Γυναίκες και φιλοδοξία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότερες γυναίκες που ξέρω, δεν είναι καθόλου φιλόδοξες. Όχι οτι στη χώρα μας, του βολέματος, υπάρχουν γενικά πολλά φιλόδοξα άτομα, αλλά παρατηρώ οτι οι περισσότεροι φιλόδοξοι άνθρωποι που ξέρω είναι άνδρες. Οι περισσότερες γυναίκες δεν τολμούν καν να κοιτάξουν ψηλά, και ως φυσικό επακόλουθο σπανίως φτάνουν και ψηλά.
Μια κοπέλα που συζητούσα πρόσφατα, η οποία μου παραδέχτηκε οτι η ίδια δεν είναι καθόλου φιλόδοξη και της αρκεί να έχει μια δουλίτσα η οποία θα της αποφέρει έναν ικανοποιητικό σταθερό μισθό, πιστευεί οτι αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι οι γυναίκες γεννούν και αναγκαστικά (?) ασχολούνται με τα μωρά και την ανατροφή τους περισσότερο. Πιστεύετε οτι αυτή είναι η αιτία;
Μήπως τελικά το αιώνιο επιχείρημα των ανδρών που υποστηρίζουν οτι το ανδρικό φύλο είναι ικανότερο, οτι οι άνδρες πετυχαίνουν συχνότερα επαγγελματικά ακόμη και σήμερα, οφείλεται σε αυτό το γεγονός; Οτι δηλαδή, μπορεί μεν τα δύο φύλα να είναι ίσης ικανότητας (νοητικά) αλλά οι άνδρες "τολμούν" να κοιτάξουν ψηλότερα, άρα έχουν και περισσότερες πιθανότητες να φτάσουν ψηλά;
Ποιές είναι οι απόψεις σας επι του θέματος; Αν είστε γυναίκες, θεωρείτε τον εαυτό σας φιλόδοξο και πόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμ θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχουν πλεον αντρες που υποτιμουν τις γυναικες στο θεμα δουλεία.

Εγώ πιστεύω ότι ο άντρας απο μίκρο παιδί συνήθως παίρνει περισσότερη ενθάρρυνση για σοβαρή επαγγελματική σταδιοδρομία με αποτέλεσμα τελικά κάποια στιγμή να ρισκάρει ώστε να αποκτήσει την σταδιοδρομία που του μάθαν.

Η απορία μου είμαι μήπως φταίει η έλλειψη ανταγωνισμού μεταξύ ίδιου φύλλου. Π.χ. κάποιος coder μπορεί να ως ανταγωνιστή το συμφοιτητή που τελειώσε την ιδια χρόνια, την σχολή, και μπορεί να έχει σαν πρότυπο τον steve jobs. Κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει για τις γυναικές μιας και πρόσφοτα άρχησαν να κυνηγούν θέσεις σε όλους τους τομείς με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές υψηλόβαθμες γυναίκες σε όλους τους τομείς (αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναικές που να αξίζουν να έχουν υψηλόβαθμες θέσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και μπορεί να έχει σαν πρότυπο τον steve jobs. Κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει για τις γυναικές μιας και πρόσφοτα άρχησαν να κυνηγούν θέσεις σε όλους τους τομείς με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές υψηλόβαθμες γυναίκες σε όλους τους τομείς (αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναικές που να αξίζουν να έχουν υψηλόβαθμες θέσεις).

Μια γυναίκα μπορεί να έχει σαν πρότυπο έναν επιτυχημένο άνθρωπο ακόμη κι αν είναι άνδρας. Προσωπικά μου έχει συμβεί πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν και πολύ φοβάμαι ότι για άλλη μια φορά θα μακρυγορήσω με αποτέλεσμα να μη με διαβάσετε, θα κάνω μια προσπάθεια να συνοψίσω τις σκέψεις μου :P


φιλοδοξία = ο φίλος της δόξας....


Χωρίς να είναι απαραίτητα κακό, ποιός είναι ο φίλος της δόξας και κυρίως, γιατί είναι φίλος της δόξας?
Κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη, φίλος της δόξας είναι αυτός που διψάει για αναγνώριση των ικανοτήτων-δεξιοτεχνιών του.

Γιατί να διψάει κάποιος για κάτι τέτοιο?
Πιθανά η εντύπωση που του δημιουργείται ότι μόνο έτσι είναι σημαντικός?
Επειδή γαλουχήθηκε με αυτόν τον τρόπο?
Επειδή είναι στη φύση του ανθρώπου ο ανταγωνισμός?

Δε μπορώ να πω ούτε να ξέρω... σίγουρα για τον καθένα είναι διαφορετικό.
Θα μιλήσω για τον εαυτό μου.

Στο παρελθόν ήμουν ιδιαίτερα φιλόδοξη όσο αφορούσε τα επαγγελματικά μου.
Σαφώς και ήθελα να είμαι πάρα πολύ καλή σε αυτό που κάνω, και φυσικά να αναγνωρίζεται μέσω ενός τίτλου- θέσης σε μια εταιρία καθώς φυσικά και πακετάκι τον μισθό που ακολουθεί :P
Ο λόγος που τα ήθελα αυτά ήταν γιατί ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ήμουν ιδιαίτερα εγωκεντρική και ήθελα πάρα πολύ την προσοχή γύρω μου καθώς και την αναγνώριση του προσώπου μου από άτομα που εγώ ήθελα να μου αναγνωρίσουν την μοναδικότητα μου και το πόσο ξεχωριστή είμαι (επαγγελματικά τουλάχιστον :P)
Η επαγγελματική μου πορεία είναι το μόνο πράγμα που ποτέ δεν με φόβησε στη ζωή μου και που πάντα ένιωθα και νιώθω απίστευτα ασφαλής και δυνατή να καταφέρω ότι μα ότι θελήσω ή βάλω στο μυαλό μου....

Ήμουν φίλη της επαγγελματικής δόξας που αυτή ήταν συνιφασμένη με τις οικονομικές απολαβές που θα μου έδιναν την δυνατότητα να κάνω ένα βήμα παραπέρα απ τα στενά πλαίσια της οικογενειακής μου κατάστασης.
ήμουν φίλη της επαγγελματικής δόξας γιατί πίστευα ότι μόνο έτσι θα ήμουν "κάποια"


Κάποια στιγμή έπιασα τις φιλοδοξίες μου κι όμως δεν είχα αυτά που νόμιζα ότι θα έχω... Δεν ήμουν τόσο πλήρης όσο νόμιζα ότι θα είμαι...
Δεν γνώρισα την "επιτυχία" όπως την είχα στο μυαλό μου...
Η ζωή μου άλλαξε... πριν κάποια χρόνια... πήρε άλλη τροπή....
Ανακάλυψα ότι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ανάγκες μου και οι προτεραιότητες μου είναι ΤΕΛΙΚΑ εντελώς διαφορετικές άρα.... και εντελώς διαφορετικές "φιλοδοξίες"

Η φιλοδοξία μου πλέον, εδώ και πολλά χρόνια (και εφόσον έχω ήδη κατακτήσει την επαγγελματική θέση που ήθελα, ήτοι ίσως πλέον να μιλάω και εκ του ασφαλούς) έχει να κάνει με την προσωπική μου στάση ζωής, με την οικογένεια μου, με το ότι θέλω πάρα πολύ να μεγαλώσω παιδιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με το ότι επιθυμώ καθημερινά να εξελίσομαι η ίδια σαν άνθρωπος προς την κατεύθυνση που θεωρώ αυτή τη στιγμή καλύτερη....
Να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος, με το πως βλέπω και εννοώ εγώ το καλύτερος άνθρωπος....


Δε με ενδιαφέρει πλέον να έχω θέση διευθύντριας... με ενδιαφέρει να έχω ένα σταθερό μισθό για να μπορώ να παρέχω στα παιδιά μου και στον εαυτό μου όσα υλικά αγαθά θεωρώ ότι μας χρειάζονται, και τον ελεύθερο χρόνο ώστε να μπορώ να παρέχω στα παιδιά μου και στον εαυτό μου την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ζωής που θεωρώ ότι μας χρειάζονται και μας.... αξίζουν!



(σκέψου λέει και να μην συνόψιζα τις σκέψεις μου και να ήθελα να... μακρυγορήσω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
δηλαδη τωρα δεν εισαι διευθυντρια για να μην εχεις πολλες υποχρεωσεις και να μπορεις να παιρνας περισσοτερο χρονο μαζι με την οικογενεια σου? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δηλαδη τωρα δεν εισαι διευθυντρια για να μην εχεις πολλες υποχρεωσεις και να μπορεις να παιρνας περισσοτερο χρονο μαζι με την οικογενεια σου? :P

σου φαίνεται περίεργο ή αστείο το ότι κάποιος άνθρωπος μπορεί να κάνει αυτή την ΕΠΙΛΟΓΗ?
Αν κάποια στιγμή στη ζωή σου, αποκτήσεις τη θέση του διεθυντή με τις υποχρεώσεις-ευθύνες-ωράριο που απαιτεί η θέση, θα δεις ΙΣΩΣ ότι ο μισθός δεν είναι αρκετός για να καλύψει το ότι δεν βλέπεις τα παιδιά σου....
Αλλά και πάλι, ΚΑΙ ΑΥΤΟ επιλογή είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ βασικά επαγγελματική φιλοδοξία δεν είναι μόνο να γίνεις διευθυντής/ρια.
Επίσης, είστε λίγο εκτός θέματος. Το θέμα δεν είναι "Φιλοδοξία" αλλά "Γυναίκες και φιλοδοξία". Κατά τα άλλα, κουε αρκετά ενδιαφέρον ποστ, μου αρέσουν τα μηνύματα που σε κάνουν να δεις ένα θέμα απο πολλές οπτικές γωνίες, σου ανοίγει το μυαλό αυτή η διεργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια γυναίκα μπορεί να έχει σαν πρότυπο έναν επιτυχημένο άνθρωπο ακόμη κι αν είναι άνδρας. Προσωπικά μου έχει συμβεί πολλές φορές.
Πιστεύω ότι ένας ανθρώπος μπορεί να ταυτιστεί απόλυτα μόνο με ανθρώπους του ίδιου φύλλου μιας τα δύο φύλλα έχουν τελειώς διαφορετικό τρόπο σκέψεις!

φιλοδοξία = ο φίλος της δόξας....

Μερικά κριτήρια για την αξιόλογηση είναι το χρήμα και την δόξα, δυστυχώς αν πω περισσότερα για το χρήμα θα γίνω off-topic για αυτο θα αναλύσω περισσότερο την δόξα.

Ο ανθρώπος κάπου μέσα του κρύβει μια μηχανή παραγωγής ιδεών. Αυτές τις ίδεες κάποιοι θέλουν να τις βγάλουν προς τα έξω ώστε να τις μοιραστούν με τον συναθρωπό του. Οι ίδεες ,τελικά, που μπόρεσαν να γίνουν χρήσιμες για την ανθρωπότητα είναι τελικά οι δοξασμένες ιδέες. Τους ανθρώπους εγώ τους χωρίζω σε δύο κατηγορίες. Αυτούς που βγάζουν ίδεες προς τα έξω μόνο και μόνο επειδή δεν αντέχουν να τις κρατούν μέσα τους και αυτούς που πιέζουν τον ευατό τους να παράγει μια ίδεα ικανή να τους προσφέρει την δόξα. Κάκα τα ψέμματα η δόξα είναι μια πηγή ευτυχιάς (Βέβαια υπαρχούν και οι ανθρώποι που προτιμούν αλλές πηγές ευτυχιάς αλλά για αυτούς βαρίεμαι να μιλήσω) όπως η οικογένεια. Οι πρώτοι για εμένα είναι οι αξιόλογοι άνθρωποι, οι δεύτεροι καλλίτερα να ψοφήσουν όπως είναι :/:. Και είμαι τόσο άπολυτος σε αυτό γιατί τι νόημα έχει να παντρευτείς χωρίς να αγαπάς μόνο και μόνο για να κάνεις οικογένεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τους ανθρώπους εγώ τους χωρίζω σε δύο κατηγορίες. Αυτούς που βγάζουν ίδεες προς τα έξω μόνο και μόνο επειδή δεν αντέχουν να τις κρατούν μέσα τους και αυτούς που πιέζουν τον ευατό τους να παράγει μια ίδεα ικανή να τους προσφέρει την δόξα. Κάκα τα ψέμματα η δόξα είναι μια πηγή ευτυχιάς (Βέβαια υπαρχούν και οι ανθρώποι που προτιμούν αλλές πηγές ευτυχιάς αλλά για αυτούς βαρίεμαι να μιλήσω) όπως η οικογένεια. Οι πρώτοι για εμένα είναι οι αξιόλογοι άνθρωποι, οι δεύτεροι καλλίτερα να ψοφήσουν όπως είναι :/:. Και είμαι τόσο άπολυτος σε αυτό γιατί τι νόημα έχει να παντρευτείς χωρίς να αγαπάς μόνο και μόνο για να κάνεις οικογένεια;

Ομολογώ ότι με μπέρδεψες τώρα....
με βρίζεις ή όχι??? :P
Η δόξα πάντως όσο πηγή ευτυχίας μπορεί να είναι, ακριβώς άλλο τόσο μπορεί να είναι και πηγή δυστυχίας!
(ποιός μίλησε για γάμο χωρίς αγάπη?:worry:)
Βρε Πάνο μ... (γιορτάζεις κι αύριο...)
Με μπέρδεψες :|


@ Λία....
Δεν κατάλαβα ότι βγήκα οφφτοπικ :redface: solly :redface:
Νόμιζα ότι είμαι On δεδομένου ότι το ζουμί αυτών που είναι ότι...
"Δεν είναι απαραίτητα δικαιολογία το ότι οι γυναίκες δεν κυνηγούν υψηλές θέσεις επειδή κάνουν παιδιά αλλά... ότι μπορεί να ισχύει και να είναι και επιλογή τους ακριβώς για αυτό το λόγο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μήπως νομίζουν οτι είναι επιλογή τους; Just food for thought, δεν λέω οτι το πιστευω.

btw δεν σε βρίζει ο Πάνος, κι εγώ νόμιζα οτι με "βρίζει" αλλά τελικά άλλο εννούσε, lol.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ομολογώ ότι με μπέρδεψες τώρα....
με βρίζεις ή όχι??? :P
Η δόξα πάντως όσο πηγή ευτυχίας μπορεί να είναι, ακριβώς άλλο τόσο μπορεί να είναι και πηγή δυστυχίας!
(ποιός μίλησε για γάμο χωρίς αγάπη?:worry:)
Βρε Πάνο μ... (γιορτάζεις κι αύριο...)
Με μπέρδεψες :|
Όχι, όταν το έγραφα είχα στο μύαλο μου κυριώς νέα άτομα που ψάχνουν τον εύκολο δρόμο για δόξα όπως ... ξέρεις τώρα ... ;)

Από τι κατάλαβα εσύ ήθελες να συνδέσεις το πόσο καλή είσαι στο επάγγελμα που διάλεξες με την δόξα ... όχι απλώς την δόξα με τον ευατό σου ... και γενικά το ποστ σου δεν μου έδωσε την εντυπωση οτι έψαχνες τον εύκολο δρόμο για δόξο, αντιθέτως ... ότι δοκίμασες την δόξα και δεν σου άρεσε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μήπως νομίζουν οτι είναι επιλογή τους; Just food for thought, δεν λέω οτι το πιστευω.

αυτό ναι... όντως! πολύ καλή τροφή για σκέψη...
Μήπως κι αυτές με τη σειρά τους είναι γαλουχημένες ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν οικογένεια, ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν παιδιά, ΠΡΕΠΕΙ να τα μεγαλώσουν σωστά?
Βέβαια, σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να απαντήσουμε εμείς....
Αυτή την απάντηση ΟΦΕΙΛΕΙ να την δώσει η ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ στον εαυτό της ΠΡΙΝ κάνει παιδιά ;)
Εγώ πάντως (η ψωνάρα) για τον εαυτό μου ξέρω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
σου φαίνεται περίεργο ή αστείο το ότι κάποιος άνθρωπος μπορεί να κάνει αυτή την ΕΠΙΛΟΓΗ?
Αν κάποια στιγμή στη ζωή σου, αποκτήσεις τη θέση του διεθυντή με τις υποχρεώσεις-ευθύνες-ωράριο που απαιτεί η θέση, θα δεις ΙΣΩΣ ότι ο μισθός δεν είναι αρκετός για να καλύψει το ότι δεν βλέπεις τα παιδιά σου....
Αλλά και πάλι, ΚΑΙ ΑΥΤΟ επιλογή είναι...

οχι ουτε περιεργο ουτε αστειο.. μια ερωτηση εκανα! εριξα αδεια να πιασω γεματα κατι τετοιο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Θεωρώ πως είμαι φιλόδοξος άνθρωπος, αλλά όχι με την έννοια της δόξας...δεν με ενδιαφέρουν οι "δάφνες" και οι τίτλοι, με ενδιέφερε όμως (και συνεχίζει να με ενδιαφέρει) η εξασφάλιση της άνετης ζωής, μιας ζωής όπου να μην εξαρτάμαι από κανέναν, να μην μου λείψει ποτέ τίποτα και σε γενικές γραμμές οτιδήποτε και αν θελήσω να κάνω να έχω την δυνατότητα να το κάνω....για να τα πετύχω όμως όλα αυτά έπρεπε να κοιτάζω συνεχώς ψηλά και να προσπαθώ να φτάσω στο ανάλογο σκαλοπάτι....δεν λέω πως δεν χρειάζονται θυσίες, χρειάζονται και πολλές μάλιστα....αλλά όταν φτάσεις στο επιθυμητό πλέον σκαλοπάτι, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το διατηρείς και όλα τα υπόλοιπα βρίσκουν τον δρόμο τους....
θέλει προσοχή όμως γιατί μέσα σε όλο αυτό το "τρυπάκι" ο καθένας μας,μπορεί να χάσει πολύ εύκολα την ισορρόπία και ξαφνικά να μετατραπεί σε ένα εγωκεντρικό και άπληστο πλασματάκι και εκεί να έχει χάσει το παιχνίδι της ζωής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
erodia σωστή σε όσα λες, μόνο να προσθέσω ότι όταν φτάσει κανείς στην κορυφή των φιλοδοξιών του, απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια για να παραμείνει εκεί...Μεγαλύτερη από αυτήν που κατέβαλε για να φτάσει εκεί!

Γιατί ως γνωστόν..... στην κορυφή φυσάει περισσότερο από τους πρόποδες!

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
erodia σωστή σε όσα λες, μόνο να προσθέσω ότι όταν φτάσει κανείς στην κορυφή των φιλοδοξιών του, απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια για να παραμείνει εκεί...Μεγαλύτερη από αυτήν που κατέβαλε για να φτάσει εκεί!

Γιατί ως γνωστόν..... στην κορυφή φυσάει περισσότερο από τους πρόποδες!

:hmm:

Συμφωνώ μαζί σου....όμως έχουν σημασία και τα θεμέλια που έχεις βάλει σε όλη την διαδρομή....αν λοιπόν τα θεμέλια είναι γερά θεωρώ πως δεν χρειάζεται και τόσο μεγάλη προσπάθεια όταν φτάσεις στο επιθυμητό πλέον επίπεδο....δεν μίλησα όμως για κορυφή...μίλησα για το επίπεδο που εμένα προσωπικά μου προσφέρει μια άνετη ζωή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ μίλησα για κορυφή γενικά... Μίλησα για "κορυφή των φιλοδοξιών μας". Και αυτή η κορυφή είναι διαφορετική για κάθε άνθρωπο. Άλλωστε και στα βουνά, υπάρχει το Έβερεστ, υπάρχει και η Γκιώνα... Μπορεί εγώ να ονειρεύομαι διευθυντικές θέσεις και ταξίδια και όλα τα υπόλοιπα, ενώ μπορεί κάποιος άλλος να ονειρεύεται οικογένεια και μικρό σπίτι στο λιβάδι... Κανείς δεν κρίνει κανέναν για αυτά που ονειρεύεται. Βέβαια υπάρχει η τάση χλευασμού των υψηλών ονείρων! Τέλος πάντων, βάζω τελεία γιατί θα βγω εκτός θέματος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βέβαια υπάρχει η τάση χλευασμού των υψηλών ονείρων!


Υπάρχει πάντα μια τάση ότι δεν μπορεί να φτάσει-πιάσει κάποιος να το χλευάζει...
Με λίγα λόγια όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια....
Η ΑΚΟΜΑ πιο φιδωλά.... ζήλεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ή πιο γλαφυρά...
"Ο γείτονας έχει μια ωραία κατσίκα, εγώ δεν έχω, πάμε να του την φάμε!!!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top