Torrents-seeding

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Γίνεται σε ένα torrent να κάνω μόνο seed και να μην κατεβάζω?Thnx:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Όταν το τελειώσεις κάνει αυτόματα seed μόνο του, ενώ και κατά την διάρκεια του κατεβάσματος κάνει seed. Τώρα πώς θα μπορείς να δώσεις χωρίς να έχει πάρει δεν καταλαβαίνω. Τέσπα, κάνεις διπλό κλικ πάνω και επιλέγεις μέγιστη ταχύτητα λήψης 1. Την ταχύτητα αποστολής την αφήνεις ίδια, δηλαδή 0(=απεριόριστη). Πάντως νομίζω (δεν είμαι απολύτως σίγουρος) ότι απο την ταχύτητα λήψης επηρεάζεται και η ταχύτητα αποστολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Πάντως νομίζω (δεν είμαι απολύτως σίγουρος) ότι απο την ταχύτητα λήψης επηρεάζεται και η ταχύτητα αποστολής.

Ακριβώς το ανάποδο: από την ταχύτητα αποστολής επηρεάζεται η ταχύτητα λήψης. Δηλαδή, αν έχεις υψηλή ταχύτητα στο upload θα έχεις χαμηλή ταχύτητα στο download.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
πάντως όσον αφορά τα torrents, είναι δική μας ευθύνη να κρατάμε την υγεία τους σε υψηλά επίπεδα.

όταν πέρνετε ένα τορρεντ, το ιδανικό είναι να το "δίνετε" πίσω. δλδ να κάνετε upload όσο κάνετε download. Με λίγα λόγια ένα ratio 1:1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ναι άντε όμως κάντο με 11 kb upload και 50 download.Σε έφαγε ζωντανό η δεη μετά.Aντε με το καλο να μεγαλώσουν οι παλιό γραμμές να μπορούμε να seedaroume κανονικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Ναι άντε όμως κάντο με 11 kb upload και 50 download.Σε έφαγε ζωντανό η δεη μετά.Aντε με το καλο να μεγαλώσουν οι παλιό γραμμές να μπορούμε να seedaroume κανονικά...

εξαρτάται απο που κατεβάζεις... εάν κατεβάζεις απο site με εγγραφή κλπ, μπορεί να φας και ban για χαμηλό ratio.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ναι άντε όμως κάντο με 11 kb upload και 50 download.Σε έφαγε ζωντανό η δεη μετά.
Υπονοείς οτι εχεις DSL και κλεινεις τον υπολογιστή σου; OMG!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Ακριβώς το ανάποδο: από την ταχύτητα αποστολής επηρεάζεται η ταχύτητα λήψης. Δηλαδή, αν έχεις υψηλή ταχύτητα στο upload θα έχεις χαμηλή ταχύτητα στο download.
Σωστο οτι επιραζει το upload το download Αλλα...
Εγω παρατηρησα οτι αν "κοβω" απο το upload μου για να μπορω να στελνω και tpt μεσω e-mail πιο γρηγορα, το download μου πεφτει. Πιστευω οτι οσο πιο πολυ δινεις τοσο πιο πολυ παιρνεις. Και οχι οσο λιγοτερο δινεις πιο πολυ παιρνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
[************]

Uploaded 179.71 GB
Downloaded 34.13 GB
Share ratio 5.265

[************]
Uploaded 89.63 GB
Downloaded 57.72 GB
Share Ratio 1.552

[************]
Uploaded 229.99 GB
Downloaded 84.96 GB
Share ratio 2.71

το μηχανημα μου στο σπιτι εχει να κλεισει απο το νοεμβριο του 2004 :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παλιά δεν το έκλεινα αλλα όταν σου έρχεται η δεη κούκος αηδόνι αν θέλεις μην το κλείσεις!Στο τέλος γίνετε και ασύμφορο,πιο καλά να τα αγοράζεις παρα να τα κατεβάζεις.Μια SDSL θέλω..Σιγά σιγά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σας θυμιζω των παρακάτω όρο:

Απαγορεύεται αυστηρότατα το κάθε μήνυμα να περιέχει οτιδήποτε σχετικό με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες που περιέρχουν τέτοιο περιεχόμενο ή ακόμη και torrents τα οποία αναφέρονται σε εμπορικά προγράμματα ή σε παράνομα αντίγραφα έργων που προστατεύονται από την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Στην απαγόρευση αυτή περιλαμβάνονται και οι λέξεις-κλειδία που εύκολα μπορούν να συσχετιστούν με συγκεκριμένες πηγές παράνομου υλικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πάντως το θέμα με το torrents έχει ένα κακό, μπορεί την μια να κατεβάζεις με 25 (dsl 384) και την άλλη να έχεις κολλήσει στο 1.
Περιμένω πως και πως τον Δεκέμβριο μηπως και χτυπήσω την 4 mbps που τάζει μια εταιρεία ότι έχει με την τιμή της 512! Μετά θα κατεβάζω τα πάντα.
Αν και δεν νομίζω ότι χρεώνει πολύ την ΔΕΗ το να είναι ο Η.Υ ανοικτός όλο το 24ωρο και εγώ το περιοζω στις ώρες που βρίσκομαι στο σπίτι, 4-6 ώρες καθημερινά και ολόκληρη την μέρα το ΣΚ. Το βράδυ το κλείνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Είναι λίγο δύσχρηστα τα torrents εκεί που απαιτείται να διατηρείς ένα καλό ratio.Όπως είπε και το θείο βρέφος, η υγεία των torrents είναι υπόθεση όλων.
Στην Πάτρα, τη στιγμή που έβαλα dsl, έκανα ολόκληρες μετατροπές στο σπίτι, μόνο και μόνο για να πάω έναν υπολογιστή στην κουζίνα, ο οποίος είναι ανοιχτός από το Φεβρουάριο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικα εχω τον υπολογιστη σχεδον πάντα ανοιχτό και πότε η ΔΕΗ δεν έχει ανέβει πάνω από 120?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ρε παιδιά.. θα είμαι λίγο εκτός αλλά έχω μια απορία...
Απ όσο ξέρω, ο υπολογιστής ΠΡΕΠΕΙ να κλείνει για να γίνεται το reboot και όλα τα σχετικά γιατί διαφορετικά κάποια στιγμή τα φτύνει και κολλάει.
Ξέρω λάθος? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ότι το reboot κάνει "καλό" κάποιες φόρες δεν έχει να κάνει ότι αν δεν γίνει reboot θα κολήσει. Πιστεύω ότι ένας υπολογιστής με 512 και άνω ram δεν διατρέχει τέτοιο κίνδυνο απλώς αν δεν γίνεται συχνά reboot μπορεί να γεμήσει η ram και απλώς να σέρνεται! Π.χ. Συνήθως ο δικός μου υπολογιστής την πρώτη μέρα Μ.Ο. ram έχει 400mb ένω απο την τρίτη ανεβαίνει στα 600-800
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Περιμένω πως και πως τον Δεκέμβριο μηπως και χτυπήσω την 4 mbps που τάζει μια εταιρεία ότι έχει με την τιμή της 512! Μετά θα κατεβάζω τα πάντα.

Δεν έχει να κάνει μόνο η ταχύτητα της γραμμής. Με την 1Mbit που έχω στο σπίτι άλλοτε κατεβάζω με 110 kB/s κι άλλες φορές κολλάω στα 10-20 kB/s. Αν υπάρχει μόνο ένας seeder [που έχει συγκεκριμένο upload] και μοιράζει το αρχείο σε όλους, και 100Mbit γραμμή να έχεις δεν μπορείς να "ρουφήξεις" παραπάνω από όσο σου δίνει ο seeder.
Η ταχύτητα επηρεάζεται πρώτα από όλα από τον αριθμό seeders/leechers με τους οποίους συνδέεσαι. Και ο αριθμός αυτός έχει να κάνει κυρίως με τον tracker. Από public tracker τι να περιμένεις;

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Είναι λίγο δύσχρηστα τα torrents εκεί που απαιτείται να διατηρείς ένα καλό ratio.Όπως είπε και το θείο βρέφος, η υγεία των torrents είναι υπόθεση όλων.
Ακριβώς αυτό είναι το καλό με τα torrents. Σε μία οργανωμένη "κοινωνία" (δηλ. σε αυστηρό private tracker) δεν νοείται να μην μοιράζεσαι ό,τι έχεις πάρει. Αφού οφελούμαι εγώ, θα οφελήσω και τους άλλους. Οι συστηματικοί leechers [με την κακή έννοια] τρώνε ban και πολύ καλά τους κάνουν. Δυστυχώς δεν προβλέπεται παλούκωμα...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Απαγορεύεται αυστηρότατα το κάθε μήνυμα να περιέχει οτιδήποτε σχετικό με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες που περιέρχουν τέτοιο περιεχόμενο ή ακόμη και torrents τα οποία αναφέρονται σε εμπορικά προγράμματα ή σε παράνομα αντίγραφα έργων που προστατεύονται από την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Στην απαγόρευση αυτή περιλαμβάνονται και οι λέξεις-κλειδία που εύκολα μπορούν να συσχετιστούν με συγκεκριμένες πηγές παράνομου υλικού.

Αναφέραμε τίποτα εμείς σχετικά με παράνομο λογισμικό? Από οποιοδήποτε πρόγραμμα μπορείς να κατεβάσεις και νόμιμο και παράνομο λογισμικό. Είναι στην ευθύνη του καθένα να επιλέγει εάν θα κατεβάσει κάτι παράνομο ή όχι. Επειδή η πλειοψηφεία κατεβάζει παράνομο λογισμικό δεν σημαίνει ότι και εμείς κάνουμε το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Αναφέραμε τίποτα εμείς σχετικά με παράνομο λογισμικό? Από οποιοδήποτε πρόγραμμα μπορείς να κατεβάσεις και νόμιμο και παράνομο λογισμικό. Είναι στην ευθύνη του καθένα να επιλέγει εάν θα κατεβάσει κάτι παράνομο ή όχι. Επειδή η πλειοψηφεία κατεβάζει παράνομο λογισμικό δεν σημαίνει ότι και εμείς κάνουμε το ίδιο.

Ε, όταν δίνεται link για torrent trackers που διακινούν κατά κύριο λόγο παράνομο υλικό, μάλλον παραβιάζει τον σχετικό κανόνα του forum που μας φιλοξενεί... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Αναφέραμε τίποτα εμείς σχετικά με παράνομο λογισμικό? Από οποιοδήποτε πρόγραμμα μπορείς να κατεβάσεις και νόμιμο και παράνομο λογισμικό. Είναι στην ευθύνη του καθένα να επιλέγει εάν θα κατεβάσει κάτι παράνομο ή όχι. Επειδή η πλειοψηφεία κατεβάζει παράνομο λογισμικό δεν σημαίνει ότι και εμείς κάνουμε το ίδιο.


επειδή η κουβέντα σε τέτοιου είδους θέματα είναι πάντα σε λεπτες ισορροπιες καθώς και στο χείλος του να ειπωθεί κάτι που να παραβαίνει κάποιον κανόνα, γίνεται υπενθύμιση ώστε να αποφευχθούν τυχών δυσάρεστες επιπλοκές και επιπτώσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top