με αποδεχθούν οι άλλοι?

Ακριβώς!!
Παροδικό 3 χρόνια;; Λίγο περίεργο δεν σου φαίνεται; ;)
Πάντως κατα βάθος το έχεις παραδεχτεί και αυτό φαίνεται απο το τελευταίο σου μήνυμα κυρίως ("κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου"). Απλά δεν το έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα. Ίσως θα σε βοηθούσε να μιλήσεις και με τον Πέτρο που λογικά έχει περάσει τα ίδια στην ηλικία σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βασικά επειδή δεν είσαι σίγουρος τι νιώθεις...Άφησε το χρόνο να κυλήσει χωρίς άγχος ώστε να ανακαλύψεις πραγματικά τι θες...Από την άλλη θα σου έλεγα να πειραματιστείς και με τα δύο φύλα ώστε να κατασταλάξεις...Απλά σε βλέπω να αμφιταλαντεύεσαι πολύ...είτε γιατί δεν θες να παραδεχτείς ότι όντως είσαι είτε γιατί δεν ξέρεις...μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι αλλά αυτοί μου έρχονται εμένα τώρα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ίσως θα σε βοηθούσε να μιλήσεις και με τον Πέτρο που λογικά έχει περάσει τα ίδια στην ηλικία σου.

Εμ νομίζεις δεν έχουμε μιλήσει?Ο Πέτρος όμως ξέρει τι θέλει και είναι συνηδειτοποιημένος ενώ εγώ όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Εμ νομίζεις δεν έχουμε μιλήσει?Ο Πέτρος όμως ξέρει τι θέλει και είναι συνηδειτοποιημένος ενώ εγώ όχι!
Ο Πέτρος είναι και 17, ενώ εσύ 15. Στην ηλικία σου περίπου τα ίδια πέρναγε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ο Πέτρος είναι και 17, ενώ εσύ 15. Στην ηλικία σου περίπου τα ίδια πέρναγε. ;)
Νομίζω οτι πάλι λάθος κάνεις αλλά τέσπα!:)

Λοιπόν ύστερα απο ώρα σκέψης για το όσα ειπώθηκαν εδώ αποφάσισα ότι ίσως πρέπει να το πω σε 1 κοπέλα που ξέρω. Μου φαίνεται η ιδανική επιλογή μιας και είναι πολύ ντροπάλη -και άρα μάλλον εχέμυθη-.Δυστυχώς δεν γνωριζόμαστε πολύ καλά και δεν μπορώ να την εμπιστευτώ ακόμα απόλυτα.Συγκεκριμένα γνωριστήκαμε μέσω ενός forum -τι ειρωνία της τύχης- και από εκεί και πέρα το πράγμα εξελίχθηκε μόνο του. Το οτι πηγαίνουμε στο ίδιο σχολείο νομίζω επίσης οτι βοηθάει αρκετά. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως το πεί σε καμία φίλη της και μετά γίνω ρεζίλι. Επίσης δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν θα της το πώ μέσω intrernet ή εάν θα βρεθούμε κάπου να μιλήσουμε. Μήπως θα έπρεπε να περιμένω μέχρι να γνωριστούμε καλύτερα και να γίνουμε "κολλητοί" πρίν τις το πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Μήπως θα έπρεπε να περιμένω μέχρι να γνωριστούμε καλύτερα και να γίνουμε "κολλητοί" πρίν τις το πω?

Θα έλεγα ότι επιβάλεται....
Βρε Νικόλα μου, υπάρχει περίπτωση αν τη γνωρίσεις αρκετά καλά να μην σου αρέσει η κοπέλα για να μοιραστείς μαζί της κάτι το τόσο πολύ προσωπικό και τόσο πολύ σοβαρό....
Απ ότι βλέπω σε έχει πιάσει μια βιασύνη να τα κάνεις όλα...
Να αλλάξεις προτίμηση... να το πεις κάπου... να κάνεις εκείνο... να κάνεις το άλλο....

Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να ηρεμίσεις....
Είσαι μόλις 15 ετών και προβλέπεται να ζήσεις για τουλάχιστον άλλα 60 χρόνια!
Χαλάρωσε λίγο! Δεν έχεις ζήσει ούτε το ένα πέμπτο της ζωής σου!
Λες να μην βρεθεί άτομο στη ζωή σου που θα μπορείς να το εμπιστευτείς? Που θα μπορείς να το κάνεις φίλο/φίλη σου?
Όλα στην ώρα τους.... μη βιάζεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Καλά, ίσως βιάστηκα παραπάνω απο όσο έπρεπε:redface: Δεν ήθελα να βιαστώ αλλά εσείς με πιέζατε να μην το κρύβω αλλά να το αποκαλύψω και οτι δεν έχω φίλους και οτι κρύβομαι πίσω απο μια μασκα κτλ κτλ:redface: Θα φροντίσω να γνωριστούμε καλύτερα πρώτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μόλις είδα το update που έκανες στο ποστ 265. Νομίζω ότι δεν έκανες καλά που τα έφτιαξες με μια κοπέλα που δεν θέλεις. Αυτό ίσως σε κάνει να πιεστείς και να αισθανθείς ακόμα πιο "ψυχρά" απέναντι στις γυναίκες:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Τι μου το θύμησες τώρα αυτό? Από την μία θέλω να το εκμυστηρευτώ στην μία και απο την αλλή να ερωτευτώ την άλλη. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα που λέμε...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Nikola έχω να σου πω τα εξής:

Στην ηλικία σου, όλοι μας, λίγο πολύ, ήμαστε μπερδεμένοι. Αν όχι όλοι σε σεξαουαλικά θέματα, αλλά και σε πολλά άλλα. Αυτό είναι φυσιολογικό. Μην αγχώνεσαι. Όλα θα γίνουν όπως είναι να γίνουν.

Αυτή τη στιγμή, έστω ότι δεν είσαι 100% σίγουρος ότι είσαι ομοφυλόφιλος, έτσι; Αυτό που θα πρότεινα είναι μετά από δοκιμή να δεις τι σου ταιριάζει. Όταν διάβασα ότι τα έφτιαξες με μια κοπέλα, αρχικά δε μου άρεσε, γιατί σκέφτηκα ότι καταπιέζεσαι. Μετά όμως, είπα, ότι αν μόνος του δε δει τι του αρέσει και τι όχι δε θα μπορέσει να αποφασίσει. Οπότε, για την εμπειρία, καλό ήταν που τα έφτιαξες, για να φτάσεις εν τέλει στο συμέρασμα "ότι αισθάνεσαι άσχημα που της είπες ότι θες να τη φιλήσεις, ενώ δε νιώθεις τίποτα". Είναι κάτι και αυτό για να δεις ότι δεν αξίζει να κάνεις πράγματα αν δεν τα θες πραγματικά.

Τώρα, σε σχέση σε ποιούς να το πεις. Στο σχολείο και ειδικά τα παιδιά της ηλικίας σου δεν είναι και τόσο εξοικειωμένα με την ομοφυλοφιλία, οπότε ακόμα και αν κάποιο παιδί δεν τη θεωρεί κάτι κακό, φοβάται να το εκφράσει αυτό προς τα έξω. Θα έλεγα να το εκμυστηρευτείς ΜΟΝΟ σε κάποιο άτομο που το εμπιστεύσαι απόλυτα προς το παρόν. Πιστεύω ότι μεγαλώνοντας τα πράγματα καλυτερεύουν και κάποιοι άνθρωποι είναι πιο ανοιχτοί.

Πάντως μη φοβάσαι και μην προσπαθείς να αλλάξεις τον εαυτό σου. Μου φαίνεται ακατόρθωτο π.χ. εγώ να σταματήσω να θέλω άντρες και να θέλω γυναίκες. Πώς να το κάνουμε, είναι κάτι αντίθετο σε ΕΜΕΝΑ. Έτσι κι εσύ μην κάνεις κάτι αντίθετο σε ΕΣΕΝΑ. Όσο για τις προοπτικές στο μέλλον, το οικονομικό θέμα και τα πτυχία... Όλοι έχουν τις ίδιες ευκαιρίες, κοίτα γύρω σου... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Όσο για τις προοπτικές στο μέλλον, το οικονομικό θέμα και τα πτυχία... Όλοι έχουν τις ίδιες ευκαιρίες, κοίτα γύρω σου... ;)

Παρεξήγησες τι έγραψα μάλλον. Δεν είπα οτι οι ομοφυλόφιλοι έχουν διαφορετικές πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση απο τους ετερόφυλους. Απλώς ανέφερα οτι πρίν το ανακοινώσω σε κάποιους δικούς μου θέλω να έχω αποκατασταθεί επαγγελματικά ώστε να μην τους χρειάζομαι πλέον εάν αποφασίσουν να με "αππορίψουν".

Στα υπόλοιπα συμφωνω σε γενικές γραμμές με εσένα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν θα 'πρεπε να το πεις προς το παρόν. Τα παιδιά της ηλικίας σου είναι στην πλειοψηφία τους αρκετά ανώριμα, και πιθανόν ύστερα από κάποιον καυγά να το διαδώσουν για εκδίκηση:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top