Κάπνισμα στις μικρές ηλικίες

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όχι δεν θα το έδινα με τίποτα.... όπως δεν δίνω και στο πρεζάκι στο φανάρι 20 λεπτά που ζητάει για να μαζέψει το ποσό της δόσης του....

Συνένοχος στο έγκλημα δεν γίνομαι... και όπως είπε και η Κατερίνα, δε με ενδιαφέρει αν θα του έδινε κάποιος άλλος... Δε μπορώ να υποχρεώσω τον κόσμο να έχει τον ίδιο τρόπο σκέψης με μένα, το θέμα μου λοιπόν είναι ΕΓΩ τι στάση κρατάω (Αν ήταν δυνατόν να το πιάσω απ το αυτί να το πάω και στη μαμά του! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Συμφωνω με ΚΕ. Δεν θα του εδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Δεν θα έδινα ποτέ τσιγάρο σε ένα παιδί...αδιαφορώντας για το τί θα έκανε ο υπόλοιπος κόσμος...το θέμα είναι, όπως πολύ σωστα ανέφερε η ΚΕ, το τί στάση κρατώ ΕΓΩ απέναντι στο θέμα και όχι το τί κάνει ο υπόλοιπος κόσμος...
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
το θέμα μου λοιπόν είναι ΕΓΩ τι στάση κρατάω (Αν ήταν δυνατόν να το πιάσω απ το αυτί να το πάω και στη μαμά του! :P)
Σωστό

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν μου επιτρέπεις, δεν είναι λίγο υποκριτικό να μην κάνεις κάτι για να μην το διευκολύνεις, ενώ ξέρεις οτι θα το διευκολύνει άλλος;
Τελείως αναποδη ιδεολογία!Έτσι όπως το λες δεν είναι φυσιολογικό να κλέβεις το κράτος αφού κάποιος άλλο θα το κάνει?? Σωστά το σκέφτεσαι απλά η τακτική σου σλιγουρα διαινίζει την κατάσταση! Μπορείς να πεις ότι η δική μου απλά πετάει το μπαλάκι! Αλλά αν τελικά δεν βρεθεί κανένας να πιάσει το μπαλάκι τότε αυτό θα πέσει!


Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι φάση ήταν το παιδάκι!ήταν ζητιανόπαιδο ή απλά ένα κακομαθημένο μικρό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν μου επιτρέπεις, δεν είναι λίγο υποκριτικό να μην κάνεις κάτι για να μην το διευκολύνεις, ενώ ξέρεις οτι θα το διευκολύνει άλλος;
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Τελείως αναποδη ιδεολογία!Έτσι όπως το λες δεν είναι φυσιολογικό να κλέβεις το κράτος αφού κάποιος άλλο θα το κάνει??
χαχαχαχαχαχαχαχαχχα, και γαμώ τα ριβέρς επιχειρήματα:D
γουέλνταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ίσως φταίει οτι δεν θεωρώ και τόσο τραγικό το κάπνισμα. Αν ήταν πχ για ναρκωτικά, ούτε εγώ δίνω ποτέ χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ίσως φταίει οτι δεν θεωρώ και τόσο τραγικό το κάπνισμα. Αν ήταν πχ για ναρκωτικά, ούτε εγώ δίνω ποτέ χρήματα.
Πιθανά!
Φαντάζεσαι να έρθει να μας ζητήσει κάποιος λεφτά για internet cafe?? Όλο το πορτοφόλι θα του δώσουμε!
Που να μας πει ότι θέλει να μπει και στο e-steki!

Καλά Doo πήγα να σε ρωτήσω τί είναι τα rivers επιχειρήματα?
Και μόλις το είδα Αγγλικά γραμμένο το έπιασα!! Boing:hmm: :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν μου ζητήσει κάποιος λεφτά για νετκαφε, θα του δώσω όσα θέλει αρκεί να γραφτει στο e-steki :lol: :hehe: :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα τρομερό, όπως το αλκοολ η καφείνη αλλά το θέμα είναι οτι ο οργανισμός σε αυτή την ηλικία είναι στο φορτε της ανάπτυξης. σε αυτές τις ηλικίες πρέπει να τρως καλά αν παιρνεις βιταμίνες και όχι να αρχίζεις κάπνισμα, ποτα καφέδες είναι κρίμα να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με τέτοιες ουσίες απο τόσο μικρή ηλικία:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι καλό. Απλά δεν το θεωρώ τραγικό ώστε να μπαίνω σε μεγάλα ηθικά διλήμματα για το αν θα του δώσω ΕΝΑ τσιγάρο. Άλλωστε ήδη το κακό θα έχει γίνει, ήδη καπνίζει.

Το θέμα είναι να μην καπνίζει επειδή δεν βρίσκει τσιγάρο ή επειδή έχει καταλάβει γιατί είναι κακό βρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγώ πάντως οταν δούλευα σερβιτόρα και μου έρχονταν παιδιά 15 16 και μικρότερα και μου ζητούσαν αλκοολούχα δνε τους πήγαινα ακι συμφωνούσε και ο επιχειρηματίας μαζί μου.
έχεις δίκιο σε αυτό που λες απλά ενα επιπλέον οτι δεν θα το βοηθούσα για κάτι τέτοιο που του κάνει κακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με το να μην του δίνεις τσιγάρο δεν θεωρώ οτι το βοηθάς. Με το να του πιάσεις κουβέντα και να προσπαθήσεις να το κάνεις να καταλάβει ίσως βοηθάς, αλλά αυτό εκτός απο εξαιρετική ικανότητα χρειάζεται και ένα δεκτικό παιδί. Εαν δεν κάνω κάτι τέτοιο, είτε του δώσω, είτε όχι, δεν θεωρώ οτι έχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ισχύει αυτό που λες αλλά οταν δεν θα του δώσεις τσιγάρο κάτι θα του πετάξεις ταυτόχρονα όχι δεν σου δίνω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστευω ότι αν του δώσεις θα σε ακούσει περισσότερο. Αν δεν του δώσεις θα γίνεις ο κακός και θα κλείσει κάθε γέφυρα επικοινωνίας. Αν του δώσεις, τουλάχιστον απο ευγνωμοσύνη θα σε ακούσει και ίσως κάτι του μείνει.
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα... Πως ξέρετε οτι με το να μην του δώσετε δεν το ωθείτε σε χειρότερες πράξεις; (πχ κλοπή; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πιστευω ότι αν του δώσεις θα σε ακούσει περισσότερο. Αν δεν του δώσεις θα γίνεις ο κακός και θα κλείσει κάθε γέφυρα επικοινωνίας. Αν του δώσεις, τουλάχιστον απο ευγνωμοσύνη θα σε ακούσει και ίσως κάτι του μείνει.
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα... Πως ξέρετε οτι με το να μην του δώσετε δεν το ωθείτε σε χειρότερες πράξεις; (πχ κλοπή; )
Δηλαδή του δίνουμε τσιγάρο από τη μία και μετά προσπαθούμε να του εξηγήσουμε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα...Και μας ακούει, γιατί λίγο πριν του δώσαμε τσιγάρο...:hmm:
Μάλιστα.
Δε θα αναλάβω και την κηδεμονία του παιδιού για να φροντίσω μην κάνει κακές πράξεις μετά.
Δες το κι αλλιώς.Μπορείς να μην του δώσεις τσιγάρο και να το κάνεις αυτό για τον εαυτό σου.Για να πεις ότι έκανες κάτι καλό (με το να μην κάνεις έμμεσα κακό στο παιδί,δίνονταάς του τσιγάρο, αλλά στερώντας του έστω και λίγο το κάπνισμα).Κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό που λένε.Τώρα αν το παιδί βρει άλλο τρόπο να καπνίσει, ας το κάνει.Πρόβλημα δικό του είναι.Δε θα σκάσω κιόλας.Τουλάχιστον έχω ήσυχη τη δίκή μου συνείδηση ότι εγώ δεν το βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ποτε καποιος που εχει αποφασισει να αρχισει το τσιγαρο δε το κοβει επειδη θα του το πει καποιος αλλος με οποιο τροπο και να του το πει και ο θεος ο ιδιος να ειναι που λεει ο λογος..σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να το κοψει απο μονος του επειδη εφαγε μια ξαφνικη φλασια και ειπε το ''κοβω''.Συνηθως το τσιγαρο το κοβουν αυτοι που ο γιατρος τους τους το εχει απογορεψει ρητα γιατι δεν παει αλλο( σε φαση αν καπνισεις τωρα θα πεθανεις πολυ νωρις θα παθεις εμφραγμα ή καρκινο η αλλα τετοια ωραια..) και παλι παιζεται :D....οποτε οταν εγω ειπα οτι δε θα εδινα στο παιδι ηταν οχι για να το προστατεψω ειναι λιγο χαζο να το πεις αυτο ουτε γιατι μου το απαγορευει η ηθικη μου ειναι απλα επειδη καταλαβαινω πως σκεφτεται και επισης δε γουσταρω να αναβω τσιγαρο σε παιδακι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Δηλαδή του δίνουμε τσιγάρο από τη μία και μετά προσπαθούμε να του εξηγήσουμε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα...Και μας ακούει, γιατί λίγο πριν του δώσαμε τσιγάρο...:hmm:
Μάλιστα.
Σίγουρα σε ακούει περισσότερο κάποιος που έχεις βοηθήσει. Και το παιδί έτσι το βλέπει, ως βοήθεια.
Δε θα σκάσω κιόλας.Τουλάχιστον έχω ήσυχη τη δίκή μου συνείδηση ότι εγώ δεν το βοήθησα.
Και ο Πόντιος Πιλάτος τα ίδια έλεγε :P

ΥΓ: Μια παρατήρηση: Παρατηρώ οτι οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα που είπαν οτι δεν θα έδιναν, δεν μπορούν να δώσουν ούτως ή άλλως γιατί δεν καπνίζουν!! :P:P:P
(δεν είναι μπηχτή, απλά μια αστεία -κατ'εμε- παρατήρηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το θέμα είναι να μην καπνίζει επειδή δεν βρίσκει τσιγάρο ή επειδή έχει καταλάβει γιατί είναι κακό βρε παιδιά;

Εννοειται να μην καπνιζει επειδη εχει καταλαβει οτι στα 12 του δεν ειναι καλο για την υγεια του. Ομως αν δεν το χει καταλαβει, γιατι να γινω εγω αυτη που θα του επιτρεπει (κι αν οχι εγω, καποιος αλλος?) να το συνεχισει ενω δεν ειμαι συμφωνη μ'αυτο?
Το θεμα μου φαινεται εντελως ιδιο με το θεμα των τοξικομανων που εθιξε η κακη επιρροη. Ουτε στα πρεζακια δινω ευρα, δε θα τα διευκολυνω εγω να παρουν τη δοση τους. Θα παρουν πιθανον 20λεπτο απο τον επομενο, αλλα απο μενα οχι. Το θεμα ειναι να μην κανουν χρηση επειδη δεν βρισκουν φραγκα η επειδη εχουν καταλαβει οτι ζημιωνονται? Στο θεμα του τσιγαρου για να επιστρεψω..και τα δυο αν περνανε απο το χερι μου, γιατι καμια φορα απλως δεν ψαχνεις ωριμη σκεψη σε 12χρονα.

(Για την ιστορια, καπνιζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα πρεζάκια επηρεάζονται και εγκεφαλικά απο το ναρκωτικό τους. Δεν γίνεται να είσαι μαστουρωμένος και να σκεφτείς λογικά (υποθέτω) όπως δεν γίνεται να είσαι μεθυσμένος και να καταλάβεις οτι δεν πρέπει να πιείς άλλο.
Το τσιγάρο είναι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
δεν γίνεται να είσαι μεθυσμένος και να καταλάβεις οτι δεν πρέπει να πιείς άλλο.

αυτό δεν ισχύει βασικά. καταλαβαίνεις (εγώ ατ λιστ) ότι δεν πρέπει να πιείς άλλο, απλά... δε δίνεις ένα θκατό να το πω; :worry: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top