Ζώνη Ασφαλείας!

Απαιτείτε την ζώνη ασφαλείας στους πίσω επιβάτες?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 60)
  • Πάντα

    Ψήφοι: 27 45.0%
  • Μόνο σε ταξίδια

    Ψήφοι: 17 28.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 16 26.7%

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει μια σχετική συμόρφωση στο θέμα της ζώνης οδηγού και συνοδηγού πιστεύω κυρίως λόγω τουχρηματικού προστίμου. Ο λόγος που το λέω αυτό είναι γιατί άτομα που φοράνε πάντα ζώνη μπροστά δεν τους αρέσει όταν τους λέω να φοράνε ζώνη όταν κάθονται πίσω!

Και το ερώτημα μου είναι. Απαιτείται από τους πίσω επιβάτες να φοράνε ζώνη στο όχημα σας μέσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ έμαθα να φοράω ζώνη ασφαλείας για την ασφάλεια μου αλλά και την ασφάλεια του μπροστά μου όταν είμουν χρόνια απλά επιβάτης!
Μετανιώνω που δεν το έκανα μέσα στα ταξί και επίσης μετανιώνω που δεν το ζητάω από τον καθένα που κάθεταιπίσω!

Σε ταξίδι όμως το αμάξι δεν θα πάει πουθενά αν οι πίσω δεν φορέσουν ζώνη. Και μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνουν και πρέπει να το εξηγώ! Ειδικά ο πίσω από μένα που οδηγάω αν χρειαστεί να φρενάρω απότομα θα πέσει πάνω μου και ίσως μου προκαλέσει αδυναμία στον έλεγχο του οχήματος ρισκάροντας έτσι όχι μόνο την ζωή του που δεν φοράει ζώνη αλλά και την δική μου! Στο μεταξύ κάθε αερόσακος πάει περίπατο σαν ασφάλεια αν πέσει από πίσω σου κάτι 70 κιλών.
Στην ελλάδα πρέπει όλα να είναι ή πληρώνεις ή συμορφώνεσαι ??? Το προσωπικό μας συμφέρον δεν το βλέπουμε πουθενά?

Και πραγματικά δυστυχώς δεν ασχολούμαι με το θέμα μέσα στην πόλη γιατί βαριέμαι να το εξηγώ στον κάθε κουκουτσοκέφαλο ότι είναι για το καλό όλων μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ να την πω την αμαρτία μου... μόνο στα ταξίδια αν και σπάνια έχει τύχει να κάνουμε ταξίδια που να υπάρχουν και στο πίσω κάθισμα άτομα....

Κι αυτό, το έχω ξεκινήσει εδώ και πολύ λίγο χρόνο παρόλο που εγώ φοράω ζώνη και τα 18 χρόνια που οδηγώ....
Μεγαλώνοντας βλέπεις ΠΟΛΛΑ πράγματα διαφορετικά ρε γμτ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ρε ΚΟΥΕ δεν είναι πραγματικά χαζό να μην φοράμε τις ζώνες όταν είμαστε πίσω επιβάτες?
Δείχνει πραγματικά ότι όταν την βάζουμε μπροστά την βάζουμε όχι για την ασφάλεια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είναι... πως δεν είναι...
απλά πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος (και εγώ μέσα μέχρι πριν λίγο καιρό) δεν γνωρίζει τον πραγματικό κίνδυνο που διατρέχει σε σύγκρουση με 70 χλμ είτε κάθετε μπροστά είτε πίσω....
άσε που όλοι μας έχουμε την νοοτροπία του "σε μένα θα συμβεί?".....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ ποια το σκέφτομαι καθαρά ότι τι φταίνε στον από πίσω τα άτομα που σωστά είναι δεμένα μπροστά! Η ασφάλεια δεν επιδέχεται μισές δουλειές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι οδηγος, εγω προσωπικα θα υποχρεωνα για τους πισω επιβατες ειδικα αν ηταν παιδια για τον λογο οτι ,αν κρινω και απο εμενα, εχουν την ταση να κανουν τα παντα ωστε να περιοριζουν την οραση του οδηγου απο το πισω τζαμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θελουμε δεν θελουμε να το πιστεψουμε η ζωνη ειναι για την ασφαλια μας. Δεν θα μας σωσει σε περιπτωση αγριου ατυχηματος αλλα θα μας κρατισει στην θεση μας(ετσι αποφευγουμε πολους συμαντικους τραυματισμους) σε περιπτωση που τρακαρουμε. Ιδικα αμα το αυτοκινιτο αναποδογυρισει η πλαγιασει η φυγει αλλου για αλλου. Αποτε ακομα και οι πισω που εχουν καθησμα απο μροστα και οχι παρπριζ κλπ πρεπει να φορανε.
Εγω δεν οδηγω ακομα, αλλα και οταν ερθει η ωρα αμφυβαλω αν θα τους αναγκαζω να φορεσουν ζωνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Δεν υποχρεώνω κανέναν να βάλει τίποτα. Αν θέλει κάποιος να βάλει ζώνη, ευχαρίστως να βάλει, δεν μπορώ όμως να τον υποχρεώσω να το κάνει.

Βέβαια στο δικό μου αυτοκίνητο, η πίσω ζώνη δεν έχει νόημα καθώς δεν υφίσταται θέση πίσω: έχω διθέσιο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η ασφάλεια δεν επιδέχεται μισές δουλειές!
αυτό.... ξαναπέστο!!!!



ειδικα αν ηταν παιδια

ναι ξέχασα... σημαντική διόρθωσις προσθήκη σε όσα έχω πει μέχρι τώρα....
Με τα παιδιά είμαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αυστηρή στους κανόνες ασφαλείας.....
ΦΥΣΙΚΑ και ΥΠΟΧΡΕΩΝΩ να φορέσουν ζώνη στο πίσω κάθισμα ακόμα κι αν προκειται για διαδρομή ενός οικοδομικού τετραγώνου....
έχω βρίσει οδηγό και συνοδηγό άλλου οχήματος στο φανάρι γιατί η περήφανη μανούλα κρατούσε το βρέφος αγκαλιά στο μπροστινό κάθισμα (καλά ζωνη δεν φορούσε ΚΑΝΕΝΑΣ τους)
Η ατάκα ήταν στον μπαμπα.... "ωραίος ο αερόσακος που κρατάει η κυρία σας... τον πήρατε ακριβά??" και πριν προλάβει να απαντήσει απ το σοκ....
" μα πόσο μ@λ@κες είσαστε????????!!!!!!!!!!!??????? ":mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Στα διόδια της Ελευσίνας μια φορά είναι ένα τζιπ 2 σειρές αριστερά μου με ένα παιδί (είχε το βλέμα λίγο του κακομαθημένου) να έχει τα πόδια στο προσκέφαλο του συνοδηγού και την πλάτη εκέι που θα καθόταν!
Ήταν μακρυα και δεν μπορούσα να πω κάτι! Τους κοίταζα όμως επίμονα και όταν έφτασα να πληρώσω του λέω του τύπου πείτε κάτι στο τσιπ που έρχεται και λες και με κοίταζε με ένα ύφος συνδυασμό
τι λές τώρα
ασχολείσαι με άλλους?
σίγουρα είσαι έλληνας!

Τελικά δεν ξέρω αν κάναν κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
λοιπόν εγω δεν έχω αυτοκίνητο τουλάιστον όχι ακόμα
καλό είναι όμωςαν φοράνε πάντα και οι πίσω ζωνη για την δική τους αλλά και των μπροστινων την ασφάλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Καποτε βγηκε ενα video που εδειχνε ενα παιδακι να καθεται στο πισω καθισμα πισω απο τον πατερα του χωρις να ειναι δεμενο. Δειχνει να χτυπανε με 60 χιλ/ωρα σε ενα τοιχο και να μεταμορφωνεται το παιδι σε ελεφαντα και να παιρνει μαζι με το καθισμα τον δεμενο με ζωνη πατερα...

Εξηγουσε μετα οτι οταν σταματησει το σωμα μας αποτομα ακομη και σε μικρες ταχυτητες τοτε απο την ορμη πολλαπλασιαζεται το βαρος μας. Δηλαδη το παιδακι των 40 κιλων με την 60χιλ/ωρα συγκρουση "απεκτησε" βαρος 2.4 τονους(demelene δεν θυμαμαι ακτιβως το νουμερο αλλα ηταν τονοι. Και πολυ φοβαμαι οτι ηταν πανω απο τρεις τονους.)...Τρομακτικο τι μπορει να κανει ακομη και ενα γεματο κουτακι coca cola ξεχασμενο στο πισω καθισμα...

Και σημειωνε οτι σε περιπτωση μετωπικης συγκρουσης η ταχυτητα προσκρουσης ειναι αθροιστικη με του αλλου αυτοκινητου και αντιστοιχα πολλαπλασιαζεται το βαρος μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Φυσικά η Κινητική ενέργεια ενός σώματος είναι ανάλλογη του τετραγώνου της ταχύτητας του αντικειμένου
Αν και δεν είναι ισόδύναμα συκρίσιμα αντικείμενα. Κάποιος που θυμάται καλύτερα φυσική δέσμης?? και πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Τι συμβαινει αν καποιος δεν εχει βαλει ζωνη στο πισω καθισμα...
https://www.youtube.com/watch?v=7nk8HcrAOr4
Βραβευμενο βιντεακι για τη ζωνη ασφαλειας.
https://www.youtube.com/watch?v=IJfWSmMf_hA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
στο δικό μου αμάξι δεν ξεκινώ τη μηχανή αν δεν έχουν βάλει ΟΛΟΙ οι επιβαίνοντες ζώνη ασφαλείας. Αν μπω σε άλλο αμάξι [ακόμα κ ταξί] φοράω πάντα ανεξάρτητα από το που κάθομαι. Οι υπόλοιποι δεν με απασχολεί τι κάνουν στο αμάξι αυτό [αν και με αυτό που διάβασα θα έπρεπε]. Με εμένα οδηγό ο μόνος που δεν έχει βάλει ζώνη στο αυτοκίνητο είναι ο παππούς μου και αυτό μόνο αφού μου έδειξε την ειδική κάρτα που έχει που λέει ότι λόγω βηματοδότη δεν πρέπει να βάζει ζώνη [δεν το ήξερα από πριν και δεν τον πίστεψα όταν απλά μου το είπε :redface::P]

Έτσι έμαθα από όταν πήρα δίπλωμα, έτσι κάνω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μπράβο ρε XRZ. Δλδ σοβαρά δεν το κουνάς αν δεν δεθούν όλοι?? Μπαίνει συχνά κόσμος στο αμάξι σου?? Και ειδικά κόσμος που δεν ξέρεις? Δλδ δεν βαριέσαι? Εμένα μπαίνει συχνά κόσμος και πραγματικά Boring
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Τι συμβαινει αν καποιος δεν εχει βαλει ζωνη στο πισω καθισμα...
https://www.youtube.com/watch?v=7nk8HcrAOr4
Βραβευμενο βιντεακι για τη ζωνη ασφαλειας.
https://www.youtube.com/watch?v=IJfWSmMf_hA

καλά το δευτερο βιντεακι όντως άξιζε το βραβείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μπράβο ρε XRZ. Δλδ σοβαρά δεν το κουνάς αν δεν δεθούν όλοι?? Μπαίνει συχνά κόσμος στο αμάξι σου?? Και ειδικά κόσμος που δεν ξέρεις? Δλδ δεν βαριέσαι? Εμένα μπαίνει συχνά κόσμος και πραγματικά Boring

έχω τσακωθεί με τον πατέρα μου [που με το ζόρι βάζει στα ταξίδια και μου έρχεται να τον χτυπήσω!!!] για το θέμα!!! Εννοείται πως όχι. Και ναι μπαίνει αρκετά συχνά κόσμος. Και επειδή το θεωρώ θέμα υψίστης σημασίας για μένα δεν κολώνω να το κάνω όχι μόνο σε άτομα ηλικίας μου αλλά και σε μεγαλύτερους [πχ όταν είχε χρειαστεί να πάω κάπου έναν καθηγητή μου ή ένα manager άλλου τμήματος της εταιρίας μου-παντελώς άγνωστο σε μένα...] .Αν και τα μεγαλύτερα προβλήματα μου τα δημιουργούν οι περίπου συνομήλικοι και πολλές φορές με έχουν τσαντίσει/κουράσει με σχόλια "καλά τόσο δεν εμπιστεύεσαι την οδήγηση σου [γυναίκα γαρ!] που φοβάσαι ότι θα μας σκοτώσεις?"

Αλλά σου λέω...δεν με νοιάζει... εφόσον μπαίνουν στο δικό μου αμάξι οφείλουν να ακολουθήσουν τους δικούς μου κανόνες. Και οι δικοί μου κανόνες λένε ότι το αμάξι ξεκινά μόνο όταν ΟΛΟΙ είναι δεμένοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Απαιτείται την ζώνη ασφαλείας στους πίσω επιβάτες?

Οχι, δεν απαιτω. Με εξαιρεση οταν βαζω την βαφτιστηρα μου πισω, που ειναι μικρη και διαολος σκετος κι αν δεν ειναι δεμενη δεν καθεται φρονιμα.
Ουτε εγω φοραω ζωνη ακομα κι οταν οδηγω. Μονο οταν κανω κανενα μεγαλο ταξιδι, ή αν μπω στην Αττικη οδο.

Απαραδεκτη το ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top