Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν θα 'πρεπε να το πεις προς το παρόν. Τα παιδιά της ηλικίας σου είναι στην πλειοψηφία τους αρκετά ανώριμα, και πιθανόν ύστερα από κάποιον καυγά να το διαδώσουν για εκδίκηση:/:

Σκέφτηκα να το πω σε κορίτσι πρώτα που ωριμάζουν αρκετά πιο γρήγορα και δεν είναι ρατσίστριες σε τέτοια θέματα. Τώρα απο κάποιο κορίτσι δεν περιμένω να το προδώσει για να με εκδικηθεί. Αυτά συνήθως τα κάνουν τα αγόρια κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά δεν είναι και αγίες τα κορίτσια, πολλές σε αυτή την ηλικία αν τους εκμυστηρευτείς κάτι θα τρέξουν να το πουν στην κολλητή τους. Όπως σου είπε η ΚΟΥΕ, μην βιάζεσαι. Θα δεις οτι όταν βρεις κάποιον/α να το πεις δεν θα έχεις τέτοιες εμφιβολίες καθόλου. Θα ξέρεις μέσα σου οτι αποκλείεται να το πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akatanomastos

Νεοφερμένος

Ο akatanomastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μια και το θεμα ειναι η γνωμη μας για τους ομοφυλοφιλους ,προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του.Αποφασισα να μπω στο θεμα επειδη μου εκανε εντυπωση το νεαρο της ηλικιας του νικολα.Αναρωτιεμαι λοιπον πως καταλαβες σε τοσο μικρη ηλικια για τις σεξουαλικες προτιμησεις.Επειδη ειμαι αρκετα μεγαλυτερος σου,θα μπορουσα να ειμαι και μπαμπας σου,και ηδη μεγαλωνω μια κορη 6 χρονων φανταζομαι οτι οι εικονες και τα ερεθισματα που παιρνει ενα παιδι σημερα ειναι αρκετα διαφορετικα απο αυτα που επαιρνα εγω ως εφηβος.Οταν τα ΜΜΕ που ειναι το Α και το Ω στην ζωη μας και στην ενημερωση μας δημιουργωντας πρωτυπα(συνηθως αρνητικα)κατα την αποψη μου κατακλυζονται απο ομοφυλοφιλους οταν τα παντα εχουν ισοπεδωθει στο βωμο της ισοτητας και της ελευθεριας το μονο που ειναι σιγουρο οτι τα παιδια που μεγαλωνουν σημερα το λιγοτερο που μπορουν να ειναι ,ειναι να ειναι μπερδεμενα.Υποστηριζω 1000% το δικαιωμα του καθενος να ειναι οτι θελει αρκει να ειναι προιον δικης του σκεψης και κρισης.Αναρωτιεμαι λοιπον πως καταλαβες για τα θελω σου οταν δεν εχεις καταλαβει ακομα το ιδιο σου τον εαυτο.Θυμαμαι και εγω ενα αγορακι οταν ημουν μικρος,το οποιο ηταν και ειναι θηλυπρεπης αλλα ηταν ενα παιδι χωρις αντρικο προτυπο με μια μανα που μανα δεν ηταν και γενικοτερα με μια οικογενειακη κατασταση χαλια.Θα ηθελα λοιπον τελειωνοντας να σου πω δεδομενου οτι οι γονεις σου σε αγαπανε και θελουν το καλο σου οτι ισως πρεπει να τους μιλησεις και να τους δωσεις να καταλαβουν και κυριως να κατανοησουν σε ποσο δυσκολη κατασταση βρισκεσαι.Το ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο αυτο και για σενα και για τους γονεις σου αλλα πειστευω οτι ειναι οι μονοι ανθρωποι πανω στη γη που πραγματικα σε αγαπανε και σε νοιαζονται.Αν παλι νομιζεις οτι δεν μπορουν να σε ακουσουν για διαφορους λογους καλο θα ηταν να μιλαγες με καποιον πιο ειδικο.Αυτα στα γραφω πριν κανεις κατι που θα σε σημαδεψει σε ολη την υπολοιπη σου ζωη,δεν ξερω τι εχεις κανει και τι οχι αλλα μην περιμενεις να βρεις απαντησεις ουτε απο εδω ουτε απο τους συνομιληκους σου,και πανω απο ολα μην βιαζεσαι.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Αναρωτιεμαι λοιπον πως καταλαβες σε τοσο μικρη ηλικια για τις σεξουαλικες προτιμησεις.

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι κάτι δύσκολο για να καταλάβεις.Όταν άτομα του ίδιου φύλου σε έλκουν ενώ παράλληλα δεν νιώθεις καμία έλξη προς το άλλο φίλο για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, τότε καταλαβαίνει κάποιος ότι "κάτι δεν πάει καλά" και ότι μάλλον είναι ομοφυλόφιλος.

Αυτα στα γραφω πριν κανεις κατι που θα σε σημαδεψει σε ολη την υπολοιπη σου ζωη,δεν ξερω τι εχεις κανει και τι οχι αλλα μην περιμενεις να βρεις απαντησεις ουτε απο εδω ουτε απο τους συνομιληκους σου

Δεν προσπαθώ να βρω απαντήσεις, αλλά να με βοηθήσετε ώστε να βγώ απο την κατάσταση στην οποία είμαι.Να με βοηθήστε να αποφασίσω τι θέλω και τι να κάνω.

πανω απο ολα μην βιαζεσαι

Το ξέρω είμαι λίγο βιαστικός και αυτό είναι κακό:redface::(

Τέλος θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για όλες τις συμβουλές σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από akatanomastos:
Μια και το θεμα ειναι η γνωμη μας για τους ομοφυλοφιλους ,προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του.Αποφασισα να μπω στο θεμα επειδη μου εκανε εντυπωση το νεαρο της ηλικιας του νικολα.Αναρωτιεμαι λοιπον πως καταλαβες σε τοσο μικρη ηλικια για τις σεξουαλικες προτιμησεις.Επειδη ειμαι αρκετα μεγαλυτερος σου,θα μπορουσα να ειμαι και μπαμπας σου,και ηδη μεγαλωνω μια κορη 6 χρονων φανταζομαι οτι οι εικονες και τα ερεθισματα που παιρνει ενα παιδι σημερα ειναι αρκετα διαφορετικα απο αυτα που επαιρνα εγω ως εφηβος.Οταν τα ΜΜΕ που ειναι το Α και το Ω στην ζωη μας και στην ενημερωση μας δημιουργωντας πρωτυπα(συνηθως αρνητικα)κατα την αποψη μου κατακλυζονται απο ομοφυλοφιλους οταν τα παντα εχουν ισοπεδωθει στο βωμο της ισοτητας και της ελευθεριας το μονο που ειναι σιγουρο οτι τα παιδια που μεγαλωνουν σημερα το λιγοτερο που μπορουν να ειναι ,ειναι να ειναι μπερδεμενα.Υποστηριζω 1000% το δικαιωμα του καθενος να ειναι οτι θελει αρκει να ειναι προιον δικης του σκεψης και κρισης.Αναρωτιεμαι λοιπον πως καταλαβες για τα θελω σου οταν δεν εχεις καταλαβει ακομα το ιδιο σου τον εαυτο.Θυμαμαι και εγω ενα αγορακι οταν ημουν μικρος,το οποιο ηταν και ειναι θηλυπρεπης αλλα ηταν ενα παιδι χωρις αντρικο προτυπο με μια μανα που μανα δεν ηταν και γενικοτερα με μια οικογενειακη κατασταση χαλια.Θα ηθελα λοιπον τελειωνοντας να σου πω δεδομενου οτι οι γονεις σου σε αγαπανε και θελουν το καλο σου οτι ισως πρεπει να τους μιλησεις και να τους δωσεις να καταλαβουν και κυριως να κατανοησουν σε ποσο δυσκολη κατασταση βρισκεσαι.Το ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο αυτο και για σενα και για τους γονεις σου αλλα πειστευω οτι ειναι οι μονοι ανθρωποι πανω στη γη που πραγματικα σε αγαπανε και σε νοιαζονται.Αν παλι νομιζεις οτι δεν μπορουν να σε ακουσουν για διαφορους λογους καλο θα ηταν να μιλαγες με καποιον πιο ειδικο.Αυτα στα γραφω πριν κανεις κατι που θα σε σημαδεψει σε ολη την υπολοιπη σου ζωη,δεν ξερω τι εχεις κανει και τι οχι αλλα μην περιμενεις να βρεις απαντησεις ουτε απο εδω ουτε απο τους συνομιληκους σου,και πανω απο ολα μην βιαζεσαι.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Απλά να σχολιάσω κάποια πράγματα έστω και αν το μήνυμά σου δεν απευθύνεται σε μένα.
Απλά πες μου ότι αστειέυεσαι όταν λες ''Αναρωτιεμαι λοιπον πως καταλαβες σε τοσο μικρη ηλικια για τις σεξουαλικες προτιμησεις.''.
Sorry αλλά ένα παιδί 15χρονών τόσο ο νικόλας όσο και οποιοσδήποτε άλλος σε αυτή την ηλικία έχει καταλάβει τις σεξουαλικές του προτημήσεις. :| Ειδικά αν αναλογιστούμε ότι ο αυνανισμός ξεκινάει από τα 10-11.
Τόσο προσωπικά όσο και από συζητήσεις που έχω κάνει με ένα σωρό άλλα άτομα, τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις τις έχουν καταλάβει από πολύ μικρότερη ηλικία [βλ 4-6χρονών]. Κανείς δεν φτάνει τα 15 και δεν τις έχει καταλάβει.

Και τέλος, φυσικά να σχολιάσω πως η T.V δεν καθορίζει σε καμμία περίπτωση τις σεξουαλικές προτημήσεις του ατόμου όσο πρότυπα και να βγάζει. :)
Όλοι σκέφτονται κατα την εφηβική ηλικία που ανακαλύπτουν και το σεξ, πώς θα ήταν και το ομοφυλοφιλικό [δεν λέω ότι το επειχηρούν] αλλά τους περνάει από το μυαλό και όπως -επίσης - έχω διαπιστώσει τους πιάνουν οι ανησυχίες μήπως τελικά είναι ομοφυλόφιλοι αλλά αυτά βρίσκονται στη σύγχυση του εφηβικού μυαλού τους και δεν διαρκει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ρε συ νικόλα...αφού είπες ότι αν δεις μια κοπέλα που είναι Θεα σε ελκύει.E τι σόι ομοφυλόφιλος είσαι αν σε ελκύουν και γυναίκες?Όσο για τον ακατονόμαστο μια χαρά τα λέει τα media διαμορφώνουν γνώμες και συνειδήσεις (εδώ το καταφέρνουν με τους μεγάλους,ποσο μάλλον με τους μικρούς).Εμενα για μπερδεμένος μου κάνειs πιο πολύ,όπως σχεδόν όλα τα παιδιά τις ηλικίας σου σήμερα.Που χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ τα περισσότερα χρειάζονται ψυχολόγο..

Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να μιλήσεις και εσύ με έναν ψυχολόγο(η κάποιον ειδικό τέλος πάντων).Και μην ρωτάς κανένα {M@laK@} από εμάς εδώ μέσα.Δεν είμαστε ειδικοί,και το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σου δώσουμε λάθος λύσεις.

Και αν τελικά είσαι ομοφυλόφιλος,θα βρείς τον δρόμο σου σιγά σιγά.Αν όμως δεν είσαι και κανεις καμια βλακεία,στηριζόμενος στην γνώμη του κάθε τυχαίου εδώ μέσα,θα σημαδευτής για όλη σου την ζωή.Για αυτό μονο σε ειδικό και άσε όλους εμάς εδώ να να τραγουδάμε,και να λέει ο καθένας μας τα δικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akatanomastos

Νεοφερμένος

Ο akatanomastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Απλά να σχολιάσω κάποια πράγματα έστω και αν το μήνυμά σου δεν απευθύνεται σε μένα.
Απλά πες μου ότι αστειέυεσαι όταν λες ''Αναρωτιεμαι λοιπον πως καταλαβες σε τοσο μικρη ηλικια για τις σεξουαλικες προτιμησεις.''.
Sorry αλλά ένα παιδί 15χρονών τόσο ο νικόλας όσο και οποιοσδήποτε άλλος σε αυτή την ηλικία έχει καταλάβει τις σεξουαλικές του προτημήσεις. :| Ειδικά αν αναλογιστούμε ότι ο αυνανισμός ξεκινάει από τα 10-11.
Τόσο προσωπικά όσο και από συζητήσεις που έχω κάνει με ένα σωρό άλλα άτομα, τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις τις έχουν καταλάβει από πολύ μικρότερη ηλικία [βλ 4-6χρονών]. Κανείς δεν φτάνει τα 15 και δεν τις έχει καταλάβει.

Και τέλος, φυσικά να σχολιάσω πως η T.V δεν καθορίζει σε καμμία περίπτωση τις σεξουαλικές προτημήσεις του ατόμου όσο πρότυπα και να βγάζει. :)
Όλοι σκέφτονται κατα την εφηβική ηλικία που ανακαλύπτουν και το σεξ, πώς θα ήταν και το ομοφυλοφιλικό [δεν λέω ότι το επειχηρούν] αλλά τους περνάει από το μυαλό και όπως -επίσης - έχω διαπιστώσει τους πιάνουν οι ανησυχίες μήπως τελικά είναι ομοφυλόφιλοι αλλά αυτά βρίσκονται στη σύγχυση του εφηβικού μυαλού τους και δεν διαρκει πολύ.
Καλα εκανες και απαντησες,θα σου πω λοιπον εγω ξεκινησα τον αυνανισμο στην ηλικια των 13-14 και μετα απο προτροπη των φιλων μου,εκανα sex στα 15 μου και δεν μου αρεσε καθολου.Αυτο βεβαια δεν σημαινει ουτε οτι ημουν ομοφυλοφιλος ουτε οτι δεν ημουν,απλα δεν ημουν ετοιμος.Η κορη μου μεχρι περυσι ελεγε οτι οταν μεγαλωσει θα γινει κυνηγος πραγμα που σημαινει οτι ακομα δεν εχει κατανοησει το φυλο της.Οσο για τα μμε εισαι ακομα πολυ μικρος για να κατανοησεις την επιρροη της και τα μηνυματα που περναει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από akatanomastos:
Καλα εκανες και απαντησες,θα σου πω λοιπον εγω ξεκινησα τον αυνανισμο στην ηλικια των 13-14 και μετα απο προτροπη των φιλων μου,εκανα sex στα 15 μου και δεν μου αρεσε καθολου.Αυτο βεβαια δεν σημαινει ουτε οτι ημουν ομοφυλοφιλος ουτε οτι δεν ημουν,απλα δεν ημουν ετοιμος.Η κορη μου μεχρι περυσι ελεγε οτι οταν μεγαλωσει θα γινει κυνηγος πραγμα που σημαινει οτι ακομα δεν εχει κατανοησει το φυλο της.Οσο για τα μμε εισαι ακομα πολυ μικρος για να κατανοησεις την επιρροη της και τα μηνυματα που περναει.
Το γεγονός ότι θέλει να γίνει κυνηγός δε σημαίνει πως δεν έχει κατανοήσει το φύλο της. Ίσως απλά να έχει έναν δυναμισμό μέσα της να τρέχει στο δάσος και να ερευνά αλλά μην το πηγαίνουμε σε θέμα φύλου το γεγονός ότι θέλει να γίνει κυνηγός, σε λίγο θα ακούσω ότι επειδή μαι 14χρονη δεν θέλει να σφουγγαρίζει και να πλένει πιάτα, δεν έχει κατανοήσει το φύλο της :whistle: , τεσπα ας μην την πάμε αλλού τη συζήτηση.

Ότι μηνύματα και να περνάει, ένας παιδί θα κάνει τις δικές του επιλογές στη ζωή του. Όπως για παράδειγμα όταν οι γονείς ορίζουν κάποιες επιλογές των παιδιών τους και τους ορίζουν ''τι ειναι το σωστό'' σύμφωνα με τα δικά τους πιστεύω, αυτές οι επιλογές χάνονται στην εφηβία και το άτομο κρατάει αυτά που θέλει.
Σε ότι αφορά λοιπόν και τα πρότυπά της tv για τους ομοφυλόφιλους και γενικά όλα της τα πρότυπα [τα οποία πλειοψηφικά είναι αρνητικά] είναι στο χέρι των γονιών αν θα τα απαγορεύσουν.
Η τηλεόραση προβάλλει θυληπρεπείς ομοφυλόφιλους και όχι ομοφυλοφιλικό σεξ.

Και φυσικά να επισημάνουμε πως ομοφυλόφιλος δεν είναι και θυληπρεπείς καθώς υπάρχουν και str8 θυληπρεπείς άτομα [πράγμα που μπορεί να στο επιβεβαιώσει και η Michelle]. ;)


Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
akatanomastos, +1 από μένα.
Είναι λίγο υπερβολικό νομίζω να λέμε ότι κάποιος από τα 4-6 έχει διαμορφώσει σεξουαλικές προτιμήσεις.Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη γι'αυτό, αντίθετα είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλές αποδείξεις εναντίον του.
Petro δε χρειάζεται να επιβεβαιώσει η Michelle (ή οποιοσδήποτε άλλος)ή να διαψεύσει κάτι για να πειστεί ο ακατανόμαστος που είναι και λίγο μεγαλύτερος μας και έχει μια κάποια εμπειρία παραπάνω, όντας μάλιστα και γονιός.Κι εσύ αναφέρεις κάπου ότι στην εφηβεία ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα.Στην εφηβεία είναι τώρα κι ο Νικόλας, άρα είναι πάνω στο ξεκαθάρισμα.Όσο για το αν οι γονείς μπορούν να αποτρέψουν ένα παιδί οποιασδήποτε ηλικίας να παίρνει τα αρνητικά πρότυπα της τηλεόρασης, μου φαίνεται λίγο μη ρεαλιστικό.Πχ,φαντάζομαι πολλοί είδαμε ερωτικές ταινίες για πρώτη φορά σε μικρή σχετικά ηλικία και σίγουρα οι γονείς μας δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα γι'αυτό.
Όπως και να'χει, το σημαντικό είναι να μην υπάρχει βιασύνη και η αναζήτηση που κάνει τώρα ο Νικόλας είναι εσωτερική, γι'αυτό πρέπει όσο μπορεί να μένει ανεπηρέαστος από εξωτερικές παρεμβολές, είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
akatanomastos, +1 από μένα.
Είναι λίγο υπερβολικό νομίζω να λέμε ότι κάποιος από τα 4-6 έχει διαμορφώσει σεξουαλικές προτιμήσεις.Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη γι'αυτό, αντίθετα είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλές αποδείξεις εναντίον του.
Petro δε χρειάζεται να επιβεβαιώσει η Michelle (ή οποιοσδήποτε άλλος)ή να διαψεύσει κάτι για να πειστεί ο ακατανόμαστος που είναι και λίγο μεγαλύτερος μας και έχει μια κάποια εμπειρία παραπάνω, όντας μάλιστα και γονιός.Κι εσύ αναφέρεις κάπου ότι στην εφηβεία ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα.Στην εφηβεία είναι τώρα κι ο Νικόλας, άρα είναι πάνω στο ξεκαθάρισμα.Όσο για το αν οι γονείς μπορούν να αποτρέψουν ένα παιδί οποιασδήποτε ηλικίας να παίρνει τα αρνητικά πρότυπα της τηλεόρασης, μου φαίνεται λίγο μη ρεαλιστικό.Πχ,φαντάζομαι πολλοί είδαμε ερωτικές ταινίες για πρώτη φορά σε μικρή σχετικά ηλικία και σίγουρα οι γονείς μας δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα γι'αυτό.
Όπως και να'χει, το σημαντικό είναι να μην υπάρχει βιασύνη και η αναζήτηση που κάνει τώρα ο Νικόλας είναι εσωτερική, γι'αυτό πρέπει όσο μπορεί να μένει ανεπηρέαστος από εξωτερικές παρεμβολές, είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατευθυνση.
Τώρα που το ξανα σκέφτηκα... έχετε δίκιο και έχω δίκιο. Με λίγα λόγια, υπάρχουν άτομα που το έχουν ξεκαθαρίσει από μικρή ηλικία και άτομα που δεν το έχουν ξεκαθαρίσει, ανεξάρτητα το πόσες αποδείξεις υπάρχουν εναντίον των δύο απόψεων.
Μη ξεχνάμε πως υπάρχουν άνθρωποι που έγιναν ομοφυλόφιλοι πολύ αργότερα καθώς συνηδητοποίησαν τι πραγματικά θέλουν. Επίσης ο σεξουαλικές προσανατολισμός δεν είναι θέμα λογικής απόφασης του ατόμου αλλά απόφαση που την πέρνει στη συνδείδησή του και δεν μπορεί να την αλλάζει όποτε θέλει. :)
Και να επισημάνω πως οι ηλικίες δεν με απασχολούν.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από akatanomastos:
Καλα εκανες και απαντησες,θα σου πω λοιπον εγω ξεκινησα τον αυνανισμο στην ηλικια των 13-14 και μετα απο προτροπη των φιλων μου,εκανα sex στα 15 μου και δεν μου αρεσε καθολου.Αυτο βεβαια δεν σημαινει ουτε οτι ημουν ομοφυλοφιλος ουτε οτι δεν ημουν,απλα δεν ημουν ετοιμος.Η κορη μου μεχρι περυσι ελεγε οτι οταν μεγαλωσει θα γινει κυνηγος πραγμα που σημαινει οτι ακομα δεν εχει κατανοησει το φυλο της.Οσο για τα μμε εισαι ακομα πολυ μικρος για να κατανοησεις την επιρροη της και τα μηνυματα που περναει.
Το ότι έκανες σεξ στα 15 σου (αν και δεν ήσουν έτοιμος) δεν πάει να πει ότι δεν είχες καταλάβει από τότε ότι σου αρέσουν άτομα του αντίθετου φύλου. ;) Άρα είναι λογικότατο ο Nikolas να έχεις συνειδητοποιήσει ότι του αρέσουν άτομα του ίδιου φύλου. Σε εμένα π.χ. άρχισαν να αρέσουν αγόρια από τα 9. Θυμάμαι άλλες συμμαθήτριές μου και συμμαθητές μου στο δημοτικό που "έκαναν σχεσούλες" από πιο μικρή ηλικία... άρα μπορείς από πολύ μικρός να καταλάβεις τι σου αρέσει και τι όχι. Βέβαια αυτό δεν πάει να πει ότι θα σου αρέσει πάντα αυτό που σου άρεσε τον πρώτο καιρό - όπως έχει πει και ο Ασκητής, "δεν είναι σίγουρο ότι θα είσαι για μια ζωή ομοφυλόφιλος ή ετεροφυλόφιλος. Αυτά μπορεί να αλλάξουν."

Επίσης, σε σχέση με την κόρη σου και τα λεγόμενά της, ότι θέλει να γίνει κυνηγός, θα συμφωνήσω με τον Petro. Εγώ δηλαδή που ξεμάλλιαζα τις κούκλες μου και έπαιζα μπάλα και με αυτοκινητάκια μάλλον θα πρέπει να είμαι ομοφυλόφιλη που πήρε λάθος δρόμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρατηρώ απο άτομα εδώ, κυρίως άντρες, έναν αρκετά "ιδιόμορφο" ρατσισμό προς τους ομοφυλόφιλους. Ευτυχώς όχι ο κλασσικός ρατσισμός των κάφρων του στυλ "να πεθάνουν οι πουστ***ς" αλλά σαν να μην θέλετε να πιστεψετε οτι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος, σαν να λέτε "όχι, δεν μπορεί, δεν το έχει καταλάβει ακόμα, σιγά μην είναι γκει". Αλήθεια αν κάποιος 15χρονος έλεγε οτι είναι στρειτ θα είχατε την ίδια στάση;
Παρεπιπτόντως, εγώ απο τα 6 μου, όχι απλά ήξερα αν προτιμώ αντρες ή γυναίκες αλλά ήξερα και τι βίτσια θα έχω στο σεξ (ασχέτως αν τότε δεν καταλάβαινα και πολλά και το κατάλαβα αυτό αργότερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Να με βοηθήστε να αποφασίσω τι θέλω και τι να κάνω.

Εμενα πάντως μισέλ με αυτήν την φράση μου δείχνει καθαρά ότι αυτό το παιδί είναι μπερδεμένο.Και η μοναδική συμβουλή που θα έπρεπε να δοθεί σε ένα παιδί 15 χρόνον είναι να επισκεφθεί έναν ειδικό.Και όχι να ακούει τοv καθένα μας εδώ μέσα που ζει στην "κοσμαρα" του.Tο αν είναι η όχι gay δεν είσαι ικανή να το κρίνεις ούτε εσύ,ούτε εγώ ούτε κανένα μας από εδώ μέσα,όταν δεν είναι σίγουρος καν ο ίδιος.Ας πάει κάπου να βοηθηθεί το παιδί,και ότι και αν είναι καλώς να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το να επισκεφθεί έναν ειδικό θα ήταν το καλύτερο και δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς. Το θέμα είναι οτι χωρίς να το πει στους γονείς του είναι πολύ δύσκολο. Επίσης ορθώς φοβάται μην το πει στους γονείς του γιατί το ιατρικό απόρρητο αίρεται όταν μιλάμε για ανήλικο άτομο. Το να βρει χρήματα να πάει μόνος του, στα 15 του, το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο, δεδομένου οτι χρειάζονται πολλές συνεδρίες συνήθως και η κάθε συνεδρία κοστίζει (πολλά...). Οπότε πέρα απο το ιδανικό που είναι ο ειδικός, καλο είναι να σκεφτόμαστε και άλλες λύσεις.
Όσον αφορά τη "θεά", εμένα αυτό που μου δείχνει είναι οτι προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του τον ίδιο οτι δεν είναι γκέι και γι'αυτό το είπε και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι είναι ένα 15 παιδί,και κανένας εδώ μέσα δεν μπορεί να πάρει στο λαιμό του ένα 15 παιδί με τις άκυρες συμβουλές του.Αν θέλετε να βρείτε μια λύση, βρείτε κανένα γνωστό σας ψυχολόγο να μπορέσει το παιδί να βοηθηθεί.Τόσα άτομα είμαστε εδώ μέσα όλο και κάποιον θα γνωρίζουμε.Δεν υπάρχουν άλλες λύσεις σε τόσο σοβαρά θέματα.Μην ξεχνάμε ότι το παιδί είναι ανήλικο έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ας κανω μια δικια μου, ίσως και χαζη, υπόθεση!
Απο τι κατάλαβα ο νικόλας δεν έχει γνωρίσει το σεξ, λογικό σε αυτή την ηλικιά. Μήπως το εμπνέουν οι άντρες επειδή ο χαρακτήρας του Μ.Ο. των αντρών είναι πιο κόντα σε αυτό που θέλει; Π.χ. Μου έχει συμβεί υπερβολικά πολλές φόρες μια κόπελα που τραβάει όλη την παρέα, εμένα να με ξενερώνει μόνο και μόνο επειδή με ξενερώνουν π.χ. οι κινήσεις της ή το βλέμμα της ή επειδή ο χαρακτήρας της να μοιάζει ότι δεν είναι αυτό που μου αρέσει


Νικόλα αυτό που θα έκανα στην θέση σου είναι:
1. Να μην συζητούσα με κανέναν το μπέρδεμα μου.
2. Να έκανα ολοκληρωμένες σχέση και με γυναίκα και με άντρα (όχι ταυτρόχρονα).

Οι στόχοι μου με το πρώτο ήταν να μην έχω εξωτερικές επιρροές και με το δεύτερο να έχω πλήρη εικόνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα offtopic θα τα βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Παρατηρώ απο άτομα εδώ, κυρίως άντρες, έναν αρκετά "ιδιόμορφο" ρατσισμό προς τους ομοφυλόφιλους. Ευτυχώς όχι ο κλασσικός ρατσισμός των κάφρων του στυλ "να πεθάνουν οι πουστ***ς" αλλά σαν να μην θέλετε να πιστεψετε οτι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος, σαν να λέτε "όχι, δεν μπορεί, δεν το έχει καταλάβει ακόμα, σιγά μην είναι γκει".
Κι εγώ παρατηρώ ένα ρατσισμό απέναντι σε όσους νομίζουν ότι ένα παιδί 15 χρονών μπορεί να είναι κάπως μπερδεμένο και όχι απόλυτα συνειδητοποιημένο (απ'ότι φαίνεται από τα ποστ του δηλαδή, μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κρίνουμε) και δεν παίρνουν αμέσως ως δεδομένο ότι το παιδί αυτό σίγουρα πρέπει και σίγουρα είναι gay.Και ντροπή σ'όποιον πει ότι δεν είναι.:|
Εγώ βλέπω ότι δέχεται πιέσεις να αποδεχτεί το ότι είναι gay, ενώ μπορεί να μην είναι.Και αυτού του είδους η καταπίεση είναι το ίδιο άσχημη με την καταπίεση που δέχεται κάποιος που όντως είναι gay, να μην το αποκαλύψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχουμε πιάσει λίγο τα άκρα....
Δε νομίζω ότι κάποιος πίεσε τον Νικόλα να πάει και να βρωντοφωνάξει ότι είναι gay....
Νομίζω (έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον) ότι όσοι υποστηρήξαμε να το πει, είπαμε ότι έχει ανάγκη από ένα φίλο/φίλη να κουβεντιάσει μαζί του και να τον καταλάβει....
Δεν του είπε κανένας να βγει στην μικρή κοινωνία που ζει και να πει "καλησπέρα σας, είμαι gay"


Είναι τραγικό δύσκολο για τον Νικόλα να πάει και να πει στους γονείς του αυτό που έχει στο μυαλό του... ποιός θα μπορούσε άλλωστε να το κάνει?
Δε μπορούν να έρθουν αντιμετώποι με τέτοιες καταστάσεις ενήλικες, τι μπορεί να περιμένει κάποιος από έναν έφηβο?
Κι ο ειδικός που προτάθηκε, είναι επίσης πάρα πολύ δύσκολο να γίνει ....
Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για μια μικρή επαρχιακή πόλη


edit!

Νικόλα σου ζητώ συγγνώμη... νόμιζα ότι είχε αναφερθεί η περιοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Όσο για τον ακατονόμαστο μια χαρά τα λέει τα media διαμορφώνουν γνώμες και συνειδήσεις
Απλώς να αναφέρω οτι ποτέ δεν έχω δει ομοφυλοφιλική ταινία στην τηλεόραση, ούτε κάτι γενικώς για τους ομοφυλόφιλους. Σύμφωνα με όσα λες και αν συνυπολογίσουμε τον αριθμό ερωτικών ταινιών που βάζει η τηλεόραση καθημερινά και που έχω δει πολλές φορές, τότε θα πρέπει να ήμουν ετεροφυλόφιλος.

Το θέμα είναι ότι είναι ένα 15 παιδί,και κανένας εδώ μέσα δεν μπορεί να πάρει στο λαιμό του ένα 15 παιδί με τις άκυρες συμβουλές του.
Το θέμα είναι οτι τουλάχιστον οι περισσότεροι προσπαθούν να με βοηθήσουν με φιλικές συμβουλές που είναι δική μου απόφαση εάν θα ακολουθήσω ή όχι. Κανένας δεν με πιέζει να κάνω κάτι συγκεκριμένο, όπως μπορείς και μόνος σου να δείς.

Αν θέλετε να βρείτε μια λύση, βρείτε κανένα γνωστό σας ψυχολόγο να μπορέσει το παιδί να βοηθηθεί.Τόσα άτομα είμαστε εδώ μέσα όλο και κάποιον θα γνωρίζουμε.
Όπως έχω ξαναπεί, η μόνη περίπτωση που θα συμβουλευόμουν έναν ψυχολόγο είναι μόνο και μόνο εάν διατηρούσα την ανωνυμία μου είτε μέσω αυτού του φόρουμ ή μέσω κάποιου άλλου τρόπου.

1. Να μην συζητούσα με κανέναν το μπέρδεμα μου [...] να μην έχω εξωτερικές επιρροές
Απλώς υπάρχουν κάποια πράγματα που στην ηλικία μου δεν είναι δυνατόν να υπολογίσω σε σχέση με κάποιον/κάποια που έχει πολύ μεγαλύτερη ηλικία απο εμένα. Για παράδειγμα εγώ σκέφτηκα να το πω σε μία φίλη μου το θέμα, αλλά μετά απο απαντήσεις κατάλαβα και μόνος μου ότι δεν ήταν το σωστό πράγμα να κάνω και ίσως να είχε πολλές και διάφορες αρνητικές συνέπειες.

Να έκανα ολοκληρωμένες σχέση και με γυναίκα και με άντρα [...] να έχω πλήρη εικόνα
Μέχρι να κάνω ολοκληρωμένη σχέση και με γυναίκα και με άντρα θα έχει περάσει πολύς πολύς καιρός. Αφ' ενός γιατί δεν "μπορώ" να προχωρήσω μια σχέση με κάποια κοπέλα εφόσον δεν την βλέπω ερωτικά και αφ' ετέρου γιατί ειναι πάρα πολύ δύσκολο να βρώ κάποιον ομοφυλόφιλο στην ηλικία μου για σοβαρή σχέση. Να υποθέσω ότι όταν λες "ολοκληρωμένη σχέση" εννοείς να φτάσω μέχρι ερωτική/σεξουαλική επαφή ή λάθος κάνω?

Επεξεργασία : Διόρθωση ορθογραφικών λαθών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top