Κάντο μόνος σου ή πάρε επαγγελματία;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας χωθώ κι εγώ λίγο!
Καταρχήν το πνεύμα στο οποίο κινείται η Michelle μου φαίνεται πολύ καλό (αν και λίγο υπερβολικό) γιατί γενικά αν ξέκινήσεις με τη σκέψη ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες και ότι όλα είναι δύσκολα γιατί φταίει η Ελλάδα, οι δομές και οι παγιωμένες καταστάσεις νομίζω ότι έχεις χάσει το παιχνίδι εξαρχής, όχι γιατί η κατάσταση δεν είναι πάρα πολύ άσχημη (και το γνωρίζω κι εγώ από εμπειρία) αλλά γιατί δίνεις στον εαυτό σου ένα πολύ ωραίο πάτημα για να μην προσπαθήσεις αρκετά έχοντας κάποιον να κατηγορείς και να καλμάρεις τη συνείδηση σου.
Ακριβώς η άποψη μου.
Ειλικρινά Michelle, εμένα από τη δουλειά σου που έτυχε να δω, με έχεις πείσει ότι θα πετύχεις, στα στενά όρια του επαγγελματία βεβαίως, όσον αφορά τη ζωή σου συνολικά δεν μπορώ να ξέρω. Έχεις πείσμα και φαίνεται ότι δουλεύεις. Και σου το εύχομαι.
Πού είδες δουλειά μου; Αφού δεν έχω τελειώσει ακόμα το site μου... Εννοείς το στέκι και το mycat? :hmm:
Το μόνο που θέλώ να σημειώσω πάνω σε αυτό είναι όμως, ότι η συζήτηση που γίνεται είναι λίγο άνιση θεωρώντας εσένα ως παράδειγμα, γιατί πολύ απλά κάνεις κάτι το οποίο μπορεί κανείς να κάνει μόνος, χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα και εκμεταλλεύεται συγκεκριμένες καταστάσεις του ελληνικού χώρου όπως ας πούμε την τεχνοφοβία που ακόμη υπάρχει και την έλλειψη της λογικής ότι κάτι μπορώ να το μάθω-κάνω και μόνος μου.
Βασικά εδώ κάνεις λάθος. Δεν κολλάει η λογική "να το μάθω μόνος μου" σε τέτοια θέματα. Αυτό γίνεται αν θες να έχεις μια σκέτη σελίδα, με απλώς τις πληροφορίες και κανένα design για παράδειγμα. Αυτό ναι, μπορεί να το μάθει ο καθένας μόνος του.
Όμως όταν μιλάμε για design, σορρυ αλλά όσες προσπάθειες επαγγελματιών έχω δει να το κάνουν μόνοι τους είναι συνήθως τραγικές και γελοίες. Μια βόλτα στο ελληνικό ιντερνετ θα σε πείσει. Αυτό συνήθως συμβαίνει διότι αφενός μεν ελάχιστοι έχουν αισθητική, αφετέρου πιστευουν οτι το θέμα είναι απλώς να μάθουν τις τεχνικές γνώσεις (html, php, javascript κλπ) και αδιαφορουν παντελώς για τις γνώσεις σύνθεσης, χρωματικής θεωρίας κλπ που απαιτούνται (και που προσωπικά έχω διαβάσει αρκετά βιβλία πάνω στο θέμα, μιας και δεν έχω πάει σε σχετική σχολή). Επίσης είναι και το θέμα εμπειρίας. Γι'αυτούς θα είναι η πρώτη τους σελίδα. Ακόμα κι αν έχουν αισθητήριο, ποτέ η πρώτη σελίδα κάποιου δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε κοντά στο να είναι επαγγελματική. Αντιθέτως, κάποιος που κάνει αυτή τη δουλειά έχει δει περισσότερες περιπτώσεις και έχει αναπτύξει πολύ περισσότερο τις δεξιότητες του.
Να σου πω και κάτι πιο συγκεκριμένο, την εποχή που έψαχνα πρακτική στο εξωτερικό οι εταιρίες που έβρισκα να είναι σε άνθιση ήταν κατά 70% σχετικές με web design. Πιο σοβαρές εταιρίες, όπως ας πούμε σχετικές με έρευνα ή λογισμικού ήταν πάρα πολύ λίγες γιατί το αντίστοιχο κεφάλαιο που χρειάζεται, η επιβίωση τους καθώς και η δυνατότητα επιτυχίας τους είναι πολύ πιο δυσοίωνη και σύνθετη.
Πως ορίζεις τις σοβαρές εταιρείες; Με το αντικείμενο τους πάει;

--------

Παρεπιπτόντως, θεωρώ οτι το μεγαλύτερο εμπόδιο ενός ελεύθερου επαγγελματία στην Ελλάδα, δεν είναι ούτε η φορολογία ούτε κάτι απο αυτά που αναφέρθηκε. Το χειρότερο εμπόδιο είναι οι περισσότεροι πελάτες και η νοοτροπία τους. Πάντα υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις, αλλά δυστυχώς είναι απλά εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν κολλάει η λογική "να το μάθω μόνος μου" σε τέτοια θέματα.
..........
(και που προσωπικά έχω διαβάσει αρκετά βιβλία πάνω στο θέμα, μιας και δεν έχω πάει σε σχετική σχολή).
:whistle:


Μπορεί να λες ότι οι πελάτες είναι εμπόδιο αλλά αυτούς είναι που θα κυνηγάς.Και δε θα είναι οι πελάτες που θα αλλάξουν για να ανταποκρίνονται στα δικά σου στανταρ του "σωστού πελάτη", αλλά εσύ.Δε νομίζω να γίνεται να δουλέψεις με τις ελάχιστες λαμπρές εξαιρέσεις πελατών...
Άλλωστε ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.
Για να φτάσει ένας επαγγελματίας στο σημείο να διαλέγει τους πελάτες του ή πρέπει να πάρα πολλούς πελάτες ή να δουλεύει από χόμπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Βασικά εδώ κάνεις λάθος. Δεν κολλάει η λογική "να το μάθω μόνος μου" σε τέτοια θέματα. Αυτό γίνεται αν θες να έχεις μια σκέτη σελίδα, με απλώς τις πληροφορίες και κανένα design για παράδειγμα. Αυτό ναι, μπορεί να το μάθει ο καθένας μόνος του.
Όμως όταν μιλάμε για design, σορρυ αλλά όσες προσπάθειες επαγγελματιών έχω δει να το κάνουν μόνοι τους είναι συνήθως τραγικές και γελοίες. Μια βόλτα στο ελληνικό ιντερνετ θα σε πείσει. Αυτό συνήθως συμβαίνει διότι αφενός μεν ελάχιστοι έχουν αισθητική, αφετέρου πιστευουν οτι το θέμα είναι απλώς να μάθουν τις τεχνικές γνώσεις (html, php, javascript κλπ) και αδιαφορουν παντελώς για τις γνώσεις σύνθεσης, χρωματικής θεωρίας κλπ που απαιτούνται (και που προσωπικά έχω διαβάσει αρκετά βιβλία πάνω στο θέμα, μιας και δεν έχω πάει σε σχετική σχολή). Επίσης είναι και το θέμα εμπειρίας. Γι'αυτούς θα είναι η πρώτη τους σελίδα. Ακόμα κι αν έχουν αισθητήριο, ποτέ η πρώτη σελίδα κάποιου δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε κοντά στο να είναι επαγγελματική. Αντιθέτως, κάποιος που κάνει αυτή τη δουλειά έχει δει περισσότερες περιπτώσεις και έχει αναπτύξει πολύ περισσότερο τις δεξιότητες του.

Σε αυτό διαφωνώ, ειδικά εδώ κολλάει η λογική "να το μάθω μόνος μου"(βασικά σχεδόν στα πάντα) πρώτον γιατί αν δεν το έχεις μέσα σου όποια σχολή και βγάλεις, sorry η επιτυχία δε θα έρθει. Πλέον είμαι πεπεισμένη ότι αν ξέρεις πως να ψάχνεις και πως να διαβάζεις/μαθαίνεις (πράγμα εν τέλει αρκετά δύσκολο) αν ασχολείσαι με κάτι που αγαπάς αρκεί μία καλή σύνδεση στο internet και μία κάρτα βιβλιοθήκης για να κάνεις θαύματα. Όπως παρατήρησε και ο faithplus εσύ δεν έχεις βγάλει κάποια σχολή, αλλά έχεις διαβάσει αρκετά, γιατί όχι και άλλοι?

Εννοείται πως η εμπειρία μετράει και εννοείται πως η δεύτερη προσπάθεια θα είναι καλύτερη από την πρώτη, γιατί να σταματήσει κάποιος στην αρχή;

Πως ορίζεις τις σοβαρές εταιρείες; Με το αντικείμενο τους πάει;

H επιλογή της λέξης σοβαρές ίσως και να ήταν λίγο ατυχής, σε κάθε περίπτωση αναφερόμουν σε εταιρείες που χρειάζονται πολύ υψηλότερο αρχικό κεφάλαιο και ισχυρά καταρτισμένο προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@faithplus: Μπορείς να μου αναλύσεις το σφύριγμα ώστε να σου απαντήσω γιατί δεν είμαι σίγουρη οτι το ερμήνευσα σωστά; Εννοείς οτι κι εγώ μόνη μου έμαθα; Ναι αλλά τον μέσο επιχειρηματία δεν τον συμφέρει να σπαταλήσει τόσες εργατώρες για να μάθει κάτι που δεν είναι η δουλειά του και πιθανόν δεν τον ενδιαφέρει μόνο και μόνο για να μην πληρώσει επαγγελματία. Επίσης, πες με ψώνιο, αλλά πρέπει να έχεις και μια στοιχειώδη αισθητική απο πριν...

Όσον αφορά αυτό που λες για τους πελάτες, συμφωνώ απόλυτα. Τι είπα που να δείχνει το αντίθετο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε αυτό διαφωνώ, ειδικά εδώ κολλάει η λογική "να το μάθω μόνος μου"(βασικά σχεδόν στα πάντα) πρώτον γιατί αν δεν το έχεις μέσα σου όποια σχολή και βγάλεις, sorry η επιτυχία δε θα έρθει. Πλέον είμαι πεπεισμένη ότι αν ξέρεις πως να ψάχνεις και πως να διαβάζεις/μαθαίνεις (πράγμα εν τέλει αρκετά δύσκολο) αν ασχολείσαι με κάτι που αγαπάς αρκεί μία καλή σύνδεση στο internet και μία κάρτα βιβλιοθήκης για να κάνεις θαύματα. Όπως παρατήρησε και ο faithplus εσύ δεν έχεις βγάλει κάποια σχολή, αλλά έχεις διαβάσει αρκετά, γιατί όχι και άλλοι?

Εννοείται πως η εμπειρία μετράει και εννοείται πως η δεύτερη προσπάθεια θα είναι καλύτερη από την πρώτη, γιατί να σταματήσει κάποιος στην αρχή;

Μα τον μέσο επιχειρηματία δεν τον ενδιαφέρει τόσο το αντικείμενο ώστε να το ψάξει στο σημείο που λες εσύ. Και δεν τον ενδιαφέρει ειναι και ασύμφορο να επενδύσει τον πενταπλάσιο χρόνο για να βγάλει κάτι που θα είναι χειρότερο απ'ότι αν το ανέθετε σε επαγγελματία. Για τον ίδιο λόγο κι εγώ πχ δεν θα κάτσω να γίνω εξπερ στην php, ξέρω αρκετή ώστε να αναλάβω ένα μέσο δυναμικό site, αλλά αν χρειαστώ κάτι που απαιτεί πάρα πολλές γνώσεις php, πχ e-shop, θα το δώσω σε developer, δεν θα κάτσω να το κάνω μόνη μου διότι ξέρω οτι και περισσότερο χρόνο θα μου πάρει, και την εμπειρία δεν έχω και άδικο για τον πελάτη μου είναι.
Επίσης, δεν αναφέρθηκες καθόλου και σε αυτό που είπα, οτι δηλαδή, για να ασχοληθείς με κάτι καλλιτεχνικό ε πρέπει να έχεις και μια αισθητική, αλλιώς αν κάποιος είναι κακόγουστος, όσα βιβλία και να διαβάσει δεν θα κάνει κάτι αξιοπρεπές.
Πάντως έχω την εντύπωση οτι αναφέρεσαι σε εντελώς διαφορετικό πράγμα απ'ότι εγώ... Εγώ αναφέρομαι στο αν κάποιος επιχειρηματίας θα δώσει τη σελίδα του (ή το έντυπο του) σε κάποιον που κάνει αυτή τη δουλειά ή αν θα το παλέψει μόνος του. Εσύ αναφέρεσαι σε κάτι άλλο;
(είμαστε και off-topic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
@Michelle: Ναι, εννοούσα ότι κι εσύ έμαθες μόνη σου τη δουλειά και μάλιστα απ'ότι φαίνεται, καλά.
Σίγουρα ένας επαγγελματίας κάποιας ηλικίας που δεν έχει μεγάλη (ή έχει καθόλου) εμπειρία από internet, θα αναθέσει σε κάποιον άλλο τη δουλειά από το να κάτσει να ασχοληθεί.Κάποιος νεότερος όμως, που έχει για χόμπι το internet για χρόνια, όπως πχ οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα, κάτι ψιλοξέρει από php κι άλλα τέτοια, ίσως κάτσει να ασχοληθεί λίγο και μόνος του.
Συμφωνώ ότι εσύ έχεις αισθητική, αλλά όσο νά'ναι όλο και κάποιος άλλος με αισθητική θα υπάρχει.Έτσι κι αλλιώς, η δουλειά σου δεν πρέπει σε κάποιο βαθμό να ανταποκρίνεται στην αισθητική του πελάτη?

Για τους πελάτες απλά μια επιπλέον επισήμανση ήταν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
faithplus τέτοιους που λές έχω δει πάρα πολλούς. Ακόμα και μεγαλύτεροι μερικές φορές τα αναθέτουν πχ στο γιό "που ξέρει απο γουμπιούτερ". Το αποτέλεσμα; Τραγικό σχεδόν πάντα. Διότι άλλο να κάνεις αυτή τη δουλειά και άλλο να είναι η πρώτη φορά που φτιάχνεις κάτι, όσο αισθητική και να έχεις. Και το χειρότερο είναι οτι όταν βλέπεις κάτι πολλή ώρα το συνηθίζει το μάτι σου και σου φαίνεται καλό, ακόμα κι αν είναι κάτω του μετρίου (το ίδιο ισχύει και στη ζωγραφική). Ακόμα κι εγώ, βλέπω οτι συνεχώς βελτιώνομαι. Μπορεί να δω κάτι που έκανα πριν ένα χρόνο και να ντρέπομαι που το έκανα εγώ! Η εμπειρία είναι πάρα πολύ σημαντική σε αυτή τη δουλειά, και σίγουρα δεν την έχει κάποιος που φτιάχνει κάτι πρώτη φορά (ούτε εγώ έχω την τεράστια εμπειρία, κάθε άλλο, αλλά σίγουρα έχω σημαντικά περισσότερη απο κάποιον που πιάνει να το φτιάξει μόνος του!).
Επίσης λες:
Κάποιος νεότερος όμως, που έχει για χόμπι το internet για χρόνια, όπως πχ οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα, κάτι ψιλοξέρει από php κι άλλα τέτοια, ίσως κάτσει να ασχοληθεί λίγο και μόνος του.
Όπως είπα και πριν δεν αρκεί να ξέρει php, html κλπ. Δεν είναι μόνο τεχνικές γνώσεις. Ακόμα και στο web design, χρειάζονται και γνώσεις γραφιστικής. Οι γνώσεις php, html κλπ για το web design είναι ο,τι είναι για το έντυπο οι γνώσεις περι εκτυπωτικών μεθόδων, ειδών χαρτιών κλπ. Δεν αρκουν.

Αυτό που μου λές faithplus, ισοδυναμεί με να λεω εγώ σε κάποιον "έλα μωρε, γιατί να πας σε γιατρό, διάβασε κανένα βιβλίο και γιατρέψου μόνος σου".
Και πες για τον γιατρό είναι απαραίτητο το πτυχίο, σου φέρνω όμως αυτό το παράδειγμα επειδή είναι η δουλειά σου και θα το καταλάβεις καλύτερα.
Θα πεις σε κάποιον να χτίσει το σπίτι του μόνος του, να βάλει αυτός τα πλακάκια κλπ;
Γιατί να το πεις για το site ή το έντυπο του;

(Πάμε για σπλιιιιιτ....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Είπα να κάνω υπομονή αλλα δεν άντεξα.

1. Οι μεγάλες εταιρείες θα επιλέξουν μεγάλες εταιρείες για τα site τους
2. Οι μεσαίες εταιρείες θα επιλέξουν μεσαίες εταιρείες η έμπειρους freelancer
3. Οι μικρές εταιρείες (μικρά budget) θα επιλέξουν τα πάντα

Γνώμωνας για την επιλογή είναι

Τιμή
Ευέλικτή αποπληρωμή (μακροχρόνια επιταγή)
Γνωριμία με την πελάτη
Εμπειρία εταιρείας (προηγούμενες δουλιές κτλ)
και φυσικά όλα τα παραπάνω θα συνδυάζονται με έκδοση τιμολογίου (στις περισσότερες φορές).

Ο επιχειρηματίας κοιτάζει τι θα βγάλει απο την τσέπη του καταρχήν και μετά όλα τα υπόλοιπα σε τέτοιο όμως low entry level μπορεί να αφήσει και τον γιό του καθώς δεν του στοιχίζει και πολλά και δεν θα του αυξήσει και πολύ τις δουλιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
από προσωπική πείρα δεν είναι δύσκολο πολύ να βάλεις πλακάκια, πάντως.
Και αν έχεις και καλό κόφτη, βάζεις και πέτρες:P

Συμφωνώ με τη μισέλ στο ότι χρειάζεται αισθητική. Θα ήθελα λία να σου δείξω το artwork του φάδερ στην αυλή στο χωριό. Και όπως ξέρεις, καπετάνιος είναι, ουδεμία σχέση είχε με τους πλακάδες. Είχε όμως το μεράκι και άδειες τσέπες:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Όπως είπα και πριν δεν αρκεί να ξέρει php, html κλπ. Δεν είναι μόνο τεχνικές γνώσεις. Ακόμα και στο web design, χρειάζονται και γνώσεις γραφιστικής. Οι γνώσεις php, html κλπ για το web design είναι ο,τι είναι για το έντυπο οι γνώσεις περι εκτυπωτικών μεθόδων, ειδών χαρτιών κλπ. Δεν αρκουν.

Αυτό που μου λές faithplus, ισοδυναμεί με να λεω εγώ σε κάποιον "έλα μωρε, γιατί να πας σε γιατρό, διάβασε κανένα βιβλίο και γιατρέψου μόνος σου".
Και πες για τον γιατρό είναι απαραίτητο το πτυχίο, σου φέρνω όμως αυτό το παράδειγμα επειδή είναι η δουλειά σου και θα το καταλάβεις καλύτερα.
Θα πεις σε κάποιον να χτίσει το σπίτι του μόνος του, να βάλει αυτός τα πλακάκια κλπ;
Γιατί να το πεις για το site ή το έντυπο του;

(Πάμε για σπλιιιιιτ....)
Συμφωνώ σε όλα αυτά.Άρα γιατί κάποιος να έρθει σε σένα και να μην πάει σε κάποιον με πτυχίο από αντίστοιχη σχολή?
Κάποιος μπορεί να μην πάει σε γιατρό και να προσπαθήσει μόνος του με διάφορα κόλπα να θεραπευτεί.Αλλά παίρνει κάπως μεγάλο ρίσκο αφού έχει να κάνει με την υγεία του.Άσε που πιθανώς να μη μπορεί να πάρει και τα απαραίτητα φάρμακα.Αν εγώ κάνω ένα site και βγει μάπα, ε δεν έγινε και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όλα μα όλα έχουν να κάνουν με το τι θεωρεί αναγκαίο ο καθένας και τι δυνατότητες έχει από μόνος του ΚΑΘΩΣ και το τι διαθέτει η τσέπη του.....

Γνωρίζω κοπέλα που φώναζε ηλεκτρολόγο για να της αλλάξει λάμπα γιατί φοβόταν υπερβολικά πολύ το ρεύμα και δεν την ένοιαζε να πληρώσει!
Εγω επ ουδενί δεν θα φώναζα υδραυλικό για να μου φτιάξει το καζανάκι ή ηλεκτρολόγο για μια μπριζα....
Τα έχω φτιάξει επιτυχημένα μόνη μου αρκετές φορές...
όμως.... σε καμία περίπτωση δεν θα έβαφα μόνη μου το σπίτι... θα φωναζα μάστορα και θα τον πληρωνα! κι ας μην εχω την οικονομικη άνεση....

Στο μέλλον, ίσως χρειαστώ να φτιάξω ιστοσελίδα.... δεν θα τη φτιάξω μόνη μου, θα προτιμήσω κάποιον του χώρου (Λία... σε εχω στα υποψη μου :P )
Γνωρίζω όμως πάρα πολύ καλά (Ειδικά με το αντικείμενο δουλειάς που έχω) ότι υπάρχει κόσμος που λεει.... σιγα μην φωνάξω διακοσμήτρια για να μου πει που θα βάλω τον καναπε μου και τι χρώμα θα ειναι! το κάνω και μόνος μου! ή..... μπορω και μόνος μου να βάλω 5 ρούχα στη βιτρίνα!!!!
Υπάρχει όμως κι αυτος που λεει.....
Ο διακοσμητής έχει μεγαλύτερη εμπειρία... και εγώ δεν έχω χρόνο.... θα δώσω κάτι παραπάνω και θα κάνει τη δουλειά μου και θα ειμαι άνετος ξεκουραστος καθως και σίγουρος για το αποτέλεσμα! ;)

όλα λοιπόν... ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα αυτά.Άρα γιατί κάποιος να έρθει σε σένα και να μην πάει σε κάποιον με πτυχίο από αντίστοιχη σχολή?
Φυσικά πιστεύω θα υπάρχει και η αντίστοιχη διαφορά τιμής...

Αν εγώ κάνω ένα site και βγει μάπα, ε δεν έγινε και τίποτα.
Εσύ δεν είσαι όμως ο επαγγελματίας που θέλει να φτιάξει ένα σαιτ για να προσελκύσει κόσμο, απλώς το κάνεις για τον χαβαλέ σου. Έχει μεγάλη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Γνωρίζω όμως πάρα πολύ καλά (Ειδικά με το αντικείμενο δουλειάς που έχω) ότι υπάρχει κόσμος που λεει.... σιγα μην φωνάξω διακοσμήτρια για να μου πει που θα βάλω τον καναπε μου και τι χρώμα θα ειναι! το κάνω και μόνος μου! ή..... μπορω και μόνος μου να βάλω 5 ρούχα στη βιτρίνα!!!!
Ο διακοσμητής έχει μεγαλύτερη εμπειρία... και εγώ δεν έχω χρόνο.... θα δώσω κάτι παραπάνω και θα κάνει τη δουλειά μου και θα ειμαι άνετος ξεκουραστος καθως και σίγουρος για το αποτέλεσμα!

Όλα είναι σχετικά. Εάν του πάρει κάποιου πχ 4 ώρες για να κάνει αυτή την δουλειά και θα μπορούσε αυτές τις 4 ώρες να βγάλει 200 ευρώ, απο τα οποία τα 100 πχ θα τα πληρώσει σε εσένα, ναι, τότε τον συμφέρει νομίζω, γιατί στο τέλος κερδισμένος θα βγεί.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Φυσικά πιστεύω θα υπάρχει και η αντίστοιχη διαφορά τιμής...
Εσύ δεν είσαι όμως ο επαγγελματίας που θέλει να φτιάξει ένα σαιτ για να προσελκύσει κόσμο, απλώς το κάνεις για τον χαβαλέ σου. Έχει μεγάλη διαφορά.
Υπάρχει και το ρητό που λέει ότι πληρώνεις παίρνεις.Πόσο μάλλον που αν είσαι επαγγελματίας θα θες εγγυημένο αποτέλεσμα.
Σύμφωνοι, εγώ δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά αν είχα μια επιχείρηση (όχι βασισμένη στο ίντερνετ, ένα μαγαζί ας πούμε) ίσως έκανα μια προσπάθεια μόνος μου, που μάλλον θα αποτύγχανε και μετά θα πήγαινα σε κάποιον ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πλακάκια κανείς δε θέλει να βάλει ε?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το βασικό είναι ο κάθε επαγγελματίας να μπορεί να πείσει τον υποψήφιο πελάτη ότι με το να τον επιλέξει, τελικώς δεν χάνει το κόστος της αμοιβής του αλλά κερδίζει κάτι περισσότερο απ αυτή.....


Να ξέρετε όλοι ότι υπάρχει μια μαθηματική σχέση σε σχεση με τους υπαλλήλους, το μισθό τους και το κέρδος του επιχειρηματια.....

1 προς 3

ΑΝ ο επιχειρηματίας δεν κερδίζει 3 φορες περισσότερο απ όσα του στοιχίζεις.... σε απολύει! είναι ο νομος του κεφαλαίου....

ότι μισθό λοιπόν σας δίνει κάποιος... να ξέρετε ότι του βγάζετε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 φορές περισσότερο απ αυτό με την δουλειά σας διαφορετικά δεν θα σας κράταγε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άρα γιατί κάποιος να έρθει σε σένα και να μην πάει σε κάποιον με πτυχίο από αντίστοιχη σχολή?

Γιατί σε αυτή τη δουλειά, το πτυχίο το παίρνεις κυρίως για τις γνώσεις που σου προσφέρει. Σχεδόν κανένας πελάτης δεν ζητάει πτυχίο. Τον σημαντικότερο ρόλο παίζει το portfolio.

Αν εγώ κάνω ένα site και βγει μάπα, ε δεν έγινε και τίποτα.

Αν είναι για τη δουλειά σου, έγινε. Διότι ένα άσχημο site αποτελεί δυσφήμιση για μια εταιρεία. Θα εμπιστευόσουν μια εταιρεία με site εμφανέστατα ερασιτεχνικό; Εγώ πάντως, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Γιατί σε αυτή τη δουλειά, το πτυχίο το παίρνεις κυρίως για τις γνώσεις που σου προσφέρει. Σχεδόν κανένας πελάτης δεν ζητάει πτυχίο. Τον σημαντικότερο ρόλο παίζει το portfolio.
Οι γνώσεις που σου προσφέρει το πτυχίο δεν αξίζουν τίποτα δηλαδή?ΚΑι αν ο υποψήφιος πελάτης δει ότι δεν έχεις πτυχίο και είσαι αυτοδίδακτη, μπορεί να νομίσει, όπως είπες, ότι κι ο γιος του που ξέρει από "γιουμπιούτερ" μπορεί να μάθει μόνος του ότι έμαθες κι εσύ.

Αν είναι για τη δουλειά σου, έγινε. Διότι ένα άσχημο site αποτελεί δυσφήμιση για μια εταιρεία. Θα εμπιστευόσουν μια εταιρεία με site εμφανέστατα ερασιτεχνικό; Εγώ πάντως, όχι.
Ούτε κι εγώ.Αλλά αν έκανα μια προσπάθεια, δε θα το ανέβαζα το site αν φαινόταν χάλια.
Επίσης, νομίζω ότι τουλάχιστον προς το παρόν, είναι ακόμα πολύ μικρό το ποσοστό της αγοράς που κινείται μέσα από το ίντερνετ στη χώρα μας.Θα ανέβει στο μέλλον, αλλά τώρα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα είμαι ολίγον Off topic αλλά εγώ πάντως οτι αφορα διακοπες εισητήρια και ξενοδοχεία τα βρίσκω ΜΟΝΟ απ το Internet....
Κι ομολογω ότι ο σχεδιασμός του site παίζει ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο στην επιλογή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Γιατί σε αυτή τη δουλειά, το πτυχίο το παίρνεις κυρίως για τις γνώσεις που σου προσφέρει. Σχεδόν κανένας πελάτης δεν ζητάει πτυχίο. Τον σημαντικότερο ρόλο παίζει το portfolio.



Αν είναι για τη δουλειά σου, έγινε. Διότι ένα άσχημο site αποτελεί δυσφήμιση για μια εταιρεία. Θα εμπιστευόσουν μια εταιρεία με site εμφανέστατα ερασιτεχνικό; Εγώ πάντως, όχι.

συμφωνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top