Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Το ευτυχώς είναι σχετικό γιατί αυτοι είναι ψήφοι. Και πολύ φοβάμαι οτι δέν είναι τοσο λίγοι. Το ίδιο το κράτος δεν έχει ακομα απεξαρτηθεί απο την εκκλησία. Και άν δεν είναι ενδεικτικό το πόση αντίδραση προκαλέσανε οι ταυτότητες, δές τα ακόλουθα:

Αυτο λεω βασικα,οτι απο το θεμα με τις ταυτοτητες εχουν μειωθει αρκετα.


1) Υπαρξη θρησκευτικών στα σχολεία (και ξέρω οτι θα πουν όλοι οτι δεν ειναι υποχρεωτικά για αλλόθρησκους αλλά πήγαινε εξήγησε στο παιδάκι της 3ης δημοτικού γιατί δεν είναι σαν τα άλλα παιδάκια και δέν μπορεί να μπεί στο μάθημα αυτο)

Απο τη στιγμη που δεν τα υποχρεωνουν παλι καλα να λες!


2) Κληρικοι=Μισθός απο το δημόσιο

Αυτο δεν ειναι θεμα λαου,αλλα κρατους.Βεβαια θα μου πεις και θα εχεις δικιο,ειναι πλεον φαυλος κυκλος.Πιο πολυ κολλημενο μπαμπα θα βρεις παρα παπα ;)


3) (ασήμαντο αλλα κραυγαλέο) Ναοδομία! Υπηρεσία υπο την εκκλησία, αντίστοιχη της πολεοδομίας που έχει ομως προτεραιότητα εναντι αυτής άν υπάρχει έστω και εκκλησάκι στο οικόπεδο!

Και να μην ανοιξω το στομα μου για τα εκκλησακια στην μεση των αρχαιων που βλεπω στο Μοναστηρακι.ΕΛΕΟΣ! :mad:


Αρκετό ποσοστό του πλυθισμού θεωρεί ακόμα τη θρησκεία μέρος της εθνικής του ταυτότητας. Εξ αυτού το ελληνικό κράτος, λανθασμένα κατ εμε αλλά αντικατοπτρίζοντας παρ όλα αυτά ακομα το λαικό αίσθημα σε ενα μεγαλο ποσοστο, θεωρεί τον εαυτό του αδιάσπαστο απο την εκκλησία.[/]

Αυτο ελεγα στο 1ο μου ποστ,οτι δηλαδη ο αριθμος μειωνεται και αν η αντιδραση γινει αξιοσημειωτη,το κρατος δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα να διασπαστει απο την Εκκλησια,καλυτερα θα ειναι,θα γλιτωσουμε τρελα φραγκα!(αντε μπα κ ξεχρεωσουμε τους Αγγλους,εδω κ 2 αιωνες ειμαστε τα σκυλακια τους :P)


Πάνω στο πρώτο που είπες γκαντέμη να προσθέσω οτι θεωρώ επίσης απαράδεκτη τη μορφη των θρησκευτικών στα σχολεία. Αντι να μαθαίνει το παιδι για όλες τις διαφορετικές θρησκείες ώστε να ειναι όντως εκπαιδευτικό και μορφωτικό το μάθημα, ουσιαστικά αποτελει κατήχηση και πλύση εγκεφάλου "γιατι πρεπει να πιστευεις ντε και καλά στο χριστιανισμό". Αν το παιδί δέχεται τόση πλύση εγκεφάλου απο παντού "λογικό" είναι μετά να μην βλέπει με καλο μάτι αυτούς που έχουν διαφορετικά πιστεύω γιατι έτσι το έχουν μαθει "μην τυχον και αλλοιωθει η πιστη του"

Περα απο αυτο,να σας θυμισω οτι απο τις 6 χρονιες στο Γυμνασιο/Λυκειο,οι μισες ειχαν για θρησκευτικα την Ιστορια των Εβραιων.Τι σας λεει αυτο?Για μενα τα καλυτερα μαθηματα ηταν η Καινη Διαθηκη(νομιζω Β Γυμνασιου).Αφου ο Χριστος ειχε να πει κατι βρε παιδι μου,πως να το κανουμε!
Τελος,στο σχολειο μου ημανε(:P) τυχερος διοτι ειχαμε μια πολυ ανοιχτομυαλη καθηγητρια που αντι για στανταρ μαθημα,τις πιο πολλες φορες μας εκανε συζητησεις σαν αυτου του thread(η κακομοιρα εχει σκληρυνση κατα πλακας,ισως γι'αυτο να ειδε κ αλλιως τη ζωη :()!Ειχε 2-3 κολληματα βεβαια,αλα οχι θρησκευτικα αλλα φιλοσοφικα,οποτε συγχωρειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αυτο δεν ειναι θεμα λαου,αλλα κρατους.
Μα όλα αυτά είναι θέμα κράτους. Το κράτος νομοθετεί και για τα θρησκευτικά και για τα εκκλησακια μέσα στα αρχαία (και δίπλα σε κάτι ξενοδοχία τεράστια πάνω στο κύμα που θα ήταν παράνομα αλλά τώρα έχουν τη χάρη του θεού και δέν είναι, αλλά αυτό είναι θέμα διαφθοράς και άλλο καπέλο) παραχωρόντας την εξουσία της πολεοδομίας.
ουσιαστικά αποτελει κατήχηση και πλύση εγκεφάλου "γιατι πρεπει να πιστευεις ντε και καλά στο χριστιανισμό
Πιάστε βιβλίο θρησκευτικών μικρής τάξης (εγώ είδα ένα 3ης δημοτικού) για να το καταλάβετε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Βασικα το ιδιο λεμε τοση ωρα,χεχε...Απλα μου φαινεται πως πλεον ειναι ενας φαυλος κυκλος που ειναι λιγο δυσκολο να σπασει...

Κ αυτο που λες λεει πολλα κ τωρα θυμηθηκα κ γω ποσο μου αρεσε να κανουμε το μαθημα για τον Βουδισμο ειδικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Weak καθολου άσχετο. Για όλα τα άλλα θρησκέυματα αυτό που κάναμε ήταν θρησκειολογία, παράθεση δηλαδή του τί πρεσβέυει κάθε θρησκεία. Ενα ανάλογου περιεχομένου κεφάλαιο για το χρηστιανισμό θα ήταν και αυτό απόλυτα κατανοητό. Το άλλο ήταν ακαταλαβίστικο γιατι την προπαγάνδα δέν πρεπει να την καταλάβεις αλλά να την πιστέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Πάνω στο πρώτο που είπες γκαντέμη να προσθέσω οτι θεωρώ επίσης απαράδεκτη τη μορφη των θρησκευτικών στα σχολεία. Αντι να μαθαίνει το παιδι για όλες τις διαφορετικές θρησκείες ώστε να ειναι όντως εκπαιδευτικό και μορφωτικό το μάθημα, ουσιαστικά αποτελει κατήχηση και πλύση εγκεφάλου "γιατι πρεπει να πιστευεις ντε και καλά στο χριστιανισμό". Αν το παιδί δέχεται τόση πλύση εγκεφάλου απο παντού "λογικό" είναι μετά να μην βλέπει με καλο μάτι αυτούς που έχουν διαφορετικά πιστεύω γιατι έτσι το έχουν μαθει "μην τυχον και αλλοιωθει η πιστη του" :rolleyes:

κι εγώ μαζί σου,
και όταν λέω σε μερικούς πωσ είμαστε χριστιανοί γιατί έτσι "πρέπει" κα όχι επειδή το επιλέξαμε στραβώνουν.
Δεν μας δίνουν τα περιθώρια σαν λαός να ψαχτούμε για άλλες θρησκείες γιατί μόλις πας να κάνεις μια τέτοια συζήτηση όλα οκ αλλά μόλις πείς κάτι για άλλη θρησκεία αμέσως θα σε κοιτάξουν κάπως οι περισσότεροι και αυτό πιστεύω πρέπει να ξεπεραστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Yep,ειναι γερη ζημια αυτη... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου η επιρροή της Εκκλησίας είναι αρνητική στην πορεία της σύγχρονης Ελλάδας. Συνέχεια η Εκκλησία θέτει προσκόμματα σε κάθετι καινούριο , ριζοσπαστικο και καινοτόμο .
Παραδειγματα:
Προσπάθεια να ελεγχθει , να καταγραφεί από το κράτος η εκκλησιαστική περιουσία από τον αείμνηστο Τρίτση(Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων) και να μπουν επιτέλους στη διαχείρηση της περιουσίας της εκκλησίας και λαϊκοί.Tότε όμως για ακόμη φορά ο κ.Χριστόδουλος άνοιξε το στόμα του και διοργάνωσε λαοσυνάξεις.
Κατά τη διάρκεια της ΧΟΥΝΤΑΣ όμως σπούδαζε και δε γνώριζε τι γίνονταν στα κολαστήρια της ΕΑΤ-ΕΣΑ του Πατακού.Ενώ ταυτόχρονα ήταν αρχιγραμματέας του Ιερώνυμου , του εκλεκτού αρχιεπισκόπυ της ΧΟΥΝΤΑΣ. Τώρα όμως ο "ΑΓΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ" είναι λαλίστατος και κρίνει τους πάντες και τα πάντα.
Φυσικά μετα τελευταία γεγονότα με τους ΒαβυλοΕιρηναίοΠαπαδήμες αποκαλύφθηκε ο πραγματικός εαυτός του.
Ξέρετε ποιος μπλοκάρει συστηματικά εδώ και ποσα χρόνια την καύση την νεκρών.Μα ποιος άλλος οι αναχρονιστικές απόψεις της Ελλαδικής Εκκλησίας.
Έτσι αναγκάζονται οι Έλληνες πολίτες που επιθυμούν την καύση στη Βουλγαρία.
Φυσικά σε όλα αυτά την ευθύνη την έχουν οι πολιτικοί , οι οποίοι για τα ψηφουλάκια οπισθοχωρούν μπροστά στην άρνηση της Εκκλησίας.
Μην ξεχνάμε το πιο προσφατο θέμα των ταυτοτήτων.Τουλάχιστον εδώ δεν υποχώρησε η τότε κυβέρνηση.
Αλλά η συμπεριφορά της σημερινής κυβέρνησης προς το Χριστόδουλο είναι το λιγότερο ξεδιάντροπη.
Πρώτον:υπήρχε μέχρι φέτος μια φορολογία της εκκλησίας της τάξης του 10% και φυσικά τη μηδένισε.
Δεύτερον:Επιτρέπει στην Εκκλησία να ιδρύσει πανεπιστήμιο με ισόβιο πρύτανη το Χριστόδουλο και του δωρίζει και 5 εκατομμύρια ΕΥΡΩ για τα πρώτα έξοδα.
Τεσπά νομίζω ο κ.Καραμανλής ξεπλήρωνει τα γραμμάτια για τη στήριξη της "δεξιάς του Κυρίου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Συμφωνω με οτι ειπες,ελπιζω η επομενη απαντηση να μην ξεκινησει πολιτικη κουβεντα,ε? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Γεια σου ρε Gianakin! Κι εγώ συμφωνώ με τον Απόστολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gianakin :
Συμφωνω με οτι ειπες,ελπιζω η επομενη απαντηση να μην ξεκινησει πολιτικη κουβεντα,ε? :hmm:

Με αυτά που έγραψα δεν ήθελα να προκαλέσω πολιτική κουβέντα .Αλλά ήθελα να δηλώσω την αηδία μου για τη στάση των πολιτικών από όλα τα κόμματα για τη στάση τους απέναντι στην εκκλησία. Είμαι τόσο θυμωμένος με αυτή την κατάσταση γιατί ξέρετε ότι έχουν "καεί" άνθρωποι , οι οποίοι είναι άξιοι για να κατέχουν πολιτκή θέση και είναι σίγουρο ότι μπορούν να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο επειδή δεν τους ήθελε η εκκλησία.
Παραδείγματα:
Μετά την υπόθεση της εκκλησιαστικής περιουσίας η ελλαδική εκκλησία αφόρησε τον Αντώνη Τρίτση.Επίσης ο κ.Χριστόδουλος έκοψε από τα ψηφοδέλτια της Ν.Δ. γύρω στα 10 ονόματα κι επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε τον πόλεμο που έκανε στον υποψήφιο υπερνομαρχη Αθηνών-Πειραια τον κ.Τζανετάκο που κατέβηκε με τη σημαία της Ν.Δ.
Είναι απαράδεκτο να επεμβαίνει ο Χριστόδουλος στα εσωτερικά των κομμάτων και του πολιτικού μας συστήματος.ΑΛΛΑ επαναλαμβάνω υπεύθυνοι είναι και οι ίδιοι οι πολιτικοί για την κατάσταση αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Τα διάβασα όλα τα posts και στα 2 threads.
Μια παρατήρηση θέλω να κάνω μόνο και αν εκτιμηθεί θα πω κι εγώ την άποψη μου.
Αν κάποιος που δεν είναι χριστιανός (αναφέρω ως παράδειγμα τον χριστιανισμό γιατί είναι η επικρατέστερη θρησκεία στην "χώρα" μας :bleh: - λέω και κάτι αστειάκια που και που- :)) είναι εναντίον των οργανωμένων θρησκείων κλπ κλπ (μιλάω για φανατισμένες καταστάσεις, υπάρχουν κι αυτές) τότε γίνεται ο αντίστοιχος χριαστιανός-έλληνας θεοσεβούμενος που είναι εναντίον αιρέσεων, αθεΐσμού κ.α.
και δεν καταλήγουμε πουθενά τελικά.
Από φίλους και γνωστούς, βλέπω τους νέους ανθρώπους να μην πιστεύουν όχι επειδή δεν θέλουν να πιστέψουν αλλά επειδή έτσι επιβάλλει η φύση τους - αντίδραση δηλαδή -
μιλάμε ουσιαστικά για ποζέρια :bleh:
επειδή βλέπω αρκετά υψηλό επίπεδο στην συζήτηση είπα να ρίξω και αυτό το ενδεχόμενο.
Απο κει και πέρα... όπου πάει η κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Συμβαινει αυτο που λες,ifrit.Στα 16 μου εγω ετσι ημουν.Αλλα μετα ηρεμησα και τωρα ειμαι αθρησκος με επιχειρηματα και λογους και πανω απο ολα απο πεποιθηση.Αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αυτή η άδικη προσέγγιση του χριστιανισμού σε ότι αφορά τις άλλες μορφές ζωής (ζώα, φυτά) με αηδιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Α!Σε αυτο με βρισκεις απολυτα συμφωνο(κ οχι φωνηεν :hehe:)! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Οκ, αναδιατυπώνω: Δεν νομίζω οτι κανένας θεωρεί το χριστιανικό δόγμα υπέυθυνο για τη θέση και τη δύναμη που έχει η εκκλησία σήμερα, καθώς και για τις τακτικές της. Προφανώς μπορεί κάποιος να θεωρεί το χριστιανισμό αρνητικό ώς αντίθετο με το τί πιστέυει αυτός.

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δε φταίει το χριστιανικό δόγμα για την αλαζονική συμπεριφορά των κυρίων που απαρτίζουν την "Ιερά" Σύνοδο. Οι δεσποτάδες μας δέχονται να τους αποκαλούν και Αγίους. Όχι ʼγιος Θεσσαλονίκης , όχι ʼγιος Αθηνών και φυσικά μην ξεχνάμε τον Πανάγιο Αττίκης Παντελεήμονα με τα κρυφά ταλέντα και τις αποταμιεύσεις 1 δισεκατομμυριου . Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι πρέπει να εξαφανιστούν για να μη λερώνουν αλλό την κοινωνία μας. Η αλαζονεία τους δεν έχει όρια και φυσικά η λέξη ευθιξία δεν περιέχεται στο λεξιλόγιο τους.Γιατί αν είχαν έστω και λίγη τσίπα πάνω τους θα είχαν παραιτηθει όλοι τους.

Φυσικά υπάρχουν μερικές φωτεινές εξαιρέσεις αλλά είναι δραματική μειοψηφία και αυτοί συνήθως είναι απλοί παπάδες. Εγώ μόνο έναν παραδέχομαι τον Αρχιεπίσκοπο Αλβανίας Αναστάσιο , γιατί αυτός ο άνθρωπος είναι πραγματικά (στην ψυχή μου) ʼΓΙΟΣ γιατί αυτός αγωνίστηκε και τα κατάφερε να αναζωογονήσει την ελληνική μειονότητα της Β.Ηπείρου. Και το σημαντικότερο δεν κάνει διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων αλλά βοηθάει εξίσου και τους ταλαιπωρημένους αλβανούς γιατί και αυτοί είναι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
ʼσχετα με την εναντίωση σε οργανωμένες θρησκείες κλπ πιστεύω ότι ένας άνθρωπος χωρίς πίστη είναι κενός. Δεν έχει σημασία αν πιστεύει στον Θέο ή στον άσπρο καβαλάρη, είναι το ίδιο οσο αφόρα την δύναμη της πίστης (σε ο,τιδήποτε)
Οι μηδενιστές (και όχι οι άθειοι) είναι τις περισσότερες φορές δυστυχισμένοι γιατί είναι πάντα απαισιόδοξοι και αρνητικοί στο οτιδήποτε. Όχι ότι η πίστη σε κάτι είναι βαρύμετρο στην ευτυχία, μην τρελλαθούμε κιόλας. ʼπλως η πίστη (ξαναλέω σε ο,τιδήποτε δεν ερμηνεύεται) είναι μια δύναμη και βλέπω δυστυχώς πολλούς να μην το σκέφτονται έτσι και να κάνουν την ανοησία να προσπαθούν να καταλάβουν αν υπάρχει Θέος κ.α.
Τώρα όσο για την εκκλησία είναι θεσμός 2000 ετών και σίγουρα έχει κάνει λάθη. Είναι θεσμός που βοήθησε την χώρα μας, και επειδή βγήκαν τα άπλυτα στην φόρα δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα μηδενίσουμε όλα.
Τέλος, για πολλούς συνομίληκους και όχι που λένε "δεν κάνω την προσευχή μου" κ.α είμαι σίγουρος ότι το κάνουν για να ξεχωρίσουν. Είναι στο στυλάκι "δεν πίνω το γάλα μου το βράδυ" κ.ο.κ
Αυτά προς το παρόν, όσοι είχατε το κουράγιο να το διαβάσετε όλο, περιμένω τις απαντήσεις/υποδείξεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα μηνύματα που είχαν σχέση με την σύνδεση με την εκκλησία και Χριστιανισμού βρίσκονται εδώ.
Παρακαλείστε ολοί να μην βγούμε εκτός θέματος.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
E οι περισσότεροι έλληνες έχουν ένα κόλλημα με τη θρησκεία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
E οι περισσότεροι έλληνες έχουν ένα κόλλημα με τη θρησκεία τους...
Πρόβλημα τους λοιπόν..:)
Η ανεξιθρησκεία έχει αναγνωριστεί συνταγματικά καιρός να γίνει και αυτό στην πράξη και να σταματήσουν οι διακρίσεις και σε αυτόν τον τομέα και να πάψουν να υπάρχουν κοινωνικές μειονότητες λόγω θρησκείας:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top