Σκακιστικά θέματα

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα μετά από αίτημα του tanos56. Ας βάλουμε εδώ σκακιστικά προβλήματα για λύση, σπουδές, αξιόλογες παρτίδες, ή ότι άλλο θέλουμε σχετικό με σκάκι:) . Προσεχώς θα βάλω κι εγώ προβληματάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ότι άλλο θέλουμε σχετικό με σκάκι
Έπαιζα χρόνια σκάκι όποτε έβγαινα για καφέ. Τώρα δεν βρίσκω κόσμο στο στιλ που θέλω.
Σε κάτι σαν σκακιστικό όμιλο έχω παίξει στην ομάδα του Γυμνασίου!
Γενικά δεν παίζω ανταγωνιστικά σκάκι! Δίνω κινήσεις πίσω και θέλω να παίρνω κινήσεις πίσω.Συζητάμε κινήσεις όλοι μαζί και αναλύουμε. Θέλω να παίξω για το παιχνίδι και για την εξάσκηση του μυαλού αλλά και να κάνω χαβαλέ και να περάσω καλά! Και πάντα χάνω από ένα newby γιατί του εξηγώ τα λάθη του,την στρατηγική μου ώστε να μάθε πιο γρήγορα!

Γιαυτό και από τότε που σταμάτησα το σκάκι στους καφέδες έχω βαρεθεί τους καφέδες! Braindead χρόνος!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς παίζεται το σκάκι?? Όπως το περιγράφω εγώ ή κλασσική φάση σσστ ησυχία, το άγγιξες κτλ κτλ και διαγωνισμό εφυίας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
imho το σκάκι είναι η μεγαλύτερη σπατάλη ευφυίας που έχει εφευρεθεί ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
imho το σκάκι είναι η μεγαλύτερη σπατάλη ευφυίας που έχει εφευρεθεί ποτε.


:clapup::clapup: :clapping::clapping::clapping: :worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μου αρέσει το σκάκι κι όταν ήμουν πολύ μικρή έπαιζα πάρα πολύ συχνά με τη μητέρα μου.....
Μετά μάλλον με ψιλοκούρασε και το παράτησα....
Πλέον ξέρω τις κινήσεις αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποια στρατηγική ή κάτι τέτοιο.... όπως κάτσει αν κάτσει αν παίξω μια φορά στα 2 χρόνια....
Γενικά δεν είμαι του στυλ "το άγκιξες" που λέει ο demelene :P έλεος....
Πιο πολύ για το ακόνισμα του μυαλού όντως και ταυτόχρονα και χαβαλές.... αν και στην πραγματικότητα τον ΠΟΛΥ χαβαλέ τον έχω με το τάβλι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Γενικά δεν είμαι του στυλ "το άγκιξες" που λέει ο demelene :P έλεος....
Αυτό ήταν η υπερβολή!! Γενικά μιλάω του ας πούμε έβαλες το κομμάτι κάπου που και η γιαγιά μου βλέπει ότι είναι λάθος! Εγώ το λέω ο ίδιος στον άλλον πάρτο πίσω.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Πιο πολύ για το ακόνισμα του μυαλού όντως και ταυτόχρονα και χαβαλές.... αν και στην πραγματικότητα τον ΠΟΛΥ χαβαλέ τον έχω με το τάβλι :P

Στην πάτρα όταν έπεζα αυτό ακριβώς έκανα! Απίστευτο χαβαλέ με όποιον υπήρχε τριγύρω και σκάκι ταυτόχρονα! Έπαιζα και 10 παρτίδες την ημέρα ίσως και γιατί μέχρι το 2002 είχα την ικανότητα απλά να την βλέπω και να ξέρω τι θα παίξω ενστικτοδώς!

Το τάβλι έχει χαβαλέ όταν αναγνωρίζουν και οι δύο ότι κερδίζει ο πιο τυχρερός ή ο λιγότερο άτυχος! Όπως και να έχει όμως εγκαφαλική δραστηριότητα μηδέν και εγώ ώς άνθρωπος θέλω να κάνει κάτι το μυαλό μου πάντα! Συνεπώς το σκάκι υποπροϋποθέσεις είναι η τέλεια λύση!
Δυστυχώς οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται το σκάκι ως μια κατάσταση απόλυτης ηρεμίας και βαθιάς σκέψης αφού έτσι προβάλεται.Και γιαυτό και το μισούνε. Εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν κάτι που κρατάει τον εγκέφαλο μου σε εγρήγορση μέσα στον χαβαλέ! Αν δεν δοκιμάσεις για μένα δεν μπορείς να καταλάβεις τη φάση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Το τάβλι έχει χαβαλέ όταν αναγνωρίζουν και οι δύο ότι κερδίζει ο πιο τυχρερός ή ο λιγότερο άτυχος! Όπως και να έχει όμως εγκαφαλική δραστηριότητα μηδέν και εγώ ώς άνθρωπος θέλω να κάνει κάτι το μυαλό μου πάντα!

Διαφωνώ. Απλά είναι διαφορετικής φύσεως η εγκεφαλική δραστηριότητα στο τάβλι, μιας και ειπεισέρχεται και το στοιχείο του τυχαίου, άρα ουσιαστικά το πας με πιθανότητες. Στρατηγική δεν υπάρχει με την έννοια "θα κάνω αυτό και αν κάνει αυτό μετά θα κάνω εκείνο κλπ κλπ κλπ" αλλά κάθε επιμέρους κίνηση έχει σκέψη απο πίσω. Σαφώς και δεν σκέφτεσαι τόσο όσο στο σκάκι (αν στο τάβλι σκέφτεσαι 1 στο τελείως ερασιτεχνικό σκάκι θα το έβαζα γύρω στο 5) αλλά όχι και μηδέν. Άλλωστε αν σκεφτόσουν τόσο και στο τάβλι θα ήταν κι αυτό σπατάλη ευφυίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Διαφωνώ. Απλά είναι διαφορετικής φύσεως η εγκεφαλική δραστηριότητα στο τάβλι, μιας και ειπεισέρχεται και το στοιχείο του τυχαίου, άρα ουσιαστικά το πας με πιθανότητες. Στρατηγική δεν υπάρχει με την έννοια "θα κάνω αυτό και αν κάνει αυτό μετά θα κάνω εκείνο κλπ κλπ κλπ" αλλά κάθε επιμέρους κίνηση έχει σκέψη απο πίσω. Σαφώς και δεν σκέφτεσαι τόσο όσο στο σκάκι (αν στο τάβλι σκέφτεσαι 1 στο τελείως ερασιτεχνικό σκάκι θα το έβαζα γύρω στο 5) αλλά όχι και μηδέν. Άλλωστε αν σκεφτόσουν τόσο και στο τάβλι θα ήταν κι αυτό σπατάλη ευφυίας :P
https://www.midnightinsanity.com/Photo/Diego/ds-chess.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Το Σκάκι για μενα σαν παναρχαιο παιχνίδι τυγχάνει ιδιαίτερου σεβασμού. Ειναι ενα παιχνιδι μεταξυ δυο, όπου καθε επιλογή σου έχει αντίκτυπο στο μελλον. Κάθε πιθανότητα είναι φανερή στον πινακα με τα πιονια, παρατηρώ όμως ότι το μυαλό μας βλέπει μόνο αυτό που θέλει και έχει συγκεντρωθεί επάνω του, επιμελημένα παραβλέποντας δυνατότητες και πιθανότητες που ίσως δει ο αντιπαλος...

Ένα παιχνίδι σκακι με άξιο αντίπαλο είναι για μενα μια ένδειξη του πόσο μπορώ να δω την πραγματικότητα και πώς αντιδρώ σε αυτήν...

Στο σκάκι είναι όλα πάνω στο τραπέζι φανερά για όλους

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγώ πάλι δεν έπαιξα σκάκι σχεδόν ποτέ, έπαιζα λίγο στην αρχή αλλά το βαριόμουν:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Όποιος νομίζει οτι το σκάκι θέλει την πιο πολύ σκέψη ας παίξει Go και ας το σκεφτεί ξανα :P.

αν κανείς ενδιαφέρεται για καμιά online παρτίδα στο yahoo games ας στείλει pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
Όποιος νομίζει οτι το σκάκι θέλει την πιο πολύ σκέψη ας παίξει Go και ας το σκεφτεί ξανα :P.

αν κανείς ενδιαφέρεται για καμιά online παρτίδα στο yahoo games ας στείλει pm.
Το Go είναι αυτό που παίζαν στο Π??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Το Go είναι αυτό που παίζαν στο Π??

Ναι :)

Το Go είναι το μοναδικό παιχνίδι, στο οποίο ακόμη και ενας μέσος παίκτης μπορεί να κερδίσει εύκολα και το καλύτερο πρόγραμμα... Το οποίο σημαίνει ότι είναι τρομερά πολύπλοκο(στο βάθος του χρόνου) έστω και αν τους κανόνες τους μαθαίνει αμέσως και ένα μικρο παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το Go είναι αυτό που έπαιζαν και στο A beautiful mind??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
imho το σκάκι είναι η μεγαλύτερη σπατάλη ευφυίας που έχει εφευρεθεί ποτε.

Προφανώς δεν ξέρεις σκάκι, γι' αυτό το λες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Προφανώς δεν ξέρεις σκάκι, γι' αυτό το λες:)
Ξέρω απο πολύ μικρή. Πριν κάτι χρόνια είχα διαβάσει και μερικά βιβλία για δαύτο για να ασχοληθώ περισσότερο. Μετά κατέληξα στο παραπάνω και αποφάσισα να κάνω κάτι πιο ουσιαστικό αν θέλω να χρησιμοποιήσω το μυαλό μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Michelle μιλάμε πάντα για δραστηριότητες ελεύθερου χρόνου...Δε μπορώ να σκεφτώ πολλές τέτοιες που απιτούν τόση σκέψη όση το σκάκι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Michelle είσαι το πρώτο άτομο που πιστεύει ότι το σκάκι είναι σπατάλη ευφυίας ενώ ισχυρίζεται ότι ξέρει! Ανεξαρτήτως αν παίζουν ακόμα ή όχι για προσωπικούς τους λόγους δεν ξέρω κανένα που να ξέρει σκάκι με αυτή την άποψη! Και πραγματικά μου φαίνεται και απίθανο να υπάρχει κάποιος!

Καταλαβαίνω το να μην αρέσει, γιατί το σκάκι απαιτεί ένα συγκεκριμένα δομημένο τρόπο σκέψης ο οποίος δεν εκδηλώνεται μόνο στο σκάκι! Και για να μάθεις το σκάκι με προσωπική βούληση πρέπει να θέλει κανείς να εξερευνήσει αυτή την πλευρά της ευφυίας του αν υπάρχει! Ανεξαρτήτως αν ένας σκακιστης παίζει ακόμα ή όχι μου φαίνεται απίθανο να συναντήσω κάποιον που να μου πει αυτό που λές για την σπατάληση ευφυίας

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς με το ξέρω σκάκι και πόσο μικρή ήσουν και στην τελικά υπό ποιες συνθήκες έπεζες αλλά κάτι δεν μου καθεται καλά με το συνδυασμό σε ένα άτομο ξέρω και σπατάληση ευφυίας! Πραγματικά μου έκανε έκπληξη όταν το διάβασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
E καλά, μη σκοτίζεσαι, δεν είναι και το πιο πνευματικό παιχνίδι του κόσμου το σκάκι.

Προσωπικά το πέταξα στην άκρη, μόλις βγήκε το age of empires. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
E καλά, μη σκοτίζεσαι, δεν είναι και το πιο πνευματικό παιχνίδι του κόσμου το σκάκι.

Προσωπικά το πέταξα στην άκρη, μόλις βγήκε το age of empires. ;)

Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν έχω καμιά πόρωση με την πνευματικότητα του παιχνιδιού! Θέλει όμως μυαλό να δουλέψει την στιγμή του παιχνιδιού και ένα τρόπο σκέψης!

Κατά τα άλλα όπως την βρίσκει κανείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top