Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μήπως μπερδεύεις τους ομοφυλόφιλους με τους τραβεστί;

καθόλου. Υπάρχουν και ομοφυλόφυλοι αντρες που ντύνονται γυναίκες. Καλά με τους τραβεστί εννοείτε ότι έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michael:
καθόλου. Υπάρχουν και ομοφυλόφυλοι αντρες που ντύνονται γυναίκες. Καλά με τους τραβεστί εννοείτε ότι έχω πρόβλημα.
Αυτό που περιγράφεις όμως είναι τραβεστί, όχι ομοφυλόφιλος... Οι ομοφυλόφιλοι είναι καθ'όλα συνηθισμένοι άνδρες που απλά έλκονται απο άντρες και όχι γυναίκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό που περιγράφεις όμως είναι τραβεστί, όχι ομοφυλόφιλος... Οι ομοφυλόφιλοι είναι καθ'όλα συνηθισμένοι άνδρες που απλά έλκονται απο άντρες και όχι γυναίκες...

και ακριβώς επειδή έλκονται από αντρες ντυνονται γυναικες. Για αυτούς μιλάω οτι έχω πρόβλημα όχι με όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το να έλκεται κάποιος απο άντρες ούτε γυναίκα τον κάνει, ούτε νιώθει απαραίτητα γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Να βάλεις τότε "και ακριβώς επειδή έλκονται από άντρες ΜΕΡΙΚΟΙ ντυνονται γυναικες".
Ένας ομοφυλόφιλος που ντύνεται σαν γυναίκα είναι η εξαίρεση στον κανόνα και όχι ο κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά, πιο λογικό μου φαίνεται να είναι θέμα γονιδίων.

Μα αν ήταν θέμα γονιδίων δεν θα έπρεπε να είναι κληρονομικό???
Κι επιπλέον, το dna μας δεν καθορίζει τον χαρακτήρα μας, το σώμα μας καθορίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το να έλκεται κάποιος απο άντρες ούτε γυναίκα τον κάνει, ούτε νιώθει απαραίτητα γυναίκα.

δεν είπα αυτό. Είναι ξεκάθαρο για ποια ομάδα μιλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Μα αν ήταν θέμα γονιδίων δεν θα έπρεπε να είναι κληρονομικό???
Κι επιπλέον, το dna μας δεν καθορίζει τον χαρακτήρα μας, το σώμα μας καθορίζει.
άρα τα απορρίψαμε και τα τρία και καταλήξαμε οτι η ομοφυλοφιλία προκαλείται απο άγνωστες δυνάμεις στο υπερπέραν! :drunk: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
άρα τα απορρίψαμε και τα τρία και καταλήξαμε οτι η ομοφυλοφιλία προκαλείται απο άγνωστες δυνάμεις στο υπερπέραν! :drunk: :P

Οκ, δεν ξανα απαντάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
adespoto δεν σε ειρωνεύτηκα, εκανα πλάκα γενικώς με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Αν και σε καμμία περίπτωση, δεν θα μπορούσα να θεωρηθώ καινούρια στο e-steki.gr, δεν είχα δει, μέχρι σήμερα το θέμα αυτό...,
γι΄ αυτό και μέχρι τώρα, δεν είχα συμμετάσχει πουθενά, παρ΄ όλο που πολλές απόψεις, από όσες κατάφερα να διαβάσω,
με καλύπτουν απολύτως... :)

Νομίζω όμως, πως θα ήταν καλό να επισημάνουμε και κάτι επιπλέον, το οποίο θεωρώ, ότι παρ΄ όλη την αρνητική του πλευρά,
έχει και κάτι θετικό...

Και πιο συγκεκριμένα, αναφέρομαι στα ΜΜΕ, τα οποία όπως πολύ σωστά αναφέρατε, κατά κανόνα χρησιμοποιούν...
τη διαφορετικότητα των ομοφιλοφίλων, για το όφελός τους..., όπως άλλωστε χρησιμοποιούν και κάθε είδους διαφορετικότητα ή ιδιαιτερότητα...,
αφού είναι γνωστό πιστεύω σε όλους μας, πως δεν έχουν καμμία ηθική αναστολή..., όταν πρόκειται για το οικονομικό όφελος τους... ;)

Αυτό όμως, έχει και ένα επιπλέον αποτέλεσμα..., ήτε το θέλουν ήτε όχι...

Το ότι, ο πολύς κόσμος..., ο κάθε βιοπαλεστής..., ο κάθε αμόρφωτος άνθρωπος.... κλπ, κλπ, κλπ,
ο κάθε στενοκέφαλος ακόμα..., γιατί όχι άλλωστε, ο οποίος για διάφορους λόγους..., τους οποίους αυτή τη στιγμή,
δεν έχει κανένα νόημα να αναλύσουμε, γιατί θα φύγουμε εντελώς από το θέμα μας, έχει με αυτόν τον τρόπο την ευκαιρία,
χωρίς να ψάζει... και χωρίς να σκεφθεί βαθύτερα..., τις συνθήκες που μπορεί να έχουν δημιουργήσει την προσωπικότητα
και γενικότερα την υπόσταση ενός άλλου ανθρώπου..., με αυτόν τον τρόπο, τα τελευταία χρόνια, έχει τη δυνατότητα να δει, έστω και έτσι,
ότι η διαφορετικότητα είναι δικαίωμα του καθενός μας και ότι δεν είναι πια προνόμοιο μόνο των ετεροφιφόφιλων,
το δικαίωμα στην εργαστία, το δικαίωμα στη ζωή..., ή το να αποκτήσεις μια θέση σε αυτή την κοινωνία...,
ακόμα και αν μέσα από αυτήν,
αντιμετωπίζεις και την ειρωνία και πολλές φορές, ακόμα και τον χλευασμό κάποιων έξυπνων...,
οι οποίοι με την στάση τους,
μόνο την σεξουαλική τους ταυτότητα σαν ετεροφιλόφιλοι..., δεν γίνεται να εξασφαλίσουν... ;)

Θέλω δηλαδή να επισημάνω, ότι σταδιακά..., δημιουργείται κάποια σχετική εξοικίωση..., η οποία κατά την άποψή μου,
ακόμα και με αυτόν τον τρόπο..., βοηθά στην αποδοχή των ιδιαιτεροτήτων γενικά.

Και βέβαια, είναι στο χέρι του καθενός από μας, με την στάση μας και την συμπεριφορά μας,
να καταφέρουμε να δημιουργήσουμε καλύτερες εντυπώσεις στον καθένα, ή και το αντίθετο...

Με αυτόν δηλαδή τον τρόπο, τους δίνεται η ευκαιρία, να αποδείξουν με την στάση τους... και με την συμπεριφορά τους...,
πως όλοι οι ομοφιλόφιλοι δεν είναι ίδιοι..., δεν είναι όλοι προκλητικοί... και ότι βέβαια η ομοφιλοφιλία, δεν είναι χαρακτηριστικό...,
το οποίο, κατ΄ ανάγκη, στερεί και την σοβαρότητα του ατόμου... ;)

Είναι επομένως, κατά κάποιο τρόπο, και δικό τους, ένα μεγάλο ποσοστό αυτής της ευθύνης..., και μέσω των ΜΜΕ,
έχουν την δυνατότητα να το διαφοροποιήσουν..., τουλάχιστον, αν όχι να το αλλάξουν...

Και γνωρίζοντας παιδιά, σαν τους περισσότερους από εσάς..., αλλά και σαν τον Πέτρο, στον οποίο θέλω και εγώ να δώσω και εγώ προσωπικά, τα συγχαρητήριά μου,
για την συμπεριφορά του..., όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά και γενικά σε όλο το forum, μπορώ πλέον να πιστεύω και όχι μόνο να ελπίζω...,
ότι ο κόσμος αυτός, θα γίνει καλύτερος... :)

Σας ευχαριστώ... :)



.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
άρα τα απορρίψαμε και τα τρία και καταλήξαμε οτι η ομοφυλοφιλία προκαλείται απο άγνωστες δυνάμεις στο υπερπέραν! :drunk: :P

:hehe: :hehe: Όντως και τα τρία απορρίφθηκαν! Εγώ πάντως πιστεύω ότι οφείλεται και στα τρία. Αν και έχω την εντύπωση ότι το οικογενειακό περιβάλλον και γενικότερα οι εμπειρίες παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο. Κρίνοντας από τον μοναδικό γκέι που γνωρίζω, θεωρώ ότι η συμπεριφορά και τα πρότυπα που έλαβε από τους γονείς του σε μικρή ηλικία διαμόρφωσαν την σεξουαλικότητά του.

Επίσης έχω διαβάσει ότι αγόρια που υπέστησαν βιασμό έγιναν ομοφυλόφιλοι, και δεν μπορώ να το καταλάβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η ομοφιλοφιλία, όπως και όλες (το 99% σίγουρα)οι διάφορες καταστάσεις, είναι συνδυασμός γενετικού υπόβαθρού και περιβαλλοντικών επιδράσεων.
Μπορεί στη φύση να εμφανίζεται ως "φυσιολογική συμπεριφορά", για να ελεγχθεί η μεγάλη αύξηση του πληθυσμού ενός είδους, καθώς μετά το είδος αυτό θα έχει πρόβλημα στο να βρει τροφή.Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον άνθρωπο, όπως δεν ισχύει γενικότερα η φυσική επιλογή πια.
Η ομοφιλοφιλία σταμάτησε να θεωρείται ψυχική ασθένεια, όπως και πολλά άλλα, γιατί ανακαλύφθηκε η γενετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον άνθρωπο, όπως δεν ισχύει γενικότερα η φυσική επιλογή πια.

Μήπως χρείαζεται να αναφέρω ότι η Γή έχει πρόβλημα υπερπλυθησμού? Ότι οι Κινέζοι έχουν βάλει όριο σε κάθε οικογένεια να έχει το πολύ ένα παιδί? Ότι σε λίγο (στο όχι πολύ μακρινό μέλλον) δεν θα μας χωράει ο πλανήτης μας?

Εάν δεν μπορείτε να σκεφτείτε τους ομοφυλόφιλους εώς άτομα που γεννήθηκαν έτσι, και συνεπώς δεν μπορούν να αλλάξουν (είτε το θέλουν είτε όχι) σκεφτείτε τουλάχιστον ότι βοηθάνε ενεργά στην μείωση της αύξησης του πλυθησμού της Γής, για να έχουμε ένα καλύτερο αύριο όλοι μας. (που το πήγα το θέμα πάλι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Μήπως χρείαζεται να αναφέρω ότι η Γή έχει πρόβλημα υπερπλυθησμού? Ότι οι Κινέζοι έχουν βάλει όριο σε κάθε οικογένεια να έχει το πολύ ένα παιδί? Ότι σε λίγο (στο όχι πολύ μακρινό μέλλον) δεν θα μας χωράει ο πλανήτης μας?

Εάν δεν μπορείτε να σκεφτείτε τους ομοφυλόφιλους εώς άτομα που γεννήθηκαν έτσι, και συνεπώς δεν μπορούν να αλλάξουν (είτε το θέλουν είτε όχι) σκεφτείτε τουλάχιστον ότι βοηθάνε ενεργά στην μείωση της αύξησης του πλυθησμού της Γής, για να έχουμε ένα καλύτερο αύριο όλοι μας. (που το πήγα το θέμα πάλι:P)

Εχμ, στην Ελλάδα νομίζω έχουμε πρόβλημα υπογεννητικότητας. Ή μήπως προτείνεις να φέρουμε κανένα εκατομμύριο κινέζους εδώ πέρα για να το λύσουμε κι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ενώ αυτό που προτείνεις εσύ είναι να "πείσουμε" κάπως τους ομοφυλόφιλους να γίνουν ετεροφυλόφιλους και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα υπογεννητικότητας που έχουμε? Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Αλλού υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υπεργεννητικότητας. Πρέπει να υπάρχει ισσοροπία για μια εναρμονισμένη και όχι ραγδαία αύξηση του πλυθησμού σε όλη την Γή. Επίσης πρέπει να σου υπενθιμήσω ότι παντού υπάρχουν ομοφυλόφιλοι και ότι η φύση δεν σκέφτεται "Το Ελλαδιστάν(?) έχει πρόβλημα υπογεννητικότητας, συνεπώς θα στείλουμε εκεί λιγότερους ομοφυλόφιλους". Τα ποσοστά ομοφυλοφίλων σε όλη την Γη είναι σχετικά κοντά - εάν όχι ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Ενώ αυτό που προτείνεις εσύ είναι να "πείσουμε" κάπως τους ομοφυλόφιλους να γίνουν ετεροφυλόφιλους και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα υπογεννητικότητας που έχουμε? Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Αλλού υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υπεργεννητικότητας. Πρέπει να υπάρχει ισσοροπία για μια εναρμονισμένη και όχι ραγδαία αύξηση του πλυθησμού σε όλη την Γή .

Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Τώρα αν θεωρείς σοβαρό το επιχείρημά σου οτι οι ομοφυλόφιλοι συμβάλλουν στην μείωση του πληθυσμού της γης, τότε θεωρείς και οτι το να υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι θα μας λύσουνε και το πρόβλημά μας. Αν όλοι ήταν ομοφυλόφιλοι τώρα δεν θα υπήρχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι δεν ανέφερα πουθενά οτι θεωρώ το επιχείρημα αυτό σοβαρό. Εάν είδες και στο πόστ μου με αριθμό 354 γράφω στο τέλος

(που το πήγα το θέμα πάλι:P)

Απλώς το αναφέρω μιας και είναι ένα επειχήρημα που ισχύει για τα ζωά. Επίσης μην θεωρείς ότι το φαγητό πάνω στην Γή είναι ατέλειωτο και δεν θα τελειώσει ποτε.

τότε θεωρείς και οτι το να υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι θα μας λύσουνε και το πρόβλημά μας. Αν όλοι ήταν ομοφυλόφιλοι τώρα δεν θα υπήρχες.

Δεν είπα πουθενά να γίνουμε όλοι ομοφυλόφιλοι. Απλώς ένα μικρό ποσοστό των ανθρώπων να είναι ομοφυλόφιλοι βοηθάει να κρατήσουμε σε κάποια επίπεδα τον πλυθησμό του πλανήτη μας που όλο και αυξάνεται περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Απλώς το αναφέρω μιας και είναι ένα επειχήρημα που ισχύει για τα ζωά. Επίσης μην θεωρείς ότι το φαγητό πάνω στην Γή είναι ατέλειωτο και δεν θα τελειώσει ποτε.

Αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση, γιατί εγώ πιστεύω οτι το φαγητό στη γη δεν θα μας φτάσει γιατί έχουμε καταστρέψει τη γη για να τρώνε τώρα κάποιοι με χρυσά κουτάλια, όχι λόγω υπερπληθυσμού. Άλλωστε το φαγητό δεν είναι κάτι δεδομένο σε μια συγκεκριμένη ποσότητα και τέλος.

Στο θέμα μας τώρα. Εμένα οι ομοφυλόφιλοι δεν μου προξενούν πρόβλημα με το να υπάρχουν και να κάνουν ο,τι γουστάρουν. Απλά θα μου φαινότανε κάπως ας πούμε το παιδί μου να ήταν ομοφυλόφιλος. Ούτε και θα ενθάρρυνα κάποιο παιδί που δεν έχει ξεκαθαρίσει μέσα του την σεξουαλική του ταυτότητα να γίνει ομοφυλόφιλος. Πιστεύω οτι ακόμη κι αν δεν το συζητήσεις με κανέναν, σε μερικά χρόνια θα ξεκαθαρίσεις από μόνος σου τι θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Απλά θα μου φαινότανε κάπως ας πούμε το παιδί μου να ήταν ομοφυλόφιλος. Ούτε και θα ενθάρρυνα κάποιο παιδί που δεν έχει ξεκαθαρίσει μέσα του την σεξουαλική του ταυτότητα να γίνει ομοφυλόφιλος. Πιστεύω οτι ακόμη κι αν δεν το συζητήσεις με κανέναν, σε μερικά χρόνια θα ξεκαθαρίσεις από μόνος σου τι θέλεις.

Και μένα θα μου φαινόταν κάπως να ήταν το παιδί μου.... Θα με στεναχωρούσε ιδιαίτερα....
Ομως δεν ξέρω αν και κατά πόσο μιλάμε για τους ίδιους λόγους....

Βλέποντας το πως αντιμετωπίζει η πλειοψηφία τους ομοφυλόφιλους, δεν θα χαιρόμουν αν ήταν το παιδί μου γιατί θα ήξερα ότι περνάει από χίλια κύμματα καθημερινά και ότι έχει μικρότερες πιθανότητες από ένα συνομίληκο του να είναι ευτυχισμένο....
Δε θα μου άρεσε να γνωρίζω ότι η κοινωνία το αντιμετωπίζει ως "πρόβλημα" ως "μίασμα" ως "άρρωστο" ως "μη φυσιολογικό"....
Και δεν θα μου άρεσε όχι για μένα... αλλά για το ίδιο το ανθρώπινο πλάσμα που ανεξαρτήτως ερωτικών επιθυμιών, έχει καρδιά... ψυχή... αισθήματα... ευαισθησίες... πράγμα που σημαίνει ότι θα πληγωνόταν καθημερινά...
Πράγμα που σημαίνει ότι για όλη του τη ζωή θα έπρεπε να παλεύει για να είναι αποδεκτό....
Και μόνο που σκέφτομαι κάποιες φορές πόσα πρέπει να περάσουν κάποιοι συνάνθρωποι μας απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετικοι απ τα κοινωνικά πρότυπα και τον Μέσο Ορο... με πιάνει απελπισία για όλους τους... φυσιολογικούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top