Τα πάντα για τους εξωτερικούς δίσκους

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κανένα κάλο κουτί SATA που να έχει και firmware...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εκανα δωρο στην Michelle τον WD Passport 40GB ... Απιθανος δισκος ... πολυ μικρος , μικροτερος και απο τον συνδιασμο 2.5" και εξωτερικη θηκη ... (τουλαχιστων οσες εξ. θηκης εχω δει , ολες ηταν μεγαλυτες)

Επισης δεν χρειαζεται τπτ περισσοτερο απο ENA καλοδιο mini usb και εχει πολυ καλες ταχυτητες... τα 4.5GB μου τα εγραψε σε λιγοτερο απο 5 λεπτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γιατι το 95% των κουτιων που βρισκω δεν γραφουν αν ειναι για IDE ή SATA ... ειδικα στο e-shop.gr

Επισης η μαρκα VIPower αξιζει τον κοπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Συμβουλή μου είναι γιατί είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

ΣΑΤΑ δίσκος και ας δώσεις έξτρα φράγκα στον controller αν δεν έχεις. Μελλοντικά είσαι καλυμένος αφού το IDE το παιθάναν βασικά για δίσκους.

Τώρα εγώ λέω οπωσδήποτε εσωτερικό καθώς ότι και να βάλεις έξω το USB2 σε περιορίζει. Και ένας δίσκος που είναι στόχος κατεβαστήρι έχει πολύ κίνηση και στο completing γίνεται λίγο πανικός!!Με βάση αυτά το USB δεν κρίνεται αρκετό!! Άσε που κάθε φορά που θα θες να πάρεις τον δίσκο πρέπει να κλείνεις το κατεβαστήρι.
Γιαυτό εσωτερικός και πάλι εσωτερικός και βρες ένα παλιό να τον κάνεις εξωτερικό ή αλλιώς dvd-rw.

Αν πας όμως για εξωτερικό για το δικό σου pc και μόνο κοίτα και firewire(1394) που το σκίζει το USB2.

Γενικά μην κάνετε το λάθος να μην τα καίτε αυτά που θέλετε να κρατήσετε. Είναι μέχρι να την πάθεται!! Άσε πους σας γλυτώνει όλη την ώρα το γράψιμο για τους άλλους καθώς του δίνεις το δισκάκι (αν τον εμπιστεύεσαι) και το κάνει μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
κοιτα ... δεν εχω εξωτερικο δισκο και μαλλον χρειαζομαι ... εχω ηδη εναν sata που καθεται και απλως μαλλον θα παρω ενα case για αυτο ...

Το firewire το αποκλειω ... μπορει το PC μου να εχει ... αλλα δεν εχουν ολα τα PC του κοσμου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Που το ξεθάψατε αυτό το θέμα ρε σεις;:clapup:

Λοιπόν ας πω κι εγω μια απορία που έχω:

Τώρα εχω εναν εσωτερικό 120αρη για όλες τις δουλειές και τον 320αρη εξωτερικό για αποθήκη/1ο backup (το 2ο γίνεται σε dvd-r)

Όταν θα φτιάξω νεο πισί (κατα τον Οκτώβρη-Νοέμβρη, ίσως κι αργότερα)... θα βάλω 500άρη δίσκο μέσα (ο εξωτερικός 320άρης θα μείνει εκεί που είναι.)

Πως μα τους θεούς θα κάνω τα backup μου; Μιλάμε για 500giga δίσκο και με μια 2-4Mbit dsl (αν μας καλύψει η HOL για τα 4) θα γεμίζει στο πίτς φυτίλι!!!:hmm:

Θα γεμίσω στα dvd-r;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
παρε 2 500αριδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Απλά Valder δεν κρατάς τα πάντα.
Άλλωστε αν κάτι το ξαναχρειαστείς το ξανακατεβάζεις. Αυτή είναι η άποψη μου με την μπουκωμένη 256.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οντως ... εγω μονο τα εγραφα μου (οχι τον φακελο ) θελω να κραταω και τα mp3 που και τα εγραφα ειναι πολυτιμα για εμενα και τα mp3 επειδη ειναι συλλογη χρονων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Επειδή θα βγούμε εκτός θέματος, σου λέω τι έγινε με τον εξωτερικό σκληρό και κάντο σπλίτ σε δικό του θέμα. Ο 320αρης λοιπόν που με πούλησε χτες, είχε μέσα κάτι δεδομένα που πήγα να τα κάνω λίστα-αρχειοθέτηση σε κάποιο γνωστό πρόγραμμα... Ε ενώ όλα πήγαιναν καλά, η διαμεταγωγή δεδομένων άρχισε να πέφτει κατακόρυφα και να μη μεταφέρεται τίποτα. Κλείνω το δίσκο λοιπόν ....

και στον Event Viewer εμφανίζονται αυτά με ανάλογη σειρά:

Application popup: Windows - Delayed Write Failed : Windows was unable to save all the data for the file G:\C Media Disk ola ta after backup\Lost - Season 1. The data has been lost. This error may be caused by a failure of your computer hardware or network connection. Please try to save this file elsewhere.

και μετά:

Application popup: Windows - Delayed Write Failed : Windows was unable to save all the data for the file G:\$Mft. The data has been lost. This error may be caused by a failure of your computer hardware or network connection. Please try to save this file elsewhere.

The system failed to flush data to the transaction log. Corruption may occur.


The file system structure on the disk is corrupt and unusable. Please run the chkdsk utility on the volume .

Φυσικά ο δίσκος φαίνεται ως RAW με 0 Bytes μέσα και όταν κάνω διπλό κλίκ να τον ανοίξω δεν μπαίνει αλλά πετάει αυτό:

The disk structure is corrupted and unreadable

...και δε βλέπω αρχεία φυσικά!:(

Ο δίσκος δουλεύει στο κουτάκι απ' ότι ακούω.:/:

Τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δυστυχως δεν ξέρω κάποια λύση ώστε να σωθουν τα αρχεια. Μόνο format μπορεί να σώσει τον δίσκο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Α, για δοκιμασε να βαλεις τον δισκο εσωτερικο, μπορει να τα επαιξε ο controller του κουτιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο φίλος μου, μου έκανε δώρο έναν εξωτερικό δίσκο.
Είναι μέσα σε ένα USB κουτάκι που λέγεται ICYBOX IB-351StUS
O δίσκος είναι 160MB και νομίζω είναι SATA.
Επειδή δεν είχα USB2 μου έφερε και μια σχετική κάρτα και τον βάλαμε πάνω.

Το πρόβλημά μου είναι η επικοινωνία, δίσκου και DVD-R και γενικότερα η μεταφορά δεδομένων.
Δεν μπορώ να γράψω DVD από τον καινούργιο μου δίσκο. Τα Windows μου λένε πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και τα data θα χαθούν και μπλά-μπλά-μπλά...
Στον Event Viewer έχω τα εξής warnings:

1.
{Lost Delayed-Write Data} The system was attempting to transfer file data from buffers to \Device\HarddiskVolume3. The write operation failed, and only some of the data may have been written to the file.

2.
Application popup: Windows - Delayed Write Failed : Windows was unable to save all the data for the file \Device\HarddiskVolume3\$Mft. The data has been lost. This error may be caused by a failure of your computer hardware or network connection. Please try to save this file elsewhere.

3.
An error was detected on device \Device\Harddisk2\DR8 during a paging operation.

4.
The driver detected a controller error on \Device\Harddisk2\DR4.


Αν μπορείτε να βγάλετε άκρη πείτε μου και μένα.
Επίσης αν χρειάζεστε περισσότερα στοιχεία, πείτε μου που να ψάξω να σας τα δώσω.

Σενκ γιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δοκίμασε να μεταφέρεις δεδομένα απ' τον εξωτερικό δίσκο στον εσωτερικό και δες τι γίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ίδιο πρόβλημα...αλλά δεν το κάνει πάντα. Κάμια φορά μεταφέρει κανονικά και άλλωτε όχι...

EDIT: Επειδή πάλι δοκίμαζα τώρα 9 στις 10 φορές κολλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δοκίμασε να αλλάξεις την θέση της κάρτας και να την βάλεις σε μια άλλη υποδοχή... Επίσης δοκίμασε τον δίσκο σε ένα δεύτερο PC εάν έχεις και δες τι γίνεται εκεί;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ. θα τον πάρω αύριο μαζί να τον δοκιμάσω στο σπίτι του φίλου μου.
Για την κάρτα δεν ξέρω αν έχω άλλη υποδοχή, θα το κοιτάξω όμως κι αυτό.

Και πάλι ευχαριστώ. Θα σας ενημερώσω για τυχών αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Όταν λες κάρτα υπέθεσα κάρτα PCI...έτσι?? Λογικά θα έχεις και άλλες υποδοχές ή μπορεί να αλλάξει θέση με μια άλλη κάρτα PCI...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Όταν βγάζει "Delayed Write Failed" κατά πάσα πιθανότητα δε βλέπει σωστά το δίσκο...:hmm:
ή τα καλώδια δεν είναι καλάβαλμένα/δεν κάνουν καλή επαφή
ή ο controler δεν κάθεται καλά...
επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην είναι καλά βαλμένος ο δίσκος στο κουτί..
(κρίνοντας από το κουτί, μάλλον τα πήρε χώρια ο φίλος σου και τα σύνδεσε...)

το πρώτο που θα κάνεις είναι αυτό που είπε ο νικόλας.
να δοκιμάσεις δηλαδή το δίσκο σε άλλο υπολογιστή, αλλά με τα δικά σου καλώδια!;)

μετά, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και την κάρτα σε άλλο υπολογιστή...

μετά βλέπουμε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωραία, θα πάρω το δίσκο μαζί μου αύριο μαζί με τα καλώδιά του, αλλά να ρωτήσω και κάτι ακόμα:

Ο controller τι είναι και τι κάνει;:confused:

O δίσκος είναι 160MB και νομίζω είναι SATA.
Και φυσικά είμαι χαζό και εννοούσα 160GB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top